HudbaSprávy

Hudobné novinky 38-2020

salem ilese – Mad at Disney

Dvadsaťjeden ročná popová umelkyňa salem ilese vydáva pieseň Mad at Disney.Pieseň sa už stala TikTokovým megahitom, ktorý nazbieral viac ako 1,4 miliónov natočených videí. Spieva vraj odnepamäti. Jej rodičia často vtipkujú, že vlastnia peknú zbierku nahrávok, ktorými ju môžu „vydierať“. „Pesničky som začala písať asi odvtedy, ako som začala rozprávať. Ako dieťa som písala o plyšákoch alebo chalanoch, proste o všetkom, čo som mala rada. S odhodlaním pracovať na svojej tvorbe ma rodičia prihlásili na hodiny hudby a predstavili mi môjho obľúbenca Davida Bowieho a skupinu The Beatles, lebo podľa nich bolo dôležité, aby som poznala tieto veľké mená,“ vraví speváčka.

Pokiaľ hovorím o piesni It Gets Better alebo o aktuálne vychádzajúcom singli Mad at Disney, vidíme v nich jedinečné DNA salem. Novinka je zaujímavá svojím lyrickým spracovaním a neodolateľnou melódiou, no predovšetkým zaujatím voči Disney. „Myslím, že moja sila – ako umelca a autora, je ukrytá v mojej lyrike a schopnosti písať pomocou zaujímavých konceptov. Nechcem písať pesničky len-tak,“ vraví salem.

renforshort – nostalgic (luvsick)

Speváčka renforshort vydáva svoj najnovší počin nostalgic (luvsick). Skladba je ďalším svedectvom mnohostranného umenia vychádzajúcej hviezdy s jej jedinečným zvukom, ktorý presahuje vek aj žáner. Pieseň nostalgic (luvsick)obsahuje intímne texty, brutálnu úprimnosť nad sladko znejúcou melódiou a je popovou hymnou zachýtajúcou pocit zlomeného tínedžerskeho srdca.

„Nostalgic (luvsick) je pre mňa naozaj dôležitá pieseň. Sedela som nad ňou veľmi dlho a je fakt jednou z mojich obľúbených. Táto pieseň je pre mňa veľmi vizuálna a vo veľkom mi pripomína Scotta Pilgrima, ktorý je v podstate otcom celého tvorivého procesu piesne. Vizuály a cover art mi ho pripomínajú, a myslím, že je naozaj skvelé byť v Scottovej koži a hrať jeho postavu aspoň na chvíľku. Pieseň sama o sebe len spomína na minulosť a teraz sa mi ešte viac ako predtým zdá byť reálnejšia, hlavne potom, čo všetci moji kamaráti odišli zo školy a sťahujú sa preč. Mám pocit, že o našich spoločne strávených časoch premýšľam viac než hocikedy predtým a táto pieseň vo mne vyvoláva skutočne prežité okamihy!“ komentuje speváčka renforshort.

Ewa Farna, Vojtěch Dyk & B-Side Band – Kočky

Dva výnimočné hlasy českej popovej scény – Ewa Farna a Vojtěch Dyk – sa spojili, aby naspievali pieseň Zuzana Navarovej a skupiny Nerez s názvom „ Kočky“ v novom sviežom aranžmáne Petra Kovaříka. Pieseň je súčasťou jedinečného projektu Folk Swings, ktorý prepája osobnosti prevažne českej folkovej scény. Skladba vznikla pod taktovkou producenta albumu a bandleadera kapely B-Side Band Josefa Buchty. Na albume Folk Swings sa objavia vo swingových úpravách autorské skladby hostí, a tiež skladby už zosnulých autorov, ktoré naspievali Ewa Farna, Vojtěch Dyk, Petr Rybíz Toman alebo Jiří Kalousek.

