HudbaSprávy

Hudobné novinky 18-2020

ANB ft. Biana Šutičová – Chernobyl Hero

Hudobný počin s názvom Chernobyl Hero má na svedomí mladé producentské duo zo Slovenska ANB. Pozvanie na featuring do singla prijala slovenská speváčka a herečka Bianka Šutičová. Videoklip ku skladbe vznikal priamo na mieste tragédie, kam tvorivý tím projektu vycestoval koncom minulého roka. Skladba oficiálne vyšla v nedeľu 26. apríla, kedy sme si pripomenuli 34 rokov od tragického výbuchu, ktorý je dodnes považovaný za najhoršiu haváriu v histórii jadrovej energetiky.

Singel Chernobyl Hero jeho slovenskí autori, formácia ANB a speváčka Bianka Šutičová spoločne s kameramanom videoklipu Petrom Hriňom venovali pamiatke a pocte všetkých záchranných zložiek, vedcov a ľudí, ktorí v Černobyle po havárii položili životy, aby zminimalizovali škody, ktoré tragédia napáchala.

Pitbull – I Believe That We Will Win (World Anthem)

Americký spevák, rapper a producent Pitbull vydáva singel I Believe That We Will Win, ktorý má slúžiť ako hymna proti pandémii vírusu COVID-19 nesúce posolstvo nádeje, viery, pozitivity a sily. Singel spoločne s videoklipom má byť povzbudením pre ostatných interpretov, aby na svojej sociálnej siete nahrali krátke video, v ktorom budú spievať refrén skladby a zároveň sa budú povzbudivo biť do hrudníka. „Poďme spoločne ukázať svetu, že najsilnejší sme, keď sa spojíme a bojujeme za jednu vec – za život,“ približuje ideu skladby Pitbull. Časť výťažkov zo singlu navyše poputuje na konto organizácie Feeding America.

Pitbull sa zapísal do povedomia verejnosti predovšetkým ako výherca Grammy, úspešný podnikateľ, filantrop a motivačný rečník. Za svoju hudobnú kariéru vyhral nespočet cien, nahral desiatky svetových hitov, získal stovky zlatých a platinových certifikáciou, predal vyše 80 miliónov singlov a na svojom konte má cez neuveriteľných 15 miliárd streamov. Medzi Pitbullove najväčšie hity patrí Timber, Rain Over Me alebo International Love.

Rolling Stones – Living in A Ghost Town

Legendárna kapela Rolling Stones vydáva po ôsmich rokoch nový singel Living in A Ghost Town, ktorý spoločne napísal Mick Jagger s Keithom Richardsom. „Už pred karanténou sme nahrávali v štúdiu nový materiál a našli sme jednu skladbu, ktorá skvele rezonuje so súčasnou situáciou. S Keithom sme sa preto rozhodli, že jej vydáme hneď, „približuje vydanie Jagger.

Rolling Stones sú kapelou, ktorá je od svojho počiatku v roku 1962, kedy boli protipólom svatouškovských Beatles, neodmysliteľným pilierom rockovej hudby. O tom vypovedá aj ich zaradenie na štvrté miesto v rebríčku päťdesiatich nesmrteľných interpretov rock’n’rollu časopisuRolling Stone, dvojnásobný zisk Grammy za celoživotné dielo a uvedenie do Rock’n’rollovej siene slávy. Tvrdé jadro kapely tvoria na rytiera pasovaný spevák Mick Jagger a gitarový mág s životným príbehom rebela Keith Richards.

Pavel Callta – Jako by byl náš poslední (feat. Eva Burešová)

Populárnemu  českému spevákovi sa na prelome roka podarilo zopakovať úspech, ktorý dosiahol v roku 2017. Vtedy sa spojil s Leošom Marešom, aby spoločne naspievali hit Píšem si svůj sen. Skladba dosiahla 15 miliónov zhliadnutí na YouTube a 1,4 miliónov prehratí na Spotify. Minulý rok sa hudobník spojil s Pokáčom a pripravili s ním Písničku, ktorej videopodoba mieri k deviatim miliónom na YT a nazbierala 1,3 miliónov streamov na Spotify. Duety mu sedia a tak vám ponúkame novinku Jako by byl náš poslední, kde si Callta pozval speváčku a herečku Evu Burešovú, známu z českých seriálov Slunečná a Modrý kód. Ich video za necelých 24 hodín preskočilo hranicu 125 tisíc zhliadnutí, čo je skoro o 10 tisíc viac, ako za rovnaké obdobie pri zmienenom hite s Marešom.

