HudbaSprávy

Hudobné novinky 32/2021

Robert Burian feat. Karol Duchoň – S úsmevom (Robert Burian remix)

Robert Burian upravil ďalší legendárny slovenský hit do nového šatu. Originálnemu hlasu Karola Duchoňa v piesni S úsmevom pripravil moderný hudobný podklad. Nadčasová melódia a text vystihujúci život skvelého speváka a bohéma si modernom šate získali nových fanúšikov aj na aktuálnych letných festivaloch.

Remix skladby Karola Duchoňa „S úsmevom“ nadväzuje na úspešný remix „V období dažďa“, ktorý Robert Burianpredstavil v máji tohto roka. „Na môj hudobný život mala vždy veľký vplyv slovenská tvorba. Hlavne tá, ktorá vznikala ešte v minulom storočí. Do dnes ma fascinuje, ako sa napríklad v 60. a 70. rokoch zišli hudobníci, spojili energie a vznikli z toho legendárne hity. Stále tu sú a myslím si, že aj navždy budú,“ povedal slovenský producent. Robert Burian sa venuje elektronickej tanečnej hudbe, pričom väčšinu svojej tvorby vydáva v zahraničných vydavateľstvách. Remixy slovenských legendárnych hitov sú súčasťou spolupráce s tradičným slovenským vydavateľstvom Opus. To už v minulosti odsúhlasilo Burianovi upraviť skladby od Modusu, Richarda Müllera či Mekyho Žbirku. Remix skladby 22 dní sa nedávno objavil aj v záverečnej scéne vo filme „Na značky!“ režisérky Márie Pinčíkovej. 

„Tieto legendárne hity ma čím ďalej, tým viac oslovujú. Tak som cítil, že raz príde aj mojom živote obdobie, kedy si poviem, že sa pustím do remixov. Nenechalo na seba dlho čakať a vznikol remix V období dažďa. Pochvala od Mariky Gombitovej bola pre mňa obrovská pocta a zároveň pozitívna energia do ďalšej tvorby,“ povedal R. Burian. Ten je presvedčený, že obdobie leta si väčšina z nás spája s dobrou náladou, úsmevom a zábavou, preto voľba ďalšieho remixu padla práve na skladbu „S úsmevom“. Príprava remixu však tentokrát nešla úplne hladko. „Bola to pre mňa doteraz asi najväčšia výzva. Musel som napísať noty, rozanalyzovať použité nástroje z pôvodnej nahrávky, do najvyššej možnej miery oddeliť modernými nástrojmi spev od hudby, následne to celé ‚vyčistiť‘ a potom vytvoriť kompletne nový hudobný podklad. Bol to náročný proces, ale stálo to za to,“ dodal Robert Burian.

Dominika wHo – Ver si

„Chceli sme vytvoriť niečo, čo nás baví a zároveň je špecifické a na Slovensku mierne iné. Napísať slovenský text do skladby takéhoto typu nie je jednoduché. Preto text, ktorý som napísala, sa hodil do šuplíka a skladbu na komplet pretextoval Luky. Vyňal hlavnú myšlienku a poňal ju z iného konca tak, ako ju dnes môžete počuť,“ ozrejmuje Dominika wHo dôležité aspekty rodného jazyka, ktorého korektúru v skladbe spracoval Lukáš Horňáček.

Inšpiráciu na vznik samotného textu speváčke vnukli spomienky zo života. „Bežne sa to stávalo, keď sme ako mladší, vtedy ešte nejako výrazne nezasiahnutí sociálnymi sieťami, dohadzovali kamarátov a kamošky. Myslím si, že dnes tieto osobné dohadzovačky nahradili práve sociálne siete, kde ľudia stratia zábrany oveľa jednoduchšie ako osobne,“ hovorí speváčka o hlavnej myšlienke skladby Ver si!, keď sa stretnú dve osoby na diskotéke a iskrí to medzi nimi. Avšak „on“ je trošku zdržanlivejší a dlhšie naberá odvahu osloviť „ju“, tak sa mu „ona“ snaží prehovoriť do duše.

Libertatem Ensemble – Jeruzalem

Zoskupenie Libertatem Ensemble predstavuje klip k skladbe Jeruzalem z albumu Hiawatha. Stojí za ním autorská dvojica Braňo Špaček a Marek Kučera, ako aj deväť dievčat z Noir Dance Company. Takmer desať minútová skladba poskytla tvorcom priestor na krátky film, ktorému dominuje intenzívna atmosféra spájajúca hudbu, neznámy otvorený priestor a pohyb. Na konci augusta navyše vyráža formácia okolo hudobníkov Roberta Pospiša a Martina Sillaya na turné a to v kompletnom, medzinárodnom zložení: 28. augusta 2021 budú v Liptovskom Mikuláši, na druhý deň v Prešove a tretí koncert sa uskutoční 30. augusta v Bratislave.

