HudbaSprávy

Hudobné novinky 32/2023

music

Rasty Struhar – (You Drive Me) Crazy

Pre Rastislava „Rastyho“ Struhára (29) bude rok 2023 určite jedným z najdôležitejších kariérnych míľnikov. Rozhodol sa totiž vrátiť k tomu, čo má najradšej, a naplno sa tak koncentrovať na hudobnú tvorbu. Neostalo iba pri slovách a Rasty, ako umelca prezývajú jeho kamaráti a najbližšia rodina, predstavuje chytľavú novinku CRAZY. 

Krásny, zamatovo sfarbený hlas, sa môže stať jeho poznávacím znamením, a v spojení so spevákovou charizmou mu podľa všetkého otvorí cestu k množstvu zaujímavých hudobných príležitostí. Tento talentovaný mladík sa narodil v Bojniciach a rozhodne má čím zaujať.

D-Fly – Crossroads

Crossroads je autentickým zrkadlom emócií, ktoré zažívame v prelomových životných situáciách. Opisuje okamih, kedy balansujeme na hrane medzi starým životom a novou etapou, keď sa ešte cítime ťažko, no zároveň už vieme, že jediné, čo nám pomôže toto obdobie prekonať, je hlboký nádych a krok vpred. 

“Crossroads som napísal pred pár mesiacmi, keď som v súkromí zažíval veľmi náročné životné obdobie,” prezrádza D-Fly. “Cítil som sa doslova ako na križovatke, na hrane… Nakoniec som sa textovo dopracoval k tomu, že aj na konci síl sa napokon vždy dokážeme pozerať na zajtrajšok z nového uhla pohľadu s tým, že môže byť lepší,” dodáva.  

Suzie – Tato

Speváčka Suzie predstavuje dojímavú pieseň, ktorú venovala do neba otcovi Braňovi Hroncovi. Skladbu s názvom Tato napísala týždeň predtým, ako zomrel. Hudobnú spomienku nahrávala v štúdiu u Oskara Rózsu v Banskej Štiavnici s renomovanými hudobníkmi Martinom Valihorom a Eugenom Vizvárym. Klip režíroval Michal Nemtuda, s ktorým Suzie už viackrát úspešne spolupracovala. Do piesne a klipu Suzie po prvýkrát zakomponovala dokonca svojho 3-ročného syna Riška. Text a melódiu napísala sama speváčka, podklad, mix aj master skladby robil skladateľ a multiinštrumentalista Oskar Rózsa.

„Skladbu som začala tvoriť v čase, keď som už vedela, že s tatinkom je zle. Uvedomila som si, že som mu žiadnu skladbu ešte nezložila. Refrén vznikol na balkóne v Turecku, keď som sa pozerala na more a západ slnka, pri počúvaní jedného z Oskarových podkladov. Skladbu som potom sfinalizovala u mňa doma na Slnečných jazerách v Senci, kde sme s tatom trávili veľa času a ešte ako deti chodili na celé dva letné mesiace. Mám tam s ním spojených veľa pekných spomienok,“ prezradila Suzie Hroncová.

Ludo Kotlár – Tak mi svieť

Po debutovom singli Nespoznávam prichádza skladateľ a klavirista Ludo Kotlár s popovou baladou Tak mi svieť. Zrod piesne vzišiel z prežitej emócie, precítenej a úprimnej, ktorá však neustála v partnerskom vzťahu a jej osud predurčil jeho zánik. 

Adam Mišík x Sima – Bez Tebe

Nezameniteľný feeling Adama Mišíka a tanečné rytmy populárnej slovenskej speváčky Simy – to je československý duet „Bez Tebe“, ktorý vznikol na diaľku a rozpráva o láske, ktorá si vždy nájde cestu, a to v ten najprekvapivejší okamih. „Dlho som mal chuť spraviť duet so speváčkou, ale v Česku a na Slovensku je ich momentálne málo. Simu som si pamätal, ale nikdy sme nemali možnosť sa stretnúť. Keď vzniklo demo Bez Tebe, tak som si povedal, že to k nej musím dostať. A podarilo sa!“ hovorí Adam Mišík o počiatkoch singlu. Vzhľadom na vyťaženosť oboch interpretov prebiehala spolupráca na diaľku. „Pôvodne to nemala byť vyložene vzťahová pieseň, ale v tomto spojení by to bola škoda, tak sme to prekopali,“ dodáva Adam s tým, že o produkciu sa opäť postaral jeho dlhoročný spolupracovník a kamarát Enthic.

