HudbaSprávy

Hudobné novinky 18/2022

music

Para – To okolo nás

Po štyroch rokoch od vydania úspešného albumu Našou krajinou prichádza skupina Para s novým singlom. Pieseň sa volá To okolo nás a je prvou ochutnávkou z pripravovaného nového albumu. Spoluautorkou novinky je Jana Kirschner. Základy novej piesne vznikli už minulý rok v lete na chalupe, kde sa skupina stretla aj so svojim bývalým členom Matejom Starkovom, ktorý so skupinou po rokoch opäť spolupracuje.

„Základnú melódiu novej skladby priniesol tentokrát náš bývalý gitarista Matej Starkov a spevácku linku k nej následne vymyslel Matúš. Matej bol vždy dobrý skladateľ a parťák, preto nás teší, že spoločne opäť skladáme nové pesničky,“ teší sa z novej piesne spevák Pary Lasky.

Jack Savoretti – Dancing Through The Rain

Britský spevák a skladateľ, Jack Savoretti, vydal v minulom roku album Europiana, ktorým si získal srdcia fanúšikov aj uznanie kritikov. Už 20. mája sa chystá vydať špeciálnu rozšírenú edíciu s názvom Europiana Encore, na ktorej sa dočkáme aj šiestich úplne nových piesní. Jednou z nich je aj srdečná skladba plná nádeje „Dancing Through The Rain“.

„Vždy je priestor pre pieseň o nádeji,“ vraví Jack. „Teraz, viac než kedykoľvek predtým cítim, že potrebujem pri spievaní tohto songu tancovať v daždi,“ dodáva. Českí fanúšikovia si 38-ročného sympaťáka môžu naživo vychutnať už 29. septembra, kedy príde zaspievať do pražského klubu Roxy.

Jeremy Loops – Better Together

Spevák, skladateľ a producent z Juhoafrickej republiky, Jeremy Loops, oznámil vydanie nového albumu Heard You Got Love. Ten uzrie svetlo sveta už 8. júla. Ešte predtým však naňho upozorňuje motivačným singlom „Better Together“, ktorý napísal spolu s Edom Sheeranom a jeho spolupracovníkmi, ktorí stoja za obrovským hitom „Shape Of You“.

„V mnohých aspektoch sme podobní umelci. Raz sme spolu strávili noc rozprávaním si o našej práci a on navrhol, aby sme spolu niečo napísali,“ približuje spoluprácu Jeremy Loops.

Annabelle – Toothbrush

Speváčka ANNABELLE je čerstvou držiteľkou ceny Anděl za Objav roka a predstavuje svoj nový singel „TOOTHBRUSH“, ktorý vznikal na medzinárodnom songwriting campe v spolupráci s nórskou umelkyňou Matildou Gressberg a producentom z Fínska, Leom Jupiterom. „TOOTHBRUSH je o trust-issues, o takej tej prehnanej nedôvere v niekoho, do koho sa zamilujeme. Pritom je na ňom všetko správne, možno až príliš, a preto hľadáme ten háčik,“ priblížila význam intímnej balady speváčka, ktorá v priamom prenose cien Anděl spievala visiac dolu hlavou.

Netradičný názov piesne, ktorý v preklade predstavuje zubnú kefku, má v skutočnosti oveľa hlbší význam. Pre ANNABELLE totiž vyjadruje symbolický začiatok vzťahu. „Keď s niekým začínaš vzťah, donesieš si k nemu zubnú kefku a necháš si ju tam. A keď sa rozídete, tak ti potom tá jeho kefka ostane a hodíš ju do koša,“ vraví speváčka. „V refréne spievam, že to nie je tak, že by som nikdy neverila na ‚navždy‘, ale až príliš často som si odniekiaľ nosila kefku. Track ale končí vetou, že je to niekto nový a iný, a k nemu si predsa zas tú zubnú kefku donesiem,“ dodáva.

Roxette x Galantis – Fading Like A Flower

Nápad prerobiť jeden z klasických hitov švédskej dvojice Roxette vznikol počas pripomienky tridsiateho výročia vydania slávneho albumu Joyride. „Na Joyride sú tri naozaj veľké hity. Povedali sme si, že skúsime nájsť niekoho, ku komu cítim rešpekt a kto by jednej z tých piesní vtlačil novú tvár a vdýchol nový život,“ prezrádza frontman skupiny Per Gessle. Voľba padla na EDM duo Galantis.