Spojenie Ewy Farnej a kapely B-Side Band sa ukázalo ako geniálne nielen pre ucho, ale aj pre oko fanúšika. Skvelá energia a nálada zanecháva stopy v celej skladbe, čo potvrdzuje Ewa Farna slovami o spolupráci s Vojtěchom Dykom a celou kapelou: „Vojta je neskutečný zpěvák, ovládá svůj hlas neuvěřitelným způsobem. A tak, když jsem dostala nabídku od B-Side Bandu si zazpívat s tolika hudebníky a Vojtou k tomu, byla jsem poctěna,“ komentuje speváčka

„Udělat cover verzi jakékoliv písně Zuzany Navarové je, dalo by se říci, odvážnej kousek. Ale když už jsme se do toho pustili, jsem fakt rád, že to bylo právě s Ewou. Není v Čechách mnoho zpěvaček, které by ctily ducha té písně a zároveň ji přidaly ještě něco ‘jen svého‘, ze sebe tryskajícího… já jen můžu poděkovat za tohle setkání s Ewou, Zuzanou, Vítem a vlastně celým Nerezem, který tak obdivuju,” hovorí Vojtěch Dyk.

„Kočky jsou nádherná písnička, a zároveň těžká. Nerez ji zpívali super, snad jsme ji ‘zcoverovali‘ se ctí a úctou k autorům a původním interpretům,“ komentuje Ewa Farna a dodáva, že vzhľadom na to, že ide  o Folkswing, nemohli Nerez a Zuzana Navarová chýbať. Videoklip sa natáčal v Brne. Režisérkou je Hana Mikolášková a kameramanom Jan Turek.

Avenue Beat – F2020

Sam Backoff, Savana Santos a Sami Bearden sú späť! Trio, známe ako Avenue Beat, si za hlavný motív piesne „F2020” zvolili tému pandémie, spoločenskú izoláciu, mŕtve domáce zvieratá, nevydarený románik a neúspešný singel. V priebehu 48 hodín dosiahol singel 7 miliónov zhliadnutí a šéfredaktor TechCrunch– Matthew Panrazino, ho na Twittri označil ako pieseň roka. 

Pieseň je o náročnom roku 2020, o sociálnej nespravodlivosti, o prezidentovi Trumpovi, austrálskych požiaroch, igelitových oblekoch, pandémii a živote súčasnej generácie. Skladba neprináša odpoveď na všetky životné otázky. „Keď tú pieseň napíšete, všetko pekne stručne poviete svetu. A jediné, čo chceme je, aby ste spievali s nami,” dodávajú autorky. 

Tereza Mašková ft. Marek Lambora, Natália Germáni & cast – Tam za řekou 

„Byla to skvělá spolupráce a poznala jsem partu úžasných lidí. Písnička k filmu je pro mne něco nového. Stejně jako pohádka, která se mi moc líbí. Také je ve svém pojetí a fantasy zaměřením na naší filmové scéně nová. Věřím, že se bude divákům líbit a přinese radost. Zvláště v dnešní době, poznamenané celosvětovou situací nahánějící strach a obavy“, hovorí Tereza Mašková. „Jako dítě jsem snila o tom, zahrát si v pohádce. Teď se mi to svým způsobem splnilo,“ dodáva.

Hudbu aj text napísal autor filmovej hudby k rozprávke Lukáš Daniel Pařík: „Spolupráci s Terkou Maškovou jsem si dost vysnil, je to famózní zpěvačka s jedinečným cítěním. A stejně jako celý film i přístup k titulní písni mi přijde dost originální. Má totiž dvě verze: jednu s temným filmovým orchestrem, která zazní přímo ve filmu, kde ji zpívá Eliška Křenková jako alchymistka Amélie, a potom tuto verzi s Terkou, Markem, Natálkou a ostatními herci. Z výsledku mám vážně radost.“

Nová česká fantasy rozprávka režiséra Petra Kubíka Princezna zakletá v čase sa do českých kín dostáva 17. septembra, presne pol roka po prvej plánovanej premiére v marci, zrušenej Covidom. Hrajú v nej okrem iného Marek Lambora, Natálie Germáni, Eliška Křenkova, Jana Révai, Roman Zach, Veronika Freimanová, Simona Zmrzlá, Martin Dejdar a Martin Písařík.

„Chtěli jsme natočit pohádku, která se bude opírat o staré tradiční české pohádky, ale zároveň bude v něčem jiná, originální. Proto v „Princezně zakleté v čase“ diváci uvidí i prvky, které známe spíše ze zahraničních fantasy příběhů. Samozřejmě nechybí ani vtipné scény, nicméně prioritou pro nás zůstal kvalitní a napínavý příběh,“ hovorí režisér a spoluautor scenára Petr Kubík.

