HudbaSprávy

Hudobné novinky 3/2024

music

Rytmus – Berci

Akčný thriller Vojna policajtov príde do kín už 1. februára. Uvidíte v ňom jedinečné herecké výkony, a to nielen skvelých slovenských hercov, ale aj rapera Patrika Rytmusa Vrbovského, ktorý vo filme stvárni hlavnú negatívnu postavu. Vytvoril aj titulnú skladbu k filmu, ktorá nesie meno jeho postavy – Berci.

“90. roky boli smutné, nikdy znova,” rapuje vo svojej novej skladbe Rytmus. Song Berci sa stal titulným k akčnému thrilleru Vojna policajtov. Rytmus v ňom podáva svoje osobné svedectvo o 90. rokoch na Slovensku, čo je práve obdobie, v ktorom sa odohráva film. “Bol som pri tom, keď padla opona a nastal chaos, prvé drogy, Rusi, Albánci, mafia a žiadna znalosť, korupcia na dennej báze, do karát len hralo, únosy a vraždenie, nikto nechápal, čo sa tu stalo,” vykresľuje dianie na Slovensku a v skladbe ďalej dodáva, “Stratení chlapci mali v tej dobe len jeden cieľ – ako sa dostať do mafie a splniť si sen.”

Rytmus si vo filme zahral práve mafiánskeho bossa, ktorý sa na východ presťahoval z Bratislavy, aby si podmanil dianie na východe Slovenska, kde bolo v tej dobe, zdá sa, možné takmer všetko. Postavu vo svojej knihe Hnev, ktorá sa stala predlohou k filmu, vytvoril spisovateľ a scenárista filmu Arpád Soltész, ktorý sa k Rytmusovmu obsadeniu vyjadril takto: “Rytmus určite nie je ten mafiánsky boss, ktorého som ja písal. Na druhej strane Rytmus určite je mafiánsky boss. Má tú danosť, že keď vojde do priestoru, tak si ho všetci všimnú, aj keby práve stáli chrbtom.”

Prvé reakcie Rytmusovych fanúšikov na nový song sú výborné. Videoklip prináša aj nové zábery z filmu, poodhalí dialógy a odkryje nové scénky.

Imodium – Tuláci

V posledných týždnoch minulého roka česká kapela Imodium najskôr rozsvietila Lampy a následne oznámila zmenu v zostave. Do nového roka skupina okolo Thoma Frödeho vstupuje s ráznosťou hodnou energických rockerov. Nekompromisná singlová novinka Tuláci, ktorú sprevádza vizuálne pôsobivý klip, naznačuje chémiu novej zostavy a zároveň je ďalšou ochutnávkou z pripravovanej albumovej novinky. Tú 4-členná partia pokrstí 4. apríla 2024 v pražskom Fóre Karlín, kde zároveň oslávi s fanúšikmi 20. výročie vydania svojho eponymného debutu.„V roku 2024 naša kapela oslávi 20 rokov od vydania debutového albumu. Založili sme ju pôvodne ako traja 14-roční chalani. Už dlho sme 4-členná partia, v ktorej sme odohrali stovky koncertov. Dostali sme sa na rôzne miesta, od väznice po O2 arénu. Stretli sme tisíce skvelých ľudí a užili sme si neskutočné množstvo zábavy. Tiež sme ale založili rodiny a prestali sme myslieť len na seba. A preto vám oznamujeme, že Kárl sa rozhodol nepokračovať ďalej v kapele. Také rozhodnutia sú najťažšie v živote, urobiť ho ale musel. Naše priateľstvo je pevné ako skala a na tom sa nikdy nič nezmení. Kárl rozhodne bude vo Fóre Karlín a bude pre neho zavŕšením našej 20-ročnej práce. A kto naskakuje do tohto vlaku? Áno, náš dlhoročný blízky kamarát Adam Jánošík, ktorého poznáte zo skvelých The Atavists!“ vysvetlilo Imodium zmenu za bubnami na sociálnych sieťach.

Teddy Swims – Lose Control

Jeho skladba Lose Control patrí k utajeným hitom posledných mesiacov. Teddy Swims ju vydal minulý rok začiatkom leta, trpezlivo ju propagoval a postupne ju premenil na zlato hneď v niekoľkých krajinách vrátane Austrálie a Kanady. Na Spotify má dnes pôsobivá pieseň takmer 165 miliónov prehratí.

„Byť zamilovaný môže byť ako závislosť. Stratíte kontrolu sami nad sebou a všetko sa začne prepadať. A vy máte pocit, že jedinou možnosťou, ako sa z toho dostať, je byť s milovanou osobou. A pritom chcete ten pocit zažívať znova a znova,“ komentuje obsah pesničky Jaten Collin Dimsdale, potetovaný urastený chlapík, ktorý sa kvôli hudbe vzdal kariéry úspešného hráča amerického futbalu.

