HudbaSprávy

Hudobné novinky 37/2023

music

Timea- Two blocks away

V piatok 22. septembra vydala speváčka a skladateľka Timea unikátny videoklip k singlu „Two blocks away“, ktorý je nostalgickým obzeraním sa za ukončeným vzťahom. Ide o vizuálny storytelling vnútorného dialógu nevypovedaných viet medzi dvoma ľuďmi. 

„Two blocks away“ bola pre mňa vždy vizuálna pesnička, dokonca už pri jej písaní. Vedela som si jasne predstaviť jej miesta a emócie.“ Prezradila Timea o piesni k videoklipu. Hlavná postava, ktorú si speváčka zahrala hneď v niekoľkých podobách si vo videoklipe prechádza celým spektrom emócii. „Je veľmi ťažké vysporiadať sa s tým, že ste boli stredobodom niekoho vesmíru a zrazu doň nepatríte. Tento track je o pozeraní sa naspäť a spomínaní na vzťah, ktorý už je za vami. Vtedy sa človek sám seba pýta či si všetky tie pozitívne spomienky iba vymyslel alebo si ich pamätá aj tá druhá osoba ? A pritom by možno stačilo len pár slov, že to, čo ste spolu zažili, bolo reálne. Niekedy, je náročné dať bodku za nevypovedanou vetou a uzavrieť to v sebe.“ dodala Timea. 

Lika Morgan – Sweet dreams |Robert Burian Remix|

Robert Burian (41) je doslova žijúcou slovenskou DJ-skou legendou. Špičkový hudobník a producent, ktorý sa v umeleckých kruhoch pohybuje už dve desaťročia, má za sebou viacero obdivuhodných úspechov. V týchto dňoch púšťa do sveta ďalší zo svojich projektov, ktorý oprávnene vníma ako jednu z najväčších výziev doterajšieho profesijného života – oficiálny remix novej verzie legendárnej skladby Sweet Dreams od Eurythmics.

Charizma, pracovitosť, profesionalita či hudobná kreativita sú črty, ktorými Robert Burian zarezonoval na slovenskej hudobnej scéne a na špici sa drží dodnes. Veď v hudbe sa pohybuje už od roku 2003, pričom fanúšikovia si ho azda najviac spájajú s Egovým letným hitom „Žijeme len raz“, ktorý aj v roku 2022 patril do TOP 10 najúspešnejších slovenských skladieb online a na YouTube už atakuje hranicu 100 miliónov pozretí, ale tiež s remixami známych slovenských aj zahraničných skladieb. 

Random Choices- Hlavná postava

Hlavná postava je pilotným singlom z pripravovaného EP kapely Random Choices Slová a Vibrácie. Pieseň vznikla ako reflexia na nezhody v kapele, ktoré nakoniec viedli až k personálnym zmenám v jej zložení. Klip naopak vznikol z viac humorných dôvodov a opisuje zásluhy a uznanie za pôsobenie v kapele Hlavnej postavy stvárnenej saxofonistkou Alžbetou Hajnou. 

V novej skladbe sa Random Choices sa podarilo nájsť jemnú rovnováhu medzi prístupnosťou a hĺbkou. Skladba je okamžite príjemná na povrchnej úrovni, no opakované počúvanie odhaľuje hlbšie vrstvy v hudbe aj textoch. Je to druh skladby, ktorá vás môže sprevádzať počas chvíľ introspekcie alebo jednoducho slúžiť ako príjemné a zárveň energické pozadie vášho dňa.
Skladba sa zameriava na témy sebareflexie, introspekcie a samotného hľadania účelu a identity. Emocionálny náboj skladby je tematicky doplnený expresívnym podaním hlavného speváka, Mareka Hrdličku, ktorý v sebe nesie pocit zraniteľnosti a autenticity. Náladu skladby ďalej dopĺňajú dravé gitarový línky sprevádzané melancholickým saxofónom. 

„V našej hudbe sa snažíme spájať texty, ktoré majú čo povedať s melódiami a atmosférickým zvukom, zároveň sa držať našej rockovo funkovej podstaty a myslím, že v tejto skladbe sa nám to celkom pekne podarilo.“ Marek Hrdlička o vzniku skladby. 

