HudbaSprávy

Hudobné novinky 2/2021

music

MONSS – Hypnotize

Asociácia DJov a hudobných producentov Slovenska, vydáva na svojom labely DJ Camp 26 release 22 ročného producenta z Nitry Simona Svorada (Monss).Monss je hlavne, ako sám o sebe hovorí, producent Drum´N´Bassu, ale miluje aj house music s jej 4/4 taktom a práve takým je nový track Hypnotize so zamatovým ženským vokálom.

Saweetie – Best Friend (feat. Doja Cat)

Pre speváčku a skladateľku Saweetie je Best Friend už osemnástym oficiálnym singlom, ak počítame najrôznejšie kolaborácie. Na debutový albumPretty B*tch Music sa ale stále čaká. Jedna z najsledovanejších amerických umelkýň a hviezda sociálnych sietí sľubuje album vydať v prvej polovici roku 2021. Uvidíme. Best Friend, kde hosťuje ďalší z TikTok celebrít Doja Cat, nadväzuje na minuloročný hit Tap In.

David Guetta – Memories (ft. Kid Cudi) (2021 remix)

Pôvodná verzia, ktorá vyšla v roku 2011, koncom minulého roka silno zarezonovala na sociálnej sieti  TikTok. Mladšie generácie zjavne oslovil text, ktorý v covidovej dobe získal nové znenie. David Guetta neváhal a prispôsobil skladbu aj zvukovo. Aktuálny remix skrátený pre použitie v rádiu nájdete v tradičných formátoch na odkazoch nižšie.

Random Choices – Romanca

Random Choices je predovšetkým rockovou kapelou, miestami prejdú k funku či popu, ale celkovo radi kombinujú žánre. Po EP Medzi nebom, peklom a vedomím (2018) a albume Zrkadlová zem (2020) si chalani prešli množstvo klubov, festivalov na Slovensku, navštívili aj Česko a Rakúsko. V začínajúcom roku 2021 potešia fanúšikov nežnou baladou v podobe samostatného singla s videoklipom nesúci názov Romanca. Skladba je dosť iná ako doposiaľ vydaná tvorba a kapela ňou chce naznačiť istý hudobný vývoj. 

Zmien okrem hudobného vývoja nastalo viac, ešte pred nahrávaním novej skladby odišiel z kapely gitarista Matúš Kocinec poznamenal spevák Marek Hrdlička: „Áno, je pravda, že sa rozhodol venovať osobným veciam. Nahrávali sme už len ako trio, traja sme aj v klipe a celkovo pokračujeme ako trio Šimon Oravec (basa), Dominik Krasuľa (bicie) a ja, Marek Hrdlička (spev/gitara).“

„Je to príbeh venovaný mojej priateľke, sú tam zachytené momenty, čo sme spolu zažili, ako napríklad čo sme robili na letnej dovolenke,“ o hudbu a text skladby Romanca sa postaral spevák Marek, ktorou zavítal do nových vôd, „bolo by fajn sa držať len nejakej overenej schémy, ale to by sme neboli úplne my a celkovo myslím, že sa hudobník proste vyvíja. Mení sa vkus, pohľad na hudbu, pohľad na svet a aspoň pre mňa musí hudba z niečoho prameniť a to sa v nej vždy odzrkadlí.“

Nahrávanie singla prebiehalo v štúdiu Randal Group Production za pomoci producenta Jimiho Cimbalu, kde postupne vznikal minimalistický videoklip z pozadia nahrávania. Prístup a prostredie nahrávacieho štúdia posunuli rast Random Choices na vyššiu hudobnú úroveň, čo si užijete v ich novej tvorbe Romanca.

Masked Wolf – Astronaut In The Ocean

Senzácia zo Sydney! Masked Wolf sa stal prvým veľkým objavom roku 2021, jeho singel Astronaut In The Ocean raketovo rastie na všetkých streamingových platformách. Aj u nás sa nahrávka počas niekoľko dní dostala do päťdesiatky najprehrávanejších skladieb na Spotify a taktiež okupuje vrchol Viral 50. Harry Michael, ktorý za projektom stojí, sa hudbe začal venovať v trinástich rokoch – počúval Eminema a 50 Centa a ovplyvnený ich textami, skúšal písať vlastné. Postupne si osvojil vlastný rukopis a dnes je pevnou súčasťou austrálskej rapovej komunity. 