Teddy Swims, ako si hovorí, začínal ako člen lokálnych alternatívne rockových a post-hardcore skupín, ktoré hrali hlavne prevzatý materiál. Od roku 2019 sa ale venuje R&B, popu a soulu s presahom do rapu aj country. Na YouTube postupne zverejnil sériu cudzích pesničiek, naspieval napríklad Jacksonovu Rock With You , You’re Still The One od Shani Twain alebo skladby Lewisa Capaldiho, Amy Winehouse a Chrisa Stapletona. Jeho videá pozbierali desiatky miliónov prehratí, čo neuniklo hľadačom talentov. Vlani podpísal vydavateľskú zmluvu s Warner Music, kde ihneď debutoval ablumom I’ve Tried Everything But Therapy (Part 1) . A práve z neho pochádza spomínaný singel Lose Control …

Ella Henderson – Alibi [feat. Rudimental]

Singel Alibi vydala Elle Henderson presne v deň svojich narodenín 12.1.2024. Na novinke spolupracovala s Rudimental, ktorí do nej vysamplovali klasiku z deväťdesiatych rokov Gangsta’s Paradise od Coolia. Skladbu u nás v roku 1995 preslávil film Nebezpečné myšlienky s Michelle Pfeiffer.

Rudimental skladbe dodali energiu a rozhýbali ju v príjemnom drum’n’bassovom štýle, ktorý prežíva hlavne na britských ostrovoch skutočnú renesanciu.

Pripomeňme, že Ella Henderson sa v roku 2012 v Anglicku zúčastnila deviatej série The X Factor. Hoci bola spolufavoritkou na konečné víťazstvo, nepostúpila do finále. Napriek tomu sa jej debutový album Chapter , ktorý vzápätí vydala, dostal na prvé miesto britskej hitparády. Podporil ju totiž celý rad celebrít vrátane Adele, Lily Allen alebo Simona Cowella a Stephena Frya, ktorí jej vyradenie považovali za nespravodlivé. Vlani speváčka spolupracovala ako vokalistka na dvoch výrazných tanečných singloch – s Nathanom Dawom a Joelom Corrym vydala Top 10 hit 0800 Heaven a pre Switch Disco naspievala skladbu React . Jej kvality ocenili aj ďalší, David Guetta ju angažoval v roku 2022 do hitu Crazy What Love Can Do , s Ofenbach nahrala hit Hurricane.

Ariana Grande – yes, and?

Držiteľka Grammy, skvelá speváčka, medzinárodná superstar a popová ikona. To všetko je Ariana Grande, ktorá prichádza s novým singlom yes, and? Chytľavý track, ktorý spolu s Arianou produkovali Max Martin a Ilya Salmanzadeh je reklamou na moderný pop a rozhodne má potenciál stať sa celosvetovým megahitom. Ide o prvý speváčkin sólový singel od roku 2020, ktorý je zároveň prísľubom novej hudby. Tento rok sa totiž môžeme tešiť už na siedmy štúdiový album Ariany Grande. 

Voising – Ako sa máš

Vokálna skupina Voising predstavuje ďalší nový singel! Pieseň Ako sa máš pochádza z ich debutového albumu Všetko má svoj čas, ktorý je historicky prvým a´cappella albumom s autorskými piesňami na Slovensku. Text novinky má na konte Veronika Oláh Šebeňová a hudbu zložil Viktor Nižník, ktorého inšpiroval kráľ popu Michael Jackson! K novej skladbe vznikol aj zaujímavý lyric klip, kde si členov kapely môžete vychutnať na javisku. 

„Povedz mi ako sa máš, keď ráno vstávaš a zbohom mi dávaš…“ Spieva skupina Voising v novinke, ktorá vznikla pri jednej v mnohých prechádzok prírodou. Viktorovi Nižníkovi sa podarilo zachytiť na diktafón nápad basovej linky, ktorý si dodnes odložil. 

„Vždy som si hovoril, že Michael Jackson v piesni Billie Jean zhmotnil basovou linkou piesne vynikajúci groove, ktorý keď doplnili bicími, vznikol z toho nesmrteľný hit. Sníval som o niečom podobnom. Vokálne to však ide veľmi ťažko. Skúšal som to a pri dlhej prechádzke prírodou som si takýto nápad nahral. Náš basák Radko je totiž dokonalým kontrabasom a zároveň som na neho veľmi hrdý, pretože takýto basový hlas na Slovensku nemá veľa ľudí. My máme to šťastie, že ho máme v skupine a jeho dvojslovné basové bonmoty, ako napríklad: Máme na to noty? Alebo dobrý večer! Si vychutnávame spoločne s ním a veľakrát sa na tom zasmejeme,“ prezradil s úsmevom frontman kapely Viktor Nižník. 