Calum Scott – Heaven

Tridsaťtriročný britský spevák a skladateľ, Calum Scott, plánuje 17. júna vydať svoj dlho očakávaný album s názvom Bridges. Z jeho druhej štúdiovky sme mohli počuť už tri ochutnávky, ďalšou z nich je nadčasová balada „Heaven“, ktorá opäť dokazuje Calumov nepopierateľný dar nachádzať nečakané spôsoby, ako vyjadriť univerzálne emócie.

„Ako skladatelia vždy hľadáme nové spôsoby, ako povedať chýbaš mi, milujem ťa alebo chcem ťa späť,“ vraví Calum Scott. „Konceptom piesne Heaven je láska medzi dvoma ľuďmi, ktorá je tak silná, že je väčšia než čokoľvek iné, než akákoľvek forma raja,“ dodáva.

Alexandra – Out Of My Head

Speváčka ALEXANDRA, celým menom Alexandra Tkáčová, je dvadsaťročná Prešovčanka, ktorá sa popri štúdiu na univerzite (prekladateľská kombinácia angličtina-slovenčina) začína naplno venovať hudobnej dráhe. Štartuje ju singlom a videoklipom Out Of My Head. Skladba vznikala postupne od leta 2021. Autorom hudby je Juraj Kováč, melodickú linku a text napísala Alexandra. O produkciu, mix a mastering sa postarali Stano Čorej a Randy Gnepa z BASEMENT studio.

“V lete 2020 sme začali tvoriť prvé piesne, pôvodne ich pár bolo aj v slovenčine, no postupne sme prešli k angličtine, ktorá mi je blízka z mnohých dôvodov. Počúvanie a interpretácia hudby sú mi prirodzenejšie v anglickom jazyku a hlavným dôvodom je, že si texty píšem sama a je v nich veľa autobiografických prvkov. Písať o nich v slovenčine tak, aby mal text zmysel, aby spĺňal rýmové schémy, dobre sa spieval a neznel gýčovo, je pre mňa nadľudský výkon, na ktorý si zatiaľ netrúfam,” povedala o svojej tvorbe Alexandra a dodala: “Text skladby Out Of My Head reflektuje nedávne obdobie môjho života, akýsi zlom v dospievaní, keď som mala pocit že neviem ani na chvíľu nájsť balans a všetko prudko skákalo “z extrému do extrému”. Veľmi zlé momenty sa striedali s veľmi peknými a ja som mala pocit, že to nezvládam. To, že som z toho sformulovala nejaké dielo, pre mňa nepriamo znamenalo aj istý druh terapie a vyrovnania sa s niektorými vecami. Keď sa teraz, už s odstupom na to pozerám, hovorím si, že hoci je ešte stále niečo z toho aktuálne, mnohé už nie, a preto som rada, že som to vtedy dala v texte zo seba von.”

Benson Boone – In The Stars

Spevák a skladateľ, ktorého objavil a podpísal Dan Reynolds z Imagine Dragons, sa blysol hneď prvým singlom Ghost Town. Pieseň o toxickom priateľstve sa stala virálnym hitom a hneď v niekoľkých krajinách si našla cestu do predných miest hitparád. V Nórsku sa dokonca vyšplhala až na samotný vrchol. Benson Boone, ktorého mohli fanúšikovia obdivovať v devätnástom pokračovaní série American Idol, uspel doma aj za oceánom, keď sa dostal do singlovej Top 25. Jeho najnovším počinom je skvelá balada In The Stars. “Napísal som pieseň o strate niekoho veľmi blízkeho,” vyjadril sa spevák. “Babička mala 97 rokov, keď odišla. Mali sme spolu veľmi pekný vzťah a táto pesnička je o všetkých krásnych spomienkach, ktoré si na našich milovaných chceme uchovať.”

