Hudba

Hudobné novinky 37/2021

Zak Abel – Less Of A Man

Dvadsaťšesťročný londýnsky spevák s marockým pôvodom, po singloch „Why Can’t We Get Along“, „Right Side of the Bed“ a „Be Kind“, predstavuje svoju štvrtú tohtoročnú pieseň, ktorá nesie názov „Less Of A Man“.

Less Of A Man som napísal, aby som spochybnil mužské ideály, ktoré vo veľkom ovplyvňujú to, ako sa o mužoch predpokladá, že budú myslieť a cítiť. Tento spoločenský štandard mal negatívny dopad aj na mňa a na ďalších mužov, ktorých poznám, pretože sa cítili menejcenní, pokiaľ nezapadali do istých stereotypov. Stále žijeme v dobe, kedy muži vedia, že nie je dosť chlapské hovoriť otvorene o svojich emóciách a požiadať o pomoc, keď treba. Rád by som to zmenil,“ priznal Zak Abel, ktorý je taktiež ambasádorom charitatívnej organizácie CALM zaoberajúcej sa duševným zdravím.

Glass Animals – I Don’t Wanna Talk (I Just Wanna Dance)

Po obrovskom globálnom hite „Heat Waves“, ktorého klip bol„milostným listom živej hudbe, kultúre a pospolitosti, ktorá obklopuje“, predstavuje štvorica z Oxfordu ďalší singel. Track „I Don’t Wanna Talk (I Just Wanna Dance)“ je ich prvým počinom od vydania druhého albumu s názvom Dreamland.

„Naozaj to vyzerá akoby sme žili v tlakovom hrnci a nemohli vypustiť paru. O tom je táto pieseň. Veď tlakový hrniec má mnoho trhlín, ale snaží sa ich vyplniť a znovu sa dekomprimovať. Chcel by som, aby ľudia vypli, pustili si túto pieseň, zavreli oči a aspoň na chvíľku užívali náš singel,“ vraví frontman kapely Dave Bayley.

FEJBS ft. KALI – Pocit viny

Aké je to cítiť v sebe pocit viny? Svoje o tom vie očividne Fejbs, pretože nám prináša svoju očakávanú novinku práve s týmto názvom a k tomu ešte pribalila aj spustenie predpredaja nového albumu. Novinka „Pocit viny“ v sebe nesie Kaliho featuring a okrem neho na albume nájdeme aj také mená ako Tomáš Botló, Hellwana, či Boy Wonder. Tak ako aj táto pesnička, aj celý album spočíva v hľadaní stredu. Zlatá stredná cesta je presne to, čo sa Fejbs snaží za posledné roky dosiahnuť aj vo svojej tvorbe, čo sa odráža vo viacerých faktoroch. Žánre jej hudby sú rozdielne a už ani nerapuje toľko ako kedysi, ale venuje sa hlavne spevu, čo v tejto skladbe náramne cítiť.

„Nehanbite sa prejaviť svoje pocity, dnes je v móde byť dokonalým a výstredným, ale ten kto ukáže pravé ja, by mal byť obľúbený aj s tou vinou, ktorá je u nás úplne prirodzená. Tým chcem povedať, sme len ľudia a tak to aj ostane, to sa našťastie nemení,“hovorí Fejbs o svojej novinke.

Drake ft. Future and Young Thug  – Way 2 Sexy

Kanadský spevák a rapper Drake vydal začiatkom jesene svoj dlho očakávaný a odkladaný album Certified Lover Boy. Teraz predstavuje videoklip k tracku „Way 2 Sexy“, na ktorom hosťujú rapperi Young Thug a Future. Jeho melodický základ tvorí hit 90. rokov „I’m Too Sexy“ od Right Said Fred a sprevádza ho klip plný odkazov na populárne ikony akými sú Michael Jackson, Prince, Backstreet Boys alebo na kultový film Rambo. O réžiu klipu sa ujal Dave Meyers, podľa ktorého opätovné sledovanie snímky, ako je uvedené v úvode, môže viesť k otehotneniu.

Oliver Tree – Life Goes On

Ak sledujete rebríčky najprehrávanejších nahrávok v digitálnych službách ako Spotify alebo Apple Music, určite ste narazili na Life Goes On. Aktuálne je singel amerického speváka, skladateľa, herca a komika Olivera Tree Nickella medzi tridsiatimi najatraktívnejšími skladbami na svete v oboch platformách, v globálnom prehľade Spotify Viral 50 je už tretí. Na Slovensku je v rovnakom rebríčku dokonca prvý! Asi to znamená, že sa to užívateľom Spotify páči a poslucháči ho poznajú.

