HudbaSprávy

Hudobné novinky 16/2022

music

Gladiator – Štíty Hôr

Minulý týždeň skupina Gladiator predstavila svoju novinku Štíty Hôr a zároveň vyrazila na svoje klubové turné. „Za tých pár dní, čo sme dali von našu novú pieseň sme sa stretli s pozitívnymi ohlasmi, čo nás samozrejme potešilo. Chceli by sme aby pieseň mala aj svoje video, a tak sme oslovili Laca Rychtárika, radi s ním spolupracujeme, a dali sme to dohromady. To som však ešte netušil že ma vytiahne na 20 metrovej plošine ponad stromy. Ja mám totiž strach z výšok,“ hovorí Miko Hladký na margo natáčania videoklipu. „Našťastie všetko dobre dopadlo, bol som veľmi dobre istený, takže môžem povedať že i napriek tomu som si to užil.“

Gladiator odštartovali svoje klubové turné netradične na Veľkonočnú nedeľu v Kolačíne. Ďalej ich čaká Prešov, Košice, Humenné, Nitra, Púchov, Nové Mesto nad Váhom, Bratislava a Námestovo. „Štíty Hôr je trochu pieseň aj o životnom štýle ostatných dvoch rokov. Omnoho viac som chodil na rôzne túry po horách, hradoch, skrátka len ísť do prírody. A popri tom som premýšľal, aké to bude zase koncertovať. Dlho sme čakali na moment, kedy opäť vyrazíme medzi ľudí,“ dodáva s úsmevom Georgio Babulic.

Lizzo – About Damn Time

Lizzo zverejnila nový singel a zároveň ohlásila vydanie nového albumu Special. Skladba About Damn Time je optimistickým funk-popovým dobrodružstvom, ktorým chce extravagantná speváčka urobiť hrubú čiaru nielen za pandémiou.

Jack Harlow – First Class

Aktuálna jednička americkej singlovej hitparády. Jack Harlow s novinkou First Class vládne vďaka TikToku rebríčkom na oboch stranách Atlantiku. V nahrávke šikovne sampluje hit Glamorous speváčky Fergie. A je to dokonale sick, silno návykové. Aj preto si dovolíme tvrdiť, že túto skladbu budeme na vrcholoch hitparád stretávať aj v ďalších týždňoch.

Kristina Tran ft. Tina – 10 sekúnd

Čerešničkou na novom EP Flow Kristiny Tran je pesnička 10 sekúnd, v ktorom hosťuje speváčka Tina a ktorá je zároveň titulnou skladbou celého EP. Vysoko umelecký až šokujúci videoklip k tejto piesni vychádza spolu s albumom pod režijným vedením Petra Drába alias Pesa. Odkaz skladby je zameraný na rýchly svet sociálnych sietí a falošného pozlátka, ktoré Kristína s Tinou dokonale vyjadrujú expresívnymi zábermi v mnohých scénach.

Ofenbach – 4U 

4U je prvým singlom francúzskej dvojice v roku 2022. Ofenbach ho nahrávali v Los Angeles počas prázdninového pobytu a angažovali nórsku speváčku Alidu, ktorú môžete poznať napríklad zo spolupráce s Robinom Schulzom na skladbe In Your Eyes. Zatiaľ posledným ich singlom bol vydarený track Hurricane so speváčkou Ellou Henderson, ktorý je stále jednou z najhranejších piesní v našich rádiách.

Ed Sheeran – 2step [feat. Lil Baby]

Ed Sheeran zverejnil novú verziu skladby, ktorej originál nájdete na minuloročnej platni Equals. V singlovej úprave 2step hosťuje americký rapper Lil Baby. Britský hudobník venuje výťažok zo singla na podporu Ukrajiny, kde vznikal aj klip k tejto nahrávke. Sheeran video točil ešte pred začiatkom vojnového konfliktu v Kyjeve. “Ukrajina je hrdá krajina a som vďačný, že som tam mal možnosť natočiť videoklip. Stojím za Ukrajinou,” uviedol v prehlásení. V novej úprave 2step stavil na mladíka z Atlanty, ktorého tvorbu sleduje a ktorý sa najvýraznejšie presadil po boku dvojice Kanye West a The Weeknd v skladbe Hurricane. Trojica za skladbu obdržala cenu Grammy.

Ben & Mateo – Sen

Skladba Sen začala vznikať už pri pravej návšteve v pražskom štúdiu Unbeatable records. Ben, Mateo, Štěpán Stewe Bárta a Cody Seven sa najskôr rozprávali o hudbe ako takej a vyberali vhodné sample. „Pri ďalších stretnutiach postupne vznikalo demo, prebiehali úpravy textu aj hudby, až nakoniec vznikla skladba Sen v podobe, akú ju môžete teraz počuť,“ povedali Ben & Mateo.

Základ nového videoklipu zvládli za jednu noc. O scenár, nakrúcanie aj strih videoklipu sa postaral Jakub Janča alias Ajk. „Vzhľadom na text skladby nebolo moc ťažké vymyslieť koncept. Hlavné bolo zohnať super káru a odťahové vozidlo, aby to vyzeralo, že šoférujeme,“ vysvetlili s úsmevom chalani. Nakoniec použili cabrio veterána značky Chrysler, ktorý je celý v retro štýle.

M.U.S – JLo

Pravým menom Michaela Husárová alias M.U.S. vydáva svoje ďalšie EP s názvom “Nestačí”. Speváčka v ňom predstavuje 5 skladieb, ktoré sa poprvýkrát rozhodla napísať v slovenčine. “EP Nestačí je v podstate druhý album po debutovom CD ‘ME‘ a je pomenované podľa titulnej skladby Nestačí, ktorá vyšla minulý rok a je v rotácií viacerých slovenských rádii,” dodáva speváčka.

Pesničky na EP majú byť prierezom speváčkinho života za posledné 2 roky. Od párty s priateľmi, cez vzťahy až po pocity, ktoré sama v sebe riešila a ktoré výrazne ovplyvnili speváčkin život za posledné obdobie. “Práve toto obdobie vystihuje singel JLo – až v tejto pesničke sa mi podarilo opísať to, čo som sa snažila popierať v sebe dosť dlhý čas a nepriznať si tie pocity nepokoja, ktoré som mala a ktoré mi zabraňovali robiť veci, ktoré som mala rada a ktoré ma bavili,” dodáva speváčka.

Ku skladbe JLo vychádza súbežne s vydaním EP aj prvý videoklip, ktorý si M.U.S. režírovala a strihala sama. Spolu s Matej Koreňom za kamerou sa snažili vyjadriť posolstvo pesničky temnými a rozostretými zábermi, čo sa im aj podarilo. EP je dostupné na všetkých digitálnych platformách.

ZDROJ: Tomáš Karpel | Renáta Tomášová | Andrea Turčina | Andrea Čurná

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share