HudbaSprávy

Hudobné novinky 10/2021

music

Robo Opatovský – Blázon

Text k skladbe Blázon a aj réžiu videoklipu mala v rukách Oľga Záblacká. „Mám pocit, že je to pokračovanie pesničky ‚Keď muž miluje ženu‘. Oľga tvrdí, že každý by si mal spraviť svoju vlastnú predstavu a zapojiť vlastnú fantáziu,“povedal Opatovský a pokračoval: „On, ktorý sľuboval lásku do konca života a aj by pre ženu zabil, to úplne pokašľal…blázon.“ Ženích, Slavomír Zich, celý čas nechápe, čo sa vlastne stalo. Jeho videoklipová manželka Dominika Dubayová našla v jeho mobile kompromitujúcu fotografiu. No namiesto toho, aby sa spýtala, čo to má znamenať, reagovala veľmi impulzívne. Dokonca Slava sotila oblečeného do ľadovej vody v bazéne. „Príbeh videoklipu nekopíruje celkom presne text piesne. Nechala som priestor fantázii diváka. Ten môže len dedukovať, či sa aféra vysvetlila, či zvíťazila láska nad pocitom žiarlivosti. Dievčatá a ženy robia často prehnane rýchle závery, vytvárajú si domnienky, ktoré sa nemusia zakladať na pravde,“ povedala autorka hudby, scenára a režisérka videoklipu O. Záblacká. Nevesta zároveň potrebuje ženíchovi povedať niečo dôležité… ako dopadne tento dramatický príbeh, si musí divák domyslieť.

Vo videoklipe si teda mladá dvojica užíva chvíle svadby, cestuje vlakom po Európe, až kým on neurobí osudnú chybu. „Hlavní predstavitelia to fantasticky zahrali a tvoria pár aj v skutočnosti, takže všetky emócie krásne zapadli.“ S nádejnou hereckou dvojicou sa Oľga Záblacká zoznámila v lete. Ich čerstvá zamilovanosť a zmysel pre vášeň všetkého, čo robia, ju inšpirovali obsadiť ich do hlavných postáv vo videoklipe. „Svoju lásku, bezprostrednosť a bláznivosť nemuseli hrať. Skutočne ju prežívajú. Divák im verí každý pohľad, každé gesto,“ doplnila režisérka.

Špeciálny tón skladby Blázon zaujímavo výrazovo podtrhuje použitie rôznych vlakových motívov vo videoklipe. Spevák a gitarista priznáva, že vlaky miloval už ako dieťa a fascinovaný nimi ostal doteraz: „Pre mňa je vlak niečo magické, úžasné.“ Nakrúcanie prebiehalo na viacerých miestach, pričom štáb sa dostal aj do Múzea dopravy v Budapešti, kde sa nakrúcali prevažne interiérové zábery. „Oľgu tiež fascinujú stanice a vlaky, pre filmový štáb to je perfektné prostredie, všetkým sa nám páčili sekvencie vo vlakovej chodbe a netradične zariadenom vozni s klavírom, kde som pieseň spieval.“ povedal R. Opatovský. „Ja a aj kameraman Ondro Wolf sme atmosférou na vlakovej stanici doslova fascinovaní. Všetky tie vlakové scény nás mimoriadne bavili, pretože majú zvláštny život, kúzlo,“ potvrdila Záblacká.

2KBABY x Marshmello – Like This

Producenta, ktorý sa skrýva za pseudonymom Marshmello asi netreba predstavovať, ale o 2KBABY počuje väčšina z vás asi prvýkrát. Pochádza z Kentucky, v roku 2019 sa virálne presadil so singlom Old Streets, čo mu prinieslo zmluvu s labelom Masked Records a otvorilo cestu k minuloročnej debutovej platni Pregame Rituals. Spojenie so slávnym producentom mu určite prinesie ďalšie zviditeľnenie.

Bebe Rexha – Sacrifice

Singlová novinka Sacrifice je vraj jedinou tanečnou skladbou, ktorú nájdete na pripravovanom albume americkej speváčky. Ide o prvú nahrávku, ktorú  Bebe Rexha zverejnila v roku 2021.

Nathan Evans – Wellerman

Po odštartovaní fenoménu tzv. seashanty (vo voľnom preklade znamená námornícky popevok), ktorý v posledných týždňoch obletel celý svet, sa škótsky spevák Nathan Evans stal jednou z najzaujímavejších hviezd roku 2021. Teraz vydáva svoju debutovú skladbu „Wellerman“ a s ňou aj remix s umelcami 220Kid & Billen Ted.

