HudbaSprávy

Hudobné novinky 32-2020

Anne-Marie – To Be Young (feat. Doja Cat)

Jedna z najpopulárnejších anglických speváčok posledných rokov sa v roku 2020 hlási už s treťou novou piesňou. Kamoška Eda Sheerana a niekdajšia majsterka sveta v karate nezaháľa a po singloch Birthday a Her si o pozornost pýta skladbou, v ktorej hosťuje americká speváčka a rapperka Doja Cat.

Ava Max – Who’s Laughing Now

Americká speváčka aktuálne bombarduje s hitom Kings & Queens. Pravidlá, ako sa čo najefektívnejšie chovať v digitálnom prostredí audio a video streamingu, sú však neúprosné a velí zverejniť ďalšiu novinku. Prostredníctvom piesne Who’s Laughing Now naviac Ava Max avizuje vydanie debutového albumu Heaven & Hell, ktorého sa dočkáme 18.9.2020.

Helena Vondráčková – Ženská pomsta

Helena Vondráčková natočila klip k titulnej piesni pripravovanej českej komédie Ženská pomsta. Pieseň zaradila aj na svoj nový album, ktorý plánuje vydať začiatkom septembra.

Premiéra novej českej komédie Ženská pomsta sa blíži tak isto ako aj vydanie nového štúdiového albumu Heleny Vondráčkovej. V klipek titulnej piesni autorov Leška Wronku a Petra Šišku ponúka osudová žena Helena Vondráčková hlavným hrdinkám rôzne možnosti pomsty neverným manželom. „Ve studiu vládla fantastická atmosféra a myslím, že se přenesla i do samotného klipu k písni,” komentuje klip Vondráčková.

„Videoklip k písni je velice příjemnou pozvánkou do kina, a i když děj filmu neprozrazujeme, ukázali jsme řadu humorných situací, které v něm uvidíte,” doplňuje režisér klipu David Beránek.

Okrem titulnej piesne sa v českej komédii, ktorú režíroval Dušan Rapoš, objaví Helena Vondráčková aj v úlohe zdravotnej sestry, ktorá sekunduje Pavlovi Zedníčkovi. Vedľa hlavných hrdinov Mahuleny Bočanovej, Jany Paulovej, Evy Vejmělkovej, Miroslava Etzlera, Petra Rychlého a Roberta Jaškówa vo filmovej novinke hrajú Jakub Kohák, Dana Morávková, Adam Mišík, Tomáš Kraus, Michal Kavalčík aDominika Myslivcová. 

O tom, ako Ženská pomsta môže byť sladká sa diváci budú môcť presvedčiť v kinách od 10.septembra 2020.

HILLS 97 feat. Ben Cristovao – Máma Říkala

Práve odštartoval projekt HILLS 97 a prináša perfektnú letnú pieseň Máma Říkala s hosťujúcim Benom Cristovaom. HILLS 97 je projekt, za ktorým stojí Adam Mišík a mladý talentovaný producent Enthic. Toto zoskupenie vzniklo spontánne a prirodzene, čo sa aj podpísalo na celom EP, ktoré srší pozitívnym  letným vibom, ľahkosťou a slobodou, a vychádza  už 7. augusta Celý koncept nespútaného EP podtrhujú hostia, ku ktorým patrí už spomínaný Ben Cristovao alebo slovenská raperka Luisa z Comebackgangu – labelu, ktorý  vedie raper Pil C. EP HILLS 97 budú doprevádzať vizuály, ktoré natočil osvedčený režisér Ondřej Kudyn.

Oproti tvorbe Adama Mišíka sa HILLS 97 javia ako ďaleko slobodnejší, nezaťažený dopredu danou predstavou. Do budúcna majú s projektom ambiciózne a trochu i experimentálne plány. „Tohle EP je odlehčený, ale máme v plánu určitě udělat i něco víc temnějšího a klubovějšího,“ hovorí Mišík.

