HudbaSprávy

Hudobné novinky 20/2024

music

Dianah Kay – Keď príde láska 

Minulý rok v novembri zasiahla svet slovenského a českého showbiznisu správa o predčasnej smrti speváčky Barbary Haščákovej, ktorá sa preslávila vďaka pôsobeniu v ikonickej skupine deväťdesiatych rokov MC Erik & Barbara. Úspech tohto dua presahoval hranice Slovenska aj Čiech a okrem ďalších krajín Európy je dôležité spomenúť aj veľký úspech v Japonsku. 
Aj v rámci pocty talentovanej speváčky zaradila dramaturgia do zábavno-hudobnej relácie Hit roka jeden z najväčších hitov MC Erik & Barbara, ktorým je pieseň Keď príde láska. Pri hľadaní speváčky, ktorá by sa zhostila úlohy tejto piesne, padla voľba na mladú a talentovanú Dianu Kovaľovú, známu aj pod pseudonymom Dianah Kay. Jej odprezentovanie songu Keď príde láska malo samé pozitívne ohlasy a preto sa producentská dvojica Tomáš Zubák a Peter Graus rozhodla Dianu osloviť s ponukou nahrať verziu hitu ako štúdiovú nahrávku. 
„Barbaru Haščákovú vnímam ako ikonu danceflooru 90.rokov, a keď ma oslovili s tým, že môžem spievať jej pieseň v spomienkovom programe Hit roka, bola som veľmi poctená,“vyjadrila sa k nahrávke Diana a ďalej dodáva: „Aj keď som sa narodila a žila v Španielsku, jej pesničky som poznala, pretože moja mama bola jej veľkou fanúšičkou. Dodnes si pamätám, ako nám mama mojej slovenskej kamarátky prvýkrát pustila v Malage jej obľúbenú pieseň Sen od MC Erik & Barbara. A tak sme touto formou chceli oživiť spomienku na Barbaru, ktorá bude stále medzi nami tým najkrajším spôsobom – jej hlasom a skladbami.“

Celeste Buckingham – Drive (Ruhde Remix)

Už vyše troch rokov je pre speváčku a skladateľku Celeste Buckingham (29) domovom Madeira. Slnkom zaliate súostrovie v Atlantickom oceáne jej prinieslo tiež množstvo tvorivých impulzov. Jeden z nich pretavila aj do aktuálnej novinky – remixu skladby Drive.

V centre pozornosti je od čias svojho účinkovania v speváckej súťaži, v tom období mala iba pätnásť rokov. Dnes, s odstupom viac než jednej dekády, je vyzretou ženou, umelkyňou a pre mnohých vzorom. Záujem o jej tvorbu a autentické skladby neutícha ani po tom, ako pred časom prekvapivo zmenila adresu a na Slovensko, kde kedysi rozbehla svoju úspešnú kariéru, sa vracia sporadickejšie, než by si zrejme jej fanúšikovia želali. Aj pre nich má však Celeste dobrú správu. Okrem remixu skladby Drive, ktorá pochádza z albumu Life a nesie v sebe rukopis jej dvorného spolupracovníka a producenta Matěja Vávru, sa bude značná časť speváčkinho hudobného leta odohrávať na Slovensku. 

Štefan Repka, Gorals & Viliam Kalman(Drišľak),Balamutta – Traktor

Kapela Gorals predstavuje hudobné zoskupenie talentovaných hudobníkov z rôznych častí Slovenska, ktorého repertoár tvoria autorské skladby Štefana Repku s umne zakomponovanou tradičnou ľudovou tvorbou. „Vilo sa tiež pred časom vydal vlastnou cestou. Naše chodníky sa pretli a vznikla spolupráca, ktorej výsledkom je nová pieseň a videoklip Traktor. Verím, že potešíme široké spektrum ľudí, či už mladších, starších, v mestách, alebo aj na dedinách. Ako hovorí Vilo, na každom valale, minimálne dvojo – trojo dedinské hviezdy,“ s úsmevom prezrádza spevák Štefan.

