HudbaSprávy

Hudobné novinky 13/2021

music

Bratři – Running

České elektronické duo Bratři v novom single Running ponúka obraz úteku z pandemického chaosu. Dvojičky Ondřej a Jiří Veselí použili po prvýkrát aj vokál, a ostatné ingrediencie prisypávajú v presnom a efektívnom pomere. Kombinujú napätie, techno a ľahko surovú priamočiarosť. Rozbehnite sa a utečte s Bratrami z lockdownovej pasce. 

Skladba Running vyjde na jeseň na albume Bratři, a je to jedna z mála ich vokálnych skladieb. „Na Running majú podiel aj naši kamaráti z kapely Teepee. Spolupracovali sme s nimi na ich skladbe Parallel World a ich vokál sa nám natoľko zapáčil, že sme ho použili aj v Running. Zároveň sme chceli zachovať náš zvuk a tanečný vibe,“ prezradil Jirka a Ondra dodáva, čo ich novinku odlišuje od predchádzajúcich singlov Signal a Rise: „V priebehu jesenného lockdownu sme nejaký čas strávili v malej chate obkolesenej lesmi a čistou prírodou, kde sme týždeň mohli v pokoji pracovať a trochu uniknúť pred stereotypmi veľkomesta. Tu vznikli prvé motívy a myslím, že ten les a príroda je aj v Runningu cítiť.“

Celý singel je zahalený do hmly, ktorá mu dodáva napätie. „Pridali sme do Runningu zároveň aj nádej a pozitívnu náladu. Ale určite nás v tvorbe ovplyvňuje aj súčasná pandémia, a skladba je presne výsledkom tejto situácie. Únik, lockdownová kríza a nádej.“

Karmen Pál-Baláž – Nie je to len mnou

Karmen Pál-Baláž pripravila ku svojej novinke  Nie je to len mnou lyric video, ktoré zároveň ukazuje okolie v jej domácom prostredí. „V okolí máme toho veľmi veľa krásneho, ale nakoniec vyhrala Silická planina, na ktorú vidím každé ráno z okna keď sa zobudím“ hovorí  Karmen o prostredí, v ktorom sa natáčalo. Video je natočené na jeden záber „Prvotný nápad bol úplne jednoduchý, nahrať lyric one-take video kde sa prechádzam a spievam niekde v prírode. Nasledujúce dni som si spravila takú menšiu prehliadku lokácií, kde by sa dalo natočiť pekné video podľa mojich predstáv“ vysvetľuje Karmen.

Karmen sa teda ujala režírovania a za kameru sa postavil Lukáš Koska. „Spolupracujeme spolu už od krstu môjho albumu KÚZLO. Je to  šikovný fotograf a som rada, že mi lyric video natočil práve on. A  keďže sme chceli aj fotky s rovnakým nádychom, urobili sme ich  hneď v rovnaký deň v tej istej lokácii. Nafotili sme aj pár záberov s gitarou pri krásnom západe slnka počas zlatej hodinky. A keďže situácia bola a stále je taká aká je, tak sme to všetko natočili krásne v rámci okresu, bez cestovania, a len s tými najbližšími. Ruku k dielu teda priložila celá rodina,“ dodáva s úsmevom Karmen.

Dean Lewis – Falling Up

Uznávaný austrálsky skladateľ a spevák Dean Lewis sa na scénu vracia s novinkou „Falling Up“, ktorá je hlavným singlom Lewisovho druhého očakávaného albumu. Pieseň Falling Up je emotívna, pôsobivá a vzťahová skladba, ktorá dokazuje majstrovský hudobný talent umelca. „Táto pesnička slúži ako perfektné rozptýlenie v čase, kedy všetci trčíme v malých priestoroch a cítime sa izolovaní. Zisťujeme, že klaustrofóbia, či už skutočná, sociálna alebo iná, je skutočná a rozšírená,“ zaznelo od speváka.

Pri písaní Falling Up Lewisa ovplyvnili celoživotné pocity frustrácie a úzkosti. „Vždy som si myslel, že budem šťastný, keď dokončím školu alebo spravím skúšku, nájdem si prácu alebo ma povýšia. Možno keď začnem cestovať,“ vraví umelec a dodáva, že potom, čo si splnil všetky ciele, šťastný sa veru necítil. „Uvedomil som si, že ma to všetko minulo a bol som v skutočnosti menej prítomný, úzkostnejší a vystresovanejší, ako kedykoľvek predtým.“

remme – something real

Spevák a skladateľ remme vstupuje do roku 2021 s novým singlom a začína tak novú éru. Pieseň „something real“ odhaľuje hudobne vyspelejšiu stránku a sebadôveru mladého Holanďana. Prináša nový feeling, ktorý perfektne zachytáva videoklip. „something real rozpráva o bezmocnosti, kedy hľadáš odpovede na otázku, či ťa osoba, ktorú miluješ, tiež ľúbi. Privádza ťa to do šialenstva a začneš sa zamýšľať nad tým, že možno to hovorí niekomu inému,“ vraví remme. „Keď nedostanete to, čo potrebujete, cítite sa zraniteľní a bezmocní. Bonnie Raitt kedysi spievala v jednej z mojich najobľúbenejších pesničiek ‚i can’t make you love me if you don’t‘,“ dodáva remme.

