HudbaSprávy

Hudobné novinky 12-2020

OneRepublic – Didn’t I

Na Grammy nominovaná kapela OneRepublic vydáva nový singel Didn’t I,, ktorý pochádza z chystaného albumu Human, ktorý vyjde 8. mája tohto roku. Na doske sa budú nachádzať už skôr vydané hity Rescue Me, Somebody To Love a Wanted, ktoré si na YouTube dokopy pripísali takmer štvrť miliardy zhliadnutí.

OneRepublic sa preslávili vďaka spolupráci s producentom Timbalandom a ich spoločnej piesni Apologize, ktorej sa predalo cez 5 miliónov kópií a na YouTube si pripísala 300 miliónov zhliadnutí. Za svoju kariéru kapela predala vyše 16 miliónov kópií albumov a svoj ohlas potvrdila prostredníctvom hitov Wherever I Go, Love Runs Out, All The Right Moves, Secrets aleboCounting Stars. Posledný zo spomínaných si len na YouTube pripísal takmer 3 miliardy prezretí. Frontman kapely Ryan Tedder, ktorý je zároveň skladateľom a producentom, v minulosti spolupracoval napríklad s Camila Cabello, Kygom, Jamesom Arthurom, Hailey Steinfeld, Paulom McCartneym alebo U2.

Topic, A7S – Breaking Me

Nemecký producent Topic vydáva v spolupráci so švédskym umelcom A7S singel Breaking Me, ktorý momentálne hrajú takmer všetky európske rádia. Singel tiež zbiera ďalšie milióny streamov a objavuje sa v stále nových playlistoch na Spotify.

Topic, ktorý debutoval v roku 2014 singlom Light Up, si za svoje minulé nahrávky pripísal desiatky miliónov streamov. Medzi jeho najväčšie hity patria predovšetkým násobne platinová skladba Home, na ktorej spolupracoval s Nicom Santosom. Okrem Nica má Topic na svojom konte spoluprácu napríklad s Jakom Reesom, Ally Brook alebo Vigilandom.

Jana Kirschner – Na okamih

Jana Kirschner a Vojtěch Dyk vítajú jar videoklipom “ Na okamih”.  Dôležitým motívom videopríbehu  je rozkvitnutá a vädnúca kytica, ktorá metaforicky zobrazuje  vzťahy, boje  a zmierenia. Jana Kirschner a Vojtěch Dyk spojili svoje kreatívne sily a spoločne nahrali pieseň, ktorá v týchto dňoch pôsobí ako balzam na dušu. Novinka s názvom “ Na okamih” vychádza symbolicky prvý jarný deň, 20. marca na Slovensku i v Čechách.

„Pôvodne som mala s touto pesničkou iné plány a chceli sme ju vydať už pred Vianocami. Nebol však čas zastaviť sa a pesničku dokončiť. Akoby jej to nebolo súdené.“ A tak vychádza až dnes. Symbolicky na prvý jarný deň. „V posledných dňoch mám pocit, že ľudia zúfalo potrebujú počuť niečo pozitívne, kúsok dobrej správy. Dúfam, že sa nám to podarilo a toto bude tá dobrá správa aj pre všetkých muzikantov, ktorí podobne ako mnohí iní umelci, závislí od živých vystúpení či koncertov, netušia čo s nimi bude. Musíme však spojiť sily a tvoriť.” 

Už dnes je jasné, že pieseň “Na okamih” nebude jedinou novinkou, ktorú tento rok speváčka pre svojich fanúšikov chystá. 

Grey feat. AMK & Toxic – Prázdnej

Ťažko by ste hľadali iného interpreta, ktorého kariéra v Čechách zaznamenala od začiatku roka 2020 taký strmý nárast. Osemnásťročný Grey je senzáciou českej rapovej scény.  Jeho singel  LaLaLa patrí k najžiadanejším skladbám v digitálnych službách v Čechách, na Spotify nahrávka mieri k jednému miliónu, na YouTube už túto hranicu dávno prekonala. Na novinke Prázdnej, ktorá je predzvesťou debutového albumu s príznačným názvom Mladej Hladovej, hosťujú AMK a Toxic z labelu Mayday… určite niekto využijete.