„Hills jsou pro nás vysněným místem, kam šplháme. Místo, kde se ti můžou splnit sny, ale zároveň tam můžeš zažít i noční můry. 97 je rok našeho narození, takže proto HILLS 97,“ vysvetľuje Adam.

Spojenie HILLS 97 vzniklo pred pražským barom, kde Adama Mišíka s producentom Enthicom zoznámil pred dvomi rokmi producent NobodyListen. Krátko potom začali spolu tvoriť, a vznikla z toho polovica Adamovho albumu 2.0 Následne sa počas karantény, keď všade naokolo bola depka, sa Adam s Enthicom rozhodli urobiť niečo, čo im zdvihne náladu. „Něco uvolněného, melodického, hlavně s dobrým vibem,“hovorí Adam Mišík. Inšpiráciou pre nich bol zahraničný projekt  LSD, kde participujú Diplo, Sia a Labrinth.

Sematam – Nebezpečne dobrá

Skladba „Nebezpečne dobrá“ je jedna z posledných piesní, ktoré vznikli pre debutový album s názvom SEMATAM. Autorom hudby a textu je Marek Kutnár. S doladením dychových partov pomohla dychová zložka a o finálny zvuk sa postaral skvelý hudobný producent Marek Šurin zo Soundshine. Klip sa nakrúcal v bratislavskej Design Factory.

„Design Factory nám na našom krste tak učarovalo, že sme sa rozhodli zvoliť si ho aj ako priestor do klipu. Okrem toho sa natáčalo ešte vo futuristických priestoroch nitrianskej spoločnosti ECAZA a na menej frekventovanej ceste niekde medzi Malým Cetínom a Golianovom. V rámci nášho pokračujúceho trendu low-budget produkcie sme boli režisérom a scenáristom opäť naša manažérka Janka Fiebigová a ja, obliekli sme si čo naše skrine dali a občas sme aplikovali nejaký ten púder proti lesknutiu,“ vtipne konštatuje spevák a frontman Marek Kutnár. 

V novom klipe účinkuje celá kapela v zostave Marek Kutnár – spev, gitara, Michaela Kutnárová – bicie, Lukáš Kotry – basgitara, Juraj Janík – klávesy, Andrej Boniš – trúbka, Mário Belák – saxofón, Filip Kostoláni – trombón. Za kameru sa postavil Juraj Danko, ktorý už so Sematam spolupracoval. 

Dommi – Homeland

Dominika Lukešová je finalistkou tohtoročnej Česko-Slovenskej SuperStar. Ihneď po skončení súťaže zamierila do štúdia, aby nahrala prvý oficiálny singel. Pieseň Homeland, ktorú už rotujú české rádiá, sa teraz dočkala aj video podoby. Režisér Štěpán Stewe Bárta z Unbeatable Records klip poňal ako prázdninový trip. „Byla to pro mě další zkušenost, natáčení jsem si neskutečně užila,“ hovorí Dominika, ktorá si do videa pozvala kolegu zo SuperStar Mikyho Hrbáčka.

Príjemná popová pesnička znesie porovnanie so zahraničnou konkurenciou a má všetky parametre stať sa jedným z domácich hitov v Českej republike v druhej časti prázdnin. Už po dvoch týždňoch je v oficiálnom prehľade najhranejších česko-slovenských piesní na hranici prvej dvadsiatky. „Všechno jde neuvěřitelně rychle. Sotva skončilo finále SuperStar, už jsem byla v kontaktu s klukama z Carsleepers a domlouvala nahrávání,“ popisuje Dominika udalosti, ktorými momentálne žije. „Těžko se popisuje, co cítíte, když poprvé slyšíte vlastní písničku v rádiu. Je to ohromné. A než se stačíte pořádně nadechnout, šplháte na Říp, kolem pobíhá týpek s kamerou a nad hlavou vám krouží dron,“ smeje sa sympatická Dommi. A to je len začiatok. „Doma už si stavím malé studio, abych měla možnost zaznamenávat nápady a zkoušet sama něco produkovat. Ráda bych, pokud to situace dovolí, co nejdřív začala vystupovat s vlastními písničkami.“

