HudbaSprávy

Hudobné novinky 12/2022

music

BoyWithUke ft. blackbear – IDGAF

Spevák a producent, ktorý si hovorí BoyWithUke aj naďalej dokazuje, že nie je iba rýchlo kvasenou hviezdou z TikToku a predstavuje ďalší singel, tentokrát s názvom „IDGAF“. Na spoluprácu si prizval Matthewa Musto, známejšieho pod svojím pseudonymom blackbear. Pieseň dostala aj podarený videoklip, ktorý nadväzuje na predošlý singel „Long Drives“. BoyWithUke zároveň pripravuje svoj debutový album Serotonin Dreams, ktorého sa dočkáme už 15. apríla tohto roku.

Mabel, Jax Jones, Galantis – Good Luck

Dvadsaťšesťročná speváčka známa ako Mabel má vonku novú hedonistickú a hymnickú pieseň s názvom „Good Luck“. Na pomoc so singlom, ktorý oslavuje ženskú solidaritu, si prizvala známeho britského DJa, ktorý si hovorí Jax Jones a švédske duo Galantis.

„Good Luck je pieseň, ktorú potrebujete počuť, keď máte z niekoho zlý pocit a priatelia vás berú von, aby ste na toho človeka zabudli,“ približuje Mabel význam textu. Farebná a tanečná hudobná vec sa vám zaryje do hlavy.

Sandro Cavazza – The Days

Sandro Cavazza – švédsky spevák, skladateľ a dobrý priateľ Tima Berglinga (známejšieho pod svojím pseudonymom Avicii) sa rozhodol, že ukončí kariéru sólového umelca. Súťaživosť v hudobnom priemysle a vplyv sociálnych médií tak mali za následok to, že sa Sandro cítil nešťastný a so svojimi fanúšikmi sa rozhodol rozlúčiť piesňou „The Days“. Za roky svojho pôsobenia spevák spolupracoval s menami akými sú práve Avicii, Kygo alebo Lost Frequencies.

Alexandra Stan – Bad at Hating You

Aj keď sme ešte stále neprestali počúvať megahit „Mr. Saxobeat“ z roku 2011, Alexandra Stan nás neprestáva zásobovať novou hudbou. Minulý rok sa pripomenula piesňami „Come into My World“ a „Tokyo“, teraz predstavuje svoj prvý tohtoročný počin s názvom „Bad at Hating You“.

Singel rozpráva príbeh komplikovanej romanci, kde sa Alexandra ocitá na križovatke. Aj keď si je vedomá, že by mala vzťah ukončiť, jej city sú príliš silné a zatieňujú nevyhnutnú realitu. „Tentokrát som pieseň nenapísala ja, ale s textom som sa nejako stotožnila. Najdôležitejšie na tejto skladbe je, že vznikala plná lásky a emócií,“ vraví 32-ročná rumunská speváčka o piesni, ktorá je zároveň malou ochutnávkou jej pripravovaného albumu, ktorý ponesie názvom Rainbows.

Amber Van Day – Good Morning

Charizmatická speváčka a skladateľka, Amber Van Day, už niekoľkokrát dokázala, že vytvoriť popový hit pre ňu nie je žiaden problém. Ako príklad si spomeňme na hit „WTF“. Teraz 25-ročná Britka predstavuje ďalší track, ktorý podobne ako väčšina jej tvorby, rozpráva autentický príbeh a do centra pozornosti kladie malé výzvy každodenného života. Singel „Good Morning“ tak prináša motiváciu a energiu do každého nového rána.

„Pieseň začala v podstate ako vtip a irónia. Predstavovala som si scénu z Disney filmu, ako sa ráno prebúdzam, otváram okná a spievam vtákom,“ spomína Amber. „Je to ale svojím spôsobom liek, pretože niekedy, keď sa tvárim odvážne a predstieram sebavedomie, zmení mi to v skutočnosti náladu. Je to vtipné a iluzórne, ale funguje to,“ dodáva speváčka.

