HudbaSprávy

Hudobné novinky 31-2020

Robo Opatovský – Tajný recept

Slovenský spevák a gitarista Robo Opatovský prichádza s novou letnou skladbou Tajný recept. Tretia spolupráca s textárom Martinom Chudíkom je letná a optimisticky naladená. Videoklip, v ktorom sa objavuje aj Robova dcéra Hanka, sa nakrúcal na česko-slovenskej hranici pri Sudoměřiciach a práce na ňom komplikovali komáre.

“S Martinom Chudíkom som už spolupracovali pri skladbách Modlím sa hudbou a Bez teba. V týchto dňoch, kedy sa už uvoľňujú opatrenia a všetci sme pozitívnejšie naladení, som mu poslal demo verziu letnej skladby, či by mi vedel napísať ľahký, pozitívny text,” povedal R. Opatovský a dodal: ”Tak ako vie Martin vystihnúť náročnejšie témy, tak aj pri tejto veselej sa trafil presne do čierneho. To sa odrazilo aj pri samotnom nahrávaní, kedy ja som mal jasnú predstavu o tom, ako to má znieť, aké melódie chcem použiť a nakoniec sme ju s gitatistom Romanom Mečiarom a trúbkarom- akordeonistom Ondrom Jurášim nahrali za poldňa.” Skladbu si doteraz mohli vypočuť fanúšikovia na jeho 8 letných koncertoch, pričom od prvých tónov bola viditeľná pozitívna reakcia divákov. “Videl som ľuďom úsmev na tvári. Teším sa, že som mohol nahrať skladbu, ktorá znie rovnako na nahrávke a aj na koncertoch,” povedal Robo. 

EDX – The Time Is Now (Robert Burian Remix)

Robert Burian už od začiatku svojej kariéry viac pôsobil v zahraničí ako doma. V čase, keď si získal aj domácu popularitu skladbou Žijeme len raz, na ktorej spolupracoval s raperom Egom, mal na svojom konte už stovky nahrávok vydaných v prestížnych zahraničných vydavateľstvách, špecializujúcich sa na tanečnú, klubovú, houseovú a tranceovú hudbu.

Už pred dekádou sa Robert Burian dostal aj do vydavateľstva Spinnin‘ Records, v ktorom mu pod značkou Robbie Buri vyšlo viacero skladieb. Dnes Robert vydáva svoje skladby vo švajčiarskom vydavateľstve Enormous Tunes a jeho skladby pravidelne premiéruje DJ a producent EDX. Ten ho nedávno oslovil, aby Robo zremixoval jeho novú skladbu The Time Is Now. Oficiálny remix bol premiérovaný v šou No Xcuses a dnes aj vychádza oficiálne.

Bastien – Nezaspím prod.Tomi Popovič & Fillipian

Slnko na tvári, vietor vo vlasoch, letná láska a prázdninová pohoda – svoj vydarený kúsok do pestrej palety tohtoročných letných hitov posiela aj slovenská speváčka Bastien. V štúdiu spojila sily s úspešným producentom a hitmakerom Tomim Popovičom a pri nakrúcaní videoklipu s uznávaným režisérom Pierrom Lexisom. 

Medzi umelcami sa z času na čas nájdu takí, ktorí sa popri hudobnej dráhe stíhajú naplno venovať i často celkom odlišnému civilnému povolaniu. Takým prípadom je i slovenská umelkyňa Jana Šimurdová. Už desať rokov žije v českej Ostrave, kde pracuje ako lekárka, konkrétne v oblasti estetickej medicíny. Zároveň sa v každej voľnej chvíli venuje svojmu srdcovému osobnému projektu pod speváckym pseudonymom Bastien. Cez deň v ambulancii ako MUDr. Jana Šimurdová, po práci za mikrofónom ako speváčka Bastien. Aký je život s dvoma takými odlišnými profesiami? „Predstavte si to, akoby ste mali na jednom stole Apple PC a Windows PC, ktoré pracujú odlišne. Je to veľmi zaujímavé a dynamické na prepínanie v hlave. Ale za tie roky si človek už zvykne. V hudbe sa nechávate viesť emóciou  a v medicíne musíte byť exaktnejší a vecnejší. Estetická medicína je však aj o cítení a ladení jednotlivých prvkov, takže trošku sa to predsa len spája,“ opisuje. 

Ellie Goulding feat. Lauv – Slow Grenade

Už v poradí štvrtý štúdiový album globálnej superstar Ellie Goulding s názvom Brightest Blueuzrel svetlo sveta. Výnimočná speváčka a autorka Ellie Goudling, si do dnešného dňa pripísala tri hity na prvej priečke britského rebríčka, cenu BRIT Awards, dve nominácie Grammy, nomináciu na Zlatý Glóbus, dokonca predala cez 15 miliónov albumov a má viac ako 19 miliárd celosvetových streamov. Všetky jej doposiaľ vydané albumy boli označené za platinové a teraz Ellie Goulding predstavuje novinku v podobe jej najnovšej štúdiovky Brightest Blue.

