HudbaSprávy

Hudobné novinky 17-2020

Wohnout – Jsme na zkoušce v roušce

Česká kapela Wohnout natočila klip k novej piesni Jsme na zkoušce v roušce. Pieseň vznikla v dobe karantény bez skúšania, iba cez internet a ako hostí si Wohnouti prizvali Tereziu Kovalovú, Daru Rolins, Oto Klempířa, Vaška Bláhu z Divokého Billa, Márdiho z Vypsanej Fixy, Kuba Rybu z Rybiček 48, Pokáča a Dr. Štefánika z Horkýže Slíže.

V posledních dnech jsem zažil neobvyklou hudební jízdu. Složili jsme velmi rychle písničku a vyzvali řadu pečlivě vybraných kamarádů, aby se taky zúčastnili. A oni se zúčastnili. Všechno se dělalo na dálku, každý svůj part nazpíval doma, telefony, maily, docela to lítalo. Vznikla jistě řada dalších písniček na tohle téma a někteří z toho můžou býti už otrávení. Je to trochu tenkej led, pravda, proto jsme to zkusili udělat jinak,“ popisuje vznik singla Matěj Homola.

Song zmiešal Milan Cimfe v štúdiu Sono records, producentsky sa zapojil Michal Skořepa, ktorý tiež videoklip zostrihal. „Můj pátej klip s Wohnoutama, kterýho jsem se tentokrát zúčastnil i po stránce hudební, coby producent (už jsem to volal mámě) i host. Natočil jsem pár kytar, klavír, zazpíval atd. Ta animovaná postava, co je se mnou v záběrech je Pan Lynx, ale zatím si nepřál, abych o něm moc mluvil…“

Jose Delgado, Fellipe Faria, Becca – Festinha Hoje

Jose Delgado, skúsený španielsky DJ, ktorý sa tentokrát spojil s Fellipe Fariom a Beccou a výsledkom je zaujímavý song, ktorý určite poteší srdcia milovníkov latino hudby.

Suburbya – Quero Você

V rádiu Italia Network bol kedysi fantastický rozhlasový program s názvom SUBURBYA. Bolo to v polovici 90. rokov a bolo v ňom veľa skvelej house-ovej hudby a keďže zvuk tejto piesne pripomína tieto minulé časy, autori nazvali tento projekt SUBURBYA. Zaujímavý zvuk a portugalské vokály robia tento song veľmi príjemný a zaujímavý.

Stevon – Under Ocean (feat. Adriana Habrdová)

S Adrianou to bola jedinečná, veľmi zaujímavá spolupráca. Prvýkrát sme sa naživo videli hodinu pred samotným nahrávaním. Preskúšali sme si pieseň, ktorú sme si spolu prehrali cez video, aby sa pripravila, pokecali sme a šli sme  nahrávať,“ opisuje spoluprácu producent Stevon a pokračuje: „Keď sme dali prvý pokus, vedel som že to bude hračka. Adriana má za sebou bohaté skúsenosti a spev má v krvi. Chceli sme aj skúšku osobne, ale mali sme obidvaja nasekané obdobie. Keďže som chcel pieseň zakomponovať svojho albumu,  ktorý bol už takmer hotový, rozhodli sme sa ísť touto cestou, potom Adriana prišla do Košíc do štúdia a pieseň sme nahrali.“

Stevon sa netají želaním, že s Adrianou plánuje aj ďalšiu spoluprácu, napríklad natočiť naozajstný videoklip, no udalosti, ktoré sa momentálne odohrávajú u nás, povolili zatiaľ len lyrics video, ktoré určite nič nepokazilo. A neostane len pri videoklipe, ale Stevon verí, že budú mať obidvaja časový priestor, ešte túto zimu prídu s novým spoločným singlom.