Angèle – Bruxelles je t’aime

Na belgickú speváčku a herečku Angèle Van Laeken aka Angèle, si možno spomínate z piesne „Fever“, ktorá vznikla v spolupráci so speváčkou Dua Lipa. Teraz Angèle vzdáva hold svojej domovine s názvom „Bruxelles, je t’aime“.

Chytľavá pieseň o tom, ako interpretke chýba rodný Brusel, zatiaľ čo býva v Paríži, vznikala ešte počas prvého lockdownu. „Milujem rozhovory so svojím mestom, akoby to bol môj milenec. Milujeme sa, odchádzame, chýbame si, ale nikdy na seba nezabúdame. A Brusel je milenec, v ktorom vidím svoju minulosť aj budúcnosť,“ zverila sa speváčka. Vo farebnom videoklipe cestuje vlakom z Paríža do Brusela nielen v priestore, ale aj v čase.

Sean Paul – How We Do It ft. Pia Mia

Medzinárodná jamajská superstar, Sean Paul, je späť so singlom „How We Do It“, na ktorom ho dopĺňa 25-ročná americká speváčka, Pia Mia. Tá sa postarala o nezabudnuteľne chytľavý refrén tejto energickej tanečnej hymny. 

„Nový singel How We Do It je náš spôsob, ako poslucháčom ukázať, ako tancujeme, ako si užívame život a ako zostávame fresh,“ vraví Sean Paul. Ide pritom už o druhú spoluprácu týchto dvoch hudobníkov. Pia už pred dvoma rokmi vydala singel „HOT“, na ktorom 
Sean Paul prispel so svojou slohou.

Muse – Compliance

Britská skupina MUSE zverejnila nový singel a zároveň oznámila vydanie albumu. Deviata štúdiová platňa Will Of The People vyjde 26.8.2022 a okrem novinky Compliance ponúkne aj starší singel Won’t Stand Down. „Album vznikal v Los Angeles a je ovplyvnený rastúcou neistotou a nestabilitou vo svete,“ prezradil spevák Matt Bellamy. „Pandémia, nové vojny v Európe, masívne protesty a nepokoje, kolísanie západnej demokracie, rastúce autoritárstvo, lesné požiare a ďalšie prírodné katastrofy, to všetko ovplyvnilo album.“ Prežívame podľa nich desivé obdobie, ktoré muselo znepokojiť každého. „Album je osobnou navigáciou cez tieto obavy a prípravou na to, čo bude,“ dodáva.

Podľa oficiálnych informácií bude nová kolekcia, ktorej produkcie sa ujali samotní Muse, veľmi pestrá. Môžete sa tešiť na dystopický glam-rock, nostalgickú elektroniku a industriálne znejúce pasáže.

Ku singlu Compliance vedúca postava tria hovorí: „Vlády, demagógovia, algoritmy sociálnych médií a náboženstvo všetkého druhu nás v období zraniteľnosti zvádzajú, vytvárajú svojvoľné pravidlá a zkreslené predstavy, ktorými sa musíme riadiť. Hovoria nám, že iba oni môžu vysvetliť realitu a zároveň obmedzovať našu slobodu, autonómiu a nezávislé myslenie. Sme doslova nútení, aby sme denne produkovali povinné dve minúty nenávisti proti cudzej skupine podľa ich výberu a aby sme zatvárali oči pred našim vlastným vnútorným hlasom rozumu.“

Peter Cmorík – Pripíjam

Peter Cmorik sa opäť po roku postavil pred mikrofón do nahrávacieho štúdia a vznikla nesmerne silná a emotívna skladba s nádherným husľovým partom. „Základom skladby je silná emócia a pocit, že mi chýbajú niektorí ľudia, ktorí už nie sú medzi nami. Všetko to umocnila kovidová doba a vojnový konflikt. Takže s týmto silným prežívaním vznikla pesnička, kde tak pomyslene pripíjam na všetkých, čo nám chýbajú,“ hovorí Peter. „Kým si spomíname na ľudí, na ich tváre, na emócie a na to, čo robili, akí boli, na ich úsmevy, na ich pohladenia, dovtedy sú medzi nami. Máme ich takto stále pri sebe a možno nám tak aj pomáhajú v nejakých situáciách.“

