HudbaSprávy

Hudobné novinky 30/2021

Karin Ann – in company

Slovenská speváčka Karin Ann v máji tohto roka vydala debutové EP lonely together, a vzápätí vyrazila na turné s poľskou hviezdou Sanah, počas ktorého sa stretla s vrelým prijatím tamojšieho publika. Úspešné dvojmesačné turné ukončila tento týždeň v Krakowe a hneď prichádza s ďalšou novinkou. Predstavuje singel a videoklip in company, ktorý je prvou lastovičkou jej druhého EP, na ktorom momentálne pracuje.

Autorkou novinky in company je Karin Ann, o hudobnú produkciu sa postaral Tomi Popovič a mixáž mal na starosti americký zvukový inžinier a viacnásobný držiteľ ocenenia Grammy Tony Maserati (Beyonce, Lady Gaga, The Black Eyed Peas). Skladba ‘in company’ je prvým singlom z druhého EP, ktoré Karin plánuje vydať začiatkom budúceho roka. “Táto skladba je o tom, aký osamelý a uväznený sa človek môže cítiť vo svojej vlastnej hlave, nehľadiac na to, či je sám alebo v miestnosti plnej ľudí,” vysvetľuje Karin text a inšpiráciu svojho najnovšieho singla. 

NIA – Papier

V umeleckom svete nie je NIA neznámym menom, práve naopak. Spolu so svojim priateľom Fillipianom pôsobia v hudobnej sfére už vyše 7 rokov. Fillipian ako jeden z najvyhľadávanejších producentov spravil za posledné roky skladby pre umelcov, ktoré sa stali hitmi a dominovali v trendoch, Nia zasa písala texty rôznym ženským interpretkám, hlasovo mentorovala začínajúcich spevákov a bola predovšetkým skladateľkou a textárkou ako speváčkou. Príbeh podobný ako má Lady Gaga. Hudbe sa venovala od malička, no až tento rok je pre ňu prelomový, keďže skladba „Papier“ vznikala od roku 2014.

„Je to môj debutový song, na ktorý som si počkala skoro 7 rokov a je pre mňa veľmi dôležitý a zaslúžený. Moja hudobná cesta začala síce v roku 2014, no stále som so svojou tvorbou nebola spokojná, tak ako som chcela. Napísala či zložila som kvantum songov, no vždy som bola s niečím nespokojná, nemalo to pre mňa takú tú hudobnú úroveň, ktorú som chcela. Kým som vydala tento song, veľa som písala najmä pre slovenské interpretky, a to mi pomohlo a inšpirovalo tvoriť hudbu kvalitnejšie,“ hovorí mladá speváčka.

Dobre už bolo – Samotár

Multiinštrumentálny interpret, spevák a skladateľ Martin Bilička vystupujúci pod projektom Dobre Už Bolo predstavuje svoj najdynamickejší singel Samotár. Novinke vdýchol aj vizuál umocňujúci text skladby, v ktorom človek pociťuje vnútornú samotu napriek tomu, že je obklopený ľuďmi. Videoklipom demonštruje tú samotu, ktorá nepramení z fyzična, ale z psychického statusu, v poslednom čase sa nás čoraz viac dotýkajúcu.

Samotár predstavuje tretí singel jednočlenného projektu Dobre Už Bolo a zároveň je najveselšou skladbou z aktuálneho repertoára, i keď názov tomu nenasvedčuje. „Síce to nie je najveselšia skladba na svete, ale rozhodne ponúka aj trochu nádeje. No a keďže má skladba aj veľmi slušné tempo a rytmus, aspoň takto čiastočne som vedel odpovedať na otázky, či budem mať niekedy aj veselé a rýchlejšie skladby,“ s úsmevom prezrádza autor Martin Bilička tvoriac silné osobné texty a hudbu plnú emócií.

Bystrík – Spievaj so mnou

Spevák a skladateľ Bystrík predstavuje novinku „Spievaj so mnou“. Pieseň venoval svojej manželke, ktorá si v nej po prvýkrát zaspievala aj ako vokalistka. V skladbe Bystrík opisuje dôležitosť žien v živote, ktorý by bol bez nich len polovičný. 