„Táto skladba je z môjho uhla pohľadu o tom, ako si dvaja ľudia dlho nechceli pripustiť, že je v ich vzťahu viac, ako si mysleli, že bude. Je to o tom, ako sa aj napriek snahe nezamilovať sa zamotali do niečoho, čo už nevedia ovládať,“ približuje význam textu Sima a dodáva, že sa nechala inšpirovať začiatkom vzťahu s jej súčasným priateľom. „Je to o tom, ako sa dvaja ľudia prestanú stretávať, pretože začnú mať pocit, že ich kamarátsky vzťah je ohrozený. No časom si aj tak musia priznať, že to nezvládli, a že skutočná láska si cestu vždy nájde,“ uzatvára svoje rozprávanie speváčka. „S touto témou sa dokáže stotožniť každý. Veľká láska a príťažlivosť väčšinou prichádzajú v ten najmenej očakávaný moment,“ dodáva Adam.

Ludo Kotlár – Letné lásky

Skladateľ a interpret Ludo Kotlár svojím tretím singlom Letné lásky potvrdzuje sólo popovú tvorbu, ktorou presahuje jeho dlhoročnú úspešnú klavírnu súčasť mladej generácie slovenského jazzu. Novinkou s citovou nostalgiou na letné lásky chce presvetliť chladné dni, pričom pri tvorbe lyric videa sa podieľali aj moderné výdobytky a ChatGPT.Skladba Letné lásky vznikla na popud Juraja Zaujeca. „Inšpirácia prišla po jednom stretnutí v bratislavskej kaviarni na ochutnávke a prezentácii našich vín, keďže máme malé rodinné vinárstvo, kde prišlo aj množstvo hudobníkov. Medzi nimi bol aj Juraj, s ktorým sme pri degustácii preberali rôzne témy a prišla na rad, samozrejme, aj hudba. A tak sme sa dostali k mojej tvorbe, konkrétne k skladbe Tak mi svieť, ktorá sa mu veľmi páčila a oslovil ma, či by som nechcel účinkovať na festivale, ktorý organizuje v Leviciach. Keďže som nechcel hrať na koncerte covery, začal som písať skladby,“ ozrejmuje Ludo Kotlár silný impulz k tvorbe nových piesní, medzi ne radiac aj skladbu, ku ktorej napísal text basgitarista Ján Birčák s názvom Letné lásky

Fred again.. x Obongjayar – i adore u

Britský producent, ktorého meno sa na prelome roka objavilo na short listine prestížnej ankety BBC Sound Of 2023, patrí k najinovatívnejším hudobníkom súčasnosti. Jeho prácu dlhodobo obdivuje aj zvukový veľmajster Brian Eno. Ikona ambientnej hudby s Fredom na jar dokonca nahrala celý album. Spolupracovníkov si Fred Gibson rozhodne nevyberá podľa ich slávy. Áno, produkoval albumy Edovi Sheeranovi a robil aj s Georgom Ezrom alebo  Ellie Goulding, ale väčšinou volí menej známe a neokukané tváre. Na novom singli mu pomáha nigerijský hudobník Obongjayar, ktorého hlas Fred nasamploval.

Lucas & Steve – LFG

Podobne ako David Guetta alebo Tiësto mení aj holandská dvojica Lucas & Steve polohu medzi popovo lahodnou a striktne klubovou. Teraz pre domovský label Spinnin Records táto dvojica nahrala inštrumentálny tanečný banger, ktorému sa budú hodiť lasery, blikajúce svetlá a ruky zdvihnuté nad hlavu.

Timmy Trumpet x Kshmr x Bassjackers – Eternity

Austrálsky DJ, skladateľ a producent Timmy Trumpet kombinuje tanečnú hudbu s jazzom. Strieda pritom kľudnejšie polohy s hardštýlom. Na novinke Eternity, v ktorej sa stretáva moderný EDM s old-school prístupom, ho doplňuje holandská tanečná dvojica Bassjackers a producent z Kalifornie s indickými koreňmi KSHMR, ktorý má za sebou spolupráce so Snoop Doggom, Hardwellom, R3hab alebo Tiëstom.