Lucie Bílá – Hvězdy jsou jak bonbónky 

Lucie Bílá v rámci svojej bohatej a úspešnej kariéry nahrala a naspievala piesne mnohých mimoriadnych autorov, medzi ktorými nechýba ani dvojica Petr Hapka a Michal Horáček. 

V týchto dňoch česká diva predstavuje nový videoklip k piesni Hvězdy jsou jak bonbónky, ktorý je spomienkou na fenomenálnu tvorbu tohto legendárneho dua.

„Keď si Petr sadol ku svojmu vždy mizerne naladenému pianinu a s veľkou intonačnou slobodou zaspieval novú pieseň, boli to chvíle, ktoré sa tak hlboko zapisujú do emocionálnej pamäte, že menia a nanovo vytyčujú celý život. Nikdy potom, ani keď klavírny základ bol v štúdiu zahraný dokonale, a keď tú pieseň spievali školení speváci, už to na mňa tak nezapôsobilo,”  hovorí o svojom kolegovi Michal Horáček.

Billie Eilish – Lunch

Po dvoch veľmi úspešných doskách prichádza speváčka Billie Eilish s tretím štúdiovým albumom HIT ME HARD AND SOFT. Popová ikona na ňom predstavuje rozmanitú, ale súdržnú kolekciu piesní, ktoré ohýbajú žánre a vzpierajú sa trendom. Vypočujte si chytľavý track Lunch, ktorý je žiarivým príkladom rozmanitosti štúdiovky. 

HIT ME HARD AND SOFT napísala Billie Eilish so svojim bratom a dlhoročným spolupracovníkom FINNEASOM, ktorý sa postaral aj o produkciu celého albumu. Nechajte sa vykonať spektrom emócií na desiatich piesňach, ktoré sama Billie odporúča vypočuť postupne od prvého tracku až po ten posledný.

Imagine Dragons – Eyes Closed

Len pár týždňov po vydaní tracku Eyes Closed, ktorým sa Imagine Dragons po pauze vrátili na scénu v plnej sile, oznámili hitmakri z Las Vegas vydanie nového albumu s názvom LOOM. Šieste štúdiové dosky sa dočkáme už 28. júna a môžeme sa tešiť na 9 nových piesní, ktoré sú vrcholom umeleckej cesty Imagine Dragons za sebapoznaním.

Album LOOM celé produkovali sami členovia kapely v spolupráci s duom Mattman a Robin, čo vyústilo v nahrávku dokonale rovnovážnu medzi klasickým zvukom Imagine Dragons a sviežosťou, ktorá im pri tvorbe prináša radosť. „Práca na tejto doske bola ako horská dráha, ostatne ako vždy. Niekedy piesne vychádzali zo smútku a bolesti, inokedy z radosti. Osamelosť, hľadanie, túžba, hnev, láska…“ priblížil proces tvorby frontman Dan Reynolds.

Chappell Roan – Good Luck, Babe!

Miláčik Stredozápadu a vychádzajúca popová ikona Chappell Roan predstavuje nový singel Good Luck, Babe! Elektrizujúci track prekračuje hranice všednosti vďaka zmesi nostalgického synth-popu osemdesiatych rokov a modernej hudby. Chappell v texte obnažuje svoje emócie, skúma sebaprijatie a autentickú lásku. „Potrebovala som napísať pieseň o bežnej situácii vo vzťahoch, keď sa snažíme vyrovnať sami so sebou. Prajem všetkým len to dobré, aj keď sa vyhýba svojim skutočným citom,“ hovorí Chappell Roan.

Lukas Graham – Cheat Code

Lukas Graham je späť! Takmer rok sme čakali na novú hudbu, teraz sa dánsky popový spevák a autor megahitu 7 Years pripomína trackom Cheat Code, ktorý je zároveň prvou ochutnávkou z nadchádzajúceho albumu. Vokály k novému singlu nahrával Lukas pred živým publikom v Kodani počas tzv. The Recording Experience, kde vznikli základy aj niekoľkých ďalších piesní, ktoré sa objavia na novom albume. „Myslím, že každý pozná problémy s udržaním šťastného a vzrušujúceho života v romantickom vzťahu. Ja mám so svojím dievčaťom cheat code a návod, ako urobiť náš každodenný život dobrodružný,“ hovorí Lukas o novom singli.