Rea Garvey, VIZE – The One

Rea Garvey vydáva novú pieseň „The One“ z posledného vydaného albumu Hy Brasil, ku ktorej našiel podnet vo svojej rodine. The One je odkazom Rea Garveya svojej milovanej dcére, ktorá dospieva a on jej ako otec dáva rady do života. Praje si, aby mala muža, ktorý si ju bude vážiť, zachráni ju, keď bude treba a bude sa k nej chovať ako k bohyni. Vraví, aby nasledovala svoje srdce a nerobila unáhlené rozhodnutia.

Mimoriadnu inštrumentalitu piesne zaisťuje spolupráca s umeleckým duom VIZE, ktorý je hudobným projektom z Berlína známy tanečným zvukom. V súčasnosti majú VIZE na konte medzinárodné hity ako „Close Your Eyes“ (ft. Felix Jaehn), „Baby“ (Joker Bra) a „Never Let Me Down“ (Tom Gregory). V hitparádach a playlistoch sú nominovaní na najprestížnejšiu nemeckú cenu „1 Live Krone“ za najlepší tanečný počin. 

Gwen Stefani – Let Me Reintroduce Myself

Globálna superstar a trojnásobná držiteľka ceny GRAMMY Gwen Stefani vydáva novinku „Let Me Reintroduce Myself“. Na piesni spolupracovala s hitmakerom Rossom Galonom a textárom a producentom Lukom Niccoli počas karantény. Singel pripomína fanúšikom to, v čom je Gwen najlepšia, a to v tvorbe živej, povznášajúcej a úprimnej hudby.

Novinkou „Let Me Reintroduce Myself“ sa Gwen pripomína s novou hudbou, ktorá je zábavná, bezstarostná a mala by priniesť aj trošku radosti. „Chcela som napísať pieseň, ktorá má mierne nostagický nádych, takže si myslím, že vás hudobne vezme do doby, kedy som začínala so ska a reagge. Som to stále ja, len hudba je obmenená o čosi nové pre prípad, že by ste chceli počuť trošku viac,“ vraví Stefani.

Marco Rajt – You Are The Reason

Marco Rajt je skvelý huslista, ktorého zvyknú prirovnávať k Vanesse-Mae. Rockové a popové skladby vďaka Marcovi dostávajú nový šat a v jeho husľovom podaní ponúkajú poslucháčom nový umelecký zážitok. Inak to nie je ani so skladbou Caluma Scotta You Are The Reason, ktorá je podľa huslistu dokonalým zosobnením toho, čo aktuálne v čase pandémie cíti. A o tom hovorí aj klip.

„Každá skladba je výnimočná a má v sebe odkaz, ktorý sa snažím cez moje husličky povedať. Preto je pre mňa najdôležitejšie sa do skladby vcítiť a pochopiť ju. S touto skladbou sa mi pracovalo veľmi dobre, nakoľko je melodická a jej odkaz je jasný. Citlivejšie duše pochopia, že klip znázorňuje lásku dvoch umelcov, ktorí práve nemôžu byť spolu, ale ich duše sú stále spojené. Často to tak kvôli kariére býva a obzvlášť teraz, počas pandémie a všetkých tých lockdownov nemôžeme byť s ľuďmi, na ktorých nám záleží. Najdôležitejšie však je nezabudnúť, že tam niekde sú a že sa naše cesty opäť zídu,“ vysvetľuje Marco Rajt.

O originálny klip k skladbe sa postaral Majko Puzder z Lexis production. Okrem fenomenálneho huslistu v ňom vystupuje aj skvelá tanečníčka Monika Mareková z Riverpark Dance School.

Felix Jaehn & Cheat Codes feat. Bow Anderson – I Just Wanna

Nemecký DJ a producent Felix Jaehn predstavuje novinku „I Just Wanna“. Pripojilo sa k nemu elektronické trio Cheat Codes z Los Angeles a britský talent Bow Anderson. Táto perfektná zostava umelcov vytvorila pieseň s chytľavým rytmom a úžasnými vokálmi speváčky a textárky Bow Anderson. Vznikla popová tanečná skladba, ktorá sa výborne hodí na situáciu, v ktorej sa súčasný svet nachádza. „I Just Wanna“ je singlom pre chvíle strávené s rodinou, priateľmi a blízkymi, kde je vo veľkom cítiť lásku.

