HudbaSprávy

Hudobné novinky 20/2021

music

Robo Opatovský feat. For You – Je nad slnko jasné

Videoklip ku skladbe Je nad slnko jasné nakrúcali začiatkom mája vo Vysokých Tatrách a hoci prvý deň to vyzeralo všelijako, napokon sa podarilo vystihnúť krásny, slnečný a bezveterný deň. Spoločníka vo videoklipe, ktorý natočil kameraman a režisér Filip Cemper, robí Robovi kôň Gordon. „Keď o všetko prídeme, zostane nám už len nádej, že bude lepšie. Každý človek potrebuje nádej, svetielko na konci tunela. Pre mňa ke veľkou inšpiráciou príroda, jej sila a nespútanosť,“ povedal slovenský spevák, skladateľ a gitarista.

„Sme veľmi radi, že nás Robo prizval k spolupráci. V tejto dobe sa všetkým začína lepšie dýchať, začíname sa tešiť zo života a presne to cítiť zo skladby Je nad slnko jasné,“ povedal Andrej Mann z formácie For You. Kapela pripravuje pre fanúšikov s Robom Opatovským ešte jedno prekvapenie, ktoré ohlásia v júni.

Text skladby Je nad slnko jasné poslala Robovi Opatovskému fanúšička Oľga Šifrová. „Keď som písala tento text, netušila som, ako hlboko sa jeho myšlienka dotkne mňa, mojich najbližších a ľudí okolo nás. O to viac pre mňa znamená. Opatrujte sa v zdraví,“ odkázala cez svoju sociálnu sieť.

Julia Pilar – Povedz mi

Julia Pilar spieva od malička, no skladať piesne začala len nedávno. Singel „Povedz mi“ prišiel vlani a je veľmi autentický. „Pesnička vznikala počas teplých letných večerov, keď som si sama s gitarou v izbe premietala momenty z predošlého vzťahu a jednoducho to dávala postupne na papier a do melódie. Opisuje rôzne odtiene vzťahu dvoch ľudí, to pekné, čo sa deje v úplných začiatkoch, motýle v bruchu a silnú túžbu po tom druhom. A napokon sa v nej dostávam k momentu, kedy vzťah začne byť samozrejmosťou a city ochladnú, partneri sa od seba vzdialia. Sama som to zažila, preto som to chcela vložiť do piesne,“ vraví Julia Pilar.

Skladba má zaujímavý moderný sound vďaka renomovanému Lacovi Rychtárikovi, s ktorým sa Julia spojila. Ten jej pomohol aj nakrútiť klip.„Laco je unikátny v tom, že má veľmi individuálny prístup a snažil sa od začiatku zistiť, aká som a čo mám rada, aby čo najviac vystihol v pesničke mňa. Takto to bolo v štúdiu, nahrávaniu predchádzali dlhé rozhovory. Pokiaľ ide o klip, tam mi nič nedaroval a bol prísny, keďže ja som nemala skúsenosti a potrebovala som ukočírovať. Som mu za to ale vďačná, lebo vizuál je nádherný! Veď uvidíte,“  dodáva s úsmevom Julia.

Michelle Shapa – Miracles

“Miracles“ je silná popová pieseň, ktorá hovorí o sile odísť od všetkého toxického. Odpustiť, ale nezabudnúť, je mottom, ktoré inšpirovalo autorku pri písaní tejto piesne. Texty a melódiu Michelle napísala v roku 2017, keď sa snažila dostať z toxického vzťahu s niekým, kto ju nechcel nechať odísť.

Michelle hovorí: „Oslovila som rôznych producentov, ale nikto nedokázal vytvoriť hudbu s atmosférou, ktorú som si predstavovala“. O rok neskôr sa spojila s nemeckým hudobným producentom – Vitalie Chian-om, ktorého poznala z minulosti. Nekontaktovala ho takmer 10 rokov, takže jej chvíľu trvalo, kým ho opäť našla, oplatilo sa, lebo vedela že bude pre túto pieseň ideálny. Skladbu dokončili na diaľku a on k nej vyprodukoval skvelý zvuk. Obidvaja sa rozhodli ponechať skladbu jednoduchú a čistú, aby jej energia mohla hovoriť sama za seba.

Čechomor – Pijácká

Skupina Čechomor vydala video k piesni Pijácká zo svojho posledného štúdiového albumu Radosti života. Spolu s ostatnými skladbami z albumu a mnoho ďalšími ju zahrnula do programu chystaného letného Kooperativa tour – 33 radostí života.

Stretnúť sa s kamarátmi, niečo vypiť, pokecať, to je jedna z radostí života, ktorú človek má a po skúsenostiach z uplynulých mesiacov si tieto radosti ešte viac váži. „Atmosféra pri nakrúcaní bola úplne úžasná, všetci sme boli radi, že sa môžeme zase vidieť a zaspievať si spolu,“ radostne komentuje natáčanie Karel Holas. „Ešte nikdy som tak ďaleko necestoval kvôli točenému pivu a bol som skutočne nadšený. Na tak malebnú krčmu sa oplatí si počkať.“ Nakrúcalo sa v Třebíči v malebnom Vinohrádku nad Babou a ako komparz sa k Čechomoru pripojili herci zo spolku Ampulka a kapela Brtnický dostavník. Chýbať nemohla ani speváčka Martina Pártlová, ktorá vystupuje ako stály hosť so skupinou Čechomor.