„Pieseň som zložil a venoval mojej manželke. Opisuje nielen náš vzťah, ale celkovo vzťah medzi mužom a ženou. Aké sú ženy v našom živote dôležité a že bez nich by náš život bol len polovičný. Preto sa v piesni spieva aj o tanci, pretože tak ako v živote aj v tanci sa lepšie tancuje v páre. Aranžmán som načrtol najprv v mojom domácom štúdiu v Trnave a výsledný aranžmán a zvuk dopracoval náš dvorný producent Vladimír „Randy“ Gnepa,“ hovorí autor piesne Bystrík.

Akel Bango – These days

Aktuálny track „These Days“ nesie nielen textovo, ale aj vizuálne znázornenie náročného obdobia hneď z niekoľkých uhlov pohľadu. Zmena zaužívaných aktivít, odstrihnutie sa od socializácie… Samota, ktorá u mnohých spôsobila aj zhoršenie ich mentálneho stavu.

,,Robím hudbu už od malička, vždy ma bavila a vždy to bol môj sen podeliť sa o môj hudobný feeling s ľuďmi okolo mňa. Neviem ani vyjadriť, čo pre mňa znamenalo dostať sa do štúdia v meste, ktoré vôbec nepoznám, dať dokopy tím na natočenie klipu, a úplne neuveriteľné bolo vidieť prvý strih svojho prvého vizuálu. Môj sen je odložiť kravatu a byť tým, kým cítim, že v skutočnosti som – umelcom”, otvorene hovorí Bango.

IAN – BA s EX

Herec a spevák Ján Jackuliak po minuloročnom predstavení svojho hudobného projektu IAN a úspešnom prijatí skladby a klipu Štiepim atóm prichádza s novým singlom a videom. Nová skladba BA s EX v tanečnom funky rytme ironicky komentuje súčasnú bratislavskú konzumnú spoločnosť. Text napísal Ján Jackuliak a hudobne a produkčne sa pod ňu podpísali Roland Kánik a Samuel Hošek. Spoločne na nej pracovali takmer tri mesiace a jej výsledná podoba vychádza práve dnes. 

„Ja mám veľmi rád Bratislavu. Je to perfektné mesto na užívanie života. Mnohí to však nevedia, lebo v snahe byť dokonalí sa až príliš zaoberajú tým, ako vyzerajú, čo majú a koľko to stálo. Stále sa na niečo hrajú a posudzujú iných. A pritom sú vlastne postupne všetci úplne rovnakí. To sa mi nepáči. Poďme sa radšej s kamarátmi zabávať, robiť to, čo nás baví, pomáhať si, mať sa radi navzájom, prežiť život spokojne a rešpektovať sa takí, akí sme,“ povedal o novej skladbe BA s EX Ján Jackuliak.   

Billie Eilish – NDA

Po veľmi úspešnom debutovom albume When We All Fall Asleep, Where Do We Go? Billie Eilish zmenila vizáž a vydáva ďalšiu štúdiovku s názvom Happier Than Ever. Devätnásťročná speváčka a autorka celosvetového hitu „Bad Guy“, ktorý v súčasnosti prekročil miliardu zhliadnutí na YouTube, na prichádzajúci album predošle upozornila piatimi singlami – „Therefore I Am“, „my future“, „Your Power“, „Lost Cause“ a „NDA“. Fanúšikov tak na albume prekvapí ďalšími 11 piesňami, ktoré všetky napísala v Los Angeles so svojím bratom FINNEASom, ktorý ich aj produkoval.

Ako posledný predstavila extravagantná speváčka videoklip k singlu „NDA“, ktorý naznačuje temnejšiu stránku jej nového albumu. Billie sa v klipe prechádza stredom diaľnice, zatiaľ čo okolo nej prebiehajú autá v plnej rýchlosti riadené 25 profesionálnymi kaskadérmi. Videoklip, ktorý si speváčka aj sama režírovala, je nakrútený na jeden záber bez použitia špeciálnych efektov.    

ZDROJ: Adriána Čahojová, Soul for Show | Jana Trellová, RukaHore | Michal Neffe, Unavená agentúra | Nora Krchňáková, NK Factory | Rado Mešša, pro:messa | KArolína Zboniaková, Universal Music

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share