Hudba

Hudobné novinky 3/2022

Muse – Won’t Stand Down

Kontrolovaný chaos. Takýmito slovami Muse komentujú v oficiálnej tlačovej správe nový single Won’t Stand Down. Ostré gitary a miestami až industriálne skreslený zvuk zosilujú znenie textu skladby. „Won’t Stand Down je pieseň o tom, ako sa postaviť násilníkom – na ihrisku, v práci, kdekoľvek. Ako sa chrániť pred nátlakom, sociopatickou manipuláciou a čeliť nepriazni osudu silou, sebadôverou aj agresiou,“ hovorí spevák a autor Matt Bellamy. Skladbu doplňuje pôsobivý videoklip, ktorý v ukrajinskom Kyjeve natočil Jared Hogan.

Alvaro Soler feat. David Bisbal- A Contracorriente

Spevák a lámač ženských sŕdc, Alvaro Soler, predstavuje ďalší hit, ktorý vás roztancuje a zároveň pripomenie bezstarostné leto. Tentoraz sa Alvaro spojil s ďalším toreadorom španielskeho popu – Davidom Bisbalom a pieseň „A Contracorriente“ s vizuálom z Toleda dostáva ešte väčšiu dávku energie. Čo však v preklade znamená nevysloviteľný názov piesne? A Contracorriente znamená ,proti prúdu‘. Je o ľuďoch, ktorí v poslednej dobe viac trpeli – o tých, ktorí denne bojujú. Dúfam, že pieseň im bude motiváciou,“ vraví Soler. 

JP Cooper – Need You Tonight ft. Ray BLK

Uznávaný britský spevák a skladateľ, JP Cooper, už o mesiac vydáva svoj dlho očakávaný album s názvom SHE. Na túto novinku upozorňuje dychberúcou gitarovou baladou doplnenou o jednoduchý romantický videoklip. Tridsaťosemročný interpret si na spoluprácu prizval britskú speváčku Ray BLK, ktorá svojím jedinečným hlasom povznáša duet na úplne novú úroveň.

Need You Tonight je jedna z mojich najobľúbenejších skladieb z albumu a vyvoláva vo mne množstvo spomienok. Po dokončení pôvodnej verzie sme si mysleli, že by bolo naozaj zaujímavé vypočuť si aj druhú stranu príbehu piesne, a tak som oslovil Ray BLK, aby do skladby vniesla svoje úžasné autorstvo a vokálny prednes,“ približuje JP Cooper.

Bastille – Shut Off The Lights

Bez ohľadu na to, aké neobmedzené možnosti úniku nám moderné technológie ponúkajú, neexistuje nič, čo by sa podobalo skutočnému ľudskému prepojeniu. Aj o tom je najnovší singel „Shut Off The Lights“ a dokonca celý album Give Me The Future britskej kapely Bastille, ktorý uzrie svetlo sveta už 4. februára.

Kapela tak ponúka chytľavú euforickú alt-popovú brilanciu, ktorá vzniká kombináciou gitarovej melódie s nákazlivým beatom inšpirovaným zvukom 80. rokov. „Pieseň je o intimite a fyzickom spojení, o odmietnutí starostí o náš život a budúcnosť. O tom, aby sme sa aspoň na minútu odpojili od toho všetkého, a aby sme boli skutočne prítomní,“ vraví frontman kapely, Dan Smith. Fanúšikom v novom texte posiela jasný odkaz: „Zhasnite svetlá, na tancovanie ich nepotrebujete!“

Martin Jensen x Cheat Codes x Theresa Rex – Running

Dánsky producent Martin Jensen a speváčka Theresa Rex vydali v roku 2017 megahit s názvom „Solo Dance“ – track, ktorý nesmel chýbať na žiadnej párty. Päť rokov uplynulo a táto dvojka opäť vydáva nový singel „Running“, ktorý apeluje na ďalší klubový hit, tentokrát s americkým elektro popovým triom Cheat Codes. Hmatateľná synergia umelcov a návyková melódia tvorená hrejivými tónmi klavíra len podčiarkuje poskakujúci basový groove. Ten spája skladbu do jedinečného tanečného počinu, ktorý rozoznie nielen rádiové vlny aj tanečné parkety.

