HudbaSprávy

HORKÝŽE SLÍŽE oslavujú 30 rokov existencie a 20 rokov od vydania albumu KÝŽE SLIZ

Skupina Horkýže Slíže oslavuje 30. výročie svojej existencie. Nitrianska kapela začínala v skúšobni na nitrianskom kúpalisku, neskôr v kultúrnom dome a jej  členmi sú bývalý cukrár, poisťovací agent aj učiteľ. Všetko chalani  s veľkým zmyslom pre humor. Nenapíšeme nič mimoriadne, ak túto veselú partičku zaradíme do najužšej slovenskej hudobnej špičky, aj napriek tomu, že ich skladby v rebríčkoch najhranejších piesní slovenských a českých rádií určite nenájdete. Sú ale koncertná istota, ktorá vniesla do kvalitnej hudby kvalitný humor.

Kýže sliz je piaty štúdiový album tejto slovenskej rockovej skupiny a je komerčne najúspešnejší, ktorý z kapely urobil kult. Skutočný prelom nastal práve v roku 2002 s týmto albumom. Zabodovali dokonca aj v rádiách, melodickými pesničkami Vlak, L. A. G. song, Cigarety alebo Brďokoky,  vysmiatou Malá Žužu a prišla aj medializácia, ktorú chalani neobľubujú, s piesňou Denník. Album získal platinovú platňu a začali sa objavovať na slovenských a českých festivaloch a dodnes vypredávajú všetky koncerty. Samotný album miestami pripomína desaťčlenný ansámbel, keďže členovia sa držali hesla: „Kto sa náhodou zastaví v štúdiu, treba ho odchytiť, aby nám čosi nahovoril.“ Tak sa tam objavili aj ich kamaráti, manželky, kolegovia, dokonca aj zahraniční hostia. Samozrejme, nenechali všetko na náhodu a na album si pozvali aj vopred vytypovaných hostí, ako napríklad herca Stana Dančiaka, ktorý vystupuje na albume ako komisár Derrick.

Album Kýže sliz považujú Peter Hrivňák alias Kuko, Mário Sabo Sabotér, Juraj Štefánik alias Doktor a Marek Viršík Vendel za bod zlomu, po ktorom začal stúpať predaj nosičov a počet ľudí na koncertoch. Presne dvadsať rokov od vydania vychádza tento skvost prvýkrát na vinylovej platni a dopĺňa tak diskografiu obľúbenej formácie, ktorá postupne vychádza v tomto formáte.

„Ty brďo, fakt?,“  reagujú na tlačovú správu Sabotér, Doktor a Vendel. „Ti vravím no, ty koky!,“ odpovedá Kuko. 

Obal albumu, aktuálna fotka a jediné foto z obdobia natáčania albumu, keď nahrávali s dievčatami z Lotyšska intro do piesne  Malá Žužu

ZDROJ: Renáta Tomášová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share