Pekař feat. Jakub Děkan – Vamos

Pekař vlastným menom Petr Toms, český skladateľ a spevák, ktorý sa stal v roku 2016 Českým slávikom v kategórii Objav roka sa dal v zábavnom klipe dokopy s ďalším umelcom, spevákom Jakubom Děkanom, ktorý pravidelne  spolupracuje so skupinou ATMO Music a Paulie Garandom. Mnohokrát sa zišli na pódiu a o spoločnej nahrávke uvažovali už dávno. Pekař a Jakub Děkan sa konečne zišli v štúdiu a  nahrali duet.

Vamos je pulzujúca pieseň, ktorá obom protagonistom perfektne sedí. Presvedčiť sa môžete na uvedených odkazoch.

Určite si nenechajte ujsť vtipný videoklip, v ktorom si na seba Pekař aj Kubo a hudobníci z ich doprovodných skupín vzali na seba mníšsky odev.

Marián Čekovský, Adam Ďurica – Ave Maria

Na konci minulého roka vydal Marián Čekovský svoj prvý, sólový album Best On. Album bohatý na hudobné žánre a spolupráce priniesol 14  nádherných skladieb, vrátane piesne „To si nedám len tak vziať“, ktorá sa stala titulnou skladbou seriálu Nový život.

Tentokrát Marián prichádza so skladbou Ave Maria. Tak ako všetky, aj túto považuje za svoju najobľúbenejšiu. Lyric video vzniklo ešte ku koncu minulého roka, a režisérsky sa pod neho podpísal Michal Nemtuda a tiež A-TEAM PRODUCTION.

John Newman – Stand By Me

Britský spevák John Newman vydáva singel Stand By Me, na ktorom autorsky spolupracoval so švédskym kolektívom BLNK, ktorí stoja napríklad za slávnou skladbou Paris od Chainsmokers. Produkcie singlu sa ujal renomovaný Steve Mac, ktorý prispel k stvoreniu 30 britských hitov číslo jeden, medzi ktoré patria skladby od Eda Sheerana, Mabel alebo Pink.

John Newman sa zaslúžil o stvorenie hneď niekoľkých dnes už klasických popových hitov, ktoré zostanú pevne zakotvené v hudobnej histórii – za všetky menujme Love Me Again, Feel The Love, Losing Sleep, Blame a Come & Get It. Aktuálne má John na svojom konte cez 2 miliardy streamov len zo sólovej tvorby, a čo sa týka kolaborácii, počet streamov presahuje dokonca 4, 5 miliardy. Po vydaní debutového albumu Tribute, ktoré sa okamžite stalo číslom jedna, a nasledujúcej dosky Revolver, si Newman predovšetkým zo zdravotných dôvodov doprial zaslúženú pauzu. Počas tej si potreboval ujasniť, kam jeho hudba bude smerovať a čo bude oznamovať. V súčasnosti Newman okrem novej hudby chystá aj vlastný podcast, v ktorom bude spovedať svojich priateľov z brandže aj mimo nej.

Gryffin feat. Maia Wright – Body Back

Losangeleský producent a umelec Gryffin vydáva singel Body Back, na ktorom spolupracoval so švédskou speváčkou Maiou Wright. Singel pochádza z jeho debutového albumu Gravity, ktorý vyšiel v októbri minulého roka.

Gryffin, vlastným menom Dan Griffith, začínal ako klasicky trénovaný gitarista a klavirista. Odtiaľ sa posunul a zviditeľnil remixy známych hitov, ako sú Talking Body od Tove Lo, Animals od Maroon 5 alebo Desire od Years & Years. Nasledovala čisto vlastná tvorba v podobe hlboko melodických tanečných kúskov, ktoré s celkovými streamami presahujúcimi 55 miliónov zabodovali najmä na Spotify. Na YouTube si pripísali dokopy takmer 15 miliónov prehratí. Jedná sa o Heading Home, Whole Heart, OMG, All You Need To Know a megahit Feel Good.

BENEE feat. Gus Dapperton  – Supalonely

Novozélandská speváčka BENEE vydáva singel Supalonely, na ktorom spolupracovala s americkým spevákom Gusom Dappertonom. Supalonely sa aktuálne šplhá na predné priečky svetových rebríčkov na Spotify, pripisuje si nové zhliadnutia na YouTube a na TikToku, kde BENEE k singlu začala aj tanečnú výzvu, každým dňom pribúdajú státisíce prezretí a prijatie výzvy. Singel okrem hudobných fanúšikov a kritikov chválil aj Elton John vo svojej show na Apple Music.