BDHS – Nohy

Pod skratkou BDHS sa môže skrývať všeličo: Blikajúci Dychový Hudobný Systém, Bass/Drums/Horns/System, Bach/Debussy/Händel/Sibelius, Brutálne Dobrá Hudobná Skupina, Braňo/Dušan/Honza/Svätopluk, alebo aj iné…ale hlavne je za ňou spolok muzikantov, ktorí sa na všetko pozerajú s poriadnou dávkou humoru a nadhľadu. Skupinu BDHS založili v roku 2015 v Prešove Tomáš Paľo, Tomáš Urban a Lukáš Gulden. Hrali v zložení: trombón, bubon, barytónsaxofón. Ich zámerom bolo preniesť silu Lowbrass nástrojov a agresívnosť tanečnej hudby typu Prodigy, Fatboy Slim, či RATM do live neozvučenej pouličnej show, čo sa im podarilo zrealizovať takmer dokonale. Zo zámeru interpretovať elektronickú tanečnú hudbu akusticky sa postupne stávala skupina s elektronickým zvukom a ďalšími vplyvmi. Prvým obrazom ich súčasnej podoby je skladba Nohy.

“Pesnička Nohy vznikla ako jedna z mnohých dalších. Na začiatku bol len basový riff od Jara. Potom som k nemu doplnil harmóniu, dychovú vyhrávku a text, ktorý som napísal pri počúvaní toho basového riffu počas nočnej cesty po Požiarnickej ulici smerom ku Kauflandu. Od začiatku som vedel, že do stredu skladby chcem gitarové sólo, ktoré sa do takej disco pesničky vôbec nehodí. Neskôr tam Tomáš Urban dohral basu a gitaru a na nejakom skupinovom výlete na chatu sme prvýkrát naspievali spev, do podmazu a mali sme prvú demoverziu pesničky Nohy,” objasnil vznik skladby Tomáš Paľo.

Ava Max – Maybe You’re The Problem

Ava Max sa na novom singli mení. Speváčka, ktorú časopis Forbes v roku 2021 zaradil na prestížny zoznam 30 pod 30, vydala nový singel. Pieseň Maybe You´re The Problem je prvou ukážkou z chystanej druhej platne. Producenti Cirkut a Jonas Jeberg tentokrát hľadali inšpiráciu v dance-rockovej hudbe 80. rokov. Premenou prešla aj image speváčky, jej hlavu teraz zdobia ohnivo červené vlasy. Je aktuálne päťdesiatym najpočúvanejším interpretom planéty na Spotify a teší sa aj úspešnej spolupráci s tanečným producentom Tiestom.

Vojtaano – Nikdo feat. Pavla Zeman

Českým kinám vládne futbalový génius z Vyšehradu. V druhej polovici apríla sa do českých kín dostal film Vyšehrad: FYLM. V prvom týždni sa na dobrodružstve futbalového génia a dilina Laviho prišlo pozrieť 200 tisíc divákov, ďalšiu stovku si potom komédia pripísala v nasledujúcom víkende, čo z Vyšehradu urobilo jeden z najväčších trhákov za posledné mesiace v Čechách. Na úspechu sa podieľal aj pesničkár Vojtaano. Jeho ústredná pieseň Lavina, ktorú nahral pre zmienený internetový seriál, dávno zľudovela a hlášky z jeho novej skaldby Nikdo už kolujú nielen medzi futbalovými fanúšikmi. Film bude mať premiéru na Slovensku 19. mája!

Lauren Spencer-Smith – Flowers

Lauren Spencer-Smith, mladá speváčka a jeden z najsľubnejších hudobných talentov tohto roka, predstavuje po veľmi úspešnom tracku „Fingers Crossed“ ďalší singel, tentokrát s názvom „Flowers“. Balada o zlomenom srdci, následnej liečbe a osobnostnom raste je skvelým dôkazom speváčkinho unikátneho hlasu a schopnosti napísať silný song v iba 18-tich rokoch.

„Pieseň Flowers je o pohľade na minulé skúsenosti a uvedomenie si, že si zaslúžim viac. Chcem, aby boli ľudia schopní zamýšľať sa nad podobnými skúsenosťami a učiť sa z nich. Nie si sám a bude dobre!“ odkazuje poslucháčom Lauren.