Hex feat. Emma Drobná – Navždy mladí

Po obrovskom úspechu piesne Pomaranče z Kuby, ktorá tento rok patrí najhranejším skladbám v našich rádiách, prichádza kapela Hex s emotívnou novinkou Navždy mladí. Ide o podmanivý duet s Emmou Drobnou, ktorý zaznie aj na ich spoločnom novembrovom turné Kde je tu láska Tour 2023.
 
„Chceme oklamať smrť, nikdy viac z nej nemať strach a ostať navždy mladí,“ – to je časť refrénu v poradí už štvrtého singlu z desiateho radového albumu Kde je tu láska?, ktorý Hexáci vydali v apríli tohto roku. 
 
„To, že bude pesnička duet, mi napadlo v podstate ihneď. Pre mňa je táto skladba míľnikom v mojej skladateľskej kariére. Bola prvá, ktorej základ som skomponoval na klávesoch. Dovtedy som skladal výlučne na gitare,“ prezradil autor piesne Martin „Fefe“ Žúži, ktorý je zároveň aj autorom textu: „Napadlo mi, že text by mohol byť klasickým príbehom „Rómea a Júlie“ prenesený do súčasnosti. Dvaja zaľúbenci, ktorým spoločnosť nedopraje vzťah, sa rozhodnú skoncovať so životom v aute.“
 
„Tvorbu Hexu som mala vždy veľmi rada a vždy sme si rozumeli aj po ľudskej stránke, preto, keď ma chalani oslovili, som ani chvíľu neváhala a hneď som súhlasila. Nahrávanie prebiehalo v Bratislave, kde to celé vzniklo za pár hodín,“ teší sa zo spolupráce Emma Drobná.
 
„Emmu považujem za talent, ktorý sa tu rodí raz za dlhý čas. Mám pri nej pocit, akoby sme sa poznali niekoľko desiatok rokov, akoby prirodzene patrila do našej partie. Veľmi sa teším zo spolupráce, ako aj z toho, že prijala pozvanie byť špeciálnym hosťom na našom jesennom turné,“ neskrýva nadšenie Yxo.

Alessandra – Bad Bitch

Iba 20-ročná speváčka ALESSANDRA, ktorá na seba upozornila v poslednom ročníku prestížnej súťaže Eurovision, prichádza s ďalším chytľavým trackom o sebadôvere – tentokrát s odvážnym názvom „Bad Bitch“.

„Som naozaj rada. Chcem, aby sa ľudia pri počúvaní tejto pesničky cítili sebavedome a cítili svoju vnútornú krásu aj silu. Buď tou „bad bitch“, ktorou vieš, že si!“ odkazuje svojim fanúšikom nórska popová hviezda.

Marlon Roudette – No Water

Spomínate si na legendárne hity ako „Big City Life“, „New Age“ alebo „When The Beat Drops Out?“ Všetky menované má na svedomí Marlon Roudette, člen bývalého dua Mattafix, ktorý sa dal na sólovú dráhu a teraz (po päťročnej pauze), predstavuje singel „No Water“. Nová pieseň opäť ukazuje Marlonov talent vytvoriť tracky, ktorý sa vám dostanú pod kožu.

„Okolo roku 2018 som trochu stratil zapálenie pre vlastnú tvorbu. Písal som hity pre iných umelcov a veľa som si tie možnosti užíval, ale niekde hlboko som vedel, že môj hlas sa vráti, len musím byť trpezlivý,“ hovorí o comebacku Marlon Roudette.

David Kushner – Dead Man

Zatiaľ čo hit „Daylight“ naďalej zbiera úspechy v rádiách a na internete, rozhodol sa David Kushner prepožičať svoj zamatovo hlboký hlas ďalšej piesni. Americký spevák tak predstavuje track „Dead Man“, metaforickú baladu, v ktorej David čerpá z vlastných skúseností a poskytuje poslucháčom surové a intímne okno do jeho životných bojov a osobného rastu.

OneRepublic, Assassin’s Creed, Mishaal Tamer – Mirage

Americká kapela OneRepublic predstavuje soundtrack k novej hre Assasin’s Creed Mirage. „Veľa ľudí to nevie, ale s kapelou sme vášniví hráči a fanúšikovia Assassin’s Creed. Po našom turné na Blízkom východe som chcel zachytiť ducha týchto miest,“ hovorí o singlu „Mirage“ frontman kapely a spoluautor piesne, Ryan Tedder.