B-Side Band ft. Lukáš Janota – Brno Mars

Přední tuzemské bigbandové těleso B-Side Band se vydává na dosud neprobádaná území výhradně autorské tvorby a představuje album Tam a zpět. Nová éra osmnáctičlenného uskupení, které si vysoké renomé vybudovalo v tuzemsku i zahraničí, mj. spoluprací s hvězdami formátu Kurta Ellinga nebo Judith Hill, vychází 18. ledna 2024.

„Poslední roky jsme se plácali na místě a vlastně i hodně trápili,“ popisuje bandleader Josef

Buchta. „Naše nová etapa nám dává šanci se volně nadechnout a začít konečně tvořit bez obav, jak to dopadne. Je to ozdravné a osvobozující. Nové album, které vyjde na podzim, je toho jasným důkazem a velkým příslibem do budoucna,“ těší se lídr brněnského bandu.

Album Tam a zpět je od počátku naplněné vlastním autorským materiálem a pohybuje se od velkokapelních groovy aranží a moderního soulu přes svižný a barvitý retro-pop až k intimním, křehkým skladbám. Je tu prostor na štěstí, ale i smutek, na humor a popkulturní šťouchance i zamyšlení. Barevná deska je na ploše svých deseti skladeb tematicky rozkročená, přesto ale vnitřně sjednocená bohatě proaranžovanou muzikou i výkony všech zkušených a sehraných muzikantů. „V kapele se to jen hemží aranžéry, textaři a skladateli, o vynikajících zpěvácích nemluvě. Chtěli jsme udělat čistě B-Side Band album, vše z vlastních zdrojů, tak říkajíc,“ dodává trumpetista a bandleader Josef Buchta, který B-Side Band v roce 2006 založil. Autorská deska je tak jedinečným prostorem ukázat, co za talenty – třeba i na skvělou rapovou flow perkusionisty Petra „Rybíze“ Tomana – se v kapele skrývá a ukázat je v novém světle.

Martina Kapráliková – Tvár

Najmladšia z rodu Kaprálikovcov napreduje v svojej speváckej kariére! Martina Kapráliková predstavuje novú, v poradí štvrtú autorskú pieseň s názvom Tvár. Talentovaná Martina je autorkou hudby aj textu, hudobné aranžmány a produkciu mal na starosti Adam Hudec. Do klipu si pozvala manželku herca Davida Hartla, tanečníčku Martinu Hartl, ktorá stvárnila jej „zlé“ ja. Vypočujte si novinku Tvár, ktorá je o hľadaní samých seba.

Speváčka, skladateľka, herečka, tanečníčka aj skúsená dabérka. To všetko je 17-ročná Martina Kapráliková, ktorá prichádza s novým songom Tvár. Skladbu nahrávala v štúdiu Nahrajme to u Rasťa Dubovského spolu s producentom Adamom Hudecom. 

„Tvár je o nájdení samých seba, o tom, že aj keď občas máme zlé myšlienky alebo sa kvôli niečomu trápime, nemusíme sa tomu poddať a utápať sa v tom, záleží len na nás či tomu prepadneme alebo sa proti tomu postavíme. Pieseň som napísala hlavne preto, lebo vždy, keď som sa nad niečím nevedela rozhodnúť a hádala som sa sama so sebou, vždy som sa v sebe strašne zamotala a mala som taký zvláštny pocit, že už vlastne sama sebe prestávam rozumieť. Touto piesňou som chcela ukázať, že je normálne mať občas spor sám so sebou. Aj keď niekedy máme v živote ťažšie chvíle, je len na nás ako veľmi si ich k sebe pripustíme,“ prezradila Martina Kapráliková. 

Tajči Gali ft. ADiss – Nad zemou

Vo štvrtok, 18. januára, vydali svoju prvú spoločnú skladbu Tajči Gali (vlastným menom Tatiana Galambošová) a ADiss (Adam Miščík). Zatiaľ čo ADissa nie je potrebné scéne extra predstavovať, Tajči Gali je zatiaľ stále nováčikom. Tvrdou prácou a zanietením však za necelý rok prekonala očakávania. Ukazuje sa, že patrí k nádejným talentom našej scény. Novinka Nad zemou je určená pre všetkých, ktorí chcú mať v playliste motivačnú skladbu. Takú, ktorá im nedovolí poľaviť ani vzdať sa.Tatiana Galambošová sa pred rokom v januári rozhodla zmeniť svoj život, len ešte nevedela presne ako. Predchádzajúci rok (2022) bol pre ňu totiž náročný. Uvedomenie si, že vždy žila život niekoho iného, len nie svoj, ju posunulo a priviedlo k myšlienke na zmenu. Prvé EP Bez obáv vydala hneď vo februári 2023 a pokračovala ďalej. „Cez spoločných známych som sa dostala k ADissovi, s ktorým sme pripravili prvé spoločné skladby,“ povedala Tajči Gali. Speváčka a autorka sa v súčasnosti zameriava na témy, ktoré sú jej vlastné. Tak ako je ľudský život poskladaný z rôznych zážitkov a emócií, tak aj v jej doterajšej tvorbe možno badať rôzne témy a rôzne hudobné žánre. Zo skladieb však cítiť autenticitu a úprimnosť výpovede v oblastiach, ktoré do veľkej miery zasahujú poslucháčov a fanúšikov. „Mojím cieľom pri novej skladbe Nad zemou je, aby si jej poslucháči uvedomili, že sú na správnej ceste. Že stojí za to ísť si za svojím snom, nech si hovorí, kto chce, čo chce,“ doplnila.