„My, ktorí sme vzišli z krčmového hrania, sme sa cítili ako ryba vo vode respektíve vo víne. Moc sme sa na to tešilia bolo to úžasné. V klipe sme dovolili aj fajčiť, pretože to je ta správna krčmová atmosféra, ktorú už síce nezažijeme, ale ktorá k tým radostiam, možno až nerestiam patrí,” dodáva František Černý.

Skupina vydáva klip v období najväčších príprav letného Kooperativa tour – 33 radostí života, na ktorom predstaví živú podobu piesní nielen z albumu Radosti života. Na Slovensku sa predstavia 11. júna  2021 v Trnave (Amfiteáter).

Štefan Štec & skupina Fajta feat. Jana Kirschner – Ľubov neumerať

Od premiéry piesne Láska neumiera ubehli štyri mesiace. Za ten čas sa skladba, ktorú zložila Jana Kirschner, stala 10-krát najhranejšou piesňou slovenských rádií. V novej verzii skladby si jej autorka vymenila rolu so Štefanom Štecom, ktorý pôvodný text piesne preložil do rušínčiny a nahral ho so skupinou Fajta.

„Musím povedať, že výmena rolí bol Jankin nápad. Už od začiatku sa pohrávala s touto myšlienkou. Je to pre mňa, ako príslušníka menšiny, veľká vec! Sme zvyknutí, že sa naše zväčša rusínske skladby prekladajú do slovenčiny, aby im ľudia rozumeli. Toto je však nová situácia. Etablovaná umelkyňa poskytne svoju skladbu, aby vyšla v rusínskom znení. Je to krásny pocit a zároveň prejav úcty menšinám,“ teší sa zo spolupráce Štefan Štec.

Ako pôvodná tak aj rusínska verzia piesne vznikala počas pandémie na trati Londýn – Košice. A aj keď ide už o druhú spoluprácu Jany Kirschner so Štefanom Štecom, osobne sa ešte nikdy nestretli. „Bolo to náročnejšie, pretože pri tvorbe a vôbec umeleckom procese sa niektoré záležitosti nedajú napísať do správy. Ale toto je doba, ktorú žijeme a ktorá nás naučila improvizovať. Našťastie žijeme v čase technológií, takže spojením týchto všetkých faktorov sa nám pracovalo výborne a myslím si, že je to počuť aj vo výsledku,“ prezradil Štefan Štec. 

Aurora – Runaway

Nórska speváčka a skladateľka Aurora sa pýši globálnym úspechom skladby Runaway, ktorú v roku 2015 vydala na svojom debutovom EP Running With the Wolves. Jeho prvá pesnička bola práve Runaway, ktorá je teraz veľmi úspešná na streamingových službách a ktorá sa nachádza na prvých priečkach svetových hitparád. Za nárastom celosvetovej popularity skladby stojí práve sociálna sieť TikTok, kde sa Runaway stala virálnym hitom. Vznikol tak farebný interaktívny filter a s ním aj #runawaychallenge. Speváčka Aurora teraz vydáva novú verziu tejto piesne pod názvom Runaway Lvl.2.

OneRepublic – Run

Celosvetovo uznávaná a GRAMMY® nominovaná americká kapela OneRepublic predstavila svoj nový singel Run. Pieseň sa spolu s predošle vydanými singlami Rescue Me, Somebody To Love, Wanted, Didn’t I a Better Days objaví na pripravovanom albume Human, na ktorom hudobná skupine usilovne pracuje. Na novom singli Run sa textovo a producentsky podieľali Ryan Tedder, Brent Kutzle, Tyler Spry a John Nathaniel. Pieseň Run je už teraz aj s videoklipom dostupná na všetkých streamovacích platformách.

Kansiik – Midnight

Slovenský DJ a producent Kansiik je najnovším objavom tanečnej scény. Dvadsaťročný mladík na prvom singli pre Warner Music, v ktorom sa spojil s americkým spevákom a rapperom Young Jae, demonštruje svoj talent a potvrdzuje, že je veľkým prísľubom do budúcna. Prirodzene sa pohybuje medzi žánrami a kombinuje prvky house music, rapu alebo R&B.

Surf Curse – Freaks

Pred rokom by sa asi nič podobné nemohlo stať. Vo virtuálnom svete, kde existuje TikTok, je ale možné čokoľvek. Skladba Freaks úplne neznámej americkej indie surf rockovej partičky, ktorá bola vydaná v roku 2015, je v posledných dňoch hitom digitálneho priestoru. Na TikToku užívatelia vytvorili stovky tisíc videí, v ktorých znie chytľavý gitarový motív a hláška „I am just a freak“. Pieseň strmo stúpa prehľadmi najprehrávanejších nahrávok v službách ako Spotify alebo Apple Music. A Slovensko nie je výnimkou. V Anglicku sa dostali tento týždeň aj do TOP 100 singlovej hitparády.  Pieseň pritom nemá klasický refrén, spev je punkovo skreslený. Jej posolstvo je však zreteľné.