Námornícke popevky známe ako #seashanty sú piesne, ktoré si pôvodne spievali plavci na mori popri ťažkej práci. Nathan sa jedného dňa rozhodol, že na TikTok takéto piesne nakrúti a jedným z jeho prvých príspevkov bol cover tradičnej írskej shanty piesne „Leave Her, Johnny“. Neskôr nahral vlastnú verziu novozélandskej balady „Wellerman“, s ktorou sa na TikToku strhla lavína duetov a fanúšikovia prejavili o tento žáner záujem. Vznikol tak dokonca aj hashtag #ShantyTok, pod ktorým tvorcovia nahrávajú originálne spevavé a rytmické verzie svojich obľúbených piesní. Úspešný remix k „Wellerman“ od Nathana Evansa, 220 Kid & Billen Teda je v súčasnosti dostupný na všetkých streamovacích platformách a YouTube, kde vizuál s modrou vlajkou dosiahol už viac ako 8 miliónov zhliadnutí.

Tina ft. Alan Murin – Bejby Blue

Skladba, ktorá nesie názov virtuálnej postavy „BEJBY BLUE“ vznikala pôvodne ako sólo vec, no nakoniec si k téme žien a ich nekonečného vesmíru prizvala Tina hudobný objav minulého roka a aktuálne jeden  z najvýraznejších hlasov hudobnej scény  – Alana Murina. O ich spoločnú novinku, ktorá nesie linkovo svetový sound sa postaral producent, skladateľ a spevák ADiss  s producentom the Boy, videoklip mal na starosti Cesar Production. 

„Vedela som, že veľmi chcem zaspievať slovné spojenie #bejbyblue, lebo znie krásne a jeho význam je v kontexte skladby hlboký a magický … Na poslednú chvíľu som sa však rozhodla ponechať slohu Alanovi, ktorého som veľkým fanúšikom, aby povedal, ako to vidí ako muž. Všetko zapadlo. Dnes oslavujeme ženstvo. A táto vec je o tom, že každá z nás ma nekonečno možností – presne ako virtuálna bytosť BEJBY BLUE – jazykom a zvukom roka 2021… žena rastie z temnoty,“ dodáva na záver Tina. 

Pozn.: skladba vyšla 8. marca

Incognito DJ feat. Tomáš Javnický – Everybody In The Box

Košičan milujúci muziku, to je Incognito, alebo presnejšie Incognito DJ, občianskym menom Erik. Ako DJ pracuje od roku 1993, ale priznal sa, že by veľmi rád by po sebe niečo hudobne zanechal a svoje túžby napĺňa podľa plánu. 10.03.2021 vychádza jeho filterhouse Everybody In The Box, ktorého základňou je skladba od Italo House skupiny Black Box a piesne Everybody Everybody z roku 1990. Erik si pozval do štúdia svojho priateľa, vynikajúceho saxofonistu Tomáša Javnického, s ktorým už niekoľko rokov hrá pod značkou Oldschool DJs alebo Incognito DJ. Ako Erik sám hovorí: „S touto skladbou nemá hitové ambície, je to skladba určená k dobrému drinku niekde v chill bare.“

Samuel Tomeček – Iba v nej

Skladateľ, hudobník, muzikológ a pedagóg vytvoril pieseň v prvej vlne korona krízy  a finálne ju dokončil vo februári 2021. Autorom textu je Samo Kovács, hudbu majú na konte obaja Samovia – Tomeček a Kovács. Sympatický Samo je roky neoddeliteľnou súčasťou úspešnej relácie Milujem Slovensko, kde zaspieval už vyše 600 skladieb. Vypočujte si jeho novinku „Iba v nej“, ku ktorej vznikol Samov prvý lyric klip. Tancuje v ňom exotická tanečnica, ktorá bola družičkou na Samovej svadbe! 

O mix a master skladby „Iba v nej“ sa postaral Marek Šurin, ktorý spolupracuje s množstvom slovenských interpretov. „Pieseň „Iba v nej“ vznikala dlhší čas, dokonca som ju odložil a vrátil sa k nej v korona kríze roku 2020. Skladba je o živote, o vzťahoch medzi mužom a ženou. Často máme pri problémoch vo vzťahu pocit, že sme ukrivdení. Takmer vždy v tom však majú prsty obe strany. Nikdy nie je na vine iba jeden. Myslím si, že sa v piesni môžu viacerí ľudia nájsť,“ vysvetľuje vznik skladby Samo Tomeček.  

