HudbaSprávy

Hudobné novinky 17/2021

music

Peter Cmorík – Lipy

5-násobný Zlatý Slávik Peter Cmorik vychádza s novou jarnou piesňou “Na ceste”. Po akustickej prírodnej piesni Lipy je to ďalší singel z ich dielne. Na ceste je súčastná, vzletná pieseň, ktorá má zaujímavý príbeh vzniku. Pesničku mu totiž zlozil Martin Harich, ktorý je aj Petrov dobrý kamarát. “Martin je samozrejme velmi nadaný a pracovitý hudobník a po spolupráci na spoločnom duete Oh my bro, ktorú sme vydali v roku 2015 mi často hovoril, že by mi chcel napísať pieseň.”

Prešlo pár rokov a Martin, ktorý mal ako chlapec v detskej izbe na stene Petrov plagát, a jednu z prvých piesní , ktoré vedel bol Petrov Dážď, poslal demo piesne Na ceste. Petrovi aj kapele sa hneď zapáčila. Dali ju do rúk skúseným producentom z LittleBeat studios, s ktorými už spolupracovali na skladbe Dva prúdy riek a ktorí vedia vytvoriť ten najlepší súčasný sound. “Pieseň Na ceste je príjemná, vzletná ako stvorená do dobrého počasia” teší sa z novinky Cmorik, ktorý sa už nevie dočkať letných teplých dní, ktoré su bude užívať so svojimi dvojičkami a manželkou huslistkou Danielou Lovlin. “A najviac si želám, aby sme už naozaj boli Na ceste na koncerty za našimi fanúšimi” dodáva nedočkavo.

Rosé – On the Ground & Gone

Rosé, jedna zo speváčok juhokórejskej dievčenskej skupiny BLACKPINK, vydáva svoj dlho očakávaný sólový projekt, ktorý nesie názov R. Takzvaný single-album obsahuje dve piesne. „On The Ground“ je nevšednou kombináciou jemných gitár s energickými rytmami a ponúka intímny pohľad na to, akú cenu môže mať nasledovanie svojich snov.

Song „Gone“ je opäť gitarová, ale rozchodová balada. „Now I’m all alone, crying ugly / You broke my heart just for fun / Took my love and just left me numb, spieva speváčka v piesni nežným hlasom.

James TW – Butterflies

Platinovo ocenený britský spevák James TW vydáva novú skladbu Butterflies, ktorá je jeho prvou v tomto roku. Pieseň pre Jamesa značí novú kapitolu, v ktorej opisuje svoje pocity z nedávneho rozchodu. Po svojom debutovom albume Chapters z roku 2019 začal James TW pracovať na novej hudbe, čo bolo zrovna v čase, kedy sa svet uzatvoril do lockdownu. James TW sa zároveň ocitol na konci šesťročného vzťahu a preto sa opäť obrátil k hudbe.  

„Všetko, čo som napísal, bolo o rozchode,“ priznáva. „Spoznali sme sa, keď som mal 15 a o rok neskôr sme spolu začali chodiť. Bývali sme spolu a dokonca som s ňou plánoval prežiť zvyšok života. Bol to pre mňa obrovský šok, a tak sa to nejak prenieslo aj do moji piesní,“ vraví umelec a dodáva, že v nových piesňach sa snažil zachytiť všetky svoje emócie. 

Zuzana Mikulcová a Peter Lipa – Nenápadný nápad 

Medzinárodný audiovizuálny projekt Fúzie speváčky a skladateľky Zuzany Mikulcovej predstavuje ďalšie spojenie. Po slovensko-českých spoluprácach s Danom Bártom, Barborou Mochowou a skladbe Whisper so sýrskou speváčkou Larou Abou Hamdan, teraz prichádza slovenské medzigeneračné hudobné stretnutie s Petrom Lipom. 

“Zo štvrtej fúzie s Petrom Lipom sa veľmi teším. Peter ma už viackrát zavolal na spoluprácu a teraz som ho s radosťou pozvala ja. Spoznali sme sa už v roku 2009 na súťaži Nové tváre slovenského jazzu. Odvtedy sme si spolu niekoľkokrát zaspievali pri rôznych príležitostiach. A máme už aj dve spoločné nahrávky. Jednu z nich sme sa na album Fúzie rozhodli prerobiť a nahrať trochu inak,” povedala o motivácii na novú verziu spoločnej pesničky Zuzana.

