HudbaSprávy

Hudobné novinky 3/2021

music

Griff – Black Hole

Speváčka a skladateľka Griff patrí k novým tváram britského popu. Na prelome roku to potvrdila prestížna anketa Sound Of, ktorú každoročne vyhlasuje BBC a ktorá hľadá budúce hviezdy. Griff sa v nej umiestnila na skvelom piatom mieste. Teraz vám ponúkame jej nový singel Black Hole.

Barbora Poláková & Dan Bárta – Domů

Životy detí v rodinách a životy detí v kojeneckých ústavoch sú v mnohom veľmi rozdielne. Barbora Poláková s Danom Bártom, ktorí sa autorsky stretávajú prvýkrát, spolu nahrali pieseň, v ktorej sa k detskému svetu citlivo približujú.  Uspávankou a videoklipom s názvom Domů vyjadrujú svoje presvedčenie, že stojí za to podporovať pestúnske rodiny, hľadať nových pestúnov a dopriať tak deťom z kojeneckých ústavov pevnejšie citové väzby a prvotné istoty. Uspávanka vznikla v rámci kampane Díky pěstounství, v ktorej i ďalšie osobnosti ukazujú, že náruč mamy nič nenahradí. Za kampaňou stojí organizácia Dobrý start. 

Videoklip v réžii Jana Látala rozpráva príbeh dvoch bábätiek, ktorých prvé dni, týždne a mesiace na svete sa zásadne líšia. Zatiaľ čo jedno objavuje svet z náručia svojej rodiny, druhé vidí z postieľky kojeneckého ústavu len hrací kolotoč a tváre mnohých striedajúcich sa opatrovateliek. Príbehy oboch detí sa ale v závere pretnú.

„Keď si predstavím, že jediný svet, ktorý poznám, je izba s ďalšími postieľkami, spoločná miestnosť na jedlo a ihrisko pred domom, príde mi logické, že vstup do toho druhého sveta, musí byť šialene ťažký. Napojenie na jedného človeka, na jednu vôňu, na jedno miesto, môže, myslím, dieťaťu výrazne pomôcť v celoživotnom pocite bezpečia, v chápaní seba samého i okolia. Vnímam, že teraz nie je doba, kedy by sme boli vo všeobecnosti schopní sústrediť sa i na iné témy, než je covid, ale na druhú stranu, deti sa rodia stále…“ hovorí päťnásobná držiteľka Ceny Anděl, ktorá má doposiaľ na svojom konte poslucháčmi i kritikou vrelo prijaté dva radové albumy – eponymní debut (2015) a ZE.MĚ (2018).

„Pri všetkej úprimnej úcte ku všetkým dobrým tetám zostáva po štarte ‚z kojeňáku‘ v detskej duši nutne zmätok. Takže ten náš kus je vlastne i poklonou tým, ktorí majú silu a odvahu, hm, a nervy, vziať na seba tú zodpovednosť taký zmätok mierniť a dať do poriadku,“ dodáva Dan Bárta.

Ashnikko feat. Kelis – Deal With It

Ashnikko je jedným z najprovokatívnejších hlasov v súčasnom pope. Americká speváčka, skladateľka a rapperka sa preslávila na sociálnej sieti TikTok, kde zarezonoval jej singel Stupid z roku 2019. V jej tvorbe nájdete stopy všemožných hudobných štýlov – vyrastala na country music a Slipknot, počúvala M.I.A. aj rappovú hudbu. Narodila sa v Severnej Karolíne, pubertu strávila v Estónsku a Lotyšsku, kam sa jej rodina presťahovala kvôli štúdijným povinnostiam jej otca. Od osemnástich rokov žije sama v Londýne. A rovnako rôznorodé sú aj jej nahrávky. Popovo príťažlivé aj punkovo drzé. Ashnikko vydáva v januári očakávaný mixtape Demidevil, z ktorého pochádza aj singel Deal With It.

Anne-Marie x KSI x Digital Farm Animals – Don’t Play

Speváčka Anne-Marie si ako partnerov do nového singlu vybrala dvoch mužov. KSI je populárny britský youtuber, spevák a rapper a Digital Farm Animals funguje predovšetkým ako skladateľ a producent (napr. Dua Lipa, Jason Derulo). Všetci traja sa zišli v zábavnom klipe. Jej album Speak Your Mind sa v roku 2018 stal komerčne najúspešnejším debutom na britských ostrovoch a pochádzajú z neho hity Friends, Ciao Adios, Alarm a 2002.

Jana Kirschner feat. Štefan Štec – Láska neumiera

Kam letí vietor, čo dvíha prach a čo skrýva rieka v belasých hmlách? To sú otázky, ktoré vyslovuje Jana Kirschner v úvode svojej novej piesne Láska neumiera. Titulnú skladbu k očakávanému seriálu Slovania zložila Jana spoločne so svojim partnerom a producentom Eddiem Stevensom a okrem nej v piesni spieva aj Štefan Štec.