Lucie Bílá – Cirkus bude

Lucie Bílá sa v čase karantény rozhodla potešiť svojich fanúšikov hudobným darčekom. Už na začiatku mimoriadneho stavu v marci tohto roka odohrala s Petrom Maláskom komorný koncert „Živě z Otvovic“, ktorý bol odvysielaný na jej sociálnych sieťach. Predchádzajúce úspešné piesne Protože a Mám ráda život majú dohromady už vyše tri a štvrť milióna vzhliadnutí a stali sa rádiovými hitmi. Teraz prichádza s ďalším singlom a lyric videom s názvom Cirkus bude. Pieseň pochádza z jej aktuálneho albumu Ta o mně, za ktorý obdržala ihneď po vydaní zlatú platňu. Na novom singli Cirkus bude sa po hudobnej i textovej stránke podieľali Jana Infeldová a Jan Vávra zo skupiny Jananas a o vizualizáciu sa postaral Patrik Černoch. Prednedávnom navyše dvadsať-násobná slávica dostala od fanúšikov špeciálne narodeninové prekvapenie, a to video k piesni O lásce.

„V tieto dni mám jedinú túžbu, a to pobaviť svojich fanúšikov. Šitie rúšok do nemocníc a hospicov mi zaberá denne veľa času, ale pri tom zostáva dosť i pre ľudí, ktorí sú v mojej Insta a Facebook rodine. Vymýšľam pre nich vtipné videá a súťaže o mojich anjelikov, náramky či LB kávu. Ukážkou toho, že sa ľudia chcú baviť, je napríklad jedna situácia, kedy mi prišlo sto tisíc srdiečok, z ktorých som vybrala štyridsať výhercov. Plánované nakrúcanie videoklipov sa zatiaľ odložilo, ale lyric video na Cirkus bude je v tomto okamihu báječným spôsobom, ako ľuďom predstaviť veselú optimistickú pesničku. Video pripravil skvelý fotograf a kameraman Patrik Černoch, ktorý sa stal pred časom neodmysliteľným členom môjho tímu. Dúfam, že pesnička Cirkus bude poteší i poslucháčov našich rádií,“ hovorí Lucie Bílá. 

Hailee Steinfeld – I Love You’s

Na Oscara nominovaná herečka a multiplatinové speváčka Hailey Steinfeld vydáva Annie Lennox inšpirovaný singel I Love You ‚s, ktorý prináša posolstvo nádeje, optimizmu a seba-lásky.“Po tom, čo som si prešla rozchodom, som sa rozhodla, že sa potrebujem zamerať sama na seba a uzdraviť sa, bez toho by ma rozptyľoval ďalší vzťah,“ komentuje singel Hailee. „Na uprednostňovanie seba samého a na postupnom rozhodovanie, čo je pre mňa najlepšie, je niečo oslobodzujúceho, čo vám dodáva silu. A o tom presne je táto nahrávka. „I Love You ‚s je prvou časťou dvojdielneho projektu, ktorého detaily budú ešte len odhalené.

Hailey Steinfeld sa rýchlo stala jednou z najpopulárnejších vychádzajúcich popových hviezd. Na svojom konte má zatiaľ vyše osem miliárd streamov a jej single Love Myself, Starving, Most Girls a Let Me Go sa stali platinovými hitmi. Čo do hereckej kariéry sa Steinfeld objavila vo filmoch, ako je Horkých sedemnásť, Ladíme 3 alebo Bumblebee a dabovala Spider-Gwen vo filme Spiderman: Paralelné svety.

Sam Smith, Demi Lovato – I’m Ready

Britský spevák a textár Sam Smith vydáva singel I’m Ready, na ktorom spolupracoval s americkou speváčkou Demi Lovato. Obaja skrz neho dávajú vedieť svetu, že sú pripravení, aby ich niekto miloval. K singlu bol natočený aj olympijskými hrami inšpirovaný videoklip, ktorý režíroval Jora Frantzis (Cardi B / Rosalia) a o choreografiu sa postaral Sean Bankhead(Normani / Missy Elliot).