 „Zdal sa mi sen o superhrdinovi, ktorý je temný a smutný, pretože niektoré misie nikdy nesplní. Atmosféra hudby je pre mňa samozrejmým vodítkom. Príbeh je téma z môjho momentálneho života. Strata dvoch priateľov v krátkom čase, ktorí tiež svoje misie nesplnili,“ povedal Braňo Špaček, ktorý sa ako autor námetu podpísal pod réžiu, kameru a strih. „Keď som počul „Jeruzalem” prvý raz, prišla mi na myseľ spomienka, keď náš synček prišiel zo školy, že ukážem vám tanec, čo sme sa učili. Volá sa Jerusalema a je toho plný YouTube. Napadlo mi, že tú choreografiu, keby tancovali štyri dievčatá v čiernom, pomaly, do rytmu pesničky Jeruzalem, bolo by to super k tej atmosfére,“ dodal. 

Simon Hurton – Glued To You

Spevák a herec pôsobiaci v Mestskom divadle Trenčín predstavuje pod umeleckým menom Simon Hurton svoj debutový singel Glued To You. Skladba prináša manifestáciu sebaprijatia a vnútorného oslobodenia ľudskej sexuality, ktorá je vo videoklipe uchopená v symbolike žien natretých bielou farbou zobrazujúcej oslobodenie vášne.

Základ singla vznikol už pred piatimi rokmi, no samotná skladba s textom sa zrodila len nedávno za klavírom v priebehu dvoch dní. Melódia linky spevu sa zhmotnila z konkrétnej emócie Simona Hurtona, ktorá vychádzala z dôvernejších rozhovorov s priateľmi o vnímaní svojej sexuality v partnerstve. „Väčšina v sebe potláčala vnútornú vášeň, ktorú považovali za nesprávne a neslušné správanie. Stretlo sa to aj s mojou vlastnou skúsenosťou,“ prezrádza Simon Hurton dôvod pretavenia pocitov do skladby vnútorného oslobodenia prirodzenej sexuality ľudí.

SEMATAM & S Hudbou Vesmírnou – Bomba

Kapela SEMATAM novou skladbou BOMBA v pop-funky štýle nadväzuje na svoj debutový album. Na pomoc si tentokrát zavolali známe hudobné trio S Hudbou Vesmírnou. Autorom hudby a textu je Marek Kutnár, frontman kapely SEMATAM a o finálny zvuk sa postaral hudobný producent Marek Šurin zo Soundshine. Príbeh, ktorý je zrejmý už z textu piesne kapely pretavili do vtipného videoklipu, ktorý zrežíroval Juraj Škula.  

,,Pesnička BOMBA vznikla ako diskotékové lovestory dvoch smiešnych charakterov. Na jednej strane máme týpka, ktorý sa cez víkendy mení na diskotékového kráľa, no jeho šviháckosť  okrem jeho mamy nikto nevidí. Na strane druhej je štýlová čajočka, ktorá jeho podivínskemu šarmu napokon podľahne. A keďže správny balič potrebuje aj poriadnych wingmanov bolo od začiatku jasné akej role sa chopia chlapci z SHV.“ hovorí autor skladby Marek Kutnár. 

Letné funky bratislavské zoskupenie S Hudbou Vesmírnou oslovilo, a tak vzniklo jedinečné spojenie, v ktorom sa prelína štýl oboch kapiel. ,,Keď nás SEMATAM oslovili na spoločný song, pozrela som si ich prvý klip, potom druhý, tretí, a nevedela som prestať. Páčia sa mi ako skupina, majú obrovský drive, sú mladí (ako my 😉 ), kreatívni a pozitívni.“ vysvetľuje Dominika Morávková, speváčka SHV. 

Aneta Langerová – Tělo 2086

Aneta Langerová uvádza nový videoklip k apokalyptickej piesni Tělo 2086 a vyráža na letné koncertné turné Dvě slunce. Turné nesie názov podľa rovnomenného albumu, ktorý Aneta v lete prvýkrát naživo predstaví fanúšikom. Sériu koncertov odštartovala v pondelok 9. augusta v Prahe, kde album i nový videoklip zároveň symbolicky pokrstila.

Keď Aneta s Jakubom Zitkom skladali pieseň Tělo 2086, nemohli ešte ani tušiť, že onedlho naozaj príde doba, kedy sa ľudia nebudú môcť hýbať, bozkávať a navzájom sa pozerať priamo do očí. Rovnako nemohli tušiť, že  fanúšikovia si na nový album Dvě slunce počkajú viac ako pol roka, aby si ho vypočuli naživo na letnom turné Dvě slunce aneb Jak krásné je být milován.