Niall Horan – Black And White

Bývalý člen One Direction Niall Horan vydáva singel Black And White, ktorý pochádza z jeho druhého albumu Heartbreak Weather. Doska vyšla v marci tohto roku a v Británii, Írsku, Mexiku a Spojených štátoch debutovala na prvej priečke tabuliek albumov. „Black And White je jedna z mojich najobľúbenejších piesní, čo som kedy nahral a myslím, že ju mám aj najradšej z celého albumu. Skladba vznikla na Bahamách a premýšľam o nej ako o svadobnej piesni, pričom názov je metaforou pre svadobné oblečenie ženícha a nevesty. Black And White rozpráva o vašej prvej láske, s ktorou idete v pätnástich na prvé rande a hovoríte si: Jo. To je ono, tohoto človeka si vezmem. Presne takto sa to predsa robí vo filmoch, „približuje singel Niall.

Sólový debut Nialla Horana This Town dostal 350 miliónov streamov a predali sa ho bezmála 3 milióny. Skladba bola neskôr súčasťou debutového albumu Flicker, na ktorom sa ďalej nachádzali hity, ako je napríklad Slow Hands, ktorý sa umiestnil na prvej priečke hitparád v 44 krajinách sveta, alebo Too Much To Ask, ktorý nazbieral vyše pol miliardy streamov. Z chystaného albumu Heartbreak Weather vyšiel ako prvý singel Nice To Meet Ya, ktorý si pripísal vyše 300 miliónov streamov. Horan za svoju kariéru získal bezpočet ocenení – People ‚Choice Award, Teen Choice Award, Radio Disney Music Award a iHeartRadio MMVA.

Karmen Pál-Baláž – Zažiť ešte raz

Z albumu Kúzlo, ktorý  vyšiel koncom minulého roka, prichádza Karmen Pál -Baláž s ďalším singlom Zažiť ešte raz. K piesni natočila aj videoklip, ktorý prináša skvelú letnú atmosféru.

„Chceli sme spraviť niečo, z čoho bude Karmen a jej osobnosť priamo vyžarovať. Myslím, že takéto pozitívne letné pesničky k nej a jej image výborne sedia. Klip sme natáčali v Šaštíne na prírodnom jazere Gazarka a v noci sme natáčali v Nemšovej na Ranchi 13“ približuje režisér videa Robo Bošeľa.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu prebiehalo natáčanie za prísneho dodržiavania hygienických štandardov: „Koronavírus nám natáčanie dá sa povedať, že aj zľahčil aj sťažil. Zľahčil nám ho v zmysle, že priestory, kde sme chceli točiť, sme nemuseli “odľudňovať“, ale zároveň v rámci obstarávania rekvizít a oblečenia nám zatvorené obchody značne skomplikovali situáciu.“

Karmen sa len niekoľko týždňov predtým vrátila aj s priateľom z Nemecka, takže aj natáčanie sa muselo posunúť kvôli povinnej karanténe. Keďže ju však absolvovala s priateľom Jarom, bolo rozhodnuté aj o jej hereckom partnerovi.

“Pesničku mi napísal Adam Ďurica, je aj textovo aj hudobne pozitívne naladená, preto sme sa rozhodli natočiť k tomu letný klip v domácom prostredí, na Slovensku, pri jazere a pri ohníku na lúke. Mám z toho veľkú radosť, že si v klipe so mnou zahral Jaro. Tajne som si to aj priala mať s ním spoločný klip plný lásky, ale som si ani nevedela predstaviť, že na to príde vhodná chvíľa. Bolo to milé natáčanie, doslova som sa na nič nemusela hrať, len byť sama sebou. “ opisuje natáčanie Karmen.