Príbeh titulnej piesne k historickému seriálu Slovania sa začal písať už koncom roku 2019, kedy producentka Wanda Adamík Hrycová zavolala Jane Kirschner a požiadala ju o napísanie titulnej skladby. 

„Priznám sa, že zo začiatku som si nevedela úplne predstaviť, ako by som mohla hudobne a bez pátosu preniknúť do obdobia Slovanov. Keď ma oslovila Wanda Adamík Hrycová, producentka seriálu Slovania, už niekedy v decembri 2019, cítila som, že mi vkladá do rúk veľkú zodpovednosť a zároveň príležitosť. Myslím, že na chvíľu vo mne skrsla aj istá pochybnosť, či by túto pieseň mala spievať ženská interpretka. No na druhej strane som práve v tom videla istú príležitosť ako prelomiť predsudky a očakávania a prijala som to ako výzvu. Na jar minulého roku v Londýne odseknutá od domova a rodiny som pomedzi domácou výučbou našich detí, premýšľala ako sa spojiť s touto časťou našej histórie. Po niekoľkých mesiacoch uvažovania nad tým, čo nás spája, som pochopila, že sú to práve asi tie úplne základné otázky, pocity a emócie,“ prezradila autorka titulnej piesne Jana Kirschner, ktorá zároveň dodáva: „Láska je téma týchto dní. Tisíckrát skloňovaná, no stále živá. Je to rozhodne veľká téma aj posledného roku a myslím si, že mnohí z nás si práve počas neho uvedomili, že je to možno jediná istota, ktorú v tomto podivuhodnom svete máme. Preto sa aj pieseň volá Láska neumiera.“

Titulná skladba sa nahrávala v londýnskom štúdiu Special Bikkie. Producentom a spoluautorom piesne je Eddie Stevens a okrem Jany Kirschner, ktorá napísala i text piesne, v nej spieva aj Štefan Štec.

Imanbek, Goodboys – Goodbye

Najžiadanejší producenti tanečnej hudby Imanbek a Goodboys spojili svoje sily na novom singli „Goodbye“. Umelci dobývajúci svet sa môžu pochváliť viac ako 6 miliardami kombinovaných streamov a viac ako 39 miliónmi mesačných poslucháčov. Ich pieseň „Goodbye“ je ukážkou ako Imanbek a Goodboys spracovávajú nákazlivý dance-popový jam, ktorý kombinuje hlboké a podsadené basy s okamžite rozoznateľnými hlasmi Goodboys. Videoklip zachytáva vzrušenie a napätie z pretekov konských vozov a režíroval ho známy Charlie Robins, ktorý už v minulosti spolupracoval s Rudimental, Beyoncé alebo Naughty Boy.

Juice WRLD, The Weeknd – Smile

Jeden z najočakávanejších singlov „Smile“ od Juice WRLDa a The Weeknda práve vychádza. Juice WRLD sa stihol o spolupráci s The Weekndom zmieniť svojim fanúšikom ešte pred smrťou na Twittri, pričom obaja umelci boli z tejto kolaborácie nadšení.

Matka Juice WRLDa založila po jeho smrti nadáciu Live Free 999 Foundation, ktorá nesie odkaz jej syna a ktorá sa primárne zameriava na podporu mladých v ich bojoch, najmä so závislosťami, depresiami a problémami s duševným zdravím. Túto nadáciu podporujú aj Grade A a Interscope Records.

Lana Del Rey – Chemtrails Over The Country Club

Lana Del Rey prichádza s novou piesňou „Chemtrails Over The Country Club“ a oznamuje tak dátum vydania svojho siedmeho štúdiového albumu. Skladbu „Chemtrails Over The Country Club“ speváčka napísala spolu s Jackom Antonoffom a videoklip k nej režíroval BRTHR. Novinka nadväzuje na veľmi úspešný album z roku 2019 Norman Fucking Rockwell, ktorý získal aj nomináciu na GRAMMY®. Nový album je naplánovaný na 19. marca a dostupný bude na streamovacích službách, CD a vinyle.

Jason Derulo feat. Adam Levine – Lifestyle

Spevák Jason Derulo nedávno parádne zreštartoval svoju hudobnú kariéru. Pomohla mu k tomu aj sociálna sieť TikTok. Derulo patrí k najpopulárnejším mužským interpretom, čo sa týka sledovania na TikToku a vďaka tomu sa darí aj jeho nahrávkam na streamovacích službách. V poslednej dobe sa presadil so skladbou Take You Dancing alebo kolaboráciami Savage Love a Love Not War (The Tampa Beat). Najnovšie sa uchádza o priazeň s piesňou Lifestyle, v ktorej ho doprevádza  Adam Levine z Maroon 5. Sťahujte na odkazoch nižšie.

