HudbaSprávy

Hudobné novinky 2/2024

music

Peter Agyagos – What I Should See

Po viac než roku od vydania posledného singlu „Fool“ so speváčkou Jacintou a po alternatívnych 2023 EDM remixoch pre nemecké lable ako „Creepin’“, „Calm Down“, „Flowers“, či „Star Walkin’“ prichádza slovenský producent Peter Agyagos s vlastnou skladbou „What I Should See“. Tá je v súčasnom populárnom EDM/Dance/Electro Pop štýle, spája energiu a melodickosť do jednej živej tanečnej skladby s vokálmi R&B speváčky Daneik z USA. O skladbu prejavili záujem viaceré hudobné vydavateľstvá, ako LVLD Music či G-Mafia, nakoniec však vychádza 29. januára ako maxisingel pod lablom Avatique Music. 

Samotný maxisingel obsahuje 4 verzie skladby – okrem štandardnej rádio verzie a extended verzie pre DJjov tu nájdeme aj baladickejšiu verziu pomenovanú „Someone Else Mix“. Singel uzatvára verzia „Back To 90s Mix“ a ako už názov napovedá, pôjde o dnes populárnu verziu v štýle tanečnej hudby 90-tych rokov s charakteristickým zvukom a nástrojmi z toho obdobia, nedávno spopularizovanom interpretmi ako Calvin Harris/Ellie Goulding, Vize, či Alok/Chainsmokers/Mae Stephens.

Radovan Hanko – Slová

Radovan Hanko, autor hudby a spevák, predstavuje novú pieseň s názvom Slová spolu s vizuálnym sprievodom v podobe animovaného videoklipu, nesúcim sa témou sily slov a ich nezvratných dôsledkov. Novinka je prvou lastovičkou z druhého pripravovaného albumu, ktorý zahŕňa spoluprácu s Petrom Zajačkom z Medial Banana.

Hudobník Peter Zajaček prispel novým skladbám Radovana Hanku svojimi schopnosťami v oblasti produkcie a aranžmá, a práve so skladbou Slová prichádzajú s prvým výsledkom ich tvorivej spolupráce. „So záujmom o spoluprácu na mojich nových skladbách ma oslovil Peter, výborný gitarista skupiny Medial Banana, pričom výrazne obohatil moje skladby po gitarovej stránke. Verím, že sa nový sound bude páčiť aj poslucháčom,“ s úsmevom hovorí Radovan Hanko. Skladby budú postupne vychádzať ako samostatné single, pričom plánujú ukončiť túto sériu vydaním nového albumu. Celý projekt je zameraný na obohatenie hudobného zážitku poslucháčov a predstavuje nový zvuk, ktorý by mal osloviť širšiu verejnosť.

Alessandra – Narcissist 

Nórska speváčka s talianskymi koreňmi Alessandra sa zaryla do pamäte fanúšikov originálneho popu so singlom Queen of Kings, s ktorým súťažila v minuloročnej Eurovízii. Teraz sa dvadsaťjedenročná hviezda vracia so singlom Narcissist, ktorý sa na rozdiel od predchádzajúcich singlov venuje osobným záležitostiam speváčky. V tomto prípade spieva o toxickom vzťahu.„Už som bola v takom vzťahu, keď mi príliš záležalo na tom, čo si o mne partner myslí. Mala som pocit, že bez neho nemám život. Až keď ma niekoľkokrát stiahol ku dnu, konečne som pochopila svoju hodnotu,“ predstavuje Alessandra nový singel Narcissist.

Tiesto x Fast Boy- All My Life

Tiësto štartuje rok 2024 spoluprácou s berlínskou dvojicou FAST BOY. Dance popový crossover All My Life vychádza na značke hudobníka Musical Freedom. „Sme nadšení, že sme s ním mohli konečne nahrávať. Tiësto je legenda a spojenie nášho osobitého zvuku s ikonou, ako je on, je ďalším medzníkom v našej kariére,“ vyjadrili sa nemeckí producenti…

Goddard. x Cat Burns – Wasted Youth

Andrew Goddard je drum’n’bassový DJ a producent z Ketteringu v Northamptonshire, ktorý sa preslávil spoluprácou s Venbee na hite Messy In Heaven. Ich singel sa minulý rok dostal až na tretiu priečku anglickej Top 10, celoročne ide o pätnástu najúspešnejšiu skladbu roku 2023 na britských ostrovoch. Novinku Wasted Youth natočil s anglickou speváčkou Catrinou Burns, ktorá sa môže pochváliť niekoľkými nomináciami na Brit Awards. Nejde o prvý kontakt, ktorý spolu majú – v roku 2022 Goddard pre dvadsaťtriročné dievča zremixoval tiktokový hit Go…

