HudbaSprávy

Hudobné novinky 37-2020

Barbora Piešová – Dážď

Videoklip sa točil v krásnej prírode na Kraľovanskom jazere (Šútovo), ktorému sa zvykne hovoriť aj slovenské Plitvické jazerá, pretože jeho okolie s terasovitými svahmi pripomína westernové filmy a vyznačuje sa tyrkysovou vodou. Na začiatku natáčania  sa speváčka aj so svojim tímom stretla s menšími komplikáciami. “Toto nebol prvotný plán, pretože pôvodné miesto bola prírodná rezervácia, ale ochranári nás stopli a natáčanie by bolo v takýchto podmienkach veľmi zložité. Počas hodiny a pol sme museli  vymyslieť a nájsť iný priestor, tak sme sa rozhodli ísť na Kraľovanské jazero,” komentuje Baša výber miesta.

Natáčanie bolo dosť ťažké a občas aj nebezpečné, zvlášť záber, kde padám do vody. Musela som ho dať na dva pokusy, pretože pád na hladinu vody bol bolestivý. Zábery s ohňom mi pomohli sprostredkovať ochotní ľudia zo Sokoliarov Aquila z Bojníc,” prezradila Barbora viac o klipe, kde sa objavujú zábery s ohňom a speváčkin odvážny pád do vody.

Réžiu a kameru mali na starosti Michal Lenhart a Viliam Dráb. “Príbeh videoklipu bol takmer celé improvizácia, až na niektoré zábery, ktoré sme mali už vopred premyslené,” dodala speváčka.

Barbora Poláková – PoloVina

„Producent Bábovek Petr Erben mi zavolal prvýkrát asi pred dvoma rokmi, že by k filmu chceli odo mňa napísať pieseň. Asi až rok potom prišla i ponuka, aby som vo filme hrala. Než sme s mojím kapelníkom Davidom Hlaváčom začali písať text, zišli sme sa s Radkou Třeštíkovou. Bolo pre nás najdôležitejšie, vedieť, čo znamená ten príbeh pre ňu. Pri písaní sme najviac vychádzali z milostného trojuholníku, v ktorom sa ocitla moja postava Karolíny. Bolo mi to logicky najbližšie. Ale ten hlavný motív piesne, ktorým je pre mňa nesenie zodpovednosti za akýkoľvek vzťah, nielen partnerský, ale i priateľský, spája všetky postavy,“ vysvetľuje Poláková, akú veľkú rolu hral pri skladaní songu PoloVina námet samotného filmu, resp. románu.

Videoklip vznikol na sklonku prázdnin v pražskom štúdiu Pokrok, v réžii renomovaného Rudolfa Havlíka, ktorý je zároveň režisérom a spoluautorom scenára filmu Bábovky. Havlík klip poskladal sčasti z filmových záberov, sčasti z novo natočeného materiálu. Nechýba v ňom Polákovej filmový partner Rostislav Novák, Jiří Langmajer a ďalší protagonisti Bábovek, ale ani Radka Třeštíková, autorka predlohy, ktorej sa od jej vydania v roku 2016 predalo rekordných 160 000 kusov.

Medial Banana – Dekáda v hre

Pred letom vydali svoj tretí album a teraz nám z neho posielajú ďalší podarený klip. Medial Banana sa poohliadli za svojou prvou desaťročnicou na scéne a v novom videu ku skladbe “Dekáda v hre” prinášajú niekoľko archívnych a spomienkových záberov od vzniku kapely až po dnešok. O réžiu a spracovanie klipu sa postaral Lukáš Pulík, ktorý točí pod pseudonymom Lupic.

Dancehallová skladba “Dekáda v hre” sa nachádza na nedávno vydanom albume Nedotknuteľní od Medial Banana, ktorý takmer celý vznikol v domovskom štúdiu Wellders v Bratislave a vyšiel pod hlavičkou dvorného vydavateľstva Reggae Callin‘ Records v distribúcii Warner Music. Okrem CD ho zberatelia môžu získať už aj na platni.

