HudbaSprávy

Hudobné novinky 11-2020

Majk Spirit – Spirit Animal prod. Grimaso

Spirit Animal je prvým oficiálnym singlom Majka Spirita od vydania jeho posledného albumu Nie Som Tu Náhodou. Skladbu označuje ako intro k jeho tvorbe na rok 2020. 

Po hudobnej stránke novinku zastrešil Majkov dvorný producent DJ Grimaso, ktorý k údernému textu zvolil minimalistický podklad s klavírnymi prvkami a vytvoril tak signifikantný hudobný kontrast. 

Singel Spirit Animal vychádza pod hlavičkou vydavateľstva Spirit Music Label a od 13. marca je dostupný na všetkých digitálnych platformách.

Rita Ora – How To Be Lonely

Rita Ora opäť vsadila na populárneho pesničkára. So štartom kariéry jej pomáhal Ed Sheeran, ktorý pre ňu napísal pieseň Your Song, spoluautorom aktuálneho singlu How To Be Lonely je Lewis Capaldi. Majiteľ ocenenia Brit Awards za skladbu Someone You Lovedv novinke dokonca naspieval doprovodné vokály. How To Be Lonely je prvou vlastnou piesňou, ktorú Rita Ora zverejnila po vydaní albumu Phoenix v roku 2018.

fiedlerski – time is a river ft. james harries

Ondřej Fiedler, ktorý už skoro rutinne dostáva muziku tvorenú pre popredných české interpretov na najvyššie miesta českých a niekedy aj zahraničných hitparád, sa rozhodol pre štart sólovej kariéry pod pseudonymom fiedlerski. Tento, pôvodom liberecký producent, ktorého prácu vlani ocenil aj časopis Forbes zaradením do rebríčka 30pod30, získal na piesňach, na ktorých pracoval, už cez 150 miliónov videní. Za najzaujímavejší možno považovať celoeurópsky úspech piesní Lenny, ktoré vznikali Ondrejovi pod rukami.

Po týchto skúsenostiach teraz cíti, že prišiel čas, kedy by rád išiel na trh s vlastnou kožou. Sólovú kariéru odštartuje singlom Time Is A River. Fiedlerski si kladie za cieľ neisť progresívnou cestou iba v tvorbe muziky samotnej, ale aj v celkovom vizuálnom štýle. Od detstva je fanúšikom Star Wars, a preto sa po vzore sci-fi filmov rozhodol pre striktné ukrývanie tváre pod maskou. Tvár  uvidíme naozaj veľmi málo, ukrýva ju aj herec a moderátor Ondřej Havel, hlavný protagonista klipu. Ten bol profesionálnym filmovým štábom, ktorý pracuje napríklad s gigantmi ako HBO, pretvorený na mimozemšťana. Táto jednorazová premena zabrala viac ako 8 hodín sústredenej práce.

Mimozemšťan sa ocitol na planéte Zem a hľadá cestu domov, čo je sprievodný motív, ktorý bude sprevádzať i ďalšie piesne. Klip sa nakrúcal v Rakúskych Alpách a na starosť ho mal režisér Ondřej Kudyn. Singel naspieval v angličtine James Harries, spevák pôvodom z Manchestru, predznamenáva úmysel fiedlerski, preraziť so singlom aj v zahraničí. S takouto nesmelou ambíciou nemožno nechať nič na náhodu, finálny zvuk namixoval Oli Jacobs, Angličan pracujúci napríklad s producentom Diplom , Harry Stylesom  a ďalšími svetovými menami.

Puerto x Dawe White – Von (prod. Sushiboy)

Nemuseli sme dlho čakať a po poslednom singli Ohne nám Puerto prináša ďalšiu novinku, opäť s Daweom Whiteom na feate. Vo videoklipe od Martina Mika chalani žúrujú v kamióne, vo veľkom mezonete či v opustenom nákupnom centre na motokárach.

Ako Puerto prezrádza, aktuálne už pracuje na svojom ďalšom sólovom projekte. Čo ho inšpirovalo k tvorbe tejto skladby? „Inšpiroval ma náš život ako vždy. Ale keby som mal odpovedať ako naozaj vznikla – bol som zavretý celé dni v štúdiu a nahrával jednu skladbu za druhou. Vznikol nadupaný album a toto je jeden zo singlov.”

Čo Puerto dodáva na margo svojich plánov do budúcna? “Plány? Jednoduché… Stať sa pre svojich fanúšikov najlepším interpretom. Dlhé roky som všetku lásku dával vždy len jednej žene, nastal čas, nasmerovať ju do hudby a spievať všetkým ženám bez výčitiek. A samozrejme docieliť, aby sa každý chlap pri mojej hudbe cítil ako ten, čo dokáže žene naplniť jej túžby.”  IDEME VON!