Poetika feat. Katarína Knechtová – Cíl

Skupina Poetika uzatvára trilógiu skladieb a videoklipov IDENTITY so špeciálnymi hosťami. Po skladbách Karavana so skupinou Mirai, Elegie s hosťujúcimi Wolfhookers prichádza s popovým songom Cíl. Pozvánku na spoluprácu tentokrát prijala stálica slovenskej hudobnej scény Katarína Knechtová, známa a populárna aj v Česku. Autorom textu je rapper skupiny Poetika Eduard Rovenský. O produkciu sa postarali Dan Hrdlička a liberecký multiinštrumentalista Kenny Rough. Videoklip natočený vo Vysokých Tatrách má na svedomí už tradičná dvojica tvorcov Ondřej Kudyn a Ondřej Brejška. 

„Som veľmi rada, že som mala možnosť spolupracovať s Poetikou,“ komentuje Katarína Knechtová a chváli  zaujímavý koncept a pieseň  s posolstvom. „Tiež som veľmi rada, že sme stihli natočiť videoklip a trocha viac sa spoznať,“ hovorí Katarína. Vznik skladby popisuje aj jej autor Eduard Rovenský: „S Katarínou sme sa stretli pri projekte ku knižke Gump a ja som hneď vedel, že jej empatia, energia a ľudskosť sú presno to, čo chýba k dokončeniu v tom čase rozpracovanej skladby. V texte som sa snažil zachytiť okamihy ľudskej neistoty. Chvíle,, kedy človeku pomôže nepodliehať vnútornej panike z okamihu, ale myslieť na to, že po každej noci vyjde slnko. Kedy si je potrebné uvedomiť, že to najcennejšie je život sám, v celej svojej kráse. A práve preto je tá cesta – Cíl.“

Zuzana Mikulcová – Fúzie

Do medzinárodného audiovizuálneho projektu Fúzie speváčky a skladateľky Zuzany Mikulcovej sa už zapojili hudobníci Dan Bárta, Barbora Mochowa, Jakub König, Lara Abou Hamdan, Gábor Tokár a ďalší. Po skladbe Kráľovstvo s českou speváckou legendou Danom Bártom teraz predstavuje skladbu Zítra ráno, ktorá vznikla v spolupráci s českou klavíristkou, speváčkou a skladateľkou Barborou Mochowou. Tak ako pri všetkých skladbách z tohto projektu vznikla zvuková podoba skladby zároveň s obrazovou. Videoklip z nahrávania s producentom a hudobníkom Andrejom Hruškom nakrútil Dominik Janovský.

“Túto fúziu sme nahrávali a nakrúcali ešte v septembri. Trochu sa nám to skomplikovalo kvôli lokalite, ktorú sme museli na poslednú chvíľu zmeniť, ale nakoniec to dopadlo dobre a bez chorôb. Barboru poznám z Pražského konzervatória, kde sme spolu študovali. Preto sme pôvodne chceli spoločnú skladbu nahrať práve tam, ale keďže bola škola dlhodobo zatvorená, museli sme narýchlo hľadať vhodnú alternatívu. Nakoniec sme to nahrali v jednej z odľahlých štvrtí Prahy, ale tam sme zas museli počkať do večera, kým odstavia miestne kolotoče, aby sa nám ten ruch nedostal do nahrávky. Potiahli sme to až do polnoci, ale to vymrznutie stálo za to,” povedala Zuzana Mikulcová a dodala: “Báru sme oslovili preto, že som ju vždy vnímala ako veľmi talentovanú hudobníčku. Ona však spieva prevažne v angličtine a my sme chceli mať tú skladbu v češtine. Chvíľu sme premýšľali, kto by mohol napísať český text a padlo meno Jakub König z kapely Zvíře jménem podzim. S Jakubom je skvelá spolupráca, je veľmi vnímavý a dobre sa s ním komunikuje a vo fúziách s ním chceme spolupracovať aj naďalej.”

Emma Drobná – Between Us

Speváčka Emma Drobná vydala minulý rok svoj druhý album. Z platne Better Like This už dobre poznáte hity Yeah Baby! a Demons, ktoré počas chaotického roku 2020 odzneli rádiovým éterom a navyše singel Yeah Baby! sa minulý rok stal jednou z najhranejších domácich skladieb na Slovensku. Moderný popový album priniesol aj virálnu hitovku Stratím sa ti ráno s rapujúcim Separom, z pohľadu rádií sa však určite prijatelnejšou javí ďalšia vyníkajúca pieseň Between Us. 

ZDROJ: Renáta Tomášová, Warner Music | Adriána Čahojová, Supraphon | Marek Kučera, Jana Kirchner | Karolína Zboniaková a Tomáš Karpel, Universal Music | Rado Mešša, pro:messa

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share