So soundtrackom k novému titulu z obľúbenej hernej série pomohol hitmakerom z Colorada aj spevák zo Saudskej Arábie – Mishaal Tamer, ktorý kapele robil predskokana na letnom európskom turné.

Michael Schulte x R3hab – Better Me

Jeden z aktuálne najúspešnejších nemeckých spevákov a skladateľov – Michael Schulte, opäť spojil sily s medzinárodne uznávaným DJom, ktorý si hovorí R3HAB a vznikol tak track „Better Me“, čo je dokonalá kombinácia rádiového a tanečného popu. Nie je to pritom ich prvá spolupráca, hit „Waterfall“ na streamoch naďalej zbiera milióny vypočutí. Pred pár týždňami sa stal najhranejšou skladbou v slovenskom éteri a doteraz sa drží v top trojke. Obe piesne sa objavia na Michaelovom albume Remember Me, ktorý vyjde už tento piatok.

Kojo – Havana

KOJO patrí tak isto ako Calin a STEIN27 k brnenským Rychlým klukům. Na Spotify má viac než 300 tisíc mesačných poslucháčov a jeho posledné single Whip, Ali Bomaye a C’est la vie s miliónmi streamov sa opakovane objavujú v najprehrávanejších skladbách. KOJO zatiaľ posledný album vydal v roku 2021, teraz pripravuje nový. Určite na ňom nájdete aj novinku Havana…

James Blunt – All The Love That I Ever Needed

Britský spevák ohlásil vydanie novej platne Who We Used To Be. Zároveň zverejnil pilotný singel Beside You. Teraz pridáva druhú ukážku z chystanej siedmej štúdiovky….

Yandel x Myke Towers – Borracho y Loco

Latinsko-americký trh je dnes tak isto dôležitý ako sama Amerika. Španielčina stále výraznejšie ovláda denné rebríčky najpočúvanejších nahrávok. Popularita latinsko-americkej hudby sa plíživo šíri aj Európou, mená ako Bad Bunny, Karol G alebo Peso Pluma už poznajú poslucháči kontinentu. Spevák Yandel z Portorika je najčerstvejším prírastkom v rodine umelcov Warner Music. Prvý singel na novej značke s ním nahral jeho krajan Myke Towers, momentálne päťdesiaty najpočúvanejší hudobník na Spotify…

Blanka – Rodeo

Blanka reprezentovala Poľsko v tohtoročnom kole Eurovízie. Speváčka síce neuspela, ale súťaž jej priniesla potrebné zviditeľnenie. Teraz je k dispozícii nový singel Rodeo…

Don Diablo – Let Me Love You

Holandský DJ a producent patrí k najrešpektovanejším interpretom súčasnej tanečnej scény. Hovorí sa o ňom ako o pionierovi future house, v roku 2020 bol magazínom DJ Mag zaradený na šieste miesto Top 100 DJs, hudobná kritika oceňuje jeho inovatívnu produkciu… Okrem striktne tanečných nahrávok vie nahrať aj popovejšie single, čo potvrdzuje aktuálnym Let Me Love You…

Kylie Minogue – Hold On To Now

Kylie vydala šestnásty album. Na platni Tension dokonale upozornila pilotným singlom Padam Padam, s ktorým sa dostala až do britskej Top 10. Pri príležitosti zverejnenia novej kolekcie vám ponúkame skladbu Hold On To Now…

Vinai x Alexandra Stan – Believe

Súrodenecké duo z Talianska VINAI tvoria bratia Alessandro a Andrea. Na tanečnej scéne sa obavujú od roku 2011 a celkom pravidelne sa objavujú na predných miestach špecializovaných rebríčkov. Medzi interpretmi, s ktorými v minulosti spolupracovali, nájdete Davida Guettu, The Chainsmokers, Hardwella alebo DVBBS. Na novinke Believe pracovali s Alexandrou Stan, rumunskou speváčkou, ktorú v roku 2010 preslávil singel Mr. Saxobeat…

Kelly Clarkson – you don’t make me cry (feat. River Rose)

Americká speváčka nedávno vydala novú platňu venovanú všetkým podobám vzťahu a lásky od zamilovanosti k búrlivému koncu a späť. Album Chemistry ponúka jej rozšírenú deluxe podobu obsahujúcu osem bonusových skladieb vrátane duetu s River Rose…

Landon Barker – Friends With Your EX

Syn slávneho hudobníka. Landon je potomkom bubeníka Travisa Barkera z Blink-182, ťažko sa teda diviť, že sa stal najnovšou akvizíciou labelu DTA Records, ktorý založil práve jeho otec.

