HudbaSprávy

Hudobné novinky 13-2020

Robert Burian – I’m Nothing Without You

Pravidelne, vždy koncom mesiaca, prináša Robert Burian novú skladbu prostredníctvom švajčiarskeho vydavateľstva Enormous Tunes. Rovnako tak je tomu aj tento mesiac, no s novou skladbou prišlo aj niekoľko nie celkom očakávaných správ. „Tak ako ku všetkým skladbám v roku 2020, tak aj k tejto mal byť pripravený vizuál. Vzhľadom na globálnu nepriaznivú situáciu sme však museli zastaviť jeho výrobu,“ hovorí producent Robert Burian. Skladba je teda v súčasnosti dostupná len vo forme oficiálneho audia.

„Absolútne rešpektujem nariadenia našej krajiny v rámci opatrení na zamedzenie šírenia vírusu. Práve preto predstavujem I’m Nothing Withou You iba ako audio a verím, že poteší mnohých z vás,“ hovorí R. Burian. Novinke v štýle deep house, vydanej na prestížnej a rešpektovanej švajčiarskej značke Enormous Tunes sa opäť dostalo podpory aj od EDX v šou No Xcuses.

V prebehu víkendu sa k Robertovi Burianovi dostal aj záznam vysielania španielskeho rádia. „Robert Burian, Slovák, ktorého kariéru sledujeme odkedy začal pracovať s nahrávacou spoločnosťou Enormous Tunes. Pred pár týždňami dokončil novú super vec s názvom I Can’t Sleep – typický zvuk deek house s dotykom techna,“ začal v úvode moderátor a následne uviedol aj novú skladbu I’m Nothing Without You.

Ďalšia novinka od Roberta Buriana na Enormous Tunes je naplánovaná na koniec apríla 2020.

OneRepublic – Better Days

Hviezdna hudobná formácia OneRepublic nepotrebuje veľa času na to, aby prišla s (veľmi dobrou) pesničkou. Skladba Better Days vznikla za menej ako týždeň, odkedy sa kapela dozvedela, že pandémia COVID-19 zobrala svet útokom. Podľa  Ryana Teddera sa pieseň priamo inšpirovala prebiehajúcou pandémiou koronavírusu, ktorá prevrátila život naruby ľudom na celej Zemi.

 „Zobudil som sa v Californii, no tieto oblaky nejdú preč“ spieva Ryan Tedder na začiatku piesne. „Každý deň je len ďalšou búrkou yeah, len sa snažím nezblázniť“ Avšak, pieseň nie je smutná. Skladba je povzbudzujúcou dávkou optimizmu v ťažkých časoch.

Kapela predpovedá koniec tohto chaosu v blízkej budúcnosti.  „WHO vyhlásila svetovú pandémiu počas nášho posledného týždňa pred termínom ukončenia nahrávania dovedna piateho albumu. Zopár z nás bolo nevedomky vystavených osobe infikovanej COVID-19 v Londýne a skončilo v dvojtýždňovej karanténe v mojom štúdiu v LA,“  prezradil líder kapely.

V našich končinách skladba Better Days, ktorá sa aktuálne dotýka mnohých ľudí, zaznie naživo v Bratislave 10.11.2020 na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Okrem ďalších noviniek z avizovaného albumu nebudú chýbať ani najznámejšie hity amerického pop-rockového zoskupenia ako „Apogolize“, „Wherever I Go“, „Love Runs Out“, „All The Right Moves“,  „Secrets“, či „Counting Stars“.

Marek Ztracený – Naše cesty (koncertná verzia)

„Toto video je dôkaz toho, že sa to dá, ťahať za jeden povraz. A neviem prečo, ale čím ďalej tým viac sa mi zdá, že sa tento text hodí k zložitej situácii, v ktorej teraz všetci sme. Bohužiaľ – alebo vlastne vďakabohu, pretože v tej piesni to dopadne dobre! V texte sa spieva: ‚Naše cesty rovný anebo klikatý, všechno bude dobrý, jsme jenom já a ty. Křičíš, že chceš ještě, že nejsme ztracený, za sucha za deště, stále jsme to MY. Cest je plno – my dva jsme jen jedno!‘ Dnes ale platí – My všetci sme len jedno,“ poznamenal Marek Ztracený.

Nielen 2x 16 000 fanúšikov, ktorí vytvorili na oboch koncertoch skvelú atmosféru, ale teraz i ostatní poslucháči a diváci sa tak môžu dotknúť neopakovateľného zážitku z koncertov, ktoré sa odohrali len niekoľko dní pred súčasnou zaťažkávajúcou skúškou celej našej spoločnosti. 

