HudbaSprávy

Hudobné novinky 2/2022

music

Mirai – Lítej (Davidovi)

„Někdy se usměj / Zamávej / Ať pak vím, kde tě brácho mám,“ odkazuje kapela Mirai zosnulému Davidovi Stypkovi na jednej z najsilnejších piesní z nového albumu Maneki Neko. Klavírna balada „Lítej (Davidovi)“ vychádza s videoklipom v pondelok 10. januára o 8:00 hod., teda presne rok odo dňa, kedy nielen hudobnú scénu opustil nenahraditeľný spevák, gitarista a textár z Frýdku-Místka. „Táto pieseň aj video pre nás znamenajú veľa, pretože je 
v tom všetko ozajstné, vrátane priateľov a prostredia,“ vraví Mirai Navrátil, po ktorého boku sa vo videoklipe objavila Davidova kapela Bandjeez, Ewa Farna, Kateřina Marie Tichá a aj Davidova žena. „Budem rád, keď si ľudia pustia Davidovu hudbu a prečítajú jeho básne. Myslím, že sa radí medzi ľudí, o ktorých by sa mali v školách mladí ľudia učiť,“ dodáva Mirai.

Mirai Navrátil o Davidovi Stypkovi vždy rozprával ako o svojom staršom bratovi a supervízorovi, na ktorého sa rád obracal. Okrem hudby ich spájal aj rodný Frýdek-Místek, kde obaja umelci žili. „Myslím, že práve hudba preplietla naše cesty už niekedy pred pätnástimi rokmi, kedy som prvýkrát hral na miestnom festivale Sweetsenfest,“ spomína Mirai na zoznámenie s Davidom Stypkom. „David bol pre mňa výnimočný tými istými atribútmi ako pre väčšinu ľudí. Charizma, talent, veľkorysosť,“dodáva.

Samotná pieseň „Lítej“ vznikala v spolupráci so songwriterom Jendom Vávrom, o produkciu sa rovnako ako na celom albume postaral Ondřej Fiedler. „S Jendom Vávrom sme mali rozpísaných množstvo skíc. V podstate som hneď vedel, že jeden z tých hrubých nástrelov má dostať tento príbeh. Mať silnú emóciu je pre písanie dobré, prázdnota sa na papier prenáša ťažšie. Aj keď niekedy je aj prázdnota silná negatívna emócia,“ približuje Mirai vznik piesne. 

Alesso & Katy Perry – When I’m Gone

Katy Perry, jedna z najznámejších amerických speváčok, sa vôbec po prvýkrát spojila s 30-ročným švédskym DJom Alessom na tracku „When I’m Gone“, na ktorom obaja ukazujú, že sú pre tanečnú hudbu stvorení. Divoký singel postavený na chytľavých klavírnych melódiách a silných vokáloch speváčky už má aj svoj videoklip. Ten umelci odpremiérovali v pondelok 10. januára v živom vysielaní televízie ESPN v polčase College Football Playoff National Championship. 

„Som rád, že singel konečne vychádza. Čakali sme celý rok, kým sa oň s vami podelíme. Je mi cťou spolupracovať s Katy na tak úžasnej tanečnej nahrávke a vďaka ESPN sa stať prvými umelcami, ktorí majú premiéru videoklipu počas polčasu národných majstrovstiev College Football Playoff,“ dodal Alesso. 

Jonas Blue & Why Don’t We – Don’t Wake Me Up

Jonas Blue, 32-ročný britský producent, odštartoval nový rok štýlovou spoluprácou s americkou kapelou Why Don’t We, kedy do sveta vypustili budúci popový hit s názvom „Don’t Wake Me Up“. „Títo chalani majú úžasné vokály, ktoré ma okamžite pohltili, takže som vedel, že by sme spolu mali vytvoriť niečo špeciálne,“ vraví o kapele Why Don’t We Jonas Blue. „Text singlu je naozaj hlboký. Je o hľadaní tej pravej lásky vo svojich snoch,“ dodáva. Zároveň ide o prvý projekt z projektu Together, v rámci ktorého sa počas tohto roku môžeme tešiť na príliv novej hudby z produkcie Jonasa Blue spolu s talentami zo svetovej brandže.

