HudbaSprávy

Hudobné novinky 1/2021

music

Daniel Landa feat. F. Černý, J. Vojtek, V. Bláha, R. „IZZI“ Izaiáš, Protheus – Blanický Manifest

Táto bizardná doba dala dohromady šesť osobností, ktoré sú nespokojné so súčasným dianím v spoločnosti a ktoré sa odhodlali vyjadriť verejne svoje postoje. Blanický Manifest bola pôvodne protestná petícia proti ďalšiemu trvaniu odoberaniu občianskych slobôd vyhlásená 6.7.2020 na Vyšehrade.

Z rovnakej emćoe sa následne zrodila rovnomenná pieseň, ku ktorej bol zverejnený videoklip. Okrem autora Daniela Landu sa v ňom objavilo ďalších päť frontmenov známych českých skupín – Franta Černý (Čechomor). Pepa Vojtek (Kabát), Vašek Bláha (Divokej Bill), Roman ‚IZZI“ Izaiáš (Doga) a Protheus (Dymytry).

Priebojná skladba sa jednoznačne radí do žánru „protestsong“ a apeluje na občanov aj na štát, aby boli osobné slobofy a zodpovednosť bezodkladne vrátené späť do rúk občanov.

NoControl – Tajný pribeh

Skupina No Control je už neprehliadnuteľným zjavom na domácej rock-metalovej scéne. Svojich fanúšikov neúnavne zásobujú kvalitnou gitarovou hudbou, a to aj v čase všeobecných obmedzení. Vo svojom novom videoklipe k piesni s názvom Tajný príbeh prinášajú to, čo fanúšikom tvrdej gitarovej muziky chýbalo v uplynulom roku zo všetkého najviac: pravú koncertnú atmosféru.

Táto energická skladba sa nachádza na ich debutovom albume To svet nevidel, ktorý vyšiel v marci 2020 netradične na USB kľúči. Okrem hudby a textov obsahuje aj videoklipy, ktoré boli v čase vydania albumu už natočené. Tajný príbeh je v poradí šiestym videoklipom kapely a okrem zostrihov z piatich koncertov prináša aj letmý pohľad do zákulisia.

Matej Smutný – Psycho Love

Matej je veľmi talentovaný muzikant, vyštudoval klasickú hudbu a sám ju vyučuje na konzervatóriu v Žiline. Zároveň pôsobí v kapele speváka Martina Haricha, kde strieda posty bubeníka a basgitaristu. Získané skúsenosti chce teraz zúročiť v sólovom projekte. Ako sám hovorí: „Na pop som si musel počkať, na pop som musel vyrásť!“ 

Autorský singel Psycho Love natočil s producentom Rikki Lee Sciclunom z Gilkicker Studios na Malte, aj preto má skladba svetové parametre. Niet divu, že si ju na Spotify našlo veľa fanúšikov z USA alebo Anglicka. Sťahujte na nižšie uvedených odkazoch.

Ofenbach feat. Lagique – Wasted Love

Po fenomenálnom úspechu predchádzajúceho singla prichádzajú Ofenbach s novinkou Wasted Love. „Skladbu sme napísali minulý rok v lete, v období, keď Head Shoulders Knees And Toes letelo v hitparádach po celom svete. Radosť z úspechu nám dodala energiu, ktorá sa premietla do komponovania  Wasted Love,“ priznávajú. Dance popovému singlu dodáva melancholickú atmosféru spev doposiaľ neznámeho vokalistu Doriana, ktorý si hovorí Lagique. Jeho hlas sa do nahrávky perfektne hodí.

Lenka Filipová & Lenny – Samotní nejsme nic

Autori seriálu požiadali Lenku Filipovú a Lenny, či by pre Kukačky nenaspievali spoločnú skladbu s témou rodičovstva. Vznikla tak skladba Samotní nejsme nic, duet o vzťahu rodiča k dieťaťu. Jej kratšia verzia sa objaví  ako seriálová zvučka, ale aj v plnej dĺžke. Skladbu zložil David Solař, ten ju spoluprodukoval s Marcusom Tranom, text napísala Ester Brožová. Videoklip režíroval Marek Jarkovský, ktorý do nej zakomponoval aj rodinné zábery z detstva, vďaka čomu klip získal rodinnú atmosféru.

Pieseň Samotní nejsme nic je po troch rokoch novou skladbou, ktorú Lenka Filipová posiela do sveta. Naviac ako duet, a ešte k tomu výnimočne  so svojou dcérou Lenny. Tá Lenku doprevádza na piane a prekvapivo vymenila angličtinu za češtinu. „Skladba v češtine a skladba s mojou mamkou boli asi dve najčastejšie kladené otázky, s ktorými som sa v posledných rokoch stretávala. Preto som rada, že poslucháčom môžeme ponúknuť niečo nové, čo spĺňa oboje,“ dodáva s úsmevom Lenny. 

ZDROJ: Renáta Tomášová, Warner Music | Pavol Dráb, Randal Group production | Tomáš Karpel, Universal Music

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share