HudbaSprávy

Hudobné novinky 25/2023

music

Bufet – Koleso 

Kapela Bufet prichádza so singlom Koleso, ktorej nechýba bufetovský šarm, text s nadhľadom a svojrázne tóny alternatívneho funk rocku. Živé live prevedenie nahrávky zo štúdia zachytáva kapelu tak, ako znie na koncertných vystúpeniach. Vizuál klipu je kolážou záberov z koncertov kapely a zo samotného nahrávania.

Novinka Koleso je živá nahrávka zo štúdia v čistej podobe tak, ako kapela Bufet funguje na koncertoch, len basgitara, bicie nástroje, gitara a spev. „Žiadna postprodukcia, žiaden overdubbing, upravovanie a neviem ešte čo všetko ďalšie, čiže nekompromisná nahota so všetkými plusmi i mínusmi živého hrania. Chceli sme autenticky zachovať ten pocit, aký môže mať niekto, kto zavíta na náš koncert,“ ozrejmuje spevák a frontman Ján Hurtík.

Polemic – Plážová (feat. Lasky) 

Početná skupina Polemic je už 35 rokov synonymom leta, dobrej nálady a radosti zo života. Potvrdzuje to aj ich nová pieseň Plážová, ktorá sa svojou emóciou a textom plne hodí k slnečným dňom strávených na kúpaliskách, alebo ako soundtrack cestou na dovolenku. V energickej novinke si zaspieval aj Lasky z Pary. Videoklip sa kapela tentokrát rozhodla zveriť do kreatívnych rúk svojich fanúšikov.

Kapela Polemic, ktorá je priam zrodená pre koncertné pódia, letné festivaly a priamy kontakt s publikom, už niekoľko mesiacov pracuje na nových skladbách. Prvou ochutnávkou z pripravovaného albumu je pieseň s názvom Plážová.„Najlepšie sa cítime na koncertoch, kde radi šírime dobrú náladu a pozitívne vibrácie, preto prirodzene inklinujeme k pozitívnu aj v textoch. Negatívnych emócii je v spoločnosti tak veľa, že sa ich snažíme dlhodobo vyvažovať prístupom, ktorý prináša radosť, uvoľnenie a chuť tancovať. Preto vznikla aj Plážová – veď leto je priam stvorené na relax, pohodičku pri vode a pre chvíle ničnerobenia spojené so slnkom, teplom a vodou,“ predstavil novinku Peter „Petko“ Opet

Leigh-Anne – Don’t Say Love

Členka slávnych Little Mix vydáva prvý sólový singel! Leigh-Anne ponúka  vysokooktánovú popovú nahrávku s vplyvom UK garage, ktorú koprodukovali Jon Bellion a Pete Nappi. Skladba o znovuzrodení má zjavné hitové ambície a patrí k tomu najlepšiemu, čo sa na britskej popovej scéne tento rok urodilo. „Už nehľadám vonkajšie potvrdenie a znovu získavám sebadôveru a sebavedomie vo svete, kde som sa často cítila nepochopená a nevypočutá,“ komentuje tému singla speváčka.

V Anglicku by ste  v posledných rokoch asi len ťažko hľadali slávnejšiu dievčenskú skupinu. Little Mix sa pravidelne uchádzali o prvé miesta v najrôznejších rebríčkoch popularity a útočili na popredné miesta hitparád. Dohromady sa dali v roku 2011 počas ôsmej série televíznej súťaže The X Factor UK, ktorú  vyhrali ako prvá skupina v britskej histórii. Pôvodne boli kvarteto, neskôr pôsobili v trojici. Na svojom konte majú šesť platinových albumov a v súčte cez 15 miliárd prehratí naprieč digitálnymi platformami. Naposledy sa ozvali v roku 2021 so singlom No. Mimo hudby sa tiež rôzne  angažovali , bojovali napríklad za posilnenie postavenia žien v spoločnosti

Alya – Mesto (feat. Majself)

Vychádzajúca hviezda slovenského popu Alya a populárny R&B spevák a rapper Majself sa na novinke MESTO skvelo dopĺňajú. Skladba má tanečný vibe a speváčka, ktorá pôsobí na labeli Illuminate ako napríklad Yael, na nej znova preukazuje svoj cit a skladateľský talent.

J.A.R. – Mrdám to

Že ste už počuli všetko? J.A.R. vás novým albumom Jezus Kristus Neexitus? vyvedú z omylu. Deviaty radový album vás vezme na výlet do sveta novej hudobnej imaginácie a prekvapivých textov.

Gucci Mane – Bluffin (feat. Lil Baby)

Legendárny praotec trap music sa na novom singli spolčil s Lil Babym, ktorého popularitu medzi mladšími poslucháčmi, ako priznal v rozhovore pre Apple Music 1, berie ako možnosť osloviť nové publikum.

Gunna – Back to the moon

Gunna bol spolu s ďalšími ľuďmi okolo hudobného labelu Young Stoner Life obvinený z organizovaného zločinu. Minulý rok v decembri vinu priznal a podľa amerických zákonov mohol byť prepustený na slobodu. Vydal nový album A Gift & A Curse, ide o štvrtú položku Gunnaovej diskografie a nasleduje po minuloročnom počine DS4Ever.

Kanii x Pr1isvx – I Know – Pr1svxEdit

Tiktoková senzácia z Washingtonu poskladala z už zverejnených singlov a niekoľkých nových trackov EP exiit. Celkom pochopiteľne na ňom nájdete aj virálne hity I Know a Go (Xtayalive 2). Prvý menovaný sa zároveň dočkal aj novej tanečne ladenej podoby, ktorú vám ponúkame.