Jack Savoretti feat. Nile Rodgers – Who’s Hurting Who

Jack Savoretti oznamuje nový album Europiana a na hudobnú scénu sa vracia s vlastným žánrom a hitovou skladbou Who’s Hurting Who, na ktorej hosťuje aj Nile Rodgers. Europiana nadväzuje na Jackov prelomový album z roku 2019 Singing to Strangers, ktorý je jeho tretím zlatým albumom a britskou jednotkou. Zatiaľ čo album nahrával v Ríme v štúdiu u Ennia Morriconeho, túto novinku napísal počas lockdownu vo svojom oxfordshirskom dome. „Europiana nie je iba o hudbe. Predstavuje odkazy a inšpirácie, ale aj emócie, ktoré vyvoláva,“ opisuje Jack album, ktorý vyjde už 25. júna. Pieseň Who’s Hurtin Who spolu s videoklipom fanúšikovia si môžu už teraz počúvať na všetkých streamovacích platformách.

Galantis – Heartbreak Anthem (with David Guetta & Little Mix)

Producentský tandem Galantis si do nového singla pozval dve veľké mená. V Heartbreak Anthem mu spoločnosť robia David Guetta a dievčatá z Little Mix, čerstvé držitelky ceny Brit Awards.

Bystrík – Nad horou

Sympatický Trnavčan Bystrík obdivuje folklór i ľudovú hudbu a nachádza v nej nekonečnú inšpiráciu. Cítiť to aj z najnovšej piesne „Nad horou“, ktorá pochádza z albumu „Hej dievča“. Podklady a základný aranžmán skladby „Nad horou“ sa nahrávali v domovskom štúdiu Bystríka „B3K studio“. Výsledný zvuk dokončili v štúdiu Basem3nt v Prešove. Bystrík pieseň „Nad horou“ napísal a venoval mojim rodičom.

„Skladbu som mal v hlave už dlhé roky, stále som túžil opísať príbeh mojich rodičov, len som dlho nenachádzal tie správne slová. Až jedného dňa mi napadla myšlienka, opísať ho trošku rozprávkovo – ľudovo očami chlapca. V tej piesni je silný a krásny príbeh lásky šuhaja a dievčiny, ktorí pretancujú celú noc na lúke a pred úsvitom sa musia rozlúčiť. A šuhaj sa lúči so slovami – vždy, keď zavrieš oči, s láskou na mňa spomínaj,“ vyznal sa Bystrík. 

Na skladbe „Nad horou“ spolupracovala kapela v zložení bicie Gabriel Vohlárik, basgitara Peter Kadera, gitara Adam Cisár, klavír Tomáš Garček, trúbka Ondrej Kadlečík a hosť na violu Július Greguš. K atmosfére a textu doladil Bystrík aj animovaný klip. 

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu – Skladba pre slovenskú hokejovú reprezentáciu

Zmes skladieb na podporu našich hokejistov je zložená z tých najkrajších ľudových melódií, z oblastí Slovenska, z ktorých pochádzajú naši chlapci – hokejisti. „Táto skladba je venovaná z lásky, my hudobníci hráme našim chlapcom pre to, aby oni hrali dobre hokej. Hokej je rýchla hra, a preto aj tento projekt vznikol veľmi rýchlo,“ poodhalil prípravy autor Marián Čekovský. 

Ide o inštrumentálnu skladbu v orchestrálnom prevedení, v ktorej započujete aj tóny piesní ako Okolo Zvolena, Na trenčianskom moste, Na košickej turni, Vretienko mi padá, Prepelička, Kysuca Kysuca a Hore Strážu, dolu Strážu.

„Som presvedčený, že si tam každý nájde tú svoju obľúbenú pieseň. Inštrumentálna verzia známych ľudoviek obsahuje 7 piesní z celého Slovenska. Veríme, že aj to, čo sme chlapcom pripravili, im prinesie úspech,“ povedal dirigent Adrian Kokoš. „Majstrovstvá sveta v hokeji v RTVS, to nie je len Sekcia športu. Sila tohto podujatia v našej krajine je obrovská, podpora našich hokejistov v podaní našich skvelých kolegov zo Symfonického orchestra ma mimoriadne teší,“ doplnil riaditeľ sekcie športu Matej Hajko.

ZDROJ: Andrea Čurná, woowoo.sk | Eva Sládková, Propaganda House | Vladimír Bryndák, Bryndák Records | Renáta Tomášová, Warner Music | Marek Kučera | Karolína Zboniaková, Universal Music | Nora Krchňáková, NK Factory | Stanislav Čačko, RTVS

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share