NEREZ & LUCIA – Budem si spolu žít

Skupina NEREZ & LUCIA natočila svoj v poradí už druhý videoklip, tentokrát ku klasickej nerezovskej piesni Budem si spolu žít.

„Písničku jsme hráli už se Zuzanou Navarovou a dodnes nás baví. Je to vlastně reggae, hudební styl, který byl v 80. letech minulého století módní a nový. Klip vznikl v černošickém klubu Kino s naší novou zpěvačkou Luciou Šoralovou a mladými muzikanty Gregem Brunem, Davidem Lomičem a Robertem Fischmannem. Písnička Budem si spolu žít je tak vlastně spojovacím můstkem mezi starým a novým Nerezem,“ upresňuje kapelník NEREZ&LUCIA Zdeněk Vřešťál. 

Skupina práve pripravuje druhý album, ktorý nadväzuje na veľmi úspešnú albumovú nahrávku Zlom z minulého roku. 

Martin Kujan – Únik pred realitou

Námet na skladbu vznikol už v roku 2017, ale až v polovici minulého roka sa Martin Kujan rozhodol skladbu zvečniť a podeliť sa tak so svojím pohľadom na „realitu“ aj so svetom. Na pomoc pri nahrávaní si prizval kapelu Back2Back, ktorej gitaristom a spevákom je už od roku 2013.

Vizuál k skladbe sa natáčal v malej dedinke na strednom Slovensku.  „Už takmer desať rokov sa tam často a rád vraciam. Tam si oddýchnem najlepšie, preto bolo pre mňa dôležité, aby sa klip nakrúcal práve v tých končinách, uprostred nádhernej, nedotknutej prírody,“ dodáva spevák.

Celeste – Stop This Flame

Americko-britská speváčka Celeste vydáva singel Stop This Flame, ktorý rovnako ako jej tvorba prepája britský soul, jazz a R&B. Celeste, z ktorej sú nadšení kritici aj hviezdy hudobného priemyslu, medzi ktoré patrí napríklad Billie Eilish, aktuálne získala Brit Awards aj BBC Music Award a bola menovaná ako hlavný tip každoročného rebríčka BBC Sound of 2020. Celeste bola ďalej predskokanka Michaelovi Kiwanukovia vystúpila na najväčších hudobných festivaloch, ako je Glastonbury, Primavera Sound alebo Field Day. Ďalej sa objavila na stránkach prestížnych médií, ako sú The Guardian, Vogue alebo NME.

Už v šestnástich rokoch si Celeste všimol jej súčasný manažér po tom, čo na YouTube nahrala vlastnoručne napísanú skladbu, ktorá vzdávala poctu jej otcovi. Keď Celeste skončila školu, vydala v hudobnom vydavateľstve vlastnenom Lily Allen debutový singel Daydreaming, po ktorom v marci 2017 nasledovalo debutové EP The Milk & the Honey. O rok neskôr vyšlo ďalšie EP Lately, ktoré nasledovali single Strange a spomínaný Stop This Flame, ktoré sa stali hitmi. Aktuálne Celeste pracuje na debutovom albume a v apríli tohto roku vyráža na turné po Európe.

Surf Mesa – Ily

Americký producent Surf Mesa vydáva v spolupráci so speváčkou Emilee singel Ily. Mesa objavil Emilee  cez TikTok, kam v novembri minulého roka nahrala cover singlu Can’t Take My Eyes Off Of You, ktorý si pripísal milióny prehraní. Singel Ily sa aktuálne nachádza na popredných priečkach rebríčkov virálnych piesní vo Francúzsku, Slovensku  alebo Belgicku a na platforme Shazam si skladbu vyhľadalo takmer štvrť milióna užívateľov.

Iba 19-ročný producent Surf Mesa, vlastným menom Powell Aguirre, nahrával beaty vo svojej izbe už od štvrtej triedy. Jeho najväčšími vplyvmi boli, a dodnes sú, Odesza, Petit Biscuit alebo Kasbo. Mesa si však za roky praxe vytvoril vlastný originálny zvuk, ktorý sa vyznačuje nádhernými melódiami, hrejivými bicími a snovou atmosférou, ktorá sa rozprestiera do nekonečných diaľok.

ZDROJ: Karolína Zboniaková a Tomáš Karpel, Universal Music | Adriána Čahojová, Soul for Show | Renáta Tomášová, Warner Music | Perla Žinčíková, Devito

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share