HudbaSprávy

Hudobné novinky 34-2020

Veronika Strapková – S tebou

Ako už na svadbách býva zvykom, novomanželia dostávajú od svadobčanov rôzne typy darov. Na svadbe speváčky Veroniky Strapkovej, ktorá sa konala tento mesiac za účasti len tých najbližších, sa obdarovať rozhodla svojho manžela aj samotná nevesta. A ako speváčka sa rozhodla zložiť pieseň, ktorú mu na svadbe dala zahrať.

„Počas svadobných príprav som rozmýšľala čo také by som mohla darovať manželovi, čo si nevie kúpiť sám. A napadlo mi, že ak mu zložím pieseň a spoločne si na ňu zatancujeme pred svojimi blízkymi, môžem mu tým vyjadriť čo k nemu cítim najlepšie ako viem.“ Veronika je s Filipom, ktorý je dnes už aj jej manželom, presne 8 rokov a na svadbe chcela verejne vyjadriť okrem samotného sľubu aj to, ako veľmi vďačná je za všetko, čo pri svojom Filipovi prežíva. „Veľmi som mu chcela niečo pekné povedať a takouto formou tiež poďakovať, ale som v takýchto situáciách pomerne veľký plačko a tak mi  ako najlepšia alternatíva pripadala forma dopredu nahratej piesne. Keď som ju pustila, viacero ľudí zostalo milo prekvapených a následne za mnou prišli a spýtali sa, či pieseň aj niekedy zverejním. Po úvahe som si povedala, že ak sa nájde čo i len jeden pár, ktorému sa bude tiež hodiť na ich deň, bude pieseň robiť radosť aj ďalej. A to je predsa to krásne,“ dodáva speváčka o dôvodoch prečo sa rozhodla pieseň zverejniť. 

Benee – Snail

Novozélandská senzácia BENEE vydáva nový singel Snail. Elektronická produkcia, zvláštne vokály a jej špecifické podanie piesne robia z nového singlu nepopierateľne hymnu.

Skladba bola napísaná a nahraná Joshom Funtaineom krátko potom, čo Nový Zéland opätovne otvoril hranice krajiny. BENEE ho inšpirovala k napísaniu piesne potom, čo strávil týždne v izolácii. Vraví, že: „keď sme boli zavretí, fascinovali ma slimáky. Nerobil som toho veľa, tak som trávil veľa času vonku pozorovaním týchto tvorov a premýšľal nad tým, ako sú všetci voľní. Pohrával som sa s myšlienkou, že som ako slimák a pohybujem sa vonku po daždi. Je to pieseň o tom ako som uviazol vo vnútri, kvôli COVIDu.“

Snail nadväzuje na nedávno vydaný singel BENEE Night Garden feat. Kenny Beats & Bakar, ktorý bol celosvetovo ocenený aj magazínmi: Billboard, E! online Clash Magazine, HYPEBEAST, NME, Stereogum, The Sunday Times, Teen Vogue, UPROXX a mnohými ďalšími.

LANY – you!

You! je novovydaná skladba americkej alternatívnej rockovej kapely LANY. Nadväzuje na predchádzajúci album Malibu Nights (2018) a single if this is the last time, mean it good guys. V októbri sa kapela LANY chystá vydať nový album s názvom mama’s boy, ku ktorému je už spustený predpredaj.

Rovnomenný album LANY, publikovaný v roku 2017, znamenal pre kapelu prelom – stali sa medzinárodne známymi a vypredali niekoľko arén po celom svete. Následne, v roku 2018, publikovali album Malibu Nights. Srdcervúce hymny kapely LANY lámali rebríček Billboard Album Chart. Dokazujú to aj štatistiky: na sociálnych sieťach kapelu sleduje cez 5,8 miliónov ľudí, predali viac ako 415 000 lístkov a vypredali priestory od gréckeho divadla v L.A. až po londýnsku Brixton Academy, pričom s novým albumom plánujú usporiadať arénovú show po veľkomestách. Streamy ich piesní dosahujú skoro 3 miliardy a do dnešného dňa ich videá majú cez 430 miliónov zhliadnutí. A to všetko je stále iba začiatok.

Machine Gun Kelly feat. blackbear – my ex’s best friend

Machine Gun Kelly predstavuje novú pieseň – rockovú skladbu my ex’s best friends spolu so spevákom, producentom a textárom blackbearom. Spoločne tak riešia situáciu , kedy sa im začne páčiť najlepšia kamarátka vašej ex. Namiesto depresie z rozchodu nachádzajú útechu práve v nej, a tak znovu objavujú čaro lásky. my ex’s best friend je letný song, ktorý sa objaví aj na piatom štúdiovom albume Machine Gun Kellyho – Down To My Downfall.

Machine Gun Kelly sa preslávil najmä prostredníctvom albumu Bloom, na ktorom sa nachádzal hit Bad Things, s bývalou členkou kapely Fifth Harmony – Camilou Cabello. Tento song má na YouTube viac ako štvrť mialiardy zhliadnutí. Aktuálne najnovším albumom „MGK“ je Hotel Diablo, ktorý ako všetky tri predošlé albumy, debutoval v prvej päťke rebríčka Billboard. Na albume sa okrem iného nachádza skladba Hollywood Whore, v ktorej skladá poctu zosnulému Chesterovi Benningtonovi z hudobnej skupiny Linkin Park, ale aj napríklad singel I Think I’m Okay, na ktorom spevák spolupracoval s Yungbludom a Travisom Scottom. Machine Gun Kelly má na svojom konte okrem stoviek miliónov streamov aj rôzne ceny, príkladom môže byť MTV Europe Music Award.

