HudbaTlačové správy

Nový videoklip skupiny Iconito – Táram

Skupina Iconito s novou skladbou Táram ohlasuje album, ktorý sa v týchto dňoch dokončuje a vyjsť by mal začiatkom budúceho roka.

Chlapčenská kapela Iconito vznikla v roku 2005 a už vtedy sa snažili svojimi skladbami upriamiť pozornosť na problematiku Slovenska. Ich song ku prezidentským voľbám „Chcem zmenu“ sa stal virálnym hitom. Keď pokrstili v roku 2016 ich prvý debutový album “Človek a Klaun”, dostala moderná hudba konečne aj folklórny rozmer. Definitívne potvrdili svoju pozíciu hudobníkov veľkým hitom “Slovenské devy”, ktorá obsadila hneď všetky priečky v rádiách. Hudobní kritici ju nazvali hymnou, a zároveň poctou pravým slovenským devám.

“Hlavnou myšlienkou skupiny Iconito je priniesť opäť na Slovensko aj hudbu, ktorej ľudia rozumejú bez vekovej výnimky. Takmer všetci v kapele sú folkloristi a vyrástli sme na tradičnej folklórnej hudbe. Je to naša minulosť, prítomnosť a vďaka tomu, že dostávame pozitívne ohlasy na našu tvorbu, vieme, že je to aj naša budúcnosť. Som síce z Východného Slovenska, no aktuálne pôsobím v Bratislave, ako tanečník Umeleckého súboru Lúčnica. O to viac sa snažím priniesť na Slovensko štýl, ktorý spája nielen rôznorodú kultúru, ale aj prepája aj dobu, v ktorej sme vyrastali, a v ktorej žijeme”, hovorí Kristián Dufinec, frontman skupiny Iconito.

Nový videoklip – Táram

Klip vznikol v spolupráci Cube Art Pictures a námet a réžiu má na svedomí samotný spevák – Kristián Dufinec. Okrem samotnej kapely si v hlavných úlohách zahrali herci Sarah Arató, známa aj zo seriálu oteckovia a Tomáš Grega. O produkciu a vokály sa postaral Igor Timko zo skupiny No Name, ktorý s nimi spolupracuje a podporuje od samotného vzniku skupiny.

Nový song “Táram” opäť nesie prvky folklóru a moderného žánru. Pieseň je zrkadlom dnešnej uponáhľanej doby. „Ak niekto čaká srdcervúci song o nenaplnenej láske, musíme ho sklamať. Tému lásky sme sa snažili vyobraziť v trochu inej podobe a polohe, ako sú ľudia zvyknutí. Tento song je o hodnotách a prioritách, ktoré máme každý iné. Nosnou myšlienkou je slovná hračka slova táram. Keď si človek kladie priority v opačnom poradí, často mu ujdú podstatné veci v živote. Dôležité je si ale vedieť priznať chybu a to, keď ‚tára‘ – a preto by nemal zabudnúť na to kým chcel byť, pred tým než zabudol,” uzatvára Kristián.

Iconito

Iconito sú šiesti chalani, ktorí tvoria kapelu a vytvárajú most medzi našimi tradíciami a modernou dobou. Celú kapelu tvoria: Kristián Dufinec (spev, ústna harmonika, gitara), Michal Choma (basová gitara, spev), Ondrej Choma (akustická gitara, spev, perkusie), Lukáš Farbár (bicie, perkusie) a Róbert Hvostaľ (klávesy, spev), Martin Rusnák (sólo gitara).

Informácie redakcii poskytla Jana Trellová.

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share