Medial Banana majú za sebou (napriek všetkým korona obmedzeniam a opatreniam) pomerne nabité leto a vystúpenia na festivaloch ako Uprising Wakelake Edition, Sound Garden, Malý Žákovic, Malý Grape aka Park duševného zdravia či Víno pod hviezdami v Pezinku. Na október majú v pláne dokončiť prerušenú šnúru s kapelou Polemic, s ktorou ich ešte čakajú vystúpenia v Bratislave, Košiciach, Hruštíne a Brne. 

Martin Chrobák – Na konci leta

Počas roka je niekoľko období, v ktorých bývame senzitívnejší. Okrem Vianoc, či Silvestra je to aj koniec leta. Uvedomujeme si, že všetko sa opakuje, ale nik a nič tu nie je navždy. Všetko stratené môže ožiť v spomienkach a pozdraviť nás znova. Príroda okolo nám večný kolobeh, ktorého môžeme byť na čas súčasťou aj my, pripomína svojou meniacou sa krásou. 

Približne o tom je aj videoklip k piesni „Na konci leta“, ktorá je pretextovanou coververziou skladby „Summer’s End“ amerického songwritera Johna Prinea. Pesničkár Martin Chrobák a autor vizuálnej zložky Waldemar Švábenský (známy tiež ako autor projektu „Svet podľa Gabriela“) ju venovali priateľovi, fotografovi a svetobežníkovi Ľubošovi Houškovi, ktorý – podobne ako John Prine – ešte pred pár mesiacmi rozdával okoliu radosť svojou prítomnosťou aj prácou. 

Prírodné scény videoklipu boli natáčané v oblasti Dunajských luhov, kam Waldo a Ľuboš chodievali fotiť krásy divokého života. Postavu pominuteľnej letnej lásky v klipe stvárnila foodblogerka Mimi Nemčeková Mažgutová, s kontrabasom pri nahrávaní pomohol jazzman Juraj Kalász a o finálnu zvukovú podobu sa v svojom štúdiu postaral Peter Dobrík zo skupiny Mukatado. 

Aj keď pieseň a jej stvárnenie vyvoláva skôr melancholické pocity, hlavným apelom tohto dielka je motivovať, aby sme každý svoj cyklus ročných období napĺňali novými zážitkami, tvorbou a láskou k ľuďom, ktorí sú tu s nami.

opic, A7S – Why Do You Lie To Me ft. Lil Baby

Svetovo uznávaný nemecko-chorvátsky producent Topic, švédsky spevák a skladateľ A7S a  americký rapper Lil Baby, vydávajú očakávanú skladbu Why Do You Lie To Me. Pieseň je vynikajúcou ukážkou produkčných schopností Topica a ašpiruje na post ďalšej tanečnej hymny.

Topic vydáva ďalšiu melancholickú tanečnú skladbu s nákazlivou melódiou a klavírnymi akordmi. Popri emotívnom vokálnom výkone A7S, Topic obsadil amerického rappera Lil Baby, aby do tracku priniesol drsný rapový štýl.

„Po globálnom hite môžete mať pocit, že vás zrazu pozoruje celý svet. Chcem len robiť kvalitnú hudbu, a preto som znovu spojil sily s A7S. Pre tento song sme získali perfektného umelca – Lil Baby,“ vraví Topic.

Po dobytí rakúskych, austrálskych a nemeckých hudobných rebríčkov, sa Topic spolu s A7S pretlačili do globálneho svetla reflektorov so svojím hitom Breaking Me, z roku 2019. Po virálnom úspechu na TikToku sa skladba dostala na vrchol mnohých národných a medzinárodných hitparád, vrátane Top 5 UK Official Singles Chart a Billboard Hot 100.