Text k piesni „Iba v nej“ napísal Samo Kovács, s ktorým Samo Tomeček spolupracuje vyše 9 rokov. Dvaja Samovia spolu hrali v kapele a nahrali dva štúdiové albumy „Nespím“ – 2015 a „Ikony“ – 2018. 

Conan Gray – Overdrive

Americký popový talent a spevák Conan Gray si utvrdzuje svoju pozíciu vynikajúceho hlasu mladej generácie a vydáva novinku „Overdrive“. Pieseň voľne nadväzuje na úspešné single „Maniac“ a „Heather“, a nasleduje debutový štúdiový album Kid Krow, ktorý sa umiestnil na 5. mieste rebríčka Billboard 200. „Overdrive znamená stratu zábran a robenie si čo chcete, aj keď sa to môže zdať byť ľahkomyseľné. Pieseň má pre ľudí predstavovať formu úniku,“ vraví Conan o „Overdrive“, ku ktorej vydáva aj videoklip. Ten za týždeň na YouTube získal viac ako 4 milióny zhliadnutí.

Alvaro Soler – Magia

Alvaro Soler je španielsko-nemecký spevák a dá sa tvrdiť, že je svetovou senzáciou. Svojou tvorbou, ktorú odštartoval v roku 2015, zasiahol Európu, Latinskú Ameriku a oslovil fanúšikov po celom svete. Pýši sa viac ako 80 zlatými a platinovými certifikáciami, dvoma miliónmi predaných albumov a viac ako dvomi a pol miliardami audio streamov. Po minuloročnej pauze, ktorú Alvaro využil na načerpanie nových síl, sebarealizáciu a novú tvorbu, teraz vydáva prvý singel z pripravovaného albumu. „Uvedomil som si, ako často používame slovo MAGIA (kúzlo) pre veci, ktoré nevieme popísať. Nie všetko si vyžaduje tisícky slov a nie všetko potrebuje dôvod. Niekedy sme proste ohromení aj maličkosťami,“ uviedol umelec, ktorého hit „Sofia“ (na YouTube má cez 698 miliónov zhliadnutí) bol jedným z najhranejších singlov v slovenských a svetových rádiách.

Post Malone – Only Wanna Be with You

Americký rapper, spevák, gitarista a hudobný producent Post Malone vydáva pri príležitosti 25. výročia Pokémon cover verziu hitu „Only Wanna Be with You“ od Hootie and the Blowfish z roku 1995. Novú verziu Post Malone nahral, aby pomohol osláviť výročie legendárnych Pokémonov. Pieseň predstavil v rámci svojho vystúpenia na virtuálnom koncerte počas „Pokémon Day“.

Jonas Blue & AWA – Something Stupid

Anglický DJ a textár Jonas Blue prichádza späť na scénu vo veľkom štýle. Ako svoj prvý singel tohto roka vydáva housovú novinku „Something Stupid“. Na hit ašpirujúcim singlom sa tak multiplatinový producent a skladateľ vracia k tanečnej hudbe a pokračuje vo svojej produkcii spoluprácou s novým vychádzajúcim talentom, RnB umelkyňou AWA. Spoločne vydávajú energiou nabitý singel, ktorý jednoznačne patrí na festivaly a do klubov. Prostredníctvom textu AWA dokumentuje rozličné pocity, lásku, ale aj strach, že sa jej situácia vymyká spod kontroly a treba spraviť krok späť.

„Rok 2020 bol pre nás naozaj náročný, a preto som sa chcel v roku 2021 vrátiť s pozitívnou energiou v novom singli. Robin S a jeho ikonický sample spolu s neuveriteľnými vokálmi AWA, ma presvedčili o tom, že toto je ono. Nemôžem sa dočkať, kým si to všetci vypočujú,“  okomentoval svoju novinku „Something Stupid“.