Nathan Dawe – Lighter

Nathan Dawe je novou hviezdou ostrovnej tanečnej scény – jeho novinka Lighter štartuje na štvrtom mieste britského singlového rebríčka.Lighter je naviac v Anglicku najsťahovanejšou skladbou minulého týždňa. Dawe tak rýchlo nadväzuje na úspech predchádzajúcej nahrávky Flowers, s ktorou sa dostal do Top 20. Pokiaľ máte radi UK house, toto určite nemôžete prehliadnuť.

Surf Mesa feat. Gus Dapperton – Somewhere

Surf Mesa je globálne úspešný americký producent, ktorý momentálne triumfuje svojím megahitom ily (i love you baby). Teraz prichádza s novou chytľavou skladbou Somewhere, kde sa o vokály postaral Gus Dapperton, ktorý posledné mesiace hviezdil na feate s Benee na hite Superlonely. Máme tu teda dvoch prelomových umelcov roku 2020 na jednej skladbe.

Vizuál k singlu zobrazuje skateboardový výlet na púšť v Los Angeles. Oficiálny videoklip k skladbe je stále v očakávaní. Iba 21-ročný Surf Mesa má publikum, ktoré na Spotify dosahuje najmenej 25 miliónov, čo ho umiestňuje na 87. priečke celosvetovej počúvanosti. Jeho singel ily, ktorý vo veľkej miere spropagovala sociálna sieť TikTok, má v súčasnosti viac ako 300 miliónov streamov.

Billie Eilish – my future

Momentálne najväčšia popová senzácia Billie Eilish je späť so svojím najnovším singlom a videom my future. Skladbu napísala hneď na začiatku karantény a vraví, že to pre ňu bola osobná a výnimočná skúsenosť. V mysli mala rôzne pocity – nádeje, vzrušenia, bláznivej reflexie a sebarozvoja. Pieseň opätovne produkoval jej brat, FINNEAS. Single my future nadväzuje na prelomový Grammy album – WHEN WE FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO?

Rok 2020 sa pre Billie Eilish začal tým, že vyhrala 5 ocenení Grammy – Best New Artist, Album of the Year, Record of the Year, Song of the Year a Best Pop Vocal album. Vo februári s bratom FINNEASOM vystúpili na pódiu počas 92. ročníka odovzdávania Oscarov, kde zaujímavo interpretovala pieseň Yesterday od The Beatles. Neskôr vydala medzinárodne uznávanú skladbu, a teda oficiálnu znelku pre nový film Jamesa Bonda No Time To Die.  V marci sa Billie chystala na svoje vôbec prvé svetové turné SOLD-OUT WHERE DO WE GO?, ktoré nakoniec sa odložilo pre pandémiu koronavírusu.

Mladá a globálne uznávaná speváčka nabáda k vypočutiu novej piesne a verí, že v my future si každý nájde svoj vlastný význam.

Taylor Swift – cardigan

Taylor Swift minulý týždeň vydala pieseň s názvom cardigan. Skladba debutovala na prvej priečke rebríčka Global Spotify a už teraz má na tejto hudobnej službe cez 50 miliónov streamov, pričom na YouTube má takmer 40 miliónov zhliadnutí. Minulý týždeň speváčka prekonala celosvetový rekord a stala sa tak jedinou ženskou umelkyňou, ktorá za týždeň predala viac ako 500 tisíc vydaní svojich siedmich albumov – Fearless, Speak Now, RED, 1989, reputation, Lover a folklore. Taylor je prvou speváčkou 21. storočia, ktorá sa dokázala so svojim piatym albumom umiestniť na #1 vo Veľkej Británii.