Kings Of Leon – Mustang

Kings Of Leon, američtí rockeři a autoři nesmrtelného hitu Sex on Fire už zítra vydávají deváté studiové album, tentokrát s názvem Can We Please Have Fun.

Na novém albu Can We Please Have Fun uvidíme a uslyšíme Kings Of Leon z úplně nové perspektivy. Ačkoli se kapela nahrávkou vrací ke svým drsným, rockovým kořenům, zvukově nabírají hitmakeři z Tennessee nové obrátky a oproštěni od jakýchkoli očekávaní nahráli album, které vždycky chtěli nahrát.„Když máte kapelu, vzniká poutu jako žádné jiné. Když máte rodinu, taky vzniká pouto jako žádné jiné. My máme obě. Když do něčeho vložíme energii, kdo nás zastaví? Kdo, kromě nás?“ ptá se s nadšením frontman Caleb Followill.

Pam Rabbit – space

Pam Rabbit, populárna speváčka a čerstvá držiteľka Ceny Anjel v kategórii sólová interpretka, vydáva novinku SPACE. Po release melancholického singlu Spoločne sami, ktorý sa stal zároveň oficiálnou piesňou k rovnomennému celovečernému filmu, teraz prichádza s o poznanie pozitívnejším singlom. SPACE prekvapivo napísala v čase, keď si prechádzala rozchodom. „Povedala som si, že potrebujem v tme nájsť chvíľku pozitivity,“ hovorí na začiatok vychádzajúca hviezda českého popu. Naživo sa na všetky novinky môžu fanúšikovia tešiť počas nabitej letnej festivalovej sezóny a 3. októbra v pražskej Roxy.

V tomto nie príliš šťastnom období písala len melancholické tracky, až si uvedomila, že musí urobiť pravý opak. „Preto som napísala tento manifestačný song. Chcela sme pre seba a pre ostatných, čo potrebujú trochu namotivovať, napísať niečo, čo si môžu ráno pustiť v kúpeľni a naladiť sa na pozitívnejšiu vlnu,” vysvetľuje speváčka.

Jonas Blue, Galantis, Zoe Wees – Mountains

Tri talenty súčasného popu sa spojili, aby vznikol slnkom pobozkaný letný hit. Britský DJ a producent Jonas Blue, talentovaná nemecká speváčka Zoe Wees a švédsky producent Bloodshy známy ako Galantis predstavujú budúcu hymnu nadchádzajúceho leta, spoločný singel Mountains, ktorý svojou veľkosťou dokonale korešponduje so svojim názvom. Chytľavý track určite často počujeme v lete na väčšine tanečných parketov či už v kluboch, alebo pod holým nebom.

Post Malone – I Had Some Help (feat. Morgan Wallen)

Že v poslednej dobe do popových piesní prenikajú trendy country nie je žiadne tajomstvo. Málokto to vie ale tak skvele ako americký spevák a rapper Post Malone. On a Morgan Wallen, jeden z najväčších country talentov súčasnosti, predstavujú spoločný track I Had Some Help, ktorý rúca barikádu medzi popovým a country hitom a je zároveň upútavkou na nový album dvadsaťosemročného rappera. Podobne ladené štúdiovky sa dočkáme počas tohto roku.

Gunna – one of wun

Hudobník z Atlanty potešil priaznivcov piatym albumom One of Wun, ktorý vyšiel klasicky v spolupráci YSL Records s 300 Entertainment, obsahuje dvadsať trackov, medzi hosťami sa objavujú Roddy Ricch, Leon Bridges, Offset a speváčka Normani. Pred rokom Gunna prišiel s albumom A Gift & A Curse, ktorý bol jeho prvým projektom po prepustení z väzenia a ktorý obsahoval virálny hit Fukumean…

Charli XCX – 360

Do vydania albumu Brat zostáva necelý mesiac. Má byť inšpirovaný dianím v undergroundových kluboch Londýna a speváčka ho zatiaľ propaguje vybranými skladbami. Štvrtú ukážku, minimalisticky ladený track 360, koprodukovali A.G. Cook a Cirkut …