Imagine Dragons – Follow You

GRAMMY® ocenená, mutiplatinová skupina z Los Angeles – Imagine Dragons sa opäť vracia na scénu. So 40 miliónmi predaných albumov a 60 miliónmi globálnych streamov sa Imagine Dragons stali najpredávanejšou kapelou roku 2010. V minulosti kapela ovládla prestížne hitparády svojimi skladbami „Believer“, „Thunder“ alebo „Radioactive“. Aj napriek tomu, že sa multitalentovaný frontman Dan Reynolds, basgitarista Ben Mckee, gitarista Wane Sermon a bubeník Dan Platzman stali jednými z najväčších objavov všetkých čias, udržujú si úprimnosť a intimitu, na čom si od začiatku zakladali. Tvorivú rozmanitosť potvrdzuje ich práve vydaná novinka „Follow You“, ktorá už je dostupná na všetkých streamovacích platformách, vrátane lyrics videa na YouTube.

Pieseň „Follow You“ produkoval Joel Little a text k nej napísal frontman Dan Reynolds počas zlomového bodu jeho manželstva, tesne pred rozvodom. O týždeň neskôr sa však manželia rozhodli ich rozchodu vzdať.

Posledných pár rokov bolo pre Imagine Dragons a celý svet veľmi náročných. Zatiaľ čo sa členovia kapely snažili vyrovnať so stratami blízkych priateľov, rodiny a inými osobnými bojmi, Reynolds v decembri 2019 oznámil, že si dáva pauzu a sústredí sa na svoju rodinu a osobnostný rast. Potom prišla pandémia. Tento zlom sa našťastie ukázal ako zdroj tvorivej obnovy. „Potreboval som od všetkého ujsť, nájsť viac jasnosti a šťastie,“ vysvetlil Dan Reynolds.

Michael Schulte – Stay

„Nebojte sa veľkých emócií“ je motto Michaela Schulteho. Spevák, skladateľ a muž, ktorý fanúšikom prostredníctvom svojej hudby ponúka hlboký náhľad do vlastného vnútra – veľmi osobného a emocionálneho denníka, z neho v posledných rokoch urobilo jedného z najvýraznejších hlasov nemeckej popovej hudby. Jeho celkové zhliadnutia už dávno prekonali hranicu 100 miliónov a na Spotify má viac ako 3,5 miliónov poslucháčov mesačne.

„Je to zložité“ – stav, ktorým v určitej fáze prechádza takmer každý vzťah. Fáza neistoty, počas ktorej sa musíte rozhodnúť medzi srdcom a hlavou, druhou šancou alebo pauzou. Či pokračovať v boji jeden za druhého, alebo to nechať navždy ísť. Na svojom novom singli „Stay“ Michael Schutle dojemnými slovami opisuje vnútorný konflikt a bolestivú dilemu – zostať, aj keby bolo lepšie odísť. V súčasnej dobe je spevák a skladateľ šťastný vo svojom manželstve, ale tento pocit pozná z minulosti a opätovne ho pozoruje vo svojom okolí. Pieseň vznikla v spolupráci s hitmakermi Tomom Gregorym, Mollym Irvine (ktorý stojí za minuloročným hitom Topic – Breaking Me) a produkčným tímom Abaz & X-plosive. O mixáž sa postaral Topic. 

Kristina Tran – Karmageddon

Skladba, ktorá nesie názov Karmageddon vznikla v spolupráci so skladateľom a hudobníkom Matejom “LilMax” Miklošom a nesie v sebe emotívny pohľad speváčky na dopady klimatickej krízy. Svoj rastúci záujem o vážne témy využila hudobne Kristina na to, aby na tento problém upozornila aj týmto spôsobom. Novinka prichádza v podobe experimentálneho videoklipu a zároveň ním vyjadruje podporu ľuďom, ktorí sa tejto problematike aktívne venujú. Preto v skladbe počuť známe hlasy, ktoré sa pravidelne angažujú v rôznych organizáciách na pomoc našej Zemi, či prostredia okolo nás. Samotná speváčka však svojej profesii ostáva verná a „KARMAGEDDONOM“ chcela len poukázať nato, čo sa deje okolo nás. 

“Neoznačujem sa za aktivistku, nakoľko tejto téme nevenujem toľko času a energie, ako napríklad ľudia z iniciatívy #klimaťapotrebuje. Práve ich hlasy ma inšpirovali k vzniku Karmageddonu a vďaka hudobnému suportu Mateja “LilMaxa” Mikloša som mohla svoje pocity naplno vyspievať,” uzatvára Kristina Tran.

ZDROJ: Andrea Čurná, woowoo.sk | Renáta Tomášová, Warner Music | Karolína Zboniaková, Universal Music | Erik Horváth, DJ Camp Label | Jana Trellová, Ruka Hore | Nora Krchňáková, NK Factory

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share