Skladba Supalonely vyšla na EP Stella & Steve, ktoré BENEE vydala v novembri minulého roka. EP nasledovalo úspech predchádzajúceho singlu Glitter, ktorý vyšiel len o pár mesiacov skôr a rovnako ako Supalonely sa vďaka tanečnej výzve stal virálnym na TikToku. BENEE v minulom roku tiež získala štyri New Zealand Music Awards – konkrétne za Singel roka, Sólovú interpretku roka a Najväčší hudobný prielom.

Paulie Garand & DJ Wich – Nic Víc (feat. Martin Císar)

Paulie Garand patrí k rešpektovaným umelcom na českej hiphopovej scéne. Je členom partičky hudobníkov okolo labelu Ty Nikdy, s ktorou minulý rok získal žánrového Anděla za koncepčný album Akta X. Tento rok v máji má hudobník z Liberca vydať album, na ktorom spolupracoval aj producent DJ Wich. Singel Nic víc je prvou ukážkou ich spolupráce.

Jack Harlow – Whats Poppin

Jack Harlow pochádza z Louisville v Kentucky. Dvadsaťjedenročný talent sa rapu venuje od roku 2016, keď vydal na vlastnej značke Private Garden debutový mixtape. V novembri 2017 sa prvýkrát výraznejšie presadil za hranicami vlastného hoodu so zbierkou Gazebo a zároveň sa upísal vydavateľstvu Generation Now, ktorému šéfujú DJ Drama a Don Cannon a ktoré funguje pod Atlantic Records. Jednu z najsledovanejších nových tvárí z neho potom za oceánom urobila minuloročná mixtape kolekcia Confetti. S aktuálnym singlom Whats Poppin mieri ešte vyššie. Chytľavý banger sťahujte nižšie na uvedených adresách, možno niekto využijete…

Mirai ft. Nikol Štíbrová – Dej si roušku

Aktuálna situácia inšpirovala českú skupinu Mirai. Okrem nedávneho online koncertu ako náhrady za zrušené koncerty, ktorý odohrala prostredníctvom sociálnej siete, vydala singel Dej si roušku. S Nikol Štíbrovou, ktorá je featuringom na tejto sklabe, reagujú na súčasne dianie v súvislosti s koronavírusom, ktorý komplikuje naše životy.

Chytľavý beat a refrén dávajú vážnej téme pozitívny náboj a vieru v lepšie zajtrajšky. „Chrániš mě a já zas tebe,“ je heslo, ktoré by sme v týchto dňoch mali mať všetci na pamäti, tvrdia Mirai. Frontman kapely prikladá odkaz fanúšikom a za celý tím ďakuje všetkým, čo sa podieľali na tvorbe rekordne rýchlo nahraného singla a natočeného videoklipu.

Robin Schulz feat. Alida – In Your Eyes

Po úspešných singloch Speechless, All This Love a Rather Be Alone ponúkame ďalšiu skladbu nemeckého producenta a DJa Robina Schulza. Tentokrát v nej dostáva priestor nórska speváčka a skladateľka Alida, ktorá od roku 2019 žije v americkom Los Angeles.

Adam Mišík – Sníh

„Sníh“ je ďalším singlom z albumu 2.0 Adama Mišíka, ktorý práve dostal vizuálnu podobu. Videoklip zachytáva Adamovo najšialenejšie obdobie bujarých večierkov a berie divákov na netradičné miesto za atmosférou, ďaleko do hôr. Adam Mišík aj naďalej potvrdzuje svoj hudobný aj textový posun. Za produkciou a hudbou stojí producent Enthic – Josef Bieniek. Text napísal sám Adam Mišík, rovnako ako väčšinu singlov z jeho druhého albumu

Pieseň je ďalšou temnou popovou spoveďou s úderným beatom na albume. Videoklip prenáša divákov na divoký večierok do hôr, ktorým Adam Mišík v opojení sprevádza, a neskrýva ani temné momenty, ktoré so sebou party life prináša. „Točili jsme daleko v horách abychom se vyhnuli okoukaným místům a dostali tam trochu jinou atmosféru,“ približuje Adam a poodhaľuje motív videoklipu : „sníh je vzpomínka na moje nejšílenější období a klipem jsem tu náladu chtěl podpořit.“ Videoklip je zároveň prvým zo série klipov, ktoré príbehom na seba nadväzujú, čo  Adam robí vôbec po prvýkrát. Na príbeh singla „Sníh“ bude nadväzovať videoklip s rovnakým obsadením k piesni Plamen.