Veronika Strapková – Zberateľ

Veronika Strapková má nový singel, ktorý je vo viacerých smeroch netradičný. V piesni Zberateľ totiž počujete zvuky, aké by vám ani nenapadli, napríklad rytmické búchanie stoličky. K skladbe ju inšpirovalo množstvo bizarných zážitkov z diskoték. Veselou novinkou si mladá umelkyňa robí žarty z mužov, ktorí majú obrovské ego a ktorí ženy berú len ako trofeje. Zberateľ má už aj videoklip odetý do „retro šatu“. Veronika a jej tím chceli takto oživiť metaforu veksláka. 

Rytmicky a s ľahkosťou povzbudzuje ženy, aby odmietali mužov, ktorí si nezaslúžia ich pozornosť. Mužom zas odkazuje, aby boli viac autentickí. Veronika Strapková má novinku Zberateľ, ktorou búra nejeden stereotyp. A to nielen témou, ale aj formou! 

„Zberateľ je vyjadrená metafora človeka posadnutého 

zbieraním toho, čo mu zvyšuje pocit prestíže. V tomto kontexte ide o človeka, ktorý si kupuje nielen veci, ale aj ženy, a utvrdzuje sa tým vo svojej moci a statuse. Keď som text písala, predstavovala som si starý film, v ktorom si chlap po sexe robí nad posteľou čiarky do zbierky. Preto zberateľ. Ženy pre neho predstavujú len trofej v zbierke, nie človeka. Ja sama som zažila, že muž skúšal získať môj záujem cez vyslovené ponúkanie protihodnoty v podobe vecí a možností, ktoré mi vie vybaviť. Osobne ma to neoslovuje. Vážim si iné hodnoty,“ vysvetľuje mladá speváčka.

Gabry Ponte x LUM!X x Prezioso – Thunder

Na skladbe Thunder sa zišli doslova dve generácie hudobníkov. Na jednej strane holandský mladík Luca Michlmayr fungujúci pod pseudonymom LUM!X a veteráni Giorgio Prezioso a Gabriel Ponte, ktorí svoju kariéru odštartovali už v deväťdesiatych rokoch. Prezioso je považovaný za talentovaného DJa, čo potvrdil v mnohých špecializovaných súťažiach, Gabry Ponte patrí k najznámejším producentom tanečnej hudby z Apeninského polostrova. Preslávil sa ako člen projektu Eiffel 65, s ktorým nahral hit Blue (Da Be Dee). V roku 2014 ho špecializovaný magazín DJ Mag zaradil do prehľadu Top 100 najpopulárnejších DJov. Jeho najznámejšími sólovými singlami sú skladby Beat On My Drum s hosťujúcim Pitbullom a letný hit z roku 2014 Buonanotte Giorno. Track Thunder vyšiel už minulý rok na jar, ale ako sa dnes bežne stáva, záujem o túto skladbu kulminuje až v týchto dňoch. Mimochodom, nie je to prvá spolupráca dua LUM!X a Ponte. V roku 2019 spoločne vydali skladbu Monster, ktorá má dnes na Spotify cez 200 miliónov prehraní. Thunder sa tomuto počtu blíži.

CKay – Emiliana

Jeho predchádzajúci singel Love Nwantiti sa stal jedným z najmenej očakávaných hitov roku 2021. Záujem o túto skladbu doslova explodoval naprieč digitálnym svetom a k najprehrávanejším skladbám jesennej sezóny patril aj u nás. Spevák s nigerijskými koreňmi sa stal globálnou celebritou a chuť spolupracovať s ním prejavila aj Billie Eilish. K prekvapivému úspechu mu dopomohla (ako inak) sociálna sieť TikTok.  Jeho novinka Emiliana začína znovu na populárnej sieti rýchlo naberať na sile a trendovať. Švajčiarsko, Holandsko, Švédsko, Nórsko, Francúzsko, Belgicko, Portugalsko alebo Maďarsko  – to sú európske krajiny, kde sa singel dostal medzi najprehrávanejšie skladby na Spotify a Apple Music. Do playlistu ho zaradilo britské rádio BBC 1xtra, na Shazame je Emiliana v globálnom prehľade #19.