Welshly Arms – Stand

Americká bluesrocková kapela Welshly Arms vydáva singel Stand, ktorý nasleduje úspech predchádzajúcich hitov Learn To Let Go a Trouble, ktoré si len na YouTube pripísali niekoľko miliónov prehraní. „Viac ako inokedy sa teraz potrebujeme spojiť. Dúfame, že všetci začneme tým, že strhneme múry, ktoré stoja medzi nami a láskou k našim susedom, „približuje skladbu kapela. „Tým, že sa spoločne postavíme za odmietnutie predsudkov a nerovností, ktoré sú morom spoločnosti, vytvoríme mierumilovnejší svet, v ktorom budeme chcieť všetci žiť bok po boku. Všetkým nám v žilách koluje rovnaká krv. „

Welshly Arms v minulom roku vzali útokom české rádia svojimi hitmi Legendary a Sanctuary, ktoré sa vyšplhali až na prvú priečku hitparád a na Spotify a YouTube si dohromady pripísali cez 150 miliónov prehratí. Vďaka nim sa kapela dostala na pódiá najväčších svetových hudobných festivalov, ako je Lollapalooza, Rock am Ring alebo Reading and Leeds.

Vidiek featuring Boban a Marko Markovič – Hrajte trúbky

Rytmická novinka Hrajte trúbky v sebe spája povestnú pozitivitu Vidieka a hudobné majstrovstvo Bobana a Marka Markovičovcov. „Prvýkrát som Bobana s orchestrom počul v soundtracku Kusturicovho filmu Underground a hneď som sa do nich zamiloval. Osobne sme sa stretli až minulý rok v septembri v Bratislave, keď koncertovali v Slovenskom rozhlase. Fantastický koncert. Padli sme si do oka a povedali sme si, že musíme spolu niečo spraviť. Chvíľu sa nič nedialo, ale kríza, ktorú priniesla pandémia, nás naštartovala a výsledok stojí za to. Naschvál sme to tomu vírusu ukázali, že hudba je silnejšia a musí nás zabávať aj teraz. Jednoducho ako keby sa nič nestalo,“ hovorí o pesničke Jano Kuric.

V čase, kedy si udržujeme medzi sebou bezpečnú vzdialenosť a nikam necestujeme, je ťažké hovoriť o spoločnom nahrávaní. Každý preto nahrával sám, vidiečania po jednom v Bratislave a Rovinke, Boban v rodnom mestečku Vladičin Han na juhu Srbska a  Marko v Belehrade. Mixovalo sa v Šamoríne a mastrovalo v Londýne. Autorom hudby a textu je gitarista Richard Jajcay.

Jana Hubinská – Mil pasos a Len tak

Španielsky song „Mil Pasos“ od speváčky Soha zaujal Janu Hubinskú už pred troma rokmi. Na realizáciu si prizvala všestranného hudobníka Petra Luhu.

„Mil pasos som mala už nejaký čas uloženú v pamäti, ale nevedela som, s kým by som ju nahrala. Jedného večera som sa na koncerte stretla s Petrom Luhom. Slovo dalo slovo a o nejaký čas sme ju vo svojom vnímaní a cítení nahrali. Peťo je skvelý hudobník a je aj nesmierne technicky zdatný. Celú skladbu nahral, zmixoval a spolu sme ju naspievali.“ vysvetľuje s úsmevom Jana Hubinská. 

K španielskej skladbe „Mil Pasos“ je na svete aj energický tanečný videoklip. Jeho scenár a réžiu si zobrali na starosť Jana Hubinská a Peter Luha. Za kameru sa postavili Tomáš Majláth a Patrícia Macová. Strih má na konte Peter Luha a Tomáš Majláth. 

Druhý duet vznikol pred rokom v štúdiu Pavla Kvassaya. Skladbu „Len tak“ zložil pre Janu Hubinskú Tibor Farkaš. Zosnulý autor hudby a textu napísal pre Janku celkovo päť piesní, ktoré sa dočkajú realizácie.