Menrva – Peaches

Bratia Luke a Christian Papenfus pochádzajú zo Severného Írska. Ich tvorbe dominuje house music, na čerstvej novinke využívajú motív zo známej skladby Hate On Me z roku 2007 z repertoáru americkej R&B speváčky Jill Scott…

Tiësto x Bia x 21 Savage – BOTH (Tiësto’s VIP Mix)

Remix aktuálneho singla. Holandský DJ a producent skladbu BOTH natočil s rapovou superstar 21 Savage…

Bella X – Cloud 9

V Londýne vyštudovala spev, postupne sa však Bella X stále viac venovala aj DJingu a hudobnej produkcii….

Sydney Rose – You’d Be Stars (feat. chloe moriondo)

Dvadsaťročná dievčička z americkej Georgie oznámila vydanie debutového albumu a bude na ňom aj čerstvý singel You’d Be Stars, kde hosťuje Chloe Moriondo, populárna youtuberka…

Vassy – Krazy

Austrálsku speváčku môžete poznať zo singlov Davida Guetta a Tiësta. Ako Vassy Karagiorgos prezradila v TS, prvotný nápad, z ktorého vznikla novinka Krazy, zaznamenala na mobil, keď na križovatke v LA čakala na červenú. Singel vyšiel na značke Spinnin Records…

Rival Sons – Mercy

Americká rocková skupina Rival Sons vznikla v roku 2009 a kombinuje rock s blues aj country…

Theory of a Deadman – Missing You This Christmas

Kapela, ktorá sa formovala v roku 2001, a je ovplyvnená grunge aj country. Kanaďania už teraz zdravia rockovým vianočným pozdravom…

Vojtata – Je těžký nenávidět

Dnes končíme v Čechách. Rodinný projekt Petra Buneša z Alkeholu vydal singel Je těžký nenávidět…

Peter Bič Project – Len sa smej

Po vydaní kompilácie hitov s názvom „To najlepšie z nás“ ,ktorá len pred pár dňami vyšla ako LP, tak skupina Peter Bič Project prichádza so svojou novinkou „Len sa smej“ a tiež ohlasuje svoje jesenné turné.

„Je to pieseň, ktorá sa mi prisnila, keď som bol v Chorvátsku na dovolenke a ráno som sa zobudil s touto pesničkou v hlave. Hneď som si ju, teda zaznamenal, čo bol vtedy tiež malý zázrak. Sú piesne, ktoré prídu a ktoré sa ti snívajú a toto je jedna z nich, doslova som si ju vysnil. Text sme potom spoločne dotiahli s Vladom Krauszom“ hovorí o vzniku skladby Peter Bič. „Asi to je tým, že som mal a stále mám pocit, že sa pieseň  práve hodí do tohto stavu v akom všetci žijeme fungujeme. Mám pocit, že ten smiech nám tu chýba a myslím si, že sa treba usmievať, pretože už tej zloby je tu až až.“

Michal Horák – Není to divný

Čoraz populárnejší český pesničkár Michal Horák má zaručený recept, ako nepodľahnúť melanchólii aktuálnych jesenných dní. V piatok 29. septembra (príznačne na Michala) vychádza jeho nový album Ideální čas se nezbláznit, na ktorý od 3. októbra nadviaže koncertná šnúra Ideální čas na turné, v rámci ktorej zavíta 9. novembra aj do Bratislavy. 