Sista Prod – Eyes Blue Like The Atlantic, Pt. 2 [feat. Powfu, Alec Benjamin & Rxseboy] 

Sista Prod je osemnásťročný taliansky producent, ktorého hviezda začala strmo stúpať v lete 2020. Jeho skladba Eyes Blue Like The Atlantic sa stala virálnym hitom na TikToku a rýchlo sa rozšírila aj medzi užívateľov hudobných služieb Spotify aleboApple Music. V piesni so sloganom „Eyes blue, like the Atlantic, and I’m going down, like the Titanic“ videlo vydavateľstvo Atlantic obrovský potenciál a podpísalo s talentovaným hudobníkom zmluvu. Výsledkom je nová verzia, v ktorej dostali priestor pesničkári Powfu, Alec Benjamin a lo-fi rapper Rxseboy. Sťahujte na nižšie uvedených odkazoch.

Surfaces – Sail Away

Aktuálne pravdepodobne najoptimistickejšia a naviac elektrická indie kapela na scéne – Surfaces, vydáva novinku ‚Sail Away‘. Pieseň je ľahkého tropického rytmu a vyzýva poslucháčov k relaxu a odpočinku. Nová skladba prichádza po veľmi úspešnom singli s Eltonom Johnom ‚Learn To Fly‘, v ktorom znejú vokály a klávesy legendárneho skladateľa. Hudobná kariéra dua Surfaces raketovo rastie. „Neviem ako veľkí sme, a či veľkí vôbec sme,“ vraví Forrest a priznáva, že má stále pocit akoby bol rovnaký chalan z vysokej, ktorý v izbe skladá beaty.

Surfaces je duo Colina Padaleckeho a Forresta Franka, ktorí svojou hudbou evokujú slnečné dni, palmy a pohodu. Navzdory akutálnym trendom sa so svojím jazz-popovým zvukom s prímesou hip-hopu, reggae, calypsa a swingu Surfaces držia pozitívneho myslenia, zábavy a filozofie „don’t worry, be happy“.

BLACKPINK & Selena Gomez – Ice Cream

Globálna popová senzácia BLACKPINK a Selena Gomez vydávajú dlho očakávaný singel ‚Ice Cream‘. Elektrizujúca skladba je ďalším powerhousovým predstavením a druhým singlom z pripravovaného debutového albumu, ktorý vyjde už 2. októbra. Ice Cream je pokračovaním piesne ‚How You Like That‘ – trap-popovej hymny, ktorá bola prednedávnom nominovaná na cenu MTV Video Music Awards 2020 za ‚Pieseň roka‘. Videoklip k Ice Cream je neuveriteľnou zostavou umelcov popri hudobnej skupine BLACKPINK a Selene Gomez, taktiež Ariana Grande, Victoria Monét, TEDDY, Tommy Brown, Steven Franks, Bekuh BOOM a 24. Za necelé tri týždne dosiahol videoklip takmer 250 miliónov zhliadnutí na YouTube. 

BLACKPINK je juhokórejská dievčenská skupina tešiaca sa nevídanému úspechu. Okrem toho, že ich posledný singel prekonal závratných 100 miliónov streamov na Spotify za menej ako mesiac, ‚How You Like That‘ debutovala na čísle 33 v rebríčku Billboard Hot 100. Ohromujúci vizuál k How You Like That sa stal najrýchlejšie pozeraným videom v histórii YouTube, kedy prekonal 10 miliónov zhliadnutí za prvých 24 hodín. V súčasnosti má už cez 519 miliónov zhliadnutí.

Detox Of a Pony – Čierno-biela

Detox Of A Pony je rocková dvojica, ktorá vznikla v roku 2016 a tvoria ju Juraj Beňačka (Euro) – spev, gitaro-basa a Matúš Folvarčík (Falco) – bicie. Typickým znakom kapely sú špeciálne skonštruovaný zvuk basy, rýchle riffy, väčšinou slovenské texty a energické vystúpenia v typických mikinách. Hlavnou inšpiráciou sú hudobné štýly ako indie rock, punk a nu-metal, ale aj britská kapela Royal Blood, System of a Down atď.