Bufet – Kamarát

Bratislavská kapela Bufet prichádza do nového roka s novým singlom Kamarát. V sychravý piatok v závere novembra 2021 dvaja kamaráti Ján Hurtík z kapely Bufet a Tomáš Gregor vo svojom štúdiu Trapptone v objatí hôr medzi všeobecnou rozpravou o živote a aktuálnej situácii nahrali pieseň Kamarát.

Skladba nadobudla prvotné znenie ešte počas nahrávania debutového albumu Petra, Naďa, deti, na samotný album sa však nedostala. „Popravde sme základ piesne nahrali už dávno, pradávno predtým, ešte v lete 2019 v Bratislave, keď mal Tomáš zriadené štúdio v Starej cvernovke, vtedy to bola len taká orientačná gitara a spev,“ prezrádza spevák Ján Hurtík a ďalej pokračuje: „No a medzitým sme my s Bufetom dokončovali náš debutový album „Petra, Naďa, deti“, Tomáš Gregor nahrával svoj druhý album „Zlatý chlap“ a potom do toho prišlo sťahovanie, aj nejaká nová generácia sa narodila, kadejaké iné povinnosti a nutnosti a následne zas korona, čiže nejak nebol čas poriadne to dokončiť. Finálne sme to doklepli vlastne až teraz, kedy náš Kamarát získal konečnú podobu.“

Michael Schulte – Remember Me

Čo tu po mne zostane, ak z tohto sveta odídem? Existenčná otázka, ktorú si už každý jeden z nás položil. Nastáva tak veľmi osobné ohliadnutie sa za ľuďmi, s ktorými sme prežili veselé aj menej šťastné chvíle a odkrýva sa i množstvo spomienok, ktoré koniec koncov tvoria obraz našej osobnosti. Práve tento obraz sa stal námetom pre klavírnu baladu s dojemným videoklipom „Remember Me“ nemeckého speváka a skladateľa Michaela Schulteho. Už tento rok v lete sa od neho môžeme tešiť na rovnomenný album. 

The Weeknd – Sacrifice

Jeden z najúspešnejších súčasných umelcov, kanadský spevák a hitmaker Abel Tesfaye, známejší ako The Weeknd, vydáva svoj ďalší album s názvom Dawn FM. Už od začiatku svojej kariéry The Weeknd dokazuje, že bude súčasnému popu udávať vlastný smer, čo potvrdil aj jeho veľmi úspešný album After Hours. Z neho pochádzajú úspešné single ako „In Your Eyes“, „Save Your Tears“ alebo „Blinding Lights“ – track, ktorého videoklip na YouTube nazbieral už viac ako 500 miliónov views.  

Na novej štúdiovke Dawn FM sa tak môžeme tešiť na ďalšiu nálož nových hitov s hudobnou náladou 80-tych rokov. Medzi šestnástimi piesňami figuruje aj známy singel „Take My Breath“ a vypočujeme si na ňom mená ako Lil Wayne, Quincy Jones alebo Tyler, The Creator. V roli moderátora fiktívneho rádia 103,5 Dawn FM sa predstaví samotný Jim Carrey, ktorým nám naznačí, že v temnote sme žili už príliš dlho a je na čase vyjsť opäť na svetlo.

Spolu s albumom vychádza aj jednoduchý, avšak nemenej pôsobivý videoklip k tanečnej piesni „Sacrifice“, na ktorej vás zaujme netradičná hudba a tá správna retro nálada.

iann dior – let you

Dvadsaťdvaročný rapper, spevák a skladateľ, pôvodom z Portorika, Michael Ian Olmo aka iann dior, sa výrazne zviditeľnil pred necelými dvoma rokmi megahitom „Mood“, na ktorom spolupracoval s rapperom 24kDoldn. Ten sa dlhodobo držal na popredných priečkach hitparád a na YouTube nazbieral viac ako 300 miliónov zhliadnutí. Mladý talent teraz predstavuje rytmický a svižný track s názvom „let you“ doplnený o zaujímavý videoklip z prostredia ľahko dekadentného cirkusu.

ZDROJ: Tomáš Karpel | Karolína Zboniaková | Michal Neffe

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share