Na albume Brightest Blue si fanúšikovia nájdu mimo plejády nedávno publikovaných singlov akoPower či Worry About Me, aj nové piesne, ktoré doteraz nepočuli. Speváčka spolupracovala s množstvom skladateľov a producentov, akými sú Tobias Jesso Jr., Starsmith, ILYA, Jim Eliot alebo Patrick Wimberey. CD je rozdelené na dve časti – Side A, ktorá nesie názov Brightest Blue a producentsky sa na nej výlučne podieľala samotná Ellie s Joe Kearnstom; druhá, a teda Side B, ktorá sa volá EG.0.

renforshort, Mike Shinoda – i drive me mad

Ren – osemnásťročná spevácka senzácia si zmenila meno na renforshort a vydáva remix jej popovej hymny i drive me mad. Mike Shinoda, ktorý sa postaral o remix dáva skladbe s pochmúrnym nádychom nový rozmer. Spolupráca týchto dvoch umelcov vznikla potom, čo Shinoda počul skladbu v hudobnom playliste, ktorý sleduje a dynamika skladby mu utkvela v hlave. Bol to Renin hlas a spôsob, akým pieseň zrýchľuje do refrénu.

„Všetko mi pripadalo vzrušujúce. Spojil som sa s textom a s myšlienkou, že sa privádzam do šialenstva a zamiloval som sa,“ vraví Mike. „Po pár poznámkach a vymenených správach bola pieseň namixovaná a Mike mi poslal niekoľko verzií. Bolo skvelé počuť, ako moja pieseň vdýchol úplne nový život,“ vraví renforshort a je na skladbu pyšná.

Minulý rok renforshort, ešte ako ren, vydala svoj debutový singel waves. Za ním nasledoval singel mind games, ktorý má aktuálne na svojom konte cez 7 miliónov streamov a bol zaradený do playlistov ako Apple Music Artist of the Week alebo Artist to Watch na Soundcloud. Hudobní kritici ren – po novom renforshort, vychvaľujú jej zastrený vokál, minimalistický temný popový zvuk, zraniteľnosť a nepochybný talent. Zhodujú sa, že je len otázkou času, kedy sa ocitne na popredných miestach hiparád.

Peach Tree Rascals – Mariposa

Peach Tree Rascals je skupina bývalých spolužiakov, ktorá sa vytvorila v rodinnej šope v San José. Počas strednej školy sa Dom, Isaac, Joseph a Tarrek rozhodli založiť si kapelu, keďže všetci milovali hudbu a prostredníctvom nej našli cestu ku šťastiu. Skladanie piesní bolo to jediné, čo od tej chvíle chceli robiť, a preto s tým začali. Všetko okolo hudby si zvládli urobiť sami, od písania textov až po samotnú produkciu, čím príbeh týchto chlapcov dostáva miestami filmový rozmer, keď vezmeme do úvahy, že ich dnes na Spotify počúva okolo 6 miliónov užívateľov za mesiac. PTR práve vydávajú nový energický, ale zároveň pohodový a letný singel Mariposa, ktorý sa drží na popredných priečkach Spotify Viral 50s, a zároveň je #1 v Indonézii a Malajzii, #3 a Filipínach, #10 v Nizozemsku a globálne #8.

Peach Tree Rascals zatiaľ vydali 13 piesní a do konca roku plánujú každý mesiac vydať jednu novú skladbu. Začiatkom roku 2021 pripravujú svoje prvé EP, ktoré považujú za vrchol ich tvrdej práce a snov. Budúcnosť kapely komentuje Isaac slovami: „záleží len na tom, čo chceme dosiahnuť my sami. Všetko je to v našich rukách a odvíja sa to od pracovnej morálky. Vieme, že chceme byť čo najväčší.“

Maroon 5 – Nobody’s love

Maroon 5 je multiplatinová americká skupina, ktorá už trikrát vyhrala cenu Grammy. Je považovaná za jeden z najväčších objavov 21. storočia a právom sa zaraďuje k najvytrvalejším popovým umelcom. Dnes skupina vydáva pieseň Nobody’s Love doplnenú o videoklip, o ktorého réžiu sa postaral uznávaný filmový režisér David Dobkin. Ten s Maroon 5 spolupracoval na videách k megahitom Sugar, Girls Like You alebo naposledy vydanému singlu Memories.