Adrian x Hoodini – Z minima na max

Jeden z najvyhľadávanejších producentov na slovenskej rapovej scéne Hoodini. Separ, Rytmus, Momo, Majk Spirit a mnoho ďalších rapuje do jeho beatov. Z minima na max je Hoodiniho spolupráca s Adrianom pre značku Dirty Sound šéfovanou Miky Morom.

Gucci Mane – Now It’s Real

GuWop nahral kopec singlov a albumových projektov a čoskoro k nim hodlá pridať aj ďalší album. Každých štrnásť dní publikuje nový singel a odpočítava tak zostávajúci čas k vydaniu albumu Breath Of Fresh Air.

Jessica Mauboy – Give You Love (feat. Jason Derulo)

Austrálska speváčka a herečka Jessica Mauboy sa s Jasonom Derulom stretla v porote tohtoročného kola austrálskej mutácie The Voice. Vzájomné sympatie vyústili do spolupráce na skladbe  Give You Love.

BigWalkDog – I Promise

Začínal ako hráč amerického futbalu, k rapu sa dostal v roku 2020. O rok neskôr už mal vo vačku zmluvu s labelom 1017 Records aj spoločný singel Poppin so zakladateľom značky Gucci Manom. Dnes má Da’Jour Walker aka BigWalkDog za sebou debutový mixtape Trick City, kde mu hosťovali Lil Baby, Gucci Mane alebo Pooh Shiesty.

Sett – Cottonwood to South Vegas (feat. NLE Choppa)

Rapper z Memphisu je najnovšou akvizíciou Gucciho značky 1017 Records. Sett práve vydal debutový mixtape Life Of A Slimecook, na ktorom nájdete spolupráce s Big Homie G, NoCap, Finesse2tymes alebo Key Glock. Singel Cottonwood To South Vegas s protagonistom natočil stále populárnejší NLE Choppa.

Demi Lovato x Daisy Jones & The Six – Let Me Down Easy

V roku 2019 vydala Taylor Jenkins Reid román mapujúci cestu rockovej kapely Daisy Jones & The Six za slávou. Dej sa odohráva v sedemdesiatych rokoch. Amazon podľa knihy pripravil minisériu a pri tej príležitosti vzniklo jedenásť piesní, ktoré fiktívna kapela nahrala. Album Aurora je teda akýmsi soundtrackom k seriálu Amazonu. Album zložil a produkoval Blake Mills, gitarista a skladateľ, ktorý spolupracoval s Norah Jones a Dangermousom, Lanou Del Rey alebo Julianom Casablancasom z The Strokes. V jednej z piesní spieva Demi Lovato.

Liam Gallagher – Supersonic – Live From Knebworth 22

Liam Gallagher sa symbolicky vrátil na miesto činu. V roku 1996 odohral v panstve na sever od Londýna so svojou domovskou partiou Oasis nezabudnuteľné koncerty, o 26 rokov neskôr si v Knebworthe zopakoval stretnutie s fanúšikmi. Priestor hneď dvakrát vypredal a obe vystúpenia pochopiteľne zaznamenal. Koncertný záznam je tak k dispozícii na CD, 2LP a tiež digitálne.

gnash – wet cement

Hudobník a producent z Los Angeles sa narodil ako Garrett Charles Nash. V polovici roku 2016 sa stal on-line fenoménom, keď jeho singel I Hate U, I Love U s hosťujúcou speváčkou Oliviou O’Brien len na profile SoundCloud dosiahol tridsať miliónov prehraní! Pieseň sa dostala do singlovej Top 10 v Amerike, v Austrálii dokonca dobyla úplný vrchol hitparády. Dnes je gnash vďaka zmienenej skladbe členom klubu miliardárov na Spotify. Pieseň wet cement napísal v reakcii na smútok svojho kamaráta, ktorého otcovi diagnostikovali rakovinu.

Pickle – Magic Dragon

Špekulácií, kto sa skrýva za tajomnou maskou a pseudonymom Pickle, je viac než dosť. Dillon Francis, John Summit alebo snáď Datsik? Fotky s nim majú Diplo, deadmau5 i Hardwell, ale hudobníkovi sa zatiaľ darí identitu udržať v tajnosti. Čerstvý singel Magic Dragon poteší priaznivcov tech house. Vydáva Spinnin Records…

Wankelmut – Miss Me To Death

V Berlíne žijúci DJ a producent sa preslávil singlami One Day a My Head Is Jungle. Remixoval nahrávky pre Lennyho Kravitza, Gossip, Hoziera alebo Dennisa Lloyda. Novinku Miss Me To Death vydáva na značke Mentalo Records slávnejšieho kolegu Robina Schulza.

