HudbaSprávy

Hudobné novinky 31/2023

music

Bruise & Old School Brothers feat. Barbora Švidraňová – I just can’t stop dancing 

BRUISE so svojou tanečnou skupinou OLD SCHOOL BROTHERS v spolupráci so speváčkou Barborou Švidraňovou predstavujú svoj prvý autorský videoklip „I JUST CAN‘T STOP DANCING“. Svoju tanečnú novinku sa rozhodli natočiť priamo v New Yorku, kde sa zrodili ich obľúbené žánre hip hop a break dance. 

„Vzhliadali sme k skupine Rock Steady Crew, ktorá bola prvou break dance skupinou na svete, ktorí spievali aj točili tanečné videoklipy. Keďže sme break dance skupina, ktorá vyrastala na hip hope a dodnes ním žijeme, tak NY bolo jednoznačné rozhodnutie.“ dodáva Bruise, líder OSB. Výnimočnosťou však nekončíme pri New Yorku, v skladbe môžeme počuť aj premiérový autorský rapový part najúspešnejšieho člena skupiny Miroslava Žilku alias BRUISA. 

„Prvý impulz k rapu aj tancu bol DJ Bobo v r 1994. Vtedy som si písal jeho rapové texty, aj keď som vôbec nevedel po anglicky, čiže ako som počul, tak som si ich aj písal a následne rapoval. (smiech) Neskôr som sa angličtinu naučil a vždy som si rád len tak pre seba rapoval jeho skladby. Potom moja cesta išla tanečným smerom a ďalší vážny impulz prišiel minulý rok pri príprave televízneho čísla s našou young generation, kde som zložil krátku rap slohu. Prišli skvelé ohlasy a tak som si povedal, že zložím celý song. A podarilo sa.“ spomína Bruise

Robert Burian – Kde si včera bol 2023

Tesne pred víkendom prichádza slovenský producent Robert Burian opäť s remixom známej skladby. Tentokrát si vybral klasiku, ktorú pozná snáď úplne každý – Kde si včera bol. Skladbu už otestoval na niekoľkých podujatiach a stretla sa s obrovským úspechom. Slováci sa jednoducho vedia a chcú zabávať.Robert Burian sa remixom známych nahrávok venuje už dlhší čas. Na svojom prvom albume Sound Park má napríklad remix skladieb 22 dní (Miro Žbirka) či Po schodoch (Richard Müller). V roku 2021 vydal veľmi úspešný remix skladby V období dažďa, ktorý pochválila aj samotná autorka hudby a speváčka Marika Gombitová. „Začal som sa pred časom viac venovať tejto produkcii, teda tvorbe remixov najväčších slovenských hitov od hudobných legiend a aj ľudových hitov. Počas vystúpení po celej krajine vidím jednak to, že tieto skladby nestarnú, ale aj to, že moje verzie ľudia prijímajú a bavia sa na ne. Je to skvelý pocit,“ povedal producent. Napriek tomu, že Robert Burian produkuje a vydáva skladby už viac ako dve desaťročia, nezabúda, že vzdelanie a rozvíjanie zručností je aj pre jeho prácu dôležité. Dlhodobo komunikuje s producentami v zahraničí, kde aj vydáva svoje skladby, vyhľadáva nové štýly a technológie a neustále sa zlepšuje aj v hre na klavíri, v čom mu pomáha aj učiteľ. Každý jeho ďalší remix je tak o poznanie kvalitnejší a zaujímavejší. Niekedy dokáže vybrať z pôvodnej skladby čistý spev a nahrá k tomu podklady. Inokedy, a to je aj prípad skladby Kde si včera bol, vznikne skladba s novými podkladmi aj novým spevom.

„Vždy, keď prídem s niečím novým, čomu sa snažím vdýchnuť nový moderný feeling, a zároveň zachovávam aj to pôvodné, je to pre mňa neopísateľné. Vždy sa k tomu staviam svedomito a s pokorou. Zakaždým si celú skladbu rozpíšem do nôt a každý nástroj si nanovo spracujem tak, aby som bol zvukovo v tomto roku. Najviac sa teším, keď vidím reakcie ľudí, ktorí sa na tieto skladby bavia,“ dodal Robert Burian.

ZDROJ: Andrea Turčina | Andrea Čurná

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share