Od globálneho úspechu, ktorý Sam Smith zaznamenal/a s vydaním debutového albumu In The Lonely Hour Smith predal/a cez 25 miliónov platní, získal/a rad pôsobivých ocenení – za všetky menujme štyri Grammy, tri Brit Awards a Golden Globe, za úspechy na poli hudby bol/a zapísaný/a do Guinessovej knihy rekordov a stal/a sa jedným z najväčších spevákov súčasnosti. Medzi ich najväčšie hity patria La La La s Naughty Boyom, I´m Not the Only Onealebo Too Good At Goodbyes, ktoré všetky presiahli miliardu prehranie len na YouTube. Posledný zo spomínaných bol takisto Samovým druhým singlom (po Stay With Me), ktorý na Spotify presiahol miliardu prehraní. Smithovou hudobnoi inšpiráciou je Adele, Amy Winehouse, Whitney Houston alebo Beyoncé.

Demi Lovato sa sprvu presadila predovšetkým ako jedna z hlavných postáv seriálu Camp Rockna Disney Channel. Následne však odštartovala aj hudobnú kariéru, ktorá aktuálne číta šesť štúdiových albumov, pričom všetky debutovali v Top 5 rebríčka Billboard 200. Medzi najväčšie hity dosiek patrí This Is Me, Here We Go Again, Skyscraper, Give Your Heart a Break, Heart Attack alebo Sorry Not Sorry. Lovato celkom predala cez dva milióny albumov a dvadsať miliónov singlov len v USA, pripísala si cez 6 miliárd streamov, hrala v slávnom seriáli Glee a je zapísaná do Guinessovej knihy rekordov ako najmladší porotca talentovej súťaže X-Factor. Ďalej je Demi držiteľkou niekoľkých MTV Video Music Award, Teen Choice Award, People ‚Choice Award, Brit Award a Grammy a v tomto roku ohromila hudobný svet živou adaptáciou skladby Anyone, cez ktorú oznámila svoj návrat scénu. Okrem hudobného priemyslu sa Lovato venuje boju za práva LGBT komunity, žien a ľudí s mentálnymi poruchami.

Robo Opatovský – Modlím sa hudbou

Robo Opatovský je známy svojim zdravým spôsobom života aj bezbrehou láskou k rodine. Miluje tiež hudbu a toto všetko ešte intenzívnejšie prežíva v súčasných náročných časoch. „Modlím sa každý deň. Je to skôr poďakovanie za zdravie, rodinu, inšpiráciu. Často meditujem, snažím sa stíšiť a hľadať odpovede na rôzne otázky. Hudba je pre mňa dar od Boha. Je to liek, ktorý lieči dušu. Aj v tomto období počúvam hudbu, tvorím nové pesničky a aj keď sa to nezdá, i toto obdobie je pre mňa veľmi inšpiratívne,“ vraví Robo Opatovský.

Toto všetko vyjadruje aj jeho novinka „Modlím sa hudbou“. Vznikla už dávnejšie, ešte v časoch, keď o koronakríze nik nechyroval. Otextoval ju Martin Chudík. „Je to úžasné ako hudba spája národy. Myslím si, že celý svet v tejto dobe vníma liečivú silu hudby. Pesničkou som chcel vzdať hold mojej láske – hudbe, ktorá ma sprevádza celý život, lieči ma a nabíja energiou. Dnes ju venujem ľudom v prvej línii, bojovníkom s koronou, lekárom, záchranárom, sestričkám a všetkým obetavým ľudom, ktorí si zaslúžia našu úctu a rešpekt,“ dodáva Robo Opatovský.

Skladba má aj videoklip, ktorý sa nakrúcal nedávno – už počas mimoriadnych opatrení. Jeho autormi sú Samuel Hindy a Filip Cemper. 