Michal Horák – Vpoho

Na jar sa Michal Horák vydal na virtuálne Rande s Berenikou Suchánkovou, pred prázdninami bol V toleranci s Terezou Balonovou a teraz je jednoducho Vpoho. Talentovaný český pesničkár je v posledných mesiacoch na roztrhanie. A ako dokazuje nový klip, v ktorom vystriedal hneď niekoľko rolí, hlavu si z toho rozhodne nerobí. Naopak! Kráľovsky sa baví a nerozhodí ho ani voľný pád alebo mať za šéfa hviezdneho Hynka Čermáka. Kráľovsky baviť sa môžu s Michalom i jeho fanúšikovia, a to nielen na klipe, ale už čoskoro tiež na spoločnom turné s Voxelom s výstižným názvom Snad někdo přijde.

Jesenné turné absolvuje Michal Horák spoločne so svojím dlhoročným kamarátom a žánrovo spriazneným pesničkárom Voxelom, pri čom fanúšikovia sa podľa Horákových slov rozhodne môžu tešiť na omnoho viac než len „obyčajný dvojkoncert“: „Predovšetkým chceme s Voxelom oba koncerty trochu prepojiť. Môj huslista Adam a Vaškov basista Milan spolu konieckoncov niekoľkokrát ako správni folkloristi hrali a celá naša turnéčková banda už sa tiež pozná nejaký ten piatok, takže je načase dať niečo poriadneho spoločne dokopy. Navyše si ideme na jednej vlne humoru i hudobného vkusu, čo je proste skvelé.“

 „S Michalom sme si sadli snáď hneď a už v tej dobe mi napadlo, že nejaký spoločný koncert by mohol byť veľmi fajn. Ako tento nápad dozrieval, naše kamarátstvo sa utužilo, tak sme sa rozhodli to vziať od podlahy a urobiť rovno poriadne spoločné celorepublikové turné. Hosťovali sme si navzájom na albumoch, klipoch i koncertoch, tak je viac než jasné, že sa proste máme radi. A v podobnom priateľskom a hosťujúcom duchu sa ponesie celá naša šnúra,“ dodáva k tomu Voxel.

David Guetta & Sia – Let’s Love

Novinka Let’s Love vznikla tento rok počas svetovej koronavírusovej krízy ako posolstvo o láske a nádeji. 

Dj Enka – AzuquitaPura

DJ ENKA je predurčená pre DJ-ing. Je dcérou profesionálneho DJ-a, ktorý pôsobil v 80. a 90. rokoch.Tanečný svet začala objavovať od malička, hrala sa s vinylami svojho otca a tento svet ju začal viac a viac priťahovať. Jej práca sa rozvíjala nielen v kluboch, ale aj v rádiách, pretože ešte ako tínedžerka mala svoju vlastnú rozhlasovú šou v Rádiu Loca, neskôr spolupracovala so všetkými najdôležitejšími španielskymi tanečnými rádiami. “Azuquita Pura“ je jej nový singel, ktorý je veľmi dynamický a je vydaný spolu s veľmi pekným videom so zaujímavou choreografiou.

Arnny Montana & Armando – Strangers In Sunlight

ARNNY MONTANA je DJ a producent s viac ako 15 ročnými skúsenosťami, ktorý pochádza z Lloret de Mar (Girona). V súčasnosti je rezidentom v klube Disco Tropics – Lloret de Mar, kde zdieľa DJ pult s medzinárodnými umelcami, ako sú: Steve Aoki, Allan Walker, Gigi D’Agostino, Quintino, French Montana, Dj Antoine, Brenan Heart , Snoop Dog, Showtek, Armin Van Buuren, Afrojack, Deorro. Na jeho hudbu tancovali ľudia z celej Európy.

Kariéra DJ-a ho priviedla k práci v kluboch v okolí Katalánska, ako sú Chasis, Marte, Activa, Pont Aeri, Catedral Girona, St Trop a v mestách ako Florencia v Taliansku.

ARNNY MONTANA predstavuje po vydaní singla “Strangers In Sunlight“, ktorý vyšiel v našom hudobnom vydavateľstve pred pár mesiacmi, edíciu “Strangers In Sunlight“ (Remixes) s 9 remixami.

ZDROJ: Renáta Tomášová, Warner Music | Adriána Čahojová, Supraphon | Martin Chrobák, Nový Populár | Karolína Zboniaková, Universal Music | Vladimír Bryndák, Bryndák Records

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share