HudbaSprávy

Hudobné novinky 33/2022

music

Alan Murin – Prepáč

„Vedel som, že sa potrebujem mentálne vyfiltrovať. Mal som extrémnu chuť urobiť pesničku,“ povedal Alan Murin, ktorý študoval hudobnú produkciu a zvukové inžinierstvo v Londýne. Ráno si sadol do štúdia a zvolil jednoduchý plán: „Chcel som spraviť skladbu na prvý inštrumentálny podklad, ktorý nájdem online.“ Táto forma osobnej očisty je citeľná aj v samotnej piesni Prepáč. V jednotlivých slohách sa pocity odkrývajú podľa spevákových slov „ako vrstvy cibule“. „Emócia na konci skladby je oproti začiatku oveľa viac vyrovnaná. Tvorba bola veľmi spontánna a prirodzená,“ dodal.

Vizuálne zobrazenie novinky Prepáč potvrdzuje, že ide o osobnú výpoveď. Diváci majú možnosť vidieť a precítiť spevákove rozchodové emócie od žiaľu, cez zlosť až po samotné vyrovnanie sa so situáciou. Videoklip nakrútil Peter Balent a.k.a Cesar v spolupráci s Alešom Vargom (RukaHore), Alexandrou Kmeťovou (produkcia) a Petrom Majerčíkom a.k.a Yaxxed. „Idea klipu je spoločná. Sme malá skupina, ktorá zdieľa viacero pracovných projektov. Vždy si rád nechám poradiť a rád si vypočujem aj kreatívu od iných ľudí. Ale musí to sedieť aj s mojou víziou,“ povedal Alan Murin. Efekt dažďa a bezpečnosť pri zakladaní ohňa zabezpečili miestni hasiči z Kráľovej pri Senci.

Robert Burian x Puerto x Dano Kapitán – Sklíčka

Pôvodná nahrávka Ty, ja a môj brat (Sklíčka dotykov) vyšla v roku 1984 a má úctyhodných 38 rokov. „Patrí medzi megahity, ktoré netreba nikomu predstavovať. Milujem ten jedinečný vibe, ktorý majú skladby z doby, keď som bol ešte len dieťa,“ povedal producent Robert Burian. Po úspešných remixoch skladieb V období dažďa  (Marika Gombitová) a S úsmevom (Karol Duchoň) tentokrát uchopil nové spracovanie úplne iným spôsobom. Z originálnu skladby „Sklíčka“ zachovali len refrén, hudobne aj textovo zvyšok skladby úplne prepracovali. „Je úžasné, že naša krajina má veľké množstvo takýchto hitov. Keď ich spracovávam, mám pocit, že ich opäť oživujem, pridávam súčasné zvuky, a pritom sa snažím zachovať pôvodného ducha doby, kedy skladba vznikala,“ dodal.

Nápad na oživenie skladby vznikol už pred dvoma rokmi, kedy pripravili aj prvú nahrávku. Robert Burian, Puerto a Dano Kapitán však nechali skladbu trochu oddýchnuť a do sveta ju pustili až v týchto dňoch. „Po troch spoluprácach sme sa Robom zhodli, že v rámci latino žánru, ktorý je mi najbližší, by sme mohli obnoviť nejaký slovenský hit,” povedal Puerto. „Sedel som v štúdiu a hneď ako tento nápad prišiel, som úplne intuitívne vyslovil: ‚Sklíčka!‘,”dodal. Spevák pritom spomína aj na to, ako mu túto skladbu ponúkal v začiatkoch kariéry otec: “Vtedy som tomu nevenoval žiadnu pozornosť. Kým sa ale skladba Sklíčka reálne dostala do sveta, prešli dva roky. Čakala na svoj čas. Musela dozrieť :)”

Slza feat. Dominique Alagia – Tak mi promiň

Nový singel „Tak mi promiň“ vznikal už na začiatku tohto roka. Potom, čo chvíľu „ešte zrel v šuflíku“, sa k nemu Petr Lexa v júni vrátil. Zárodky spolupráce s Domique Alagia sa ale začali rodiť už predtým. „Na Domču som po prvýkrát narazil asi pred rokom na TikToku, kde spievala cover Someone You Loved od Lewisa Capaldiho. Vtedy ma natoľko zaujal jej hlas, že som s ňou hneď musel naspievať duet tej piesne. Vymenili sme si pár správ, pochválil som jej tvorbu, poprial veľa šťastia a od tej doby sme neboli v kontakte,“ rozpráva Petr Lexa.