„Kdybychom tak nebyli V absolutním míru Asi bychom věděli Že žijeme bídu Lidi ztratili sílu Ve virtuálním víru Málokdo se dívá Přímo do očí,“ zaznieva v piesni Tělo 2086. „Pri natáčaní sme sa nasmiali na absurdných situáciách, ktoré vznikajú neosobnou medziľudskou komunikáciou. Anonymný svet nikdy nemôže nahradiť ľudskosť. Preto sa pieseň Tělo 2086 končí slovom Touha, ktoré je plné nádeje,“ hovorí Aneta.

Tiësto & Karol G – Don’t Be Shy

Jeho posledný singel The Business bol fenomenálne úspešný. Od septembra 2020, kedy vyšiel, sa pohybuje medzi nejprehrávanejšími  skladbami vo všetkých digitálnych službách. Holandský DJ a producent výbornou nahrávkou jednoznačne potvrdil, že aj po päťdesiatke môžete nahrávať modernú tanečnú hudbu, ktorá je hot a fresh. Aj preto sa na jeho ďalší singel netrpezlivo čakalo. A Tiësto opäť prekvapil, keď si do skladby Don’t Be Shy pozval speváčku Karol G, ktorú obdivuje.  Pre ňu to je prvá skladba v angličtine.

LeRa – Burn

Nežná blondýnka LeRa po dlhej dobe hlása návrat k svojím rockerským koreňom. A že to ohlásila tak ako sa patrí, takmer pri natáčaní skladby „Burn“ skoro podpálila kostol. Prvou pozitívnou správou pre všetkých rocku-dychtivých je, že LeRa touto skladbou ohlásila názov albumu, ktorý pokrstí už v septembri tohto roku. „Som nesmierne šťastná, že som konečne vo svojom živle a že už 10.9. vyjde môj album „Bird’s Eye View“, ktorý je naozaj veľmi veľmi osobný a rockový,“  oznamuje nadšene LeRa. 

Song „Burn“,  už len názov hovorí o tom, že pôjde o pekelnú skladbu, ktorá je nielen chytľavá, ale na tento žáner má aj zapamätateľný refrén so zaujímavým hudobným aranžmán a silným hlasom speváčky. V energickej skladbe LeRa páli mosty, odpútava sa od očakávaní a všetkým dáva jasne najavo, že limity pre ňu neexistujú. K piesni natočila aj vizuálne silný videoklip, v ktorom dominujú ohne, energická kapela, zaujímavé efekty a výnimočný styling speváčky, ktorý ju zadefinoval ako sexy rockovú kráľovnú.

Joel Corry x Jax Jones – Out Out [feat. Charli XCX & Saweetie]

Britský hudobník Joel Corry má za sebou dva super úspešné single Head & Heart a BED. Oba skvele fungujú aj na Slovensku. S ambíciou potvrdiť svoje postavenie medzi tanečnými producentami, prichádza populárny DJ a tiež fitness tréner s novinkou Out Out, s ktorou mu hudobne vypomohol Jax Jones a na ktorej hosťujú speváčky Charli XCX a Saweetie.

Lucie Bílá – Dobrý kafe

Lucie Bílá predstavila nový singel, ktorý pre ňu napísal kolega, český umelec Pokáč. Pieseň s názvom „Dobrý kafe“ dostala i vizuálnu podobu a videoklip sa ihneď po vydaní stal hitom YouTube. Aktuálne sa drží na vrchole v hudobných trendoch a za tri dni dosiahol takmer 200 000 vzhliadnutí. Za produkciou videoklipu stál syn Lucie Bílej Filip Kratochvíl spoločne s Hanou Urbánkovou, o kameru a strih sa postaral Patrik Černoch. Pod výslednou podobou nahrávky je podpísaný jeden z najúspešnejších českých producentov, ktorý stojí napríklad i za hitmi Mareka Ztraceného, Xindla X alebo Jarka Nohavicu a mnohých ďalších. Lucie v piesni spieva: „Už nechci řvát, chci radši zpívat, na hvězdy se dívat a dobrý kafe pít…“

„Túžila som po pesničke, ktorá by vystihovala môj život v prítomnosti. Pokáč bol pre mňa jasná voľba, je rýchly, vie veci pomenovať, a navyše ho mám rada. Stačilo nám jedno stretnutie a pesnička bola na svete. Potom všetko putovalo do rúk môjho producenta Dalibora Cidlinského a výsledok predčil i moje očakávania. Jediným tvrdým orieškom bolo počasie na nakrúcanie videoklipu. Priala som si točiť v prírode, aby mala pesnička priestor, ľahkosť a atmosféru slobody, ktorú v sebe teraz cítim, ale príroda sa rozhodla zahnať nás domov, kde nepršalo. Nakoniec som bola i za to vďačná. Patrik Černoch a môj syn Filip Kratochvíl natočili presne to, čo pesnička potrebovala. Mám radosť a teší ma, že sa pieseň páči,“dodáva k novému singlu a videoklipu Lucie Bílá.

