HudbaSprávy

Hudobné novinky 15/2022

music

Matúš Uhliarik – Hříšná těla, křídla motýlí

Hříšná těla má vzácne bohatý text plný metafor, ktorý možno interpretovať a chápať rôznym spôsobom. „Kiežby bolo takého popu viac,“ povedal Matúš Uhliarik, spevák a hudobný aranžér, ktorý je aktuálnym držiteľom titulu Objav festivalu Nové tváre slovenského jazzu. „Pre mňa je to pieseň o chránení vzácneho v nás a o tom, ako to čisté v nás môže byť zneužité.“

To, že skladba začína v intímnej atmosfére, umožňuje aby vynikol jej dynamický oblúk. Pracuje sa v nej s jemnosťou a citlivosťou. Jej poetickosť je zvýraznená aj v samotnom klipe. „Obrazy nie sú vysvetľujúce, a podporujú Matúšov celkový výraz,“ hovorí režisérka klipu Veronika Malgot. Pôvodne mal vo videu dominovať materiál z vizuálnych sekvencií použitých v projekcii, „nakoniec si Matúšov prejav, nasvietenie a celá atmosféra zaslúžili vo videu oveľa väčší priestor,“ hovorí editorka klipu Nina Horvátová.

Lauv – All 4 Nothing (I’m So In Love)

Skladateľ, producent, multiinštrumentalista a spevák, ktorý sa prezýva Lauv, predstavuje svoj najnovší singel „All 4 Nothing (I’m So In Love)“, ktorý je zároveň titulnou skladbou jeho druhého štúdiového albumu All 4 Nothing, ktorý uvedie už tento rok v auguste.

„Je to pieseň o veľkej láske v období života, kedy sa stále učíme milovať, ale aj o strachu z toho, že by vaše osobné neistoty mohli tú ozajstnú lásku zničiť,“ zveril sa 27-ročný spevák. „V podstate je to pieseň o odovzdaní sa láske a životu,“ dodáva. Augustový album sa tematicky ponesie v podobnom duchu. Interpret zo San Francisca totiž kladie dôraz najmä na otvorenosť a rozprávanie príbehov na pozadí

hudby s jeho charakteristickým zvukom.

Pink Floyd – Hey Hey Rise Up (feat. Andriy Khlyvnyuk of Boombox)

Legendárna rocková kapela Pink Floyd vydala po dlhých 28 rokoch novú pieseň. Skladbou Hey Hey Rise Up chce vyjadriť svoju podporu Ukrajine. Singel natočila s ukrajinským spevákom Andrijom Chlyvňukom zo skupiny BoomBox a výťažok hodlá venovať na humanitárnu pomoc Ukrajine. V klipe, ktorý David Gilmour a Nick Mason publikovali, nájdete aj zábery z protiruskej demonštrácie v Prahe na Letnej. Ide o prvú novú nahrávku Pink Floyd od roku 1994, kedy vyšiel album The Division Bell.

Tata Bojs – Holka z plakátu

Klip k úvodnej skladbe zo skvelého albumu Jedna nula a koncert, ktorého vzácnym hosťom bude ukrajinský projekt TONKA, nespája len aktuálna časová následnosť. Vznik videa i konanie samotného koncertu – oba značne ovplyvnila pandémia a ňou spôsobené termínové posuny. Teraz už ale snáď konečne nič nebráni tomu, aby fanúšikovia mohli „začať strihať meter“ do šou, ktorá bude podľa slov Tata Bojs „taká ´namakaná´, že to svet nevidel…“

„Toto je, myslím, suverénne najdlhšie pripravovaný videoklip Tata Bojs za celú našu existenciu. Je nutné priznať, že v tom svoje zohral Covid, rôzne peripetie s lokáciami, vyťaženosť hercov a herečiek, ale i štábu samotného. Režisér David Mencl prišiel ku mne do ateliéru s tým, že sa mu páči pesnička Holka z plakátu, a že by k nej chcel natočit video, už niekedy krátko po vydaní Jedna nula, to bol koniec roka 2020,” komentuje Milan Cais vznik klipu, v ktorom si po boku Jany Kolesárovej a Jaroslava Plesla zahrali i členovia kapely.

R3HAB – My Pony

O 36-ročnom DJ R3HAB z Nizozemska sa hovorí ako o továrni na hity. Iba sa posledných pár mesiacov stihol spolupracovať s menami ako Lukas Graham, Armin van Buuren alebo Dimitri Vegas & Like Mike. Teraz prichádza s novým trackom „My Pony“, ktorého nezameniteľný basový groove sa vám zaryje do hláv.

„Neustále experimentujem s rôznymi štýlmi a zvukmi. My Pony je o niečo basovejší a uvoľnenejší ako moja posledná tvorba, a teším sa z rozmanitosti, ktorú prináša,“ predstavuje R3HAB svoj nový singel.

The Weeknd – Out of Time

Abel Tesfaye, všetkým známy ako The Weeknd, jeden z celosvetovo najúspešnejších a najpočúvanejších spevákov súčasnosti, predstavil tento rok v januári dlho očakávaný album Dawn FM, ktorý sa u fanúšikov a hudobných kritikov dočkal vrúcneho prijatia. Teraz si môžeme pozrieť nový klip k piesni „Out Of Time“, zdanlivo romantickú snímku s prekvapivým záverom, v ktorom si hlavnú rolu po boku speváka zahrala kórejská modelka a herečka HoYeon Jung a možno sa objaví aj samotný Jim Carrey – slávny herec a hlasový sprievodca celého albumu.

Sematam – Miliónkrát

Kapela Sematam zverejnila nový videoklip k skladbe Miliónkrát. Po úspešnej skladbe s vizuálom Bomba v spolupráci so zoskupením S hudbou vesmírnou prichádza funky-popová kapela z Nitry s remakeom skladby Miliónkrát uznávaného a obľúbeného interpreta Mira Žbirku. Novým singlom vzdávajú poctu tvorbe výnimočného autora a speváka, ktorý navždy ostane legendou slovenskej hudobnej scény.

„Chceli by sme vzdať hold Mirovi Žbirkovi, ktorý pre nás bude navždy legendárnym chlapcom s gitarou. Rozhodli sme sa to urobiť spôsobom, ktorý bol pre neho a je aj pre nás najbližší – prostredníctvom hudby. Prerobili sme jeho skladbu Miliónkrát do podoby, ktorá zodpovedá nášmu hudobnému štýlu,“ prezrádza spevák Marek Kutnár, podľa ktorého bol Miro Žbirka vizionár a neustále otvorený novým podnetom. S týmto postojom pristupovala kapela aj k spracovaniu skladby Miliónkrát, v ktorej sa snažili zachovať jej podstatu, no zároveň do nej vniesli niečo nové a svojské.

Podľa rodičov Mareka Kutnára bola pieseň Biely kvet prvá skladba, ktorú ako malý spieval. Odvtedy Mareka sprevádza hudba Mekyho Žbirku po celý život. „Skladbu Miliónkrát som mal v hlave dlhú dobu, tak trochu som v nej totiž počul kapelu Sematam,“ s úsmevom hovorí spevák, ktorý má na svedomí aj samotný rearanž skladby. Groove spestrili funky prvky, elektronika a dychová sekcia, doplňujúc bridgeom, ktorý sa v origináli nenachádza.

ZDROJ: Andrea Turčina | Karolína Zboniaková | Renáta Tomášová | Adriána Čahojová | Michal Neffe

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share