„Je fakt, že lama v klipe nie je úplne štandard, ale keď nám režisér Vláďa Špička oznámil, že fráza z pesničky ‚dole na baru se dějí věci, které povýšily laťku bizáru‘ sa dá najlepšie vyjadriť ideálne veľkým zvieraťom, mali sme jasno. Lama bola podľa pani chovateľky vraj veľmi spokojná, počas natáčania sa uvoľnila dokonca viac, než sme plánovali. Našťastie bez trvalých následkov na podlahe,“ komentuje držiteľ titulu Objav roka v ankete popularity Český slávik 21 herecký angažmán „ťavy Južnej Ameriky“ v klipovej novinke Není to divný, kde v možno trochu prekvapivej úlohe uvidíte napríklad aj šampióna Oktagonu v strednej váhe Patrika Kincla.

Cocoman a Pokyman – Poďsi prod. Coco Jammin

Dvaja z najvýraznejšich a najktívnejšich predstaviteľov slovenskej a českej reggae & dancehall scény spojili sily a chystajú česko-slovenskú tour, ktorú veľkolepo zahájili na Uprising Festivale na Zlatých pieskoch. Pokyman a Cocoman spoločne zavítajú do Bratislavy, Prešova, Brna, Plzne a Prahy aj s niekoľkými hosťami na každej zastávke. Prvé dva koncerty zažijete už tento týždeň!

Okrem koncertnej šnúry si pre vás Pokyman a Cocoman nachystali aj nové fresh skladby. Prvá nesie názov „Sweet Spot“, vznikla v bratislavskom štúdiu The Wellders pod taktovkou Pokyho dvorného producenta a klávesáka z Medial Banana, Lukie FWD. Ku skladbe vydali na Youtube aj lyric video s celým textom.

Najnovší trek s názvom „Poďsi“ žiari ako röntgen. Keď prepojíte dvoch najaktívnejších artistov z českej a slovenskej reggae scény, dáte tomu tanečnú scifi elektronickú produkciu a dirty vizuál od Antonína Starého, vznikne takáto bomba. Cocoman a Pokyman svojim už druhým spoločným singlom lákajú na nadupanú šou!

Karol Mikloš – Opačným Smerom

Slovenský spevák a skladateľ Karol Mikloš predstavil svoj ďalší singel so slovenským textom s názvom „Opačným smerom“. Pôsobivá skladba s takmer tanečným rytmom a povznášajúcim refrénom pôsobí étericky a zároveň nostalgicky. Pieseň je druhou ukážkou z pripravovaného albumu v slovenčine, ktorý v máji tohto roku už predznamenal singel „Nevieš, čo ti hovorím“. O text novinky sa tentokrát postaral básnik a textár Vlado Janček v hudobnom svete známy najmä zo svojho pôsobenia v bratislavskej skupine Saténové ruky. 

„Keď som sa minulú jeseň rozhodol opäť po dlhej dobe prebádať svet pesničiek v slovenčine, mal som hneď od začiatku v pláne osloviť aj iných textárov. Prvý človek, ktorý mi napadol bol práve Vlado Janček. Veril som, že bude schopný vcítiť sa do mojej kože a prísť s niečím, za čím by som si vedel stáť. Poslal som mu demo skladby, ktorá bola horúcim kandidátom na zaradenie už na náš minuloročný anglicky spievaný album „This Side of Town“, jej text sa však nikdy nepodarilo dokončiť. Páčila sa mu a po pár týždňoch mi poslal text, vďaka ktorému sme mohli túto pieseň doviesť až do dnešnej podoby, z ktorej sme nadšení a na ktorú ľudia už na prvé počutie veľmi vrelo reagujú aj na koncertoch“, objasňuje Karol Mikloš. 

„Karolovu tvorbu poznám už od čias piesne „Tomorrow“ a osobne z nahrávacieho štúdia Men at Sound. Dokážem sa vcítiť do jeho melanchólie a v texte tejto piesne som sa snažil prevteliť do jeho pocitov počas prechádzok po Trenčíne. Niektoré formulácie neskôr Karol trochu upravil tak, aby mu sedeli do celkového vyjadrenia,“ hovorí o spolupráci Vlado Janček. 

ZDROJ: Kristína Polerecká | Andrea Čurná | Marek Hrdlička | Marek Kučera | Karolína Zboniaková | Renáta Tomášová | Tomáš Karpel | Adriana Nievelt | Sväťo Moravčík | Róbert Gregor

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share