K súčasnému dňu má kapela z Los Angeles len na Spotify cez 41 miliónov poslucháčov mesačne, čo z nich robí 18. najpočúvanejšieho interpreta planéty. Maroon 5 predali takmer 70 miliónov albumov, 328 miliónov singlov a dokonca získali zlatú a platinovú certifikáciu vo viac ako 35 krajinách sveta. S piesňou ‘Nobody’s Love‘ zároveň oznamujú nové termíny pre severoamerické turné, ktoré sa bude konať budúci rok.

Juice WRLD & Marshmello – Come & Go

Novovydaný track Come & Go nedávne zosnulého amerického rappera Jarada Higginsa alias Juice WRLDa, je spoluprácou s americkým producentom a DJom Marshmellom.

Come & GO je v poradí treťou vydanou piesňou z posmrtného albumu Legends Never Die, ktorý vyšiel 10. júla. Na poslednom – treťom Juice WRLDovom albume sa objavujú hviezdne mená ako Trippie Redd, Marshmello, Polo G, Kid Laroi alebo Halsey.

Mladý rapper Juice WRLD sa rapu začal venovať už počas strednej školy. Učil sa hrať na bicích, klávesoch a trúbke. Svoj hudobný talent dokázal posunúť na svetovú úroveň, keď začal spolupracovať s producentom Nickom Mirom, s ktorým nahral album 9 9 9. Na ňom sa objavila aj skladba Lucid Dreams, ktorá na Spotify nazbierala necelú miliardu streamov. Za svoju krátku kariéru stihol spoluprácu s Travisom Scottom a robiť predskokana Nicki Minaj na jej európskom turné.

Bob Marley feat. Robin Schulz – Sun Is Shining

Grammy nominovaný producent a DJ Robin Schulz prerobil klasiku Boba Marleyho. Piesni Sun Is Shining vdýchol nový život a stala sa z nej energická klubová bomba presne v Schulzovom štýle, ktorý jej pridal chytľavú bassline a spolu s klavírnymi akordami vytvoril zo starého hitu ideálnu letnú skladbu na tancovanie.

Skladbu pôvodne vydal Bob Marley na svojom albume Soul Revolution v roku 1971. Robin Schulz spoluprácu komentuje: „Je mi obrovskou cťou byť vybraný na remix. Bob Marley je legenda. Je to privilégium a vrchol mojej kariéry, mať možnosť prispieť svojou vlastnou originalitou k tejto veľkolepej piesni. Na jej vydanie sa skutočne teším.” 

Nemecký DJ Robin Schulz, ktorý sa primárne venuje elektru a deep house získal povedomie v roku 2014 so svojím remixom Waves. Od tej doby sa stal jedným z najuznávanejších elektronických umelcov planéty. Spolupracoval s menami ako David Guetta, Cheat Codes alebo Winona Oak. Od roku 2015 sa Schulz taktiež pravidelne objavuje na zozname DJ Mag Top 100. 

Para – Ako na dlani

Slovensko-nemecký film určený pre celé rodiny, Letní rebeli, príde do kín už 13. augusta. Diváci sa okrem pútavého príbehu plného dobrodružstiev môžu tešiť aj na kvalitnú slovenskú hudbu. Film bol pritom čo do hudobného prevedenia realizovaný v nemeckej a slovenskej verzii zvlášť. Kým v nemeckej verzii figurujú nemeckí interpreti, v slovenskej verzii filmu budeme počuť viacerých slovenských interpretov.

“Vo filme máme niekoľko pesničiek a chceli sme, aby medzi nimi boli aj slovenské kapely, nech je lokálny kolorit nielen vidieť, ale aj počuť,” povedala režisérka a spoluscenáristka filmu Martina Saková, “Bola to práve pesnička Našou krajinou, na základe ktorej som sa rozhodla, že kapela Para je tá pravá pre titulný song k nášmu filmu.” Kapela následne vytvorila a nahrala titulnú pieseň Ako na dlani. “Skladba Ako na dlani vznikla najmä Matúšovou zásluhou po oslovení od tvorcov filmu Letní rebeli. Autorsky sa na hudbe okrem skupiny Para spolupodieľala aj Janka Kirschner,” spomína na vznik titulnej piesne frontman kapely Para, Lasky, “Pieseň je letná a odkazuje na detské lásky, starosti a prázdninové radosti.”

Vo filme Letní rebeli však budete počuť aj skvelú tvorbu Billy Barmana či Bonaparte. “Táto kombinácia dodáva nášmu príbehu pocit letného dobrodružstva, priateľstva, prvej lásky a nespútanej rebélie,” doplnila režisérka.

ZDROJ: Andrea Čurná, woowoo.sk | Adriána Čahojová, Soul for Show | Karolína Zboniaková, Universal Music | Perla Žinčíková, Devito

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share