Kritici album folklore hodnotia pozitívne, s nadšením a vo väčšine prípadov piatimi hviezdičkami, podobne ako britský denník The Guardian. Iní tvrdia, že ide doposiaľ o najlepší album, ktorý kedy Taylor kedy vydala a zároveň vravia, že speváčka ašpiruje na prestížne ocenenie.

Kid Legacy Feat. Zadkiel – Mad World

KID LEGACY je elektro / pop hudobný duet zložený z dvoch skúsených producentov, Bena a Mikea.Dlho pracovali v tom istom nahrávacom štúdiu v Paríži, bez toho aby sa navzájom poznali, nakoniec sa stretnú a uvedomia si, že zdieľajú ten istý hudobný vesmír.

Po vypočutí svojej prvej skladby, ktorú spolu vytvorili, sa rozhodne: KID LEGACY je realita. Vďaka tomuto novému projektu sa pracovné stretnutia množia, nápady sa zbližujú a početné produkcie, rovnako eklektické ako efektívne, vidia denné svetlo.

Ako deti boli Ben a Mike vychovaní v hudobnom prostredí osemdesiatych rokov. Dnes prirodzene kombinujú vplyvy z elektro a pop music, s tradičnejšími nástrojmi a chytľavými vokálmi.

John Modena – Give It Time 

Kateřina Marie Tichá – Sami

Talentovaná speváčka a skladateľka  Kateřina Marie Tichá sa do povedomia poslucháčov a divákov zapísala ako nezameniteľný ženský hlas obľúbenej skupiny Jelen. V roku 2013 vydala hit Tančíme spolua v rovnakom roku ju oslovil so spoluprácou rapper Lipo a vznikol tak ďalší úspešný rádiový singel Do města přišla zima.

Nadišla tá správna chvíľa a  sympatická speváčka, ktorá medzi tým dozrela spevácky aj autorsky predstavujem videoklip ku singlu Sami.  Je to predzvesťou jej debutového albumu, ktorý uzrie svetlo sveta začiatkom októbra, a podľa prvých reakcií pôjde o mimoriadne hudobné prekvapenie tejto jesene.

„Můj první singl Sami je o vztahu dvou lidi. O tom, že i ve dvou můžete být Sami,“ popisuje Kateřina a dodáva: „K napsání písně mě inspirovala moje vlastní zkušenost. Právě ten moment ve vztahu, kdy se ztratí radost, ale člověk nemá sílu to změnit, a tak stojí na místě s tím druhým, a přitom úplně sám.“

Pieseň dostal skoro až filmové spracovanie. Pod scenár a réžiu sa podpísal  Jonáš LIPO Červinka, ktorý už s Kateřinou spolupracoval v minulosti. Natáčanie prebiehalo počas júlových dní v romantických zákutiach Prahy na brehu Vltavy „Vycházel jsem hlavně z Kateřininy originality, která je na poměry současné české mainstreamové hudby nebývalá. Estetika periferie města, kterou mám osobně hodně rád, mi v tomto případě krásně zapadla do celkového konceptu a bylo to nakonec jedno z těch natáčení, které jsem si moc užil. Navíc jsme u Kateřiny odhalili i zajímavý herecký potenciál, který celý dojem z klipu podle mě ještě umocnil,“ hovorí režisér.

Pieseň Sami, predstavuje priestor na kde vyniká kvalita jej hlasu, a je znamením jej pripravovaného rovnomenného debutového albumu. Na poslucháčov čakajú popové melódie, ale aj piesne nasiaknuté slobodomyseľnou cigánskou hudbou, balkánske rytmy, ale aj parížskeho pouličného umenia. Kombináciou 12tich autorských skladieb a veľmi citlivá produkcia Ondřeje Turtáka prináša mimoriadny album, ktorý stojí za pozornosť.

ZDROJ: Renáta Tomášová, Warner Music | Tomáš Karpel, Karolína Zboniaková, Universal Music | Nora Krchňáková, NK Factory | Vladimír Bryndák, Bryndák Records

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share