Liam Gallagher x John Squire – Just Another Rainbow

Správu o spolupráci dvoch hudobníkov, ktorí definovali tvár britskej rockovej hudby deväťdesiatych rokov, prijalo Anglicko s nadšením. Liam Gallagher a John Squire sú ikonickými postavami britpopovej éry. Gallagher bol frontmanom Oasis a Squire gitaristom Stone Roses. Na začiatku ich spoločného projektu boli tri pesničky, ktoré Squire poslal Gallagherovi v roku 2022. „Myslím, že John je skvelý skladateľ. Všetci ho poznáme ako skvelého gitaristu, ale často zabúdame, aké skladby dokázal so Stone Roses aj sám napísať,“ nechal sa počuť Gallagher. Na pripravovanom albume sa podieľal aj producent a basgitarista Greg Kurstin, ktorého meno nájdete na albumoch Adele, Harryho Stylesa, Foo Fighters, Paula McCarneyho alebo práve Liama Gallaghera. Just Another Rainbow je prvou publikovanou ukážkou…

Green Day – One Eyed Bastard

Už 19.1.2024 sa dočkáme vydania štrnásteho štúdiového albumu americkej punk rockovej trojice Green Day. Skupina to zverejnila už minulý rok na jeseň, zatiaľ z projektu Saviors zverejnila štyri skladby. Okrem One Eyed Bastard vyšli ešte Dilemma, American Dream Is Killing Me a Look Ma, No Brains. Nahrávku produkoval Rob Cavallo, s ktorým Green Day spolupracovali naposledy v roku 2012 na záverečnom diele trilógie ¡Uno! ¡Dos! ¡Tré!…

A) Tím x Rest x Prago Union – Rana z milosti

A) TÍM je spoločným projektom dvoch Adamov. Rest a Kato sa stretávajú celkom pravidelne – Rest hosťoval na poslednom albume Prago Union, Kato sa objavil na spoločnom albume Resta a DJa Wicha. Či je Rana z milosti jednorázovou záležitosťou alebo sa dočkáme aj ďalších skladieb pod hlavičkou A) TÍMU, si chlapci zatiaľ nechávajú pre seba…

Nathan Evans – Heather On The Hill

Pred pár rokmi to bol iba obyčajný poštár, ktorý si písal pesničky pre radosť. Teraz je z neho populárny spevák, na ktorého koncerty chodia tisícové davy fanúšikov. Spevák s nezameniteľným hlasom Nathan Evans predstavil úplne nový song s názvom Heather On The Hill, ktorý sa vďaka metaforickému porovnaniu jeho veľkej lásky a typického škótskeho vresu na kopcoch opäť katapultoval priamo do sŕdc jeho priaznivcov.

From Our Hands – Sugar Pills

Fanušíkovia From Our Hands sa konečne dočkali. Po deviatich rokoch od poslednej štúdiovej nahrávky Individuals uzrela svetlo sveta nová platňa s odvážnym názvom “Superheavy”. 

Kapela From Our Hands je fanušíkom na Česko-Slovenskej scéne dobre známa.  Počas svojej existencie sa predstavila na spoločných koncertoch s kapelami ako The Prodigy, Rise Against alebo Sum41. No na jej nový album si fanušíkovia museli počkať dlhých 9 rokov. From Our Hands vydávajú svoj štvrtý radový album s názvom „Superheavy“. Kapela na albume začala pracovať ešte v roku 2018 ale do finálnej podoby sa dostal až v roku 2023. Ako to už býva zvykom album si kapela nahrala aj produkovala sama vo svojom dvornom štúdiu “Pulp” na bratislavskej Kolibe.“Už v roku 2019 sme mali dostatok materiálu na vydanie plnohodnotného albumu, ale potom nám do životov zasiahla pandémia. Od vydania posledného albumu sme sa venovali výhradne len koncertovaniu a táto vynútená prestávka nám zrazu dala množstvo času na to aby sme sa mohli albumu venovať naozaj do hĺbky. Navyše náš spevák sa venuje výskumu vo Viedni, tak sme vždy naše stretnutia museli dopredu veľmi plánovať. ”

Hmlisto a Petr Linhart – Jáchymov

Nový videoklip s názvom Jáchymov z oceňovaného albumu Československá zverejnilo slovenské duo Hmlisto v spolupráci s českým pesničkárom Petrom Linhartom.

Hmlisto, dvojgeneračné duo Veroniky Kickovej a jej syna Jána, žije a tvorí v dedinke Prochot na strednom Slovensku. Svoju zmes pesničkárstva, ľudovej hudby a post-rockovej gitary označujú ako post-folk. Petr Linhart je pesničkár, tulák, milovník krajiny a jej príbehov, člen združenia Osamělí písničkáři.

Pieseň Jáchymov, ku ktorej hudbu a text napísali spoločne Kicková a Linhart, rozpráva príbeh slovenského roľníka odsúdeného na nútené práce v uránových baniach v Jáchymove a tiež jeho ženy, ktorá naňho doma čaká v obavách, tušiac, že po štyroch rokoch sa k nej nemôže vrátiť ten istý človek, ktorého milovala.

ZDROJ: Peter Agyagos | Michal Neffe | Karolína Zboniaková | Renáta Tomášová | Matej Hoťka | Perla Žinčíková

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share