Oliver Tree má bohatú hudobnú minulosť. Tvrdí, že prvý album nahral ako šesťročný. Rád preháňa a je veľmi autentický. Keď pred tromi rokmi točil video All That x Alien Boy, trvalo to deväť mesiacov, pretože celých päť strávil tréningom v monster truck aréne, aby všetky skoky a kúsky zvládol v klipe urobiť sám. Hudobne sa pohybuje medzi rôznymi žánrami, najnovšie sa mu páči v trapových beatoch, ktoré prepája s hudbou ovplyvnenou deväťdesiatymi rokmi.

Matej Smutný – Elixir

Tretí singel slovenského hudobníka. Po úspešných piesňach Psycho Love a Fairytale, ktoré sa na Spotify dostali do playlistov dokonca až za oceánom a ktorým sa darí aj na slovensko – českých rozhlasových vlnách, prichádza talentovaný mladík so skladbou Elixir. Natočil ju v osvedčenej zostave so zahraničnými spoluautormi a producentmi, opäť ide o zvukovo vycibrenú nahrávku, ktorá znesie porovnanie so štýlovo podobnou medzinárodnou konkurenciou. 

Janais – Domov

Nežná, láskavá a emotívna. Taká je novinka „Domov“ od slovenskej speváčky Janais. Skladateľka a textárka odpremiérovala novinku na koncerte pri príležitosti historickej návštevy pápeža Františka na Slovensku. 

„Pieseň vznikla za klavírom asi pred pol rokom, najprv ako jednoduchá melodická linka, no už vtedy vo mne vzbudila silnú emóciu a chvíľu trvalo, kým som našla vhodnú inšpiráciu na text. Téma návratu domov ma zaujala najviac, keďže už 15 rokov žijem mimo svojho rodného kraja. Pieseň sme nahrávali počas leta v Basem3nt studio v Prešove u Randyho Gnepu. Hudobne na nej spolupracovalo osem hudobníkov, ktorí v aranžmánoch spojili rôzne hudobné nástroje – od jednoduchej mandolíny, cez akordeón, až po husle, tympany a harfu. Pieseň „Domov“ je o návrate k blízkemu človeku, k starej láske, ale aj o návrate na rodnú hrudu. V každom z nás vyvolá vlastné spomienky a emóciu,“ prezradila Janais.

Alan Muráň – Idem hore

“Bol to názov pracovnej verzie, ktorý mi napadol ako prvý a tie väčšinou bývajú najlepšie. Vždy som mal rád, keď som od interpreta počul autentickú výpoveď a fascinovalo ma, keď hovoril o svojom aktuálnom stave, životnom štýle a myšlienkach. Vedelo ma to namotivovať a nakopnúť fantáziu o mojej budúcnosti. Touto pesničkou sa snažím ukázať ľuďom môj súčasný postoj voči životu a som len rád, ak si nájdem komentáre od ľudí, ktoré hovoria o tom ako im pesnička pomohla sa znova dostať na koľaj a ísť si za svojim snom. Je to pre každého, kto si prechádza obdobím pochýb ale aj pre tých ktorí majú prime time a chcú počúvať niečo čo ich v tom utvrdí,” vysvetľuje pointu skladby Alan. 

O vizuál sa v Alanom prípade klasicky postaral Cesar Production. Od samotných záberov až po finálny produkt vždy predviedol u Alanových snímkoch absolútnu profesionalitu a svoj unikátny podpis, v ktorom je podľa neho u nás bezkonkurenčný. 

“Pracovať s ním je jednoducho radosť a to len potvrdzuje, že aj ľudia ktorých si vyberám na spoluprácu do procesu pridávajú pozitivitu. Ďalším takýmto neoddeliteľným článkom je môj dlhoročný kamarát a jeden z najlepších fotografov a umelcov akých poznám – Peter Yaxxed Majerčík, ktorý sa postaral o titulné fotografie k tomuto songu a aj na všetkých titulných fotkách mojich skladieb,” hovorí vďačne umelec.

Ofenbach x Ella Henderson – Hurricane

Ofenbach sú továreň na hity! Sériu úspešných singlov hodlajú francúzski producenti predĺžiť po zatiaľ poslednom hite Wasted Love  a ponúkajú euforickú hymnu, v ktorej im sekunduje britská speváčka Ella Henderson. 

ZDROJ: Karolína Zboniaková, Universal Music | Jana Trellová, RukaHore | Renáta Tomášová, Warner Music | Nora Krchňáková, NK Factory

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share