ItaloBrothers – Stay

„Stay“ je začiatkom novej vzrušujúcej kapitoly a najnovším majstrovský počinom nemeckého hudobného zoskupenia ItaloBrothers. Kombinácia silných vokálov, energicko-melancholických beatov a textov, ktoré predstavujú emocionálne krédo „Carpe Diem“, má veľký hitový potenciál. Emotívna pieseň Stay kombinuje všetko, čo robí ItaloBrothers a ich hudbu jedinečnou. Chytľavé melódie, dojemné texty a inštrumentál, ktorý je tak tanečný, že funguje na festivale, v klube aj v rádiu.

Taylor Swift – willow

Koniec roku 2020 priniesol veľké hudobné prekvapenie – Taylor Swift vydala svoj druhý album roka. S albumom evermore sa Taylor podarilo už po šiestykrát dostať na prvé miesto britskej albumovej hitparády, čím sa stala jedinou speváčkou 21. storočia, ktorá dosiahla vo Veľkej Británii takýto úspech. Album sa celkovo teší skvelým ohlasom kritikov aj fanúšikov. Teraz dostáva rozprávková skladba „willow“, ktorou Swift otvára album, aj vizuálnu podobu. Odkazuje na pilotnú skladbu „cardigan“ z predchádzajúceho albumu folklore.

Troye Sivan, Kacey Musgraves feat. Mark Ronson – Easy

Troye Sivan, Kacey Musgraves a Mark Ronson na featuringu vydávajú novú verziu singlu „Easy“. Hlasy Troya a Kacey sa v tejto verzii piesne vzájomne prepletajú a Mark k tomu pridáva energickú melanchóliu. Na texte k novej verzii „Easy“ spolupracovala Kacey, pričom tú pôvodnú a originálnu verziu nájdeme na Troyovom novom EP In A Dream. V oficiálnom videoklipe sa Troye a Kacey vydávajú na temnú a strastiplnú cestu, za úsvitu rýchlo odchádzajú z Music City a majú dohľad na ďalšie mesto.

PUBLIC – Splash

PUBLIC je projekt, ktorí jeho členovia z Ohia – Ben Lapps, John Vaughn a Matthew Carter Alvarado zahájili v roku 2012 debutovým EP Red. Ich pieseň „Make You Mine“ sa stala virálnym hitom a na TikToku získala viac ako 500 miliónov zhliadnutí. Teraz hudobné trio vydáva singel „Splash“, ktorý má potenciál nadviazať na „Make You Mine“ a stať sa megahitom. K songu PUBLIC vydávajú aj videoklip režírovaný Santiagom Salvichom, v ktorom sa kapela prezliekla za bankových lupičov, inak známych ako „Sundrop banditi“, a ktorí už niekoľkokrát útočia na západnom pobreží. „Splash“ prináša iskru nádeje a pulzujúce množstvo energie, ktoré kapela berie ako svetlo na konci tunela tohto šialeného roka.

Olivia Rodrigo – drivers license

Americká vychádzajúca hviezda Olivia Rodrigo je speváčka, skladateľka a herečka, ktorá práve vydáva svoj debutový singel „drivers licence“. Počas leta sa na Instagrame podelila aj o videoklip s klavírnym doprovodom, ale až po získaní viacerých pozitívnych ohlasov sa rozhodla pieseň dokončiť s producentom a spoluskladateľom Danom Nigrem (Conan Gray, Lewis Capaldi, Carly Rae Jepsen).

Xindl X – SebeLovesong

Spevák a skladateľ Xindl X púšťa do sveta nový videoklip ku skladbe SebeLovesong, ktorý je predzvesťou pripravovaného albumu Terapie. SebeLovesong opäť vsádza na typický textársky rukopis Xindla X, plný slovných hračiek. Ako to už aj napovedá názov, song je milostným vyznaním, ale teraz však, k sebe samému.

ZDROJ: Erik Horváth, DJ Camp | Renáta Tomášová, Warner Music | Pavol Dráb, Randal Group production | Karolína Zboniaková, Universal Music | Eva Sládková, Propaganda House

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share