ThxSoMch – Waste My Mind

Kanadský hudobník, ktorý na nedávnom Sleez EP spolupracoval aj s českými producentmi. Waste My Mind je dynamickou piesňou a chvália ju rešpektované hudobné médiá ako Complex, Our Generation Music alebo Lyrical Lemonade.

Tiësto x A Boogie Wit Da Hoodie – Chills (LA Hills) – VIP Mix

Holandská hviezda dala nový šat skladbe, ktorú nájdete na aprílovej platni Drive. V nahrávke hosťuje americký R&B hudobník a vokalista A Boogie Wit Da Hoodie.

Sigur Rós – Gold

Hudobní cestovatelia z Islandu vydávajú po dlhých rokoch nový album. Átta je ich ôsmym albumom a nájdete na ňom aj skladbu Gold.

NewDad – Break In

Írski NewDad vychádzajú z tradícií ostrovnej gitarovej školy – kombinujú shoegaze, indie folk a dark pop. Novinka Break In patrí k tomu kľudnejšiemu, čo natočili.

Bovskey – Herzberg (feat. Shari)

Hudobný producent Bovskey žijúci v Berlíne vníma tanečnú hudbu len ako východisko. Vo svojej tvorbe často koketuje tiež s rapom a popom. Experimentálna novinka Herzberg stojí na kontraste zasneného soulového vokálu a rýchleho tanečného beatu.

Paul Partohap – P.S. I love you (feat. Yuna)

Paul Partohap sa narodil v indonézskej Jakarte. Jeho hudba je zmesou rôznych žánrov, najčastejšie sa venuje rapovej hudbe. V minulosti o jeho služby mali záujem slávni kolegovia Wiz Khalifa, Meek Mill alebo Ty Dolla $ign. Čerstvý singel P.S. I LOVE YOU je novou verziou staršieho tracku, v ktorej dostala priestor kozmopolitná R&B speváčka Yuna.

Strýc Nory & Idea – Silueta Prahy (feat. DJ Aka)

Strýc Nory si dobre rozumie so šéfom značky Ty Nikdy. Idea s ním natočil EP a spolupráca im zjavne zachutila. Strýc Nory teraz v Ideovej produkcii a na jeho labeli vydáva celý album nazvaný Space Lopata.

Barbara Weiss – T.Z.O.

Etablovaná speváčka Barbara Weiss prichádza so singlom T.Z.O z pripravovaného debutového albumu. Novinka so sebou prináša speváčkinu premiéru v drum’n ’bassovom rytme, ktorá znie veľmi sviežo a Barbare svedčí. V klipe si zahral aj náš najlepší BMX rider Michal Kovačovič, ktorý dodal skladbe autentickú atmosféru.

Poslucháč si však musí zistiť sám, čo skrátený názov T.Z.O nesie. Určite však v skladbe objaví výrazný odklon od predošlej Barbarinej tvorby, ktorá sa tentoraz nesie v reggaeton a drum’n bass štýle. Taktiež vo videoklipe môžeme sledovať zmenu oproti jej predošlým vizuálom, nakoľko si to tento zvuk aj pýtal. Zaujímavosťou je, že sa v klipe ako hlavný aktér objaví Michal Kovačovič, najlepší BMX-kár na Slovensku.

Novinka bola nahrávaná v štúdiu The Wellders a o produkciu sa opäť postaral Lukie FWD, 

s ktorým speváčka spolupracovala aj na predošlých skladbách. „Nemali sme žiadnu konkrétnu predstavu, skôr všetko vypálilo spontánne a už vôbec by nám nenapadlo, že sa skladba vyvinie práve drum’n bassovým štýlom,“ prezrádza Barbara Weiss, nakoľko ani ona a ani Lukie Fwd tento žáner bežne nepočúvajú.

Nathan Dawe x Joel Corry x Ella Henderson – 0800 Heaven

Pánovia Nathan Dawe a Joel Corry sú vo svete tanečnej hudby veľmi uznávaní. Kariéry oboch producentov sú lemované viacerými úspechmi – obaja nahrali celosvetové hity ako napr. Corryho megahit Head & Heartz roku 2020, ktorý má len na Spotify viac ako miliardu prehratí a pre populárneho hudobníka sa stal vstupenkou do prestížneho klubu miliardárov.

Nápad nahrať spoločný singel dostal Nathan Dawe, ktorého CV zdobí spolupráca s Little Mix, Becky Hill, Clean Bandit alebo Anne-Marie. Reprezentant britskej tanečnej školy a známy podporovateľ futbalového klubu Aston Villa zároveň oslovil speváčku Ellu Henderson, s ktorou v minulosti spolupracoval na hite 21 Reasons. Všetci traja tak dokopy pripravili energický dancefloorový koktejl. Dominuje mu nebezpečne vtieravý melodický motív spoľahlivo zdvíhajúci hladinu dopamínu v tele poslucháča a celé to podčiarkuje štadiónovo silný refrén a strhujúci rytmus. Cez leto si skladbu určite užijú nielen návštevníci nočných klubov. 0800 HEAVEN sa ihneď po vydaní priblížil dvadsiatke najžiadanejších singlov na ostrovoch, do oficiálnej britskej Top 20 sa nahrávka s určitosťou dostane už tento týždeň. A rozhodne ale mieri ešte vyššie!

ZDROJ: Michal Neffe | Marek Kučera | Renáta Tomášová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share