Alec Benjamin – Ways To Go (feat. Khalid)

Spevák z Phoenixu vydal tretí album 12 Notes, ktorý obsahuje aj duet so slávnym Khalidom…

Selin – Human

Selin sa narodila v Istanbule, ale dlhodobo žije v Londýne, kde aj študovala. Mimochodom, jej spolužiakom tam bol Adam Pavlovčin, posledný víťaz česko-slovenskej SuperStar. Medzinárodne debutovala v roku 2022, kedy vydala pop-rockový singel Cool. Získala s ním pozornosť médií ako Rolling Stone alebo Clash a hneď niekoľkokrát sa objavila v zoznamoch Ones To Watch. Podporilo ju Spotify aj magazíny Vogue a Elle. V roku 2023 vystúpila na otváracom ceremoniáli k finále futbalovej Ligy majstrov na Atatürkovom olympijskom štadióne v Istanbule. Najnovší singel HUMAN pre ňu napísal britský hudobník a skladateľ JC Stewart, ktorého slovenská verejnosť pozná vďaka hitu I Need You To Hate Me. JC Stewart písal v minulosti tiež pre Lewisa Capaldiho a Toma Odella…

Yumbs x Focalistic x Joeboy – Off My Mind (feat. Bien and Moliy)

Yumbs je talentovaný producent a multiinštrumentalista z juhoafrickej provincie Gauteng. V novinke Off My Mind demonštruje hlbokú lásku k štýlu amapiano, spoločnosť mu pritom robia africké hudobné hviezdy Joeboy, Focalistic alebo Bien…

Michael Marcagi – Scared To Start (feat. Joy Oladokun)

Americký spevák a skladateľ z Ohia sa začiatkom roka preslávil singlom Scared To Start. Skladbu pred niekoľkými týždňami zaradil na debutové EP American Romance a teraz ju vydáva v novej verzii s R&B pesničkárkou Joy Oladokun . Michael Marcagi reprezentuje vlnu hudobníkov, ktorým sa do hitparád darí dostať vôňu amerického vidieka. 

Wallows – A Warning

Štvrtý singel z chystaného albumu Model, ktorý vychádza na konci mája. Wallows sú indie rocková kapela z Los Angeles, ktorej členom je aj herec Dylan Minnette, ktorého preslávil Netflix seriál 13 Reasons Why…

Henri PFR – Last Night (feat. Sadie Rose Van)

Henri Peiffer pochádza z Bruselu. Od šiestich rokov sa venoval hre na klavíri, neskôr študoval hudobnú teóriu. Znalosti a zručnosť využíva dodnes. Prvý mixtape zverejnil na YouTube, kde pozbieral vyše 70 miliónov prehratí a získal pozornosť talent skautov. Debutový singel Tarida vydal na labeli Armada, ktorého zakladateľom je slávny Armin van Buuren. Novinka Last Night je remake rovnomennej skladby, ktorú Keyshia Cole a P.Diddy vydali v roku 2006…

Lucas & Steve – Emergency

Lucas de Wert a Steven Jansen sa v roku 2014 upísali labelu Spinnin Records, kde dodnes verne vydávajú. Hudobníci, ktorí sú oceňovaní pre citlivé prepájanie klubovej hudby s moderným popom, majú na svojom konte nekonečný rad singlov a niekoľko dôležitých remixov. Prerábali skladby od Robina Schulza, Hardwella, Felixa Jaehna alebo Lost Frequencies. Experimentálna novinka Emergency patrí skôr na tanečný parket než do rádiových playlistov…

Samuraj Pítr – 10k

Samuraj Pítr  ponúka track 10k z mixtape Only One..

Megan Thee Stallion – BOA

Interpretka z Houstonu prichádza v krátkom čase už s treťou skladbou. Song v produkcii LilJuMadeDaBeat obsahuje sampel zo singla What You Waiting For?, ktorý Gwen Stefani vydala v roku 2004…

ZDROJ: Renáta Tomášová | Andrea Čurná | Michal Neffe | Adriana Nievelt | Miloslav Zýka | Tereza Burdová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share