Skladba Nenápadný nápad vyšla pôvodne v roku 2019 na albume Peter Lipa – Dobré meno. Jej nová verzia vznikla v produkcii Andreja Hrušku. 

Karin Ann, Macca Wiles – sociopathic

Sociopathic je vydarenou hudobnou fúziou – na jednej strane je tu Karin Ann a jej dark pop, ktorý si poslucháča podmaní svojou signifikantnou temnou atmosférou a na druhej strane Macca Wiles so svojimi chytľavými trapovými beatmi, ktoré v skladbe zaujmú hneď od prvej sekundy. 

V spoločnom posolstve títo dvaja umelci hovoria o toxických vzťahoch a prostredníctvom hudby ponúkajú oporu a útechu svojej generácii. “Sociopathic je o vzťahoch. Je o tom, čo sa môže stať, keď sa vzťah nevyvinie dobre a prinesie obom partnerom bolesť a emocionálnu traumu,” vysvetľuje Karin odkaz skrytý v texte svojej novinky. “Vždy som chcel hovoriť príbehy. Keď človek spieva, môže odovzdať tak veľa emócií… V mojich piesňach často otváram témy, o ktorých sa ľudia väčšinou boja hovoriť zo strachu, že by ukázali svoju emočnú stránku,” dodáva Macca, aktuálny britský objav, ktorý zbiera pozitívne recenzie uznávaných médií ako legendárny britský hudobný portál NME, britský hudobný magazín zameraný na rockovú a undergroundovú hudbu Rock Sound či americký hudobný portál Earmilk. Okrem toho bol len pred pár týždňami ocenený ako víťaz kategórie Zahraničný objav roka 2020 v Hudobných cenách českého Rádia Evropa 2.  

Pod produkciou skladby sociopathic je podpísaný britský producent Matt Schwartz (Yungblud, Massive Attack, Halsey). Videoklip k singlu vznikol v apríli v Bratislave a Macca kvôli nakrúcaniu priletel za Karin Ann na Slovensko z Veľkej Británie. Singel sociopathic je zároveň predzvesťou Karininho debutového EP, ktoré vyjde už v máji. Karin sa v týchto dňoch zároveň pripravuje na vypredané turné s poľskou hviezdou Sanah, ktoré dostala pozvanie absolvovať ako predskokanka a ktoré sa začína už 20. mája.

Matej Smutný – Fairytale

Skladba Fairytale je druhým oficiálnym singlom talentovaného slovenského hudobníka. Matej ho opäť nahrával v medzinárodnej zostave spolupracovníkov v štúdiu na Malte, kde vznikol aj jeho úspešný debut  Psycho Love. Tomu sa dostalo pozornosti až za oceánom, keď prenikol do amerických a kanadských playlistov na Spotify. U nás sa dlhé týždne drží v oficiálnom prehľade najhranejších piesní v slovenských rádiách. Zaslúžene je pieseň porovnateľná s tým, čo sme v tomto žánri zvyknutí počúvať zo zahraničia.

Ella Henderson x Tom Grennan – Let’s Go Home Together

Finalistku britskej súťaže X Factor 2012 poslucháči registrujú predovšetkým ako speváčku, ktorá požičala hlas hitom Glitterball (Sigma), Here For You (Kygo), Hold Me Close (Sam Feldt), This Is Real (Jax Jones) alebo We Got Love (Sigala). Samostatne si v Anglicku pripísala prvé miesto v albumovom rebríčku s debutomChapter One a bodovala hneď s niekoľkými singlami. Na novinku Let’s Go Home Together si pozvala Toma Grennana a ako sa zdá, bol to výborný nápad. Dvom výrazným hlasom to vedľa seba veľmi pristane a na britských ostrovoch singel patrí k najúspešnejším skladbám súčasnosti, keď sa čerstvo dostal do sledovanej Top 10. A jeho popularita sa celkom rýchlo šíri. 

ZDROJ: Krištof Kiss, Peter Cmorík Band | Karolína Zboniaková, Universal Music | Rado Mešša, pro:messa | Adriána Čahojová, Soul for Show | Renáta Tomášová, Warner Music

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share