Hudba

Hudobné novinky 10/2022

Rammstein – Zeit

Špekulovalo sa o tom už dlhšiu dobu, teraz to môžeme oficiálne potvrdiť. Nemecká metalová kapela Rammstein vydá už 29. apríla nový album s názvom Zeit. Na v poradí ôsmy album sa môžeme naladiť už teraz vďaka rovnomennému singlu. Ten vznikal v štúdiu La Fabrique vo Francúzsku. V piesni „Zeit“, ktorá je o smrteľnosti a pominuteľnosti okamihu, šťastia a života, prosí Till Lindemann svojím veliteľským barytónom čas, aby sa na chvíľu zastavil. Všetko je sprevádzané pôsobivým videoklipom, ktorý natočil Robert Gwisdek.

Obľúbená a kontroverzná kapela v zložení: Till Lindemann, Paul Landers, Richard Z. Kruspe, Flake, Oliver Riedel a Christoph Schneider, pracovala na jedenástich piesňach dva roky spolu s producentom Olsenom Involtinim a na konci apríla predstavia finálny výsledok. Samotný album dostal aj zaujímavý vizuál vo forme impozantného obalu, ktorý odfotil kanadský hudobník a fotograf, Bryan Adams, na schodoch pamätníka Trudelturm v berlínskom Adlershofe.

YUNGBLUD – The Funeral

Britský spevák YUNBGLUD je známy tým, že rád provokuje. To dokazuje aj v jeho najnovšom singli s názvom „The Funeral“. V tomto videoklipe spieva z rakvy a medzi smútočnými hosťami sa objavuje aj legendárny Ozzy Osbourne a neskôr aj jeho žena Sharon.

„Song je o egu, smrti, znovuzrodení a tanci na vlastnom hrobe. Pozývaš všetkých, aby sa k tebe pridali, ale aj keď tancuješ sám, je to v poriadku,“ hovorí YUNGBLUD. „Vravel som si: Keby ťa zajtra prešlo auto, ako chceš, aby si ťa pamätali? Keby si mohol zaspievať ešte čosi predtým, než ťa zjedia červy, bol by to tento song? Úprimne, áno. S týmto by som šiel do hrobu,“ dodáva bez servítky Dominic.

Megan Thee Stallion x Dua Lipa – Sweetest Pie

Keď dámy – hudobné hviezdy Dua Lipa a Megan Thee Stallion – oznámili vydanie duetu, vzbudili veľký rozruch, zvlášť za oceánom, kde je popularita oboch speváčok astronomická. Debutový album Megan Thee Stallion sa tam v roku 2020 dostal až na druhé miesto oficiálnej hitparády a jej spolupráca s Cardi B na tracku WAP je v Amerike považovaná za jeden z najväčších hitov posledných rokov. Je majiteľkou troch cien Grammy a mnoho ďalších ocenení. Jej britská kolegyňa je dnes globálnou megahviezdou a naviac za Atlantikom práve odštartovala svetové turné k albumu Future Nostalgia, ktoré musela kvôli pandémii niekoľkokrát odložiť a na ktoré si práve Megan Thee Stallion pozvala ako hosťa. Skladba Sweetest Pie je nielen zvukovo tak lahodná, ako jej názov sľubuje. Ide o prvú ochutnávku z chystaného albumu Megan Thee Stallion.

Pripomíname všetkým hudobným fanúšikom a nielen priaznivcom DUA LIPA, že britská diva sa zastaví v rámci jej turné 11. júna v Bratislave, kde bude spievať na LOVESTREAM festivale.

Svieca vo vetre – Som iný

Rocková kapela Svieca vo vetre prichádza so singlom Som iný a predstavuje k nemu videoklip z prostredia, v ktorom tvorí, nahráva a formuje svojský rockový zvuk. V skladbe nesie odkaz a upozorňuje na odlišnosť, ktorá je prirodzená každému z nás v rôznych formách.

Novinkou s videoklipom kapela otvára nový koncept, ktorým vstúpila do tohto roka. Naproti ich predchádzajúcim vydaným albumom plánuje najprv uverejniť samotné single. Vďaka charakteristickému zvuku a „sviecovskému“ štýlu, ktorý si kapela postupne sformovala, tvoria jednu skladbu za druhou, pričom sa chcú priblížiť svojmu publiku aj vizuálmi.

Skladba Som iný sa nahrávala v štúdiu kapely a aj vďaka pandemickým opatreniam sa každý nastroj nahrával iný týždeň, čím sa nahrávanie značne predĺžilo. „Najskôr vznikla hudobná zložka piesne, ktorá sama o sebe väčšinou veľa nepovie. Ale podľa jej charakteru sa vždy dá povedať, aká téma textu sa k nej hodí. Táto pieseň je iná, než ostatné, presne ako ja sám a mnoho ďalších ľudí v mojom okolí,“ prezrádza gitarista Samuel Bezecný, ktorý je aj autorom textu a hudby.

Radovan Hanko – S iskrou

Spevák, songwriter a nominant minuloročnej hudobnej ankety Radio_Head Award Rádia FM v kategórii World music/Folk Radovan Hanko prichádza s novinkou Keď sa trhá tma. Po prvom singli Krajina nekrajina z očakávaného albumu tak predstavuje druhý singel s animovaným videoklipom symbolických obrazov súboja svetla s tmou.

Zvukový charakter a aranž skladby je do veľkej miery vybočením zo spevákovho štýlu, keďže ide o značne alternatívnu pop-rock skladbu s použitím elektroniky. „Prvotný nápad na skladbu prišiel počas mojej minuloročnej karantény, keď som bol s Covidom zatvorený na chalupe a pár nocí som vydržal byť hore až do ranných hodín, kedy som pozoroval brieždenie. Pozeral som sa na horu za dedinou, nad ktorou sa pomaly trhala noc a začínalo do nej prenikať svetlo. Keďže som bol bez spánku, s takto unavenou hlavou som pri pohľade na farby meniacu sa oblohu mal miestami až halucinogénny pocit. Prišlo mi to magické a súčasne myšlienky podnecujúce. Svetlo pomaly prenikalo do tmy a v mojej hlave vznikala nová pieseň,“ s úsmevom prezrádza interpret silný moment, ktorý sa pretavil do piesne.

The Knocks – Slow Song [with Dragonette] 

Pred niekoľkými rokmi doprevádzali Justina Biebera na jeho európskom turné. The Knock pochádzajú z NYC a od roku 2010, kedy sa dali dokopy, stihli vystriedať viac labelov špecializovaných na tanečnú hudbu. (napr. Big Beat, Kitsuné, Neon Gold). Meno si urobili aj ako remixéri, v minulosti prerábali nahrávky významných interpretov (Katy Perry, Britney Spears, Nikki Minaj, Ellie Goulding alebo Flo Rida). Ide o producentské duo, ktoré tvorí Ben B-Rock Ruttner a James JPatt Patterson a ktoré zatiaľ vydalo dva albumy. Ako je na tanečnej scéne zvykom, často The Knocks spolupracujú s najrôznejšími vokalistami a tak na ich nahrávkach hosťovali napr. Foster The People, Sofi Tukker, Wyclef Jean z The Fugees, Carly Jae Jepsen. Na odkazoch nižšie nájdete ich aktuálny singel Slow Song, ktorý hlavne poteší priaznivcov kultivovanej disco hudby.

ZDROJ: Karolína Zboniaková | Michal Neffe | Renáta Tomášová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share