Hugel – Back To Life

Prvého výrazného úspechu sa francúzsky DJ a producent dočkal v roku 2017 so singlom I Believe I’m Fine, na ktorom spolupracoval s Robinom Schulzom. Od tej doby nahral celú radu klubových a tanečných hitov ako napr.WTF, Goodlife alebo prerábky Bella Ciao, Guantanamera a 4 To The Floor. S novinkou Back To Life mieri nielen do sluchátok užívateľov audio streamingových platforiem, ale tiež do rádiového éteru.

Anika Iris – Alive

V týchto dňoch vydavateľstvo Warner Music podpísalo zmluvu s talentovanou Anikou Gužákovou, ktorej singel vám teraz ponúkame. Len štrnásťročná mladučká speváčka zo Slovenska ANIKA IRIS vydala nedávno svoj nový singel Alive. Text k piesni aj hudbu si napísala sama a zvládla to bravúrne. Niet sa čo diviť, keďže má obrovskú  podporu v celej svojej rodine, ktorá je hudobne založená. Novinka Alive je jej debutovým singlom .  „Každá moja pieseň vzniká na základe udalostí v mojom živote a tak to bolo aj s pesničkou Alive. Začalo to citátom ‚I want to live and not just be alive‘, ktorý som náhodne zahliadla,“ uvádza Anika. Skladbu produkoval producent Adrián Líška, ktorý je známy spoluprácou aj s Emmou Drobnou a o mastering sa postaral Samuel Pospíšil. K piesni natočila aj videoklip plný krásnych záberov zo slovenskej prírody. 

Nathan Evans – Told You So

Škótska superstar, spevák Nathan Evans, ktorý zažil raketový vzostup predovšetkým vďaka námorníckej piesni „Wellerman“, prichádza s ďalším singlom s názvom „Told You So“. Spoločne s originálom vychádza aj remix od Digital Farm Animals, producenta známeho svojou prasačou helmou.

„Som naozaj rád, plní sa mi sen! Povedal by som, že je to perfektný letný song a snáď sa bude všetkým páčiť,“ vraví Nathan. „Ďalším splneným snom je aj spolupráca s Digital Farm Animals, je to neuveriteľné,“ dodal.

Harrison – Chasing Cars

Britský umelec Harrison, inak označovaný aj ako kráľ coververzií, sa po úspechu s coverom na pieseň „Lucid Dreams“ od Juice WRLDa opätovne pripomína. Tentokrát nahral remix svetového megahitu „Chasing Cars“ od indie-rockovej kapely Snow Patrol. Pieseň z roku 2006 tak obliekol do nového tanečného šatu.

Two Mad Bros x DJ Combo x Sander-7 – Higher Love

„Higher Love“ je svieža a horúca nová pieseň od Two Mad Bros v spolupráci s DJ Combo a Sander-7. Pieseň je perfektnou kombináciou tanečnej hudby s houseom, preto ju nemožno zaradiť do jedného žánru, čím je jedinečná.Jednoznačne s potenciálom zásahu !!! „Higher Love“ je debutový singel skupiny Two Mad Bros.
DJ Combo – poľský hudobný producent, remixér a dídžej – 12 miliónov streamov skladieb na Spotify, 20 miliónov zobrazení na Youtube, viac ako 260 hudobných produkcií za posledných 5 rokov. Hitom číslo jeden je v Poľsku, Nemecku, a Rakúsku. Spolupracujúci umelci: Sean Paul, Loona, Captain Jack, Geo Da Silva, Tony T, Mr. Shammi a mnohí ďalší.

DJ Combo& Sander-7 – Grzegorz & Mateusz, poľské duo hudobných umelcov a producentov. Ich spolupráca sa začala v roku 2017 a vyústila do vydania viac ako 40 singlov. Piesne dua sú veľmi populárne, na Spotify si ich vypočuli viac ako miliónkrát. je k dispozícii na viac ako 300 digitálnych kompiláciách po celom svete. Dostali sa do hitparád v Poľsku, Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku. Príbeh pokračuje. Two Mad Bros – Dvaja blázniví producenti oddaní elektronickej tanečnej hudbe.

ZDROJ: Andrea Čurná, woowoo.sk | Michal Neffe, Unavená agentúra | Zuzana Golianová, Real Music House | Adriána Čahojová, Supraphon | Renáta Tomášová, Warner Music | Jana Trellová | Karolína Zboniaková, Universal Music | Vladimír Bryndák, Bryndák Records

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share