Justin Bieber – Honest ft. Don Toliver

Globálna superstar a spevák Justin Bieber, predstavuje úderný track s názvom „Honest“, na ktorom spolupracoval s americkým rapperom Donom Toliverom. Interpreti sa vo videoklipe preháňajú po zasnežených svahoch na snežných skútroch a utekajú tak pred problémami. Samozrejme, obaja počas snímky vystriedajú nespočetné množstvo štýlových outfitov, vrátane ikonickej oranžovej kukly. O réžiu vizuálu sa postaral Cole Bennet, ktorý ma so svojou spoločnosťou Lyrical Lemonade na svedomí klipy pre Eminema alebo Machine Gun Kellyho.

Sam Smith – Love Me More

Úprimná introspekcia spevákovho vzťahu k sebe samému na ceste za objavovaním seba a šťastia. Unikátne vokály a jemná hudobná linka v príbehu o oslobodení a radosti, ku ktorému sa natočil aj poetický videoklip v srdci Londýna pod režisérskou taktovkou Luka Monaghana. To je krásny track „Love Me More“, ktorý by ste si určite nemali nechať ujsť, už len kvôli začiatku novej pozoruhodnej kapitoly hudobnej tvorby Sama Smitha.

Dany Moment – Moje srdce

Považskobystrická kapela Dany Moment predstavuje novinku Moje srdce, ktorá vyšla v distribúcii vydavateľstva Opus. Skladba o láske, ktorá má hitový potenciál, vznikla v období, kedy spevák Denis Kolek túžil mať po svojom boku niekoho, o koho by sa mohol oprieť. Videoklip ku skladbe nakrúcali na streche budovy v centre mesta.

Kryštof – Co bude pak

Kapela Kryštof si pre svojich fanúšikov pripravila ďalší singel z ich minuloročného, celkom už ôsmeho, štúdiového albumu Halywůd. Tentokrát sa vizuálneho spracovania dočkala tanečná pieseň „Co bude pak“, ktorá už na prvé počutie zaujme nielen chytľavými rytmami, ale aj nákazlivým refrénom, ako sme už u jednej z najpopulárnejších českých kapiel zvyknutí. Videoklip sa točí okolo zamilovaného páru, ktorý v príbehu zistí, že nemá zmysel trápiť sa úzkosťami zo súčasnej situácie vo svete, ale je potrebné si užívať svoj život.

„O čom pieseň naozaj je nechám na každého poslucháča. Nech si dosadí svoj vlastný príbeh, obsadí vlastnú rolu, napíše vlastný scenár,“ vyzýva frontman kapely, Richard Krajčo. „Fantázii sa medze nekladú. Tú som totiž nechal prúdiť naplno aj v dobe, keď som ju písal. A s rovnakou fantáziou, a najmä vášňou, ju vždy budeme hrať. Tak ako v klipe, ktorý pre nás nakrútil Lipo,“ dodáva spevák.

Heľenine Oči – Divoký východ

Živelné zoskupenie Heľenine Oči, vydaním novej skladby, odštartovali netradičné odpočítavanie príchodu nového albumu CIRKUS22. Pre fanúšikov si prichystali zverejňovanie videoklipov na týždennej báze. Prvým zverejneným videom je pieseň Divoký východ, chalani neostali nič dlžní svojej povesti a opäť ponúkli audiovizuálnu nálož plnú vtipu. „V kinách a na obrazovkách vidíme filmové spracovania divokého západu a pritom na Slovensku máme nespútaný divoký východ. (smiech) Takže, poukázať sme vlastne chceli na to, že v piatok podvečer sa začnú diať na východnom Slovensku veci, vie to byť poriadne divoké a je asi zrelé vedieť si spraviť srandu hlavne zo seba,“ približuje frontman kapely Martin Mihalčín.

Autorom piesne je gitarista zoskupenia Igor Polorecký. Celkovo majú na novopripravovanom albume svoje autorské piesne viacerí členovia kapely. „Toto ma veľmi teší, pretože to dáva viac farieb do finálneho pocitu z počúvania albumu,“ hovorí Mihalčín. „Igor poslal prvotný nápad a prvú slohu, ja som dorobil melódiu a text refrénu a pridal som party na violu. Následne, tak ako všetky naše skladby, prešla ešte rukou šikovného producenta Adama Kuruca, s ktorým spolupracujeme na celom albume,“ dodáva spevák.

ZDROJ: Marek Kučera | Karolína Zboniaková | Tomáš Karpel | Renáta Tomášová | Rado Mešša | Andrea Čurná

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share