Skladba nesie názov Pripíjam, autorom textu je Peter Cmorik, hudbu zložili spolu s Kristófom Kissom. Peter okrem spevu nahral aj gitaru a basu a Krištóf všetky klávesové nástroje. Silné emócie v skladbe podčiarkuje virtuózny výkon huslistky Daniely Cmorikovej, ktorá je známa pod umeleckým menom Daniela Lovlin. „Bol som si vedomý, že to bolo dosť náročné. Treba povedať, že je to taký možno až virtuózny, a hlavne vysoko emotívny part, ktorý sa vôbec nehrá a nenahráva ľahko a som veľmi rád, že tam svoju Danielu mám.“

Anitta – Envolver

Brazílska speváčka Anitta singel Envolver vydala už minulý rok v novembri. Ako je dnes bežné, popularita nahrávky astronomicky rastie až s odstupom niekoľkých mesiacov. Asi je zbytočné dodávať, že na zvýšení záujmu bolo krátke video na TikToku, v ktorom Anitta tancuje na karnevalovej party. Dnes majú najrôznejšie videá s Envolver cez dve miliardy zhliadnutí, čo skladbe pomohlo aj v ďalších platformách ako Spotify a YouTube. Pieseň s provokatívnym textom je plná zvuku typických pre reggaeton, ktorému sa u nás celkom darí. V apríli naviac speváčka odštartuje svetové turné a do Európy dorazí koncom júna.

Nové Meno & Ewa Sipos – Nič so mnou nezatrasie

Tento rok vznikla ku Svetovému dňu epilepsie aj hymna – Nič so mnou nezatrasie. Nahrali ju rodičia detí s epilepsiou: skupina Nové Meno, ktorú založili manželia Škovierovci, ktorí majú dcérku Melániu, trpiacu ťažkou farmakorezistentnou epilepsiou už 8 rokov. V skladbe s nimi spieva poľská speváčka žijúca na Slovensku Ewa Sipos. Aj jej 17 ročná dcéra Nina má okrem autizmu rovnako vážnu epileptickú diagnózou.

Na skladbe spolupracoval aj hudobník Richard Salay, otec malej epileptičky Mii. Hymna vychádza z kampaňového hesla Nič so mnou nezatrasie, ktoré je leitmotívom OZ Meli Beli pri podpore pacientov s epilepsiou. K piesni vznikol aj emotívny klip, v ktorom vystupujú viaceré deti s epilepsiou a často i viacnásobným postihom aj so svojimi mamami.

Igor Orozovič – Náušnice (feat. Veronika Lazorčáková)

Český umelec Igor Orozovič, ktorý je známy predovšetkým ako divadelný a filmový herec, sa pod muzikantskou značkou „IGOR OROZOVIČ & CO“ vydáva na hudobnú dráhu. Vlastný autorský repertoár predstaví s kapelou v rámci jarnej koncertnej série. Do svojich piesní vkladá kvalitnú poéziu s nadhľadom a primiešava k nej i temnejšie tóny, testosterón, elektroniku a erotiku. Ako prvú ochutnávku zo svojej tvorby vybral pieseň Náušnice.

Igor Orozovič v piesni Náušnice balansuje medzi niekoľkými žánrami, z ktorých vo svojej tvorbe vychádza. Ich šansónové ladenie korení popom, ľahkým jazzom a farebnou škálou jemnej alternatívy. Nechce však ustrnúť v jednom žánri a v každej piesni mu ide hlavne o jej zmysel a energiu, ktorú má odovzdať, pričom mu záleží na dokonalom prepojení textu a hudby. Hravý text Náušnic je inšpirovaný situáciou, kedy muž v posteli nachádza zabudnuté náušnice svojich mileniek, v ktorých ligote sa mu odrážajú skutočné príbehy stratených lások. Singel nahral v produkcii klávesáka Jana Aleša, s ktorým spolupracuje aj pri uvádzaní muzikálu Davida Bowieho Lazarus.

ZDROJ: Renáta Tomášová | Perla Žinčíková | Adriána Čahojová | Kristóf Kiss | Karolína Zboniaková

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share