Felix Jaehn – SICKO ft. GASHI, FAANGS

Nemecký DJ a producent Felix Jaehn vydáva singel SICKO, na ktorom spolupracoval s albánsko-americkým rapperom GASHIM, ktorý v minulosti spolupracoval s DJ Snake alebo G-Eazy, a kanadskou speváčkou FAANGS. „Každý vnútri seba skrývame temnú časť našej osobnosti, ktorá sa čas od času prejaví. Poslednou dobou práve táto časť veľa kontrolovala môj život, „približuje skladbu Felix.

Felix Jaehn sa preslávil remixom OMIho hitu Cheerleader, ktorý sa v roku 2014 umiestnil na prvej priečke v 55 krajinách. Nasledoval Felixov vlastný prelomový hit Ain’t Nobody (Loves MeBetter), ktorý ho katapultoval medzi najžiadanejšie mená DJskej scény. Odvtedy Jaehn spolupracoval napríklad so Stevom Aoki, Adamom Lambertom alebo Gucci Manom, na konte má 90 zlatých, platinových a diamantových certifikátou a miliardy streamov naprieč hudobnými platformami. Singlom Love On Myself Felix symbolicky začal novú kapitolu, ktorá sa bude zakladať na tvorbe čo najčistejšej a najúprimnejšej hudby – Jaehn bude novo spoluautorom všetkých piesní, čo zaistí najpresnejšiu možnú reprezentáciu jeho hudobných i textových víziii. Novo sa Felix svojimi skladbami tiež intenzívne venuje problematike duševného zdravia, na ktoré sa snaží upozorniť.

Vebi – Zakázaná

Prvá verzia skladby Zakázaná bola k dispozícii už koncom roka 2019. „Mám rozpracovaných viacero skladieb, ktoré postupne vytvoria aj môj prvý sólový album. Zakázaná je latino skladba, pohodová a aj mne sa spája skôr s letom, no museli sme pracovať s podmienkami, ktoré máme na Slovensku. Nakrúcali sme ešte začiatkom februára v starej industriálnej budove vo večerných hodinách, keď boli tri stupne a ešte k tomu víchrica,“ povedala Vebi.

Nakrúcanie videoklipu však ovplyvnilo nielen počasie, ale aj lokalita nakrúcania. Videoklip točili v starej industriálnej budove v Seredi na jej najvyššom poschodí. „V podlahe boli obrovské diery. Každý krok, pohyb, umiestnenie svetla, kamery sme museli veľmi presne vypočítať a myslieť na bezpečnosť, pretože hrozil pád z výšky asi dvadsať metrov. Na toto nakrúcanie určite nezabudnem,“ vysvetlila Vebi, ktorá zároveň poďakovala aj celému štábu: „Veľmi ma mrzí, že tam museli mrznúť spolu so mnou, ale výsledok stál za to.“

Skladby pre sólovú kariéru Veroniky Krúpa Nízlovej v súčasnosti pripravujú najmä Adiss, Puerto, Sushiboy, Andrew May či Paul Project. „Máte sa na čo tešiť,“ odkazuje Vebi svojim fanúšikom.

Sensey – Elon Musk

Sensey-ov úspech rezonuje českou rapovú scénou. Mladý raper má na konte vydarený album Bratan, ktoré si už vyslovene pýta zlaté ocenenie a vypredané koncerty so SKiNNYM Barber. Teraz prichádza aj s novým singlom Elon Musk, v ktorom potvrdzuje svoju nadobudnutú pozíciu na českej rapovej scéne a pozýva na júnový krst albumu.

„Našlapaným“ videoklipom Sensey vysiela do vesmíru signál, že mieri naozaj vysoko a rozhodne by sme s ním mali počítať. Za produkciou zvuku stojí dvorný producent Dobrin spolu s Janem Magdevskim. Beat majú na svedomí producenti kimj a Relik. 

Sensey, fascinovaný životnou story Elona Muska vysiela z Tesly raketu ktovie kam a rapuje o tom, ako začínal. Track vystreľuje mimozemský klip , na ktorom sa podobne ako na hitovom Neonovém městě, podieľal Vojtěch Pokorný spolu so  špičkovým strihačom Jakubem Salavcem. 

Aktuálne Sensey pracuje na novom materiáli a chystá krst svojho albumu . Oficiálne práve ohlasuje krst svojho albumu  BRATAN a EP SKiNNYHO BARBERA – Super trapper. Krst bude v pražskom klube DISTRIKT, kde sa 20.júna môžu fanúšikovia tešiť na výkvet českej rapovej scény.

ZDROJ: Karolína Zboniaková a Tomáš Karpel, Universal Music | Adriána Čahojová, Supraphon | Andrea Čurná, woowoo.sk | Janka Marczellová, Vivien

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share