Tian Moon – Voľný

Mladý a talentovaný interpret TIAN MOON, ktorý je novým objavom ILLUMINATE Production, sa venuje hudbe už niekoľko rokov. Za sebou má zopár úspešných počinov, z ktorých stojí za zmienku napríklad debutové EP Midnight, alebo skladba Shiny Flakess s Yaelom. V roku 2021 sa zúčastnil televíznej show Československo má talent, v ktorej predstavil svoj singel Žijeme každý deň a postúpil do finálového výberu. Medzi jeho najčerstvejšiu tvorbu patrí EP Multiverse, ktoré vznikalo v štúdiu Good Vibes v spolupráci s Marcusom G. 

Horúca novinka VOĽNÝ je po lyrickej stránke vyjadrením túžby, hľadaní svojho miesta a vnútornom pocite podeliť sa so svetom s kúskom samého seba. K singlu bol natočený videoklip, ktorého autorom je Martin Miko. 

Natalia Hatalova- Domino

Natália Hatalová sa po dlhšom čase hlási s novým singlom Domino, ktorý je o rozpade partnerského vzťahu. Napriek tomu je to veselá tanečná skladba, pretože, ako sama Natália vraví, rozchod je niekedy jedinou správnou cestou. Krásna talentovaná speváčka so zamatovým hlasom takto vyzýva všetky ženy, aby sa ani po zlomovom období nebáli ísť za svojimi snami a víziami. Hudbu k singlu zložili Maxo Mikloš a Alexandrou Okálovou, text si napísala sama Natália, master spravil Mirek Chyška. K singlu vznikol aj krásny klip. Nadaná umelkyňa v ňom dokazuje, že je i vynikajúcou tanečníčkou. Vypočujte si optimistickú novinku Domino!

Jennifer Lopez – Can´t Get Enough

Prostredníctvom nového singla ohlásila 54-ročná speváčka vydanie nového albumu. This Is Me…Now bude k dispozícii 16.2.2024 a je deviatou položkou discografie Jennifer Lopez. Videoklip k pilotnému singlu Can’t Get Enough režíroval jej manžel Ben Affleck. „Niežeby niekedy točil hudobné videá alebo niečo podobné, ale jednoducho verím jeho názoru a jeho nápadom,“ vyhlásila JLo v rozhovore pre magazín People. „Nakoniec, nikto ma nepozná lepšie ako on…“

Alle Farben x Lewis Thompson – Love Hurt Repeat (feat. Mae Muller)

Lewis Thompson je hudobník a producent z Leedsu. Jeho starý otec hral v Stingovej sprievodnej kapele a strýko napísal niekoľko Top 40 hitov. Lewis zdedil hudobné gény, talent preukázal na skladbách pre Little Mix, Joela Corryho alebo Becky Hill, nahrával aj s Jamesom Hypom alebo Digital Farm Animals. Najnovšie sa spojil s berlínskym producentom Alle Farben a severolondýnskou speváčkou Mae Muller…

The Black Keys – Beautiful People (Stay High)

Priaznivci The Black Keys sa už 5.4.2024 dočkajú nového albumu. Dvojica sa s nimi teraz podelila o prvú ukážku. Album Ohio Players bude už dvanástou štúdiovkou skupiny, ktorá inklinuje k rocku a blues. The Black Keys patrí k najrešpektovanejším rockovým formáciám súčasnosti, získali kultový štatút a vďaka albumom Brothers (2010) a El Camino (2011) aj svetovú povedomosť. Za albumy, páni Dan Auerbach a Patrick Carney, získali hneď trinásť nominácií na Grammy, z ktorých sedem premenili na víťazstvo. S druhým menovaným počinom sa The Black Keys dostali až na druhé miesto amerického predajného rebríčka…

ZDROJ: Perla Žinčíková | Adriana Nievelt | Renáta Tomášová | Karolína Zboniaková | Nora Krchňáková | Lucie Karafiátová | Andrea Čurná | Eva Sládková

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share