HudbaSprávy

Hudobné novinky 31/2021

Andie J – Came from Heaven

Tretí singel Came from Heaven talentovanej speváčky a skladateľky Andie J je letným pohladením, ktoré so sebou nesie veľa pozitívnej energie a prináša uvoľnenú atmosféru. Novinka prichádza aj s minimalistickým vizuálom, ktorý odráža letnú, mierne nostalgickú pohodu počas prázdninového ročného obdobia.

Singel Came from Heaven vznikol z vychádzajúceho pocitu Andie J, že teraz je ten správny čas napísať skladbu s istou ľahkosťou a nádychom leta. „Pieseň je o období, ktoré mnoho ľudí miluje a vyhľadáva. Je o lete a o pozvánke si ho užiť. Často opakujúcim sa motívom Came from Heaven, o čom pojednáva aj názov skladby, sa prihováram poslucháčovi a nabádam ho na užívanie si letných chvíľ, pričom tvrdím, že som prišla za ním z neba,“ s úsmevom prezrádza Andie J hlavnú myšlienku piesne.

Zasnený štýl Andie J s charakteristickými ťahavými linkami spevu a elektrickým zvukom v novom singli však otvára ukulele, neskôr sa ukáže aj elektrická gitara a bicie. Veľmi dôležitú úlohu zohrávajú v závere skladby vokály, ktoré pekne dotvárajú priestor vyvrcholenia kompozície a umocňujú tak celé cítenie skladby.

Bruno Mars, Anderson .Paak, Silk Sonic – Skate

Bruno Mars a Anderson .Paak nás znovu pozývajú na pozoruhodný výlet do minulosti, kedy sa hudba s láskou nahrávala a s láskou tiež počúvala. Aj ich druhý singel pod hlavičkou Silk Sonic je čistou radosťou. Ťažko si predstaviť dokonalejšie uchopenie old-school R&B, než aké Mars a Anderson s partiou ďalších muzikantov predvádzajú na novinke Skate.

Clean Bandit & Topic – Drive (feat. Wes Nelson)

Britské trio si na novinku Drive pozvalo dvojicu hostí. Zvukovo im pomohol úspešný nemecko-chorvátsky producent a DJ Topic  a za mikrofón sa tentokrát postavil britský R&B spevák Wes Nelson. V pulzujúcich tónoch skladby sa skrýva prísľub romantiky… Po chytľavých singloch Tick Tocka Higher sú tu Clean Bandit s temnejšou skladbou, ktorá môže v niekom vyvolávať ich klubové začiatky. 

Exotik – Rande

Dá sa spojiť slovenský a latino-americký temperament? Dá a dobre to funguje! Dôkazom je nový singel kapely Exotik „Rande“. Skladba vznikla v čase pandémie a moderno s folklórom spája nielen v hudbe, ale aj v texte. „Naša kapela mala vždy najbližšie k folklóru, ale radi experimentujeme. Máme už veľa zaujímavých skladieb, kde sa spája folklór s modernou hudbou. Chceme ľudové skladby dostať čo najbližšie k mladej generácii a aj takéto spojenie tomu môže do veľkej miery pomôcť,“ vraví frontman a spevák kapely Dávid Blicha.

K pesničke vznikol aj zaujímavý klip. Jeho režisérom a scenáristom je mladý hudobník Kristián Dufinec, ktorý vymyslel vtipnú zápletku. „Postavená je na tom, že krásna tanečnica si dá vedome alebo nevedome rande s každým členom kapely. Klip sme nakrútili v priebehu jedného dňa. Začínali sme skoro ráno v meste Humenné pred Vihorlatským múzeom. Ďalšie zábery a scény sme nakrúcali v jednotlivých častiach Zemplínskej šíravy,“  dodáva Dávid Blicha.

Vebi – Nechám sa viesť

Každá nevesta (a niekedy aj ženích) si na prvý svadobný tanec veľmi pozorne vyberá skladbu, ktorá sa bude už navždy spájať so svadobným dňom. Takáto skladba zvyčajne vystihuje vzťah novomanželov a ukrýva v sebe častokrát aj tajný odkaz, ktorý je jasný iba im dvom, prípadne je inak pre nich výnimočná. Andrea Lobotková takú skladbu dlho nevedela nájsť. Napokon ju dostala doslova na mieru od Vebi (Veroniky Nízlovej). Spolu s manželom, Tomášom Machálkom sú aj hlavnými postavami videoklipu ku skladbe Nechám sa viesť.

„Skladba je svadobným darom. Andrejka hľadala tú správnu skladbu a chcela, aby bola slovenská. Zdalo sa nám, že slovenských romantických skladieb je málo, tak sme sa s producentom Paul Project dohodli, že jej ju napíšeme,“ povedala Vebi. Andrea musela podobne ako mnohé slovenské nevesty svadbu trikrát preložiť, o to bola emotívnejšia. 

„V deň D som skladbu Nechám sa viesť odspievala spolu so sestrou Danielou a aj sme si poplakali,“ priznala speváčka. „Ďakujeme za prekvapenie na svadbe, krajšiu pieseň pri našom prvom spoločnom tanci sme si nemohli ani priať Sme radi, že nás vystihol text, a že budeme mat spomienku do konca života,“ povedala nevesta Andrea Lobotková.

Dlugosh – City Lights

„Keby mi niekto pred rokom povedal, že budem mať skladbu, ktorú som celú napísal a na ktorej dokonca aj sám spievam, tak toho človeka asi vysmejem. Nie kvôli tomu, že je to až taký uletený nápad, ale kvôli mindsetu, ktorý som v minulosti mal a ktorý sa zmenil až pri tvorbe môjho albumu ‘Reborn’. Na skladbe ‘City Lights’ je asi najviac vidieť skok medzi mojou predošlou produkciou a albumom. Hudobne rastiem a hľadám si svoju cestu a miesto na scéne. Dnes každý žáner využíva prvky elektronickej hudby a mám pocit, že sme tu u nás ako producenti stále jemne v pozadí. Práve to chcem touto skladbou a albumom zmeniť. Priblížiť elektronickú hudbu širšej verejnosti a ukázať, čo všetko za tým je,“ povedal Dlugosh.

Skladba je zaujímavá aj tým, že ju spieva spolu so Slovenkou Dášou Balačenkovou.  „Doteraz som vždy spolupracoval so spevákmi a speváčkami zo zahraničia. Väčšinou na druhej strane zemegule, ako je napríklad Los Angeles. To veci dosť komplikovalo hlavne kreatívne, ale aj časovo. V zime sa cestovať nedalo, preto sme s mojim tímom začali hľadať domácich spevákov a speváčky, ktoré si podľa nás zaslúžia viac pozornosti. Takto sme sa cez kontakt dostali k Dáši Balačenkovej. Ide o extrémne pozitívnu a skromnú speváčku z Bratislavy, ktorá je nesmierne talentovaná. Paradoxne sme prvú verziu skladby mali hotovú už v zime no finálne sme ju nahrali až v apríli u nás v štúdiu. Bola s ňou veľmi príjemná spolupráca a verím, že má Dáša pred sebou ešte veľa úspechov,“ dodal Dlugosh.

ZDROJ: Michal Neffe, Unavená agentúra | Renáta Tomášová, Warner Music | Eva Sládková, Propaganda House | Andrea Čurná, woowoo.sk

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share