Ilsey – Heart of Gold (with Bon Iver)

Speváčka pochádzajúca z Los Angeles si zaspievala napríklad na albume tanečného producenta Robina Schulza, čo sa ale vlastnej tvorby týka, miluje intímnejší zvuk a vnútorné emócie. Na posledných singloch spolupracuje s producentom BJ Burtonom. Na aktuálnej prerábke Heart Of Gold z repertoáru kanadského rockera Neila Younga ju dokonca Bon Iver doprevádza.

Johnny Yukon – Jealous

Johnny Yukon je multitalentovaný spevák, skladateľ a producent. Medzi jeho spolupracovníkov patria Internet Money, Don Toliver, Lil Wayne, Charlie Puth a ďalší. Skladba Jealous zdôrazňuje jeho schopnosť prepojiť alternatívne R&B so surovejším popovým cítením.

The Band Camino – Novocaine

Alternatívno-rocková skupina z Memphisu debutovala v roku 2016 EP platňou My Thoughts On You. Teraz vychádza už druhý album, ktorý koprodukoval Jordan Schmidt (One Ok Rock, Keith Urban, Nelly..).

Theocracy – Return To Dust

Prvý singel americkej power metalovej skupiny, pracujúcej s odkazmi na kresťanskú tradíciu, prináša silnú melódiu, melancholický text a majestátne aranžmány.

Patii – Closer (prod. Mifes)

Slovenská speváčka a skladateľka Patii, vlastným menom Patrícia Kovačiková, predstavuje novinku Closer v novom hudobnom štýle a pod novým umeleckým menom. Teraz už ako Patii, no donedávna známa pod pseudonymom be.Well, charakteristická jemným a citlivým prejavom s ukulele, prichádza s novým štýlom  v pop-elektro tanečnej skladbe. Closer vznikla vďaka spolupráci s hudobníkom a producentom Michalom Mifesom Eichlerom a vychádza ako pilotný singel debutového EP, ktoré speváčka plánuje vydať ešte tento rok.

“Closer je pocitoch na začiatku vzťahu, kedy sme úplne zaláskovaní, ale ešte si nie sme úplne istí, či to ten druhý vníma rovnako ako my a veľmi po tom túžime. Máme svoje romantické predstavy a sme akoby na vážkach – máme sa dobre či zle podľa toho, čo ten druhý povie/ako sa k nám zachová, pretože všetko prežívame maximálne intenzívne. Veľakrát v tom môžeme stratiť seba, lebo máme pocit závislosti – zrazu je potreba byť s tým druhým prvoradá pred ostatnými vecami. Niekedy sa snažíme až príliš a druhú stranu to môže vystrašiť. Niekedy netreba tlačiť na pílu a veci sa vyvinú tak, ako majú.“ hovorí Patii

Polemic – Plážová feat. Lasky 

Členovia skupiny Polemic milujú leto, slnko a zábavu. Je to dlhoročne cítiť z ich autorskej tvorby a aktuálne i z nového videoklipu k piesni Plážová, ktorý režíroval Braňo Špaček. Účinkuje v ňom aj bonviván Lasky z Pary a slovenská reprezentantka v synchronizovanom plávaní Silvia Solymosyová. Počas letnej koncertnej sezóny si kapela Polemic odskočila na Zlaté Piesky, kde jej členovia vymenili svoje hudobné nástroje za palacinkáreň na kolesách. 

„Moja prvá myšlienka bola, či sa do toho auta zmestím. Aj keď nazývať túto pojazdnú trojkolečku autom, je dosť odvážne. Nakoniec som to úplne v pohode zvládol. Kamarát Frederik, ktorý nám pojazdnú palacinkáreň zapožičal, nás veľmi rýchlo zaučil – po tretej palacinke sme ich vrteli ako profíci. Dokonca som dostal od Frederika aj ponuku, že keď budem mať menej koncertov, tak ma berie do tímu. Za dve-tri hodiny sme spravili okolo 50/60 palaciniek,“ pochválil sa autor textu piesne Plážová Michal „Mickey“ Novácky.