Klip ku skladbe čierno-biely sme natáčali v improvizovaných podmienkach, o to viac sme sa vyjašili v programe s efektmi, ktorých je tam neúrekom (Juraj). Mne tam chýba skorocel …smiech,“ povedal Falco. „Je to v poradí tretí videoklip z albumu Dopamín.  Náš prvý klip bol vydaný pred štyrmi rokmi, takže máme z tejto novinky radosť,“ doplnil Juraj.

Katarína Knechtová – Takí sme feat. Adam Ďurica

Speváčka, skladateľka, textárka, klaviristka a gitaristka Katka Knechtová predstavuje novú skladbu „Takí sme“. Autorom hudby je samotná speváčka, text má na konte Silvia Kaščáková.

„Musím sa priznať, že táto skladba vznikala nejakú chvíľu. Vedela som, že chcem mať na albume duet. Takže som sa snažila to vyskladať hudobne aj textovo tak, aby hlasy zneli krásne, dopĺňali sa, a aby pieseň mala tu správnu myšlienku a samozrejme nejakú dynamiku. A v neposlednom rade asi to najdôležitejšie, aby mala emóciu,“ vysvetľuje Katka Knechtová.

Na nahrávke sa podieľalo viacero špičkových muzikantov, ktorých Katka Knechtová precízne vyberala. V štúdiu Klakson nahrali živé nástroje bubeník Dano Šoltís, basgitarista Rasto Uhrík, gitarista Brano Kociov a klavirista Adam Kuruc. Produkcie sa ujal Randy Gnepa v jeho Basem3nt Studio. Spevák Adam Ďurica bol jasnou voľbou. 

„Vedela som, že chcem pekný mužský hlas, dobrého muzikanta a zároveň niekoho, koho poznám a koho si vážim. Počas nahrávania skladby, teda pri štúdiovej práci sme sa s Adamom nestretli, ja som pracovala v prešovskom štúdiu a Adam zase v Bratislave. Keďže bol kvôli covidu obmedzený pohyb aj možnosti stretávať sa všeobecne. Ale v tejto digitálnej dobe nie je nič výnimočné, že muzikanti komunikujú takýmto spôsobom,“ prezradila Katka.

Pilot – Běž

Nabitý pop a svieža energia – to je nový objav českej popovej scény, talentovaná česká skupina Pilot. Potvrdzuje to jej nový singel Běž. Úderný song, ktorým štvorčlenná partia nadväzuje na predchádzajúce počiny Za sebouSÁM. a Éterická, sprevádza ambiciózny videoklip v réžii Vojtěcha Kunca natočený na jeden záber. Naživo svoju singlovú novinku Piloti prvýkrát predstavia 21. októbra v pražskom klube Varšava.

Kapela Pilot, ktorá hrá v zložení Daniel Hrdlička (spev, gitara), Adam Císařovský (elektrická gitara), Michal Kertész (basgitara) a Matěj Sirotek (bicie), sa dala dohromady už na strednej škole a vzápätí sa z nej stal výrazný objav českej študentskej hudobnej scény. Počas svojej doterajšej kariéry už si Piloti stihli vyskúšať hlavné pódiá festivalov Majáles či Sázavafest a predskakovať takým ťažkým váham domácej popmusic ako Lucie alebo Chinaski. 

Štvorica aktuálne pracuje na svojom debutovom albume. Očakávaná novinka je v pláne na budúci rok a mená spolupracovníkov, medzi ktorými nechýbajú Marcell, Lukáš Chromek, Tomáš Konůpka (Mydy Rabycad, 7krát3), Nero Scratch (Mydy Rabycad) alebo Ondřej Žatkuliak (Rooftop Studio), naznačujú, že sa dvíha svieži čerstvý vietor, ktorý má ambície značne rozvíriť českú popovú scénu. 

ZDROJ: Karolína Zboniaková, Tomáš Karpel, Universal Music | Renáta Tomášová, Warner Music | Detox Of A Pony | Nora Krchňáková, NK Factory | Adriána Čahojová, Supraphon

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share