Marko Damian – Dystópia

Marko Damian už svojím debutovým albumom 50 Westside dokázal, že na slovenskú hip-hopovú scénu prináša niečo, čo ho značne odlišuje od ostatných interprétov. Tvorba mladého rappera z Bratislavy sa vyznačuje chytľavými vokálnymi melódiami s prvkami popu. Damianova hudba stavia na temných sub-basových linkách, ktoré sú podporené melancholickými zvukmi. Na novom EP P.O.P! prehlbuje všetky svoje doterajšie prednosti, zároveň však začína viac experimentovať. Dôkazom toho je aj úvodná skladba Link, kde do minimalistického RnB beatu vkladá prvky „mumble“ rapu (mumlavého rapu), ktorý je na slovenskej scéne pomerne vzácnou disciplínou.

Katapult – Zahrajem vám rokenrol!

Skupina Katapult nahrala nový singel Zahrajem vám rokenrol!, ktorý avizuje chystaný album Nostalgia. Jeho prípravy, tak isto ako aj turné, plánované od polovičky marca, momentálna situácia odsunula na neskôr.

Tohtoročné 45. výročie existencie chcel Katapult osláviť so svojimi fanúšikmi na celoročnej Nostalgia tour. Taký istý názov zvolil kapelník Oldřich Říha aj pre nový album, ale pandémia bohužiaľ natáčanie zastavila a jendotlivé koncerty presúva.

Svojich priaznivcov chce Katapult potešiť aspoň prvým singlom Zahrajem vám rokenrol!, ktorý Oldřich Říha napísal v decembri minulého roka. Pri počúvaní textu až mrazí, ako aktuálne pieseň vznikla.

Majk Spirit – My ľudia

Majk Spirit prináša svojím fanúšikom jeden projekt za druhým i počas obmedzení spôsobených korona pandémiou. Zákaz konania verejných podujatí preklenul alternatívou klasických koncertov – vysielaním live stream online shows na svojich sociálnych sieťach. 

V týchto dňoch prichádza s ďalšou novinkou – vydáva nový singel s videoklipom My ľudia. Za skladbou sa skrýva zaujímavý príbeh. Napísal ju totiž už pred dvoma rokmi. Jej čas, aby vyšla ako oficiálny singel, však prišiel až teraz. „Tento song som napísal už v roku 2018, keď som pracoval na albume Nie Som Tu Náhodou. Bolo to presne pred dvoma rokmi na Srí Lanke na meditačno – detoxikačnom pobyte. Nezaradil som ju vtedy na album, lebo už bol plný vážnych vecí a potreboval som skôr tracky na odľahčenie… Skladba dozrela v šuflíku a je zaujímavé, ako je teraz ešte oveľa aktuálnejšia ako keď som ju písal… Výborne sa hodí na túto dobu, takže som sa ju rozhodol pustiť von,“ rozpráva Majk príbeh svojho nového singla. 

Pod vizuál novinky sa podpísal DoubleJ, ktorý nakrútil minimalistický klip s koncertnou atmosférou po Majkovom aprílovom live streame „Nový človek“, počas ktorého singel zaznel v exkluzívnej premiére prvýkrát.

Intelligency – August

Štvorica hudobníkov z bieloruského Minska ponúka anglickú variantu singla, s ktorým prerazila východne od našich hraníc. Originálna verzia patrí v Rusku k najväčším hitom začiatku roka 2020, je senzáciou ruského TikToku a najvyhľadávanejšou nahrávkou na Shazame nielen tam. Začiatkom apríla vydali Intelligency skladbu August tiež v angličtine a chytľavý motív od tej doby stihol vyprovokovať k reakcii cez 400 tisíc užívateľov služby Shazam.

Nathan Dawe – Flowers (feat. Jaykae)

Talentovaný DJ z anglického  mestečka Burton oprášil dvadsať rokov starú skladbu Flowers elektronického projektu Sweet Female Attitude. Nová verzia, v ktorej hosťuje vychádzajúca hviezda žánru grime Jaykae, sa minulý týždeň predrala do britskej Top 40 a jej popularita stále rastie.

ZDROJ: Eva Sládková, Propadanga House | Renáta Tomášová, Warner Music | Adriána Čahojová, Soul for Show, Supraphon | Vladimír Bryndák, Bryndák Records | Anna Olvecká, VI-AN | Karolína Zboniaková, Universal Music

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share