Ego ft. Stylko – Zatmenie

Minulý rok Ego predstavil svoj dlho očakávaný druhý sólový album Egotron, z ktorého jedna z najhranejších a najúprimnejších skladieb dostala konečne svoj vizuál. Track, o ktorú sa hudobne postaral Stylko –  Zatmenie je venovaný svoje manželke a všetkým ľuďom, ktorí sa v tomto čase podporujú navzájom. 

Z albumu Egotron si ku skladbe „ZATMENIE“  fanúšikovia doslova vypýtali klip. Keďže pre rapera je táto skladba osobná a venovaná svojej manželke, rozhodli sa, že ich energiu, ktorú majú vo svojom vzťahu, nebudú hra najatí herci, ale že si obaja zaúčinkujú v ich skladbe.  Intímny vizuál, ktorý odhaľuje súkromie rapera zrežíroval rodinný priateľ a dokumentarista Michal „Romeo“ Dvořák, ktorý má na konte celovečerné snímky ako „Tatry, nový príbeh“ , „Rytmus – sídliskový sen“ a iné. 

„Táto skladba je veľmi chytľavá, a najmä pozitívne pôsobí na ľudí, čo je v tejto dobe veľmi podstatné. Chcel som zachytiť ich čas strávený v karanténe, ich vzájomné prepojenie ako pár a vzťah, ktorý spolu majú. Keďže sa poznáme, pustili ma do ich mikrosveta, čiže sú tam zábery aj pred obdobím pandémie a počas nej,“ opisuje vznik klipu režisér Romeo. 

O asistenciu pri nakrúcaní sa postaral Milan Szalay, dronové zábery spracoval Michal Kulišek, produkciu zastrešila Lenka Lagata Komorníkova a o make up sa postarala Lucid Sládečková.

Rebis – Namotáš

Minulý rok zažiarila v Paríži na svetovom finále v tanečnom battli, kde si odniesla prvenstvo a v týchto dňoch vydáva svoju prvú skladbu Namotáš . Rebeka REBIS Kmeťová svojim debutom na hudobnej scéne tak dokazuje, že svoje umelecké gény rozhodne nezaprie. 

 „Spevu sa venujem už od malička a celé to bol prirodzený proces preklenúť z tanca do hudby, respektíve tancu sa budem venovať aj naďalej, ale chcela by som to skúsiť aj s hudbou. Určite uvažujem o albume či EP…len chcem robiť hudbu kvalitne, čiže nechcem niečo ohraničiť časovo, keďže som detailistka a detaily tvoria celok a chcela by som aby v každej skladbe bol rovnaký vydaj energie a bola plnohodnotná ako to cítim z tejto mojej prvotiny. Námet vznikol spontánne, presne pred rokom na moje narodeniny mi tatino zavolal, že ma pre mňa darček a bola to melodická linka k tejto piesni. Chcela som napísať úprimný text a zo začiatku mi to išlo ťažšie, no pri počúvaní môjho hudobného vzoru Michaela Jacksona ma nakopla múza a do pol hodiny som napísala text. Ten znázorňuje prepojenie medzi dvoma ľuďmi, ktorí medzi sebou cítia veľmi silnú energiu,  a keď sú spolu tak stačí im len ich prítomnosť“, opisuje vznik skladby Rebis.

Ali Gatie with Marshmello & Ty Dolla $ign – Do You Believe

Spevák Ali Gatie urobil zaujímavú spoluprácu. Na čerstvom albume The Idea Of Her nájdete kolaboráciu s hiphopovou superstar Ty Dolla $ign a producentom, ktorého pozná celý svet pod pseudonymom Marshmello. Ali Gatie skladbu Do You Believe vydáva ako hlavnú upútavku na svoj druhý album. Kanadský umelec s irackými koreňmi sa v roku 2019 dobre uviedol emotívnym singlom It’s You. Potom nasledovali piesne Welcome Back alebo  What If I Told You That I Love You…

ZDROJ: Silvia Turnerová | Karolína Zboniaková a Tomáš Karpel, Universal Music | Jana Trellová, RukaHore | Renáta Tomášová, Warner Music

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share