Troye Sivan – Rush

Austrálsky spevák, herec a model Troye Sivan nedávno zažiaril v novom seriáli The Idol. Počas nakrúcania si odskočil aj do štúdia, kde nahral svoj tretí album. Oslava života, tanca, lásky a priateľstva s názvom Something To Give Each Other vyjde už 13. októbra a my si z neho zatiaľ môžeme vypočuť malú ochutnávku vo forme singlu „Rush“.

„Track stelesňuje pocit, ktorý máte, keď sa bozkávate s niekým upoteným a zároveň cudzím na tanečnom parkete. Keď sa dvojhodinové rande premení na víkend, zamilovanosť, zimu aj leto…“ vysvetľuje nadnesene Troye Sivan. „Večierok za večierkom. Zahŕňa to všetky moje skúsenosti z obdobia, kedy sa cítim sebaisto a slobodne. Nezávislý, no napriek tomu spojený s hudbou a komunitou okolo mňa,“ dodáva.

Lukáš Adamec & Lolokar – Disco (s)hit

Populárny spevák Lukáš Adamec zverejnil videoklip k piesni Disco (s)hit, ktorý vytvoril producent Peter Šafránek a.k.a. Lolokar. Bizarný vzťahový príbeh zobrazil Košičan pomocou bábik Barbie a Kena, ktoré si požičal od svojich dcér! O tom, že čerstvo zverejnené video nemá s aktuálnym Barbie trendom (okrem načasovania) nič spoločné, svedčí dejová linka, ktorá by sa ikonickej bábike nesnívala ani v tých najdivokejších snoch!

Pesnička Disco (s)hit vznikla už pred nejakým časom a to začiatkom prvého lockdownu, v marci 2020. „V atmosfére všeobecného strachu a neistoty som zrazu dostal chuť napísať veselú disco-popovú pesničku! Silný basový groove, chytľavý refrén, text pracujúci s klasickým popovým klišé rozchodu milencov,“ spomína producent Peter Šafránek na zrod piesne.

„Demonahrávku som vtedy poslal spoluhráčovi zo skupiny Cha Bud! Matejovi Lazárovi, ktorý ju následne posunul Lukášovi, keďže je zároveň členom jeho kapely. Ten zareagoval nadšene a nahral prvú verziu spevu. Disco (s)hit sme chvíľu s Matejom a.k.a. Darebákom produkovali, ale potom išla na dlhší čas k ľadu. Dokončil som ju s podporou Fondu na podporu umenia až teraz, ako autorský výstup, v ktorom prezentujem svoju hudbu, text, hudobnú a video produkciu,“ vysvetľuje hudobník. Mix a mastering nahrávky prebiehal v štúdiu Musicology v réžii Pavla Jeňa.

Braňo Mojsej ml. – Na krídlach 

Braňo Mojsej mladší, syn známeho hudobníka Braňa Mojseja, predstavuje po dlhšom čase singel Na krídlach, v ktorom sa stretávajú všetky jeho hudobné ideály. Navyše melodickými tónmi búra predsudky voči svojmu menu a prináša letnú atmosféru, ktorá je zachytená aj vo vydarenom príbehovom videoklipe.

Spevák už dlhšie uvažoval nad vytvorením akustickej skladby s elektronickými prvkami a bohatým zvukom, pričom však nečakal, že práve v tejto skladbe sa stretnú naraz všetky jeho hudobné očakávania.

V tomto singli sa stretli umelci, ktorých obdivujem už niekoľko rokov a s ktorými som chcel raz určite spolupracovať. Medzi nich patrí legendárny slovenský textár Vlado Krausz, som veľmi rád, že ho skladba oslovila a napísal k nej text,“ s úsmevom hovorí Braňo Mojsej ml. o splnenom malom sne a pokračuje: „Ďalším umelcom, ktorého tvorbu a zvuk obdivujem už dlhšiu dobu, je Domi Stoff z kapely King Shaolin, ktorý sa podieľal na skladbe spoluautorsky a producentsky. A už dlhšie som chcel klip od Erika Borisa a teraz sa naplnilo aj to.“

ZDROJ: Andrea Čurná |Adriana Čahojová | Nora Krchňáková | Michal Neffe | Tomáš Karpel | Renáta Tomášová | Andrea Turčina | Marek Kučera | Karolína Zboniaková | Janka Marczellová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share