„Keď sme dorobili demo Tak mi promiň a padla otázka, či by sa tam nehodil nejaký ďalší neokukaný hlas na feat, spomenul som si na Domču. Napísal som jej, poslal song, ona z neho bola nadšená a asi za dva týždne už sme vychádzali zo štúdia s hotovým singlom,“ pokračuje speváka SLZY. Dominique sa tak splnil detský sen.„Ako malá som bola jeho fanúšička,“ vraví s úsmevom Alagia. „Pesnička ma okamžite zaujala, veľa ľudí sa v nej podľa mňa nájde. Som z toho nadšená, singel je chytľavý, páči sa aj mojej rodine a kamarátom,“ dodáva.

Debbi – V dobrým i zlým

Už to bude dvanásť rokov, čo na seba speváčka Debbi (Deborah Kahl) upozornila svojím prvým veľkým hitom „Touch The Sun“. Osemnásťročná červenovláska vtedy prekvapila svojou „chrumkavou“ farbou hlasu a mimoriadnou muzikálnosťou. Odvtedy stihla vydať tri vynikajúce albumy: Touch The Sun; Love, Logic And Will a Break, získať dve Ceny Anděl a odohrať stovky vystúpení so svojou kapelou. Dnes je Debbi čerstvou novomanželkou a prichádza s novou piesňou sprevádzanou videoklipom: „V DOBRÝM I ZLÝM“. Prvýkrát naspievala celý song v češtine a prvýkrát sa na svojom repertoári autorsky podieľala spolu s Jendom Vávrom a Ondřejom Turtákom.

„Je to tak. Vstúpila som do novej etapy svojho života. Tak ako v súkromnej, aj v profesijnej sfére. Som zamilovaná a niekoľko dní aj vydatá. V piesni V dobrým i zlým sa obe tieto časti prepojili. Je to vyznanie lásky nielen môjmu manželovi, ale aj poďakovanie mojim najbližším. Mojej mame a sestre. Preto moja autorská prvotina a preto čeština. Chcela som, aby mi všetci rozumeli a vedeli, že to myslím vážne. Práve preto sa vo videoklipe objavuje môj manžel, mama, sestra aj pes Woody,“ približuje Debbi.

Adonxs – Game

Po úspešnom vydaní prvej piesne Moving On, prichádza Adam Pavlovčin alias ADONXS (čítaj Adonis) so svojim očakávaným singlom GAME. „Je to pre mňa najkomerčnejšia skladba, ktorá bude na mojom albume a práve preto som ju chcel vydať ešte počas leta. Žánrovo je to, ako sme si zvykli s producentami hovoriť, „sentimentálny pop“. Ide o tanečnú skladbu s nie úplne veselým textom,“ hovorí na úvod ADONXS. „Game je pre mňa hra, ktorú väčšina z nás hrajeme v každodennom živote, je to hra, v ktorej sa umelec ocitne, keď vstúpi do sveta showbiznisu. Častokrát sa vyskytne aj v partnerskom a intímnom živote. Veľmi ľahko sa stávame bábikou pre niekoho a je náročné nájsť hranicu medzi tým, čo chceme a tým, čo od nás vyžaduje okolie. Taká hra s nami dokáže niekedy poriadne zamávať,“ prezráda Adam o novinke, ku ktorej je natočený aj ambiciózny klip.

ZDROJ: Andrea Čurná | Tomáš Karpel

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share