Sima Martausová – Srdce nepokojné

Úprimná, energická a autentická. Taká je Sima Martausová aj jej aktuálna novinka Srdce nepokojné, v ktorej vyjadruje túžbu po vnútornom pokoji. Autorkou textu aj hudby je už tradične charizmatická Sima a nový singel je predzvesťou pripravovaného albumu, na ktorom speváčka pracuje.

Srdce nepokojné, je novinka s ktorou sa zosobníte, a napriek „nepokoju“ v názve, naopak, vyjadruje túžbu po harmónii. Okrem výborných muzikantov, ktorí Simu už štandardne sprevádzajú, obohacuje pieseň dychová sekcia, ktorej aranžmány napísal skladateľ a inštrumentalista Adrián Harvan.

„Piesňou vyjadrujem túžbu po pokoji, ktorý zažívam nie len keď tvorím a hrám, ale aj keď som len tak v tichu…Túžbu po pokoji, ktorý cítim nie len keď vystúpim na vrchol štítu, ale aj keď schádzam dolu, alebo keď musím výstup niekedy kvôli okolnostiam vzdať. Takýto pokoj mám v podstate vo svojich rukách a prinášajú mi ho správne nastavené hranice a zdravá miera vo všetkom,“ hovorí o novej piesni autorka a speváčka Sima Martausová.

Videoklip k singlu natáčala s uznávaným režisérom Jakubom Mahdalom v susednej Českej republike, no kvôli koronavírusu museli natáčanie na pár mesiacov odložiť.

Polemic – Medicína

Príbeh o zázračnom nápoji SMIECH, ktorí si kapela vypestovala a následne uviedla do sveta cez teleshopping vás rozhodne rozveselí, v klipe nechýba viacero veľmi zábavných scén, ktorých nakrúcanie si užívali aj samotní členovia kapely. “Po prvýkrát sme si vyskúšali farmársky outfit, nestratili by sme sa v ňom asi ani na country festivale,” hovorí s úsmevom Braňo “Bejzo” Bajza. “Najväčšia zábava pre nás bolo asi nakrúcanie scény, ktorú sme si nazvali teleshopping,” spomína Peter “Petko” Opet, ktorý bravúrne zahral legendárneho teleshoppingového moderátora Horsta Fuchsa, ktorého si určite mnohí pamätajú z obdobia 90. rokov.  “Snažil som sa ho vystihnúť oblečením, gestami aj mimikou, nechýbal ani asistent, ktorého si zahral Bejzo, bola to veľká sranda!” 

Autorom skladby ‘Medicína’ je Michal ”Mickey” Novácky, ktorý hovorí, že skladba, ako aj samotný text vznikli expresne rýchlo: “A je to tak dobre. Mám rád tie momenty, keď netreba veľa špekulovať a pesnička sa akoby sama vypýta na svet. Napokon, čo môže byť lepšie ako terapia smiechom?” 

Klip sa nakrúcal vo viacerých lokáciách – v bare, vo filmovom štúdiu, v obývačke aj na čerstvom vzduchu v sade. Kapela si zajazdila aj na naleštenom veteránovi, dodávke Wartburg z 50-tych rokov minulého storočia. Kvôli nakrúcaniu kapela dokonca absolvovala aj tanečný tréning, na ktorom si naštudovali choreografiu pod vedením lektorky Broni Jurášovej (manželky bubeníka Andreja) z pezinskej tanečnej školy Sunny Dance. Dievčatá z tanečnej školy sa objavili v klipe aj v komparze a v úlohách asistentiek teleshoppingu. 

Miro Žbirka – Slovenská

Dve legendy česko-slovenskej kultúry, režiséra Juraja Jakubiska a hudobníka Mira Žbirku, spojil filmPerinbaba a dva svety.Vznik skladby bol inšpirovaný rozprávkou, ktorej pracovnú verziu Miro Žbirka videl počas stretnutia s autorom a režisérom Jurajom Jakubiskom. Čiže, za všetko môže Perinbaba. „V období karantény nikto z nás nemohol cestovať a keďže stále pendlujem na trase Praha – Bratislava, začalo sa mi cnieť po Slovensku. Spomenul som si na nádherné obrázky z nového filmu Juraja Jakubiska. Tieto dve veci sa spojili a inšpirovali ma k skladbe Slovenská,“ opísal vývoj spolupráce Miro Žbirka a Juraj Jakubisko dodáva:„Vo svojich filmoch vždy pracujem so silnými hudobnými motívmi. Pred tridsiatimi piatimi rokmi som v rozprávke Perinbaba stvoril vládkyňu snehu a vetra, ktorá sa stala súčasťou slovenských Vianoc. Možno i preto zábery z nového filmu Perinbaba a dva svety Mekyho inšpirovali k tejto krásnej intímnej hudobnej spovedi. Keď som ju počul po prvýkrát, neodolal som a vytvoril som k nej videoklip.“

ZDROJ: Eva Sládková, Propaganda House | Karolína Zboniaková, Universal Music | Zuzana Valentová | Daniela Grečnerová, House of Ukulele | Stanislava Borská, Bontonfilm

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share