HudbaSprávy

Hudobné novinky 11/2022

music

NOTD, Nightly – about you

NOTD je duo švédskych producentov, ktoré práve predstavuje nový singel s názvom „about you“, pričom na spoluprácu si tentokrát prizvali americkú alt-popovú formáciu Nightly. Intímny track s nádychom nostalgie vás prenesie do 80-tych rokov a zo skladby budete počuť ladiace syntetizátory, funky gitary a chytľavé klavírne tóny. Spolu so zmysluplným textom tak vzniká skvelý singel, čo len potvrdzuje, že každá spolupráca NOTD má hitový potenciál. Tento rok sa zároveň môžeme tešiť na množstvo novej hudby, ktorá vyústi do debutového EP už túto jeseň.

Sigrid – It Gets Dark

Dvadsaťpäťročná nórska speváčka Sigrid neprestáva prekvapovať fanúšikov a hudobných kritikov svojím famóznym hlasom, ktorý v kombinácii s modernou severskou produkciou vytvára z každej piesne chytľavý hit. Teraz prichádza s novinkou „It Gets Dark“, skladbou o akceptovaní smutných životných okamihov pre to, aby mohli vznikať tie veselé – „It Gets Dark, so I can see the stars,“ spieva v refréne Sigrid a hovorí: „Verím tomu, že musíte odhadnúť veci, čo nestoja za nič, aby ste potom mohli náležite oceniť tie dobré.“

Spolu s vydaním singla nórska speváčka oznámila druhý štúdiový album How To Let Go, ktorý svojimi ambíciami nadväzuje na veľmi úspešný debutový projekt Sucker Punch. How To Let Go vychádza už 6. apríla a o mesiac neskôr speváčka zavíta aj do Prahy.

Florence + The Machine – My Love

Florence Welsch so svojou kapelou – Florence + The Machine, predstavia už 13. apríla svoj piaty štúdiový album s názvom Dance Fever. Ešte predtým však na novinku upozorňujú singlom „My Love“, ku ktorému filmový videoklip natočila uznávaná režisérka Autumn de Wilde. Na tvorbe piesne sa taktiež podieľal aj spevák zo skupiny Glass Animals – Dave Bayley. Ten z pôvodne smutnej básničky, ktorú Florence napísala doma vo svojej kuchyni, pomohol vytvoriť energickú pieseň. V kombinácii syntetizátorov a inšpirácií v gotike, tak vznikla skvelá pieseň.

A1 x J1 – Night Away (Dance) ft. Tion Wayne

Aj keď sú to ešte tínedžeri, britské hip-hopové duo A1 x J1 sa preslávilo už vlani vo februári hitom „Latest Trends“. Teraz predstavujú track s názvom „Night Away (Dance)“, ktorý vám právom pripomenie úspešný hit „On The Floor“ od americkej speváčky a herečky Jennifer Lopez. Na spoluprácu si tentokrát prizvali známeho rodáka, ktorý sa prezýva Tion Wayne a vznikla tak hravá skladba s hladkou produkciou a pútavým, priamočiarym rapom.

„Ten track je bomba! Pri jeho tvorbe sme sa strašne bavili a Tion je pre nás ako starší brat, dalo zmysel urobiť tú pieseň spoločne,“ hovorí J1 o piesni „Night Away (Dance)“.

Imagine Dragons – Bones

Rovnako ako pri úspešnom singli „Enemy“, aj teraz Imagine Dragons ukazujú, že song dokážu spraviť v akomkoľvek žánri. Nová pieseň „Bones“ je totiž chytľavým prierezom hudobných štýlov a zároveň prvou ukážkou z očakávaného albumu Mercury – Act 2.

„Pieseň Bones je odrazom mojej nekonečnej posadnutosti hľadania konca a krehkosti života,“ vraví frontman kapely Dan Reynolds. „Vždy pátram po dôkazoch, ktoré ma presvedčia, že je toho ešte oveľa viac – že život je v istom zmysel skutočne večný. Keď som však zatiaľ ešte nič nenašiel, snažím sa aspoň v piesni snívať o tom, aké by to bolo poraziť smrť,“ dodáva. Track založený na temperamentnom skúmaní života a smrti dostal aj jednoduché, za to pôsobivé lyric video.

Francis On My Mind – Speed Of Light

Mladá rumunská speváčka, ktorá sa prezýva Francis On My Mind, je vo svojej rodnej zemi priekopníčkou elektropopu, čo dokázala už minulý rok úspešným singlom „Circle of Love“. Teraz predstavuje ďalší track s 80-tkovým nádychom s názvom „Speed of Light“, ktorý zároveň dostal videoklip s jedinečnou atmosférou.

„Speed of Light“ je nabitá chytľavá skladba, s ktorou sa určite stotožní každý, kto niekedy zažil pocit zaľúbenia sprevádzaný veľkou dávkou adrenalínu. Tá spôsobuje pocit, že sa nám všetko naokolo rozmazáva a deje akoby rýchlosťou svetla. „Keď ste zamilovaní, máte tendenciu vidieť len ten dobré veci. Je to napínavé a desivé zároveň, ale aj návykové. Obvykle sa nezamilujem ľahko, ale keď už áno, nie je cesty späť. Možno si hovoríte, že som „snílek“, ale nie som jediná,“ povedala speváčka.

Michal Horák feat. Klepeto – Nekonfliktní typ

„Pôvodný nápad bol celkom neškodný, a to napísať univerzálny hate-song, kde sa dotyčnému adresátovi prihovára resp. nadáva takými prirovnaniami, aké by prislúchali správnemu nekonfliktnému typu. Vo svetle posledných udalostí mi však nejaké konkrétne mená prichádzajú na myseľ. To ale nič nemení na tom, že pieseň by mala hlavne zabaviť, čoho nie je nikdy dosť,“ komentuje Michal Horák svoju aktuálnu novinku.

Ako je už pre stúpajúcu hviezdu českého pesničkárskeho neba typické, v novom singli nešetrí sebe vlastnou ľahkosťou a nákazlivým humorom. Nechýbajú nečakané slovné spojenia, z ktorých nejedno má potenciál zľudovieť. To všetko skvelo podčiarkuje remeselne i obsahovo výborne zvládnutý videoklip v réžii Vladimíra Špičku, ktorý – ako Horák podotýka – „sa chopil detailného vizuálneho spracovania s takým elánom, aký sa len tak nevidí, a to od ručnej výroby rekvizít až po animácie v klipe.“

ZDROJ: Karolína Zboniaková | Adriána Čahojová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share