„S Tiborom sa poznáme od 16-tich a odvtedy sme sa sem tam, viac menej náhodne stretli či už cez muziku, na koncertoch alebo na motorkách. Minulý rok mi zavolal, či by som mu nenaspievala nejakú pesničku. Spolupracovali sme na piatich skladbách skoro päť mesiacov, podľa časových možností. Skladali a hľadali sme najlepšie slová, nástroje, rytmy, zvuk. Skladba „Len tak“ bola prvá hotová. Nasledovali ďalšie a ja som sa potom na chvíľu z nášho projektu stratila, mala som iné pracovné povinnosti. Keď mi volali, čo sa stalo, bol to pre mňa šok a dodnes tomu celkom neverím. Prvýkrát som počula naše pesničky na rozlúčke s Tiborom. Bola to pre mňa nepochopiteľná situácia, absurdná, strašne smutná. Tibor sa však vždy smial a ja som presvedčená, že tie skladby sú úžasné a zaslúžia si ísť medzi ľudí. Takže ideme ďalej…“ uzatvára Janka Hubinská. 

Lukáš Adamec – Najviac

Talentovaný spevák ani v posledných týždňoch neubral na  kreativite a vdýchol život dvadsaťročnému textu.  Výsledkom je pieseň Najviac. K nej má Luky naozaj blízko, spolupracujú na nej totiž ľudia, ktorí stoja po Lukášovom boku a hudobne ho sprevádzajú po celé roky.  Príjemným prekvapením však bola nová spolupráca s českou hviezdou. „Pieseň má rovnakých autorov ako skladba Horúca láska. Aby som bol konkrétny, za hudbu je to Tomi Okres, text má pod palcom Vlado Krausz, no predsa len by som vyzdvihol prácu Jana Steinsdörfera (z kapely Chinaski), ktorý pieseň produkoval do výslednej podoby. Tomi mal výborný nápad dať svojmu kolegovi z kapely, v ktorej hrá – Honzovi, do rúk podklady, nech s nimi urobí, čo uzná za vhodné,“ usmieva sa pri tejto myšlienke Lukáš a dopĺňa: „Veľmi sa mi páčilo, ako tento základný koncept uchytil a vytvoril niečo, čo je pre mňa i moju tvorbu celkom nové. A to napriek tomu, že samotný text pochádza z roku 2000, finálna verzia skladby ide ruka v ruke s aktuálnou dobou,“

„Celú skladbu vnímam hlavne ako túžbu, aby bolo všetko čo najskôr v poriadku. Je to naozaj trefná ukážka toho, po čom ľudia túžia, avšak nielen v súvislosti s koronavírusom. Pesnička je o nádeji a chcel by som ňou nás všetkých povzbudiť. Aby sme sa nekoncentrovali na to zlé, ale naopak vnímali krásu, ktorá čoskoro príde. Nechoďme s čiernym obláčikom nad hlavou, ale obráťme tvár k slnku,“ priblížil Adamec svoje vnímanie novinky.

Masterout – Sweet Banana

MASTEROUT je skupina DJ-ov a producentov z Barcelony, ktorá sa viac ako 7 rokov venuje elektronickej hudbe. Vášeň pre hudbu spája jej dvoch členov, Sebastiána Rodrígueza a Alberta Rialho.

Ich štýl je založený na kombinácii elektronických žánrov (House, Tech House a EDM) s inými žánrami vrátane mestskej hudby, rapu, hip-hopu, rocku atď. Z ich produkčného štúdia vyšli skladby uverejnené na etiketách, ako napríklad Avenue Recordings a Bedroom Muzik.

ZDROJ: Karolína Zboniaková a Tomáš Karpel, Universal Music | Renáta Tomášová, Warner Music | Adriána Čahojová, Soul for Show | Silvia Turnerová | Nora Krchňáková, NK Factory | Janka Marczellová | Vladimír Bryndák, Bryndák Records

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share