Na Adama Mišíka sa fanúšikovia môžu tešiť aj spoločne s kapelou Mirai na druhej polovici ich tour.

Ellie Goulding, blackbear – Worry About Me

Svetoznáma speváčka Ellie Goulding vydáva singel Worry About Me, ktorý predznamenáva vydanie nového albumu, ktorý vyjde 5. júna. Na singli s Ellie spolupracoval umelec a producent blackbear, ktorý v minulosti pracoval napríklad s G-Eazy, Machine Gun Kellym, Billie Eilish, Miley Cyrus alebo Justinom Bieberom, ktorému pomohol stvoriť najúspešnejší skladbu hudobnej histórie Boyfriend. „Worry About Me je o čase, keď som sa dostávala z lásky k jednému mužovi a on ma práve v tej chvíli začal chcieť. Je to pre zmenu dosť drzá a humorná skladba, čo vtedy šlo proti temným skladbám, čo som písala v New Yorku,“ približuje skladbu Goulding.

Ellie Goulding v minulom roku oslávila dôležité míľniky svojej kariéry – na YouTube prekročila magickú hranicu 10 miliónov odberateľov a 5 miliárd prehraní. Tým sa pridala do „klubu“ ďalších britských interpretov, ktorým sa v minulosti podarilo dosiahnuť rovnaký úspech – Coldplay, Adele, Little Mix, Ed Sheeran, One Direction, Calvin Harris a Dua Lipa. Ellie okrem prekročenia hraníc v tomto roku oslavuje desať rokov od vydania debutového albumu Lights, ktoré sa stalo britským albumom číslo jedna, po ktorom nasledovali hity, ako je napríklad Love Me Like You Do, Still Falling For You, Powerful, Hate Me alebo Sixteen.

D-Fly – Mango

Ako D-Fly prezrádza, rovnako ako niekoľko jeho predošlých singlov, aj Mango je ďalšou zo skladieb, ktoré napísal ešte v minulom roku. „Mám tú vec rád a myslím, že sa ňou vraciam k štýlu, ktorým som išiel predtým. Verím, že sa poslucháčom a fanúšikom bude páčiť.“ 

Nielen track mal odložený už dlhšie – aj video k singlu bolo nakrútené už niekoľko mesiacov. Napokon mu však minulý rok priniesol do cesty také množstvo projektov, že Mango sa dostalo v kalendári na rad  až v roku 2020. „Video sme urobili ešte minulé leto, ale keďže sme nemali kam tento singel „dať“ vychádza až teraz,“ dodáva D-Fly na margo klipu z dielne mladého slovenského filmára Andreya Ištoka. 

Slovenský raper D-Fly (vlastným menom Denis Vlašič) zaujal debutovým mixtapovým albumom Child of Blood Diamonds (19. júna 2018), ktorý vydal pod ochrannými krídlami Majka Spirita a vydavateľstva Spirit Music Label. Následne, v roku 2019 absolvoval množstvo hudobných kolaborácií  – so speváčkami Monikou Bagárovou, Carmel Paradise, Veronikou Strapkovou, Kristínou Tran, Leou Daniš či Fejbs.   

Ako prezrádza, kolaborácie medzi jeho trackmi nebudú chýbať ani tento rok. Prvá z nich bude vonku už čoskoro. „Zatiaľ nemôžem prezradiť, o koho ide, ale už teraz môžem povedať, že je to veľký umelec, producent a hudobník a som rád, že už onedlho náš feat predstavíme.“                        

Ava Max – Kings & Queens

Hudobný návrat k osemdesiatkam je badať  v digitálnom priestore už dlhšiu dobu. Retro vlnu naštartovali Dua Lipa a The Weeknd, a teraz sa pridávajú ďalší interpréti. V roku 2020 nás najskôr čaká skutočná osemdesiatková tsunami. Dôkazom je aj prvý singel z debutového albumu, ktorý chce Ava Max tento rok vydať. Producent Cirkut pre americkú speváčku s balkánskymi koreňmi pripravil energickú skladbu so zreteľnými vplyvmi hudby ôsmej dekády.

ZDROJ: Karolína Zboniaková a Tomáš Karpel, Universal Music | Adriána Čahojová, Soul for Show | Renáta Tomášová, Warner Music | Janka Marczellová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share