HudbaSprávy

Hudobné novinky 1/2022

music

Cosmetica – Čínske chrámy

S novým albumom prichádzajú po päť ročnej pauze. Z posledného albumu Arytmia a zároveň ich prvého slovenského sa niesla éterom najmä skladba Splín a ideál. Pred necelými dvoma rokmi začali nahrávať v LVNGC štúdiu nové skladby, ktoré boli prerušované dlhými pauzami spôsobené rodičovskými povinnosťami troch členov kapely. Hranice od ich štipľavého zvuku sa mierne odkláňajú a medzníkom sa stáva úvodný singel Čínske chrámy.

Hudobný podklad piesne vzišiel spevákovi Iljovi Miškovičovi na dovolenke v talianskom Lignane spojením dvoch nezávislých motívov. Aj keď každý bol z úplne iného obdobia, až tam zistil, že k sebe pasujú. Text piesne dostal svoju formu po nahraní inštrumentov v štúdiu. „Čínske chrámy opisujú jednu z tých rušných nocí, keď vás hluk, vrava a násilná zábava vyženú do samoty izby, v ktorej ale márne hľadáte pokoj, lebo v hlave máte „čínsky chrám“, miesto, kde sa „modlí“ jeden cez druhého, až je z toho neznesiteľný frmol. Človek vtedy túži byť na inom mieste alebo aspoň zaspať, ale to zväčša býva márna snaha,“ ozrejmuje Ilja Miškovič hlavný motív skladby, ktorým sa stáva túžba uniknúť, túžba v jednej sekunde sa ponoriť do spánku a v druhej sa zobudiť.

Aktuálny singel Čínske chrámy sa nahrával v štúdiu Kupec records po stopách, no basgitara s bicími sa nahrávali súčasne, čím Cosmetica zachovala osobitý ráz piesne presiaknutý autentickosťou. O mix a mastering sa postaral Marek Šurin zo Soundshine štúdia, ktorý je známy skôr mixovaním rapu a popu, čo prinieslo aj na celom albume zaujímavé prekvapenia dané jeho žánrovým odstupom.

Random Choices – Ahoj (feat. Romana Reidlová & Betka Hajná)

Hravý duet Ahoj prenáša poslucháča do príbehu čerstvo zamilovaného páru so všetkým, čo k začiatkom patrí. Nadšenie, nesmelé očakávania, motýle v bruchu a pocit, že bez seba nemôžeme byť ani sekundu. Ako už to ale býva, časom sa okrem týchto pocitov objavia aj prvé problémy a neistoty. A je už len na nás či chceme  zatnúť zuby a problémy spoločne prekonať alebo to vzdať.

Ahoj je vlastne taký hudobný dialóg medzi Romanou Riedlovou a Marekom Hrdličkom. ,,Vážim si, že mi chalani dôverovali a vybrali si na svoj prvý duet zrovna mňa. Je to pre mňa opäť niečo nové a myslím, že to bola zaujímavá skúsenosť pre obe strany ,“ Romana Riedlová ku spolupráci s Random Choices. 

Random Choices v novej skladbe naviazali na ich debutový album. Je v nej cítiť vplyvy funku či bossa novy. Vládne v nej zvuková farebnosť a rozmanité nástrojové obsadenie. V duchu prvého albumu sa nesie aj hudobná spolupráca so saxofonistkou Alžbetou Hajnou, ktorá si s kapelou zahrala už na minuloročnom singli Searchng for Inspiration. „Nahrávanie s Random Choices znovu potvrdilo, že tak ako sú skvelí hudobníci sú rovnako dobrá partia. Nácviky som si užila a teším sa na ďalšiu spoluprácu!“ Betka Hajná o nahrávaní nového singlu. 

ZDROJ: Michal Neffe | Marek Hrdlička

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share