Karin Ann – looking at porn

Singel a videoklip looking at porn vykresľuje muža v strednom veku, ktorého obľúbeným hobby je chrliť zlomyseľné komentáre na adresu mladých žien pod rúškom displeja a klávesnice. Vychádzajúc z osobnej skúsenosti, Karin Ann tak berie zbraň z rúk hejterov a otáča ju proti nim ako svoju vlastnú muníciu: „looking at porn som písala v dobe, keď som dostávala veľa hejtu. Povzniesla som sa nad to tým, že som o tom napísala song. Je to taký sarkastický odkaz ľuďom, ktorí ma hejtovali. Pesnička je písaná satirickým spôsobom prostredníctvom stereotypov, akým je napríklad muž v strednom veku, ktorý nemá v živote nič iné na práci, než hejtovať teenagerky,“ vysvetľuje Karin. 

Najnovší singel po textovej i hudobnej stránke odvážne obrusuje ostré hrany energickej a zaujímavej osobnosti tejto mladej slovenskej umelkyne. Skladba vznikala v medzinárodnej spolupráci s producentom izraelsko-britského pôvodu Mattom Schwartzom. “Myslím, že Matt veľmi dobre chápe moju kreatívnu víziu. Okrem toho rád poukazuje na ľudské stránky, ktoré sa človek často bojí vo svojom vnútri preskúmať sám,” hovorí Karin na margo spolupráce s Mattom.

Charlie Puth – Light Switch 

Charlie Puth vydal nový singel Light Switch, ktorý vznikol pomerne unikátnym spôsobom a stal sa virálnym hitom ešte skôr, ako vyšiel. Už minulý rok v septembri sa o ňom prvýkrát zmienil na sociálnej sieti TikTok, kde postupne pridával a zverejňoval náhodné myšlienky a zvuky vytvorené na rôzne predmety a postupne ich podľa reakcií spájal do celku. Aj preto odborníci na sociálne siete a hudbu s napätím očakávajú, ako sa bude singel chovať po vydaní. Pripomeňme, že jeho hviezda naplno zažiarila hneď s prvým počinom. S Wiz Khalifom nahral pre film Rýchlo a zbesilo 7 skladbu See You Again. Nasledovala rada hitov (napr. Marvin Gaye, We Don’t Talk Anymore, Attention, How Long), ktoré z neho učinili popovú celebritu najväčšej veľkosti a uznávaného skladateľa a producenta.

Holly Humberstone – London Is Lonely

Počas minulého novembra si 22-ročnú speváčku obľúbilo množstvo fanúšikov, keď vydala EP The Walls Are Way Too Thin. Dnes prichádza Holly Humberstone s doteraz najsrdečnejším a najdojemnejším singlom s názvom „London Is Lonely“, ktorý dokumentuje príbeh jej sťahovania do hlavného mesta Veľkej Británie, sprevádzaný náhlou samotou a izoláciou od blízkych.

„Pieseň som napísala ešte vo februári 2020, tesne pred vypuknutím pandémie. Práve som sa presťahovala do Londýna a niekoľko mesiacov som sa cítila ako uväznená, a hlavne sama v malom byte plnom cudzích ľudí. Aj keď ich tu bolo veľa, stále som sa cítila, že medzi nich nepatrím. Písanie skladby mi pomohlo cítiť sa opäť bezpečne a všetko spracovať,“ približuje britská speváčka. 

Conan Gray – Jigsaw

Iba 23-ročný spevák a idol, Conan Gray, predstavuje svoj nový singel s názvom „Jigsaw“, ktorým si razí cestu k svojmu dlho očakávanému druhému štúdiovému albumu (naplánovaný na tento rok). Rytmický gitarový hit z pera amerického interpreta rozpráva o vnútorných neistotách a následnej sebaláske.

„Celý svoj život som strávil tým, že som menil to, kým som bol. Bol som zvyknutý vyhovieť každému, že keď prišlo na lásku, robil som to isté. Evidentne to nefungovalo. A tak som sa pozrel do zrkadla a sťažka na seba hľadel. Dúfam, že track Jigsaw bude pre ľudí menším varovaním,“ vraví o význame piesne Conan.

„To, že sa zničíte, aby ste získali niečiu lásku, vo vás zanechá iba prázdno. Tá osoba vás vlastne nebude milovať; iba verziu, ktorú ste pre ňu vytvorili. Namiesto toho si radšej vyberte to, že sa stanete niekým, koho milujete,“ dodáva mladý muzikant, ktorý by sa mal v rámci svojho svetového turné predstaviť aj v pražskom Fóre Karlín už 14. apríla. 

ZDROJ: Renáta Tomášová | Karolína Zboniaková | Eva Sládková | Adriána Čahojová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share