HudbaTlačové správy

Fenomén REBELOVÉ je späť

Keď mal pred dvadsiatimi rokmi premiéru filmový retro muzikál Filipa Renča a Zdeňka Zelenku Rebelové s podtitulom Písničkový retrofilm z let šedesátých, vzápätí sa stal fenoménom  kín a následne televíznych obrazoviek. Dvoma Českými levmi ocenená snímka, ktorá bola následne uvedená tiež ako muzikál v Divadle Broadway, teraz opäť ožíva v novej úprave scenára i výpravy Hudobného divadla Karlín. S muzikálom znovu ožívajú i výnimočné hity nezabudnuteľného obdobia českej popmusic v podobe albumu Písně z muzikálu Rebelové / Originální nahrávky z let 1960-1970

21 piesní na CD, resp. v digitálnej verzii a 14 na LP je ozajstnou hudobnou esenciou „zlatých šesťdesiatych“. Yvonne Přenosilová, Helena Vondráčková, Marta Kubišová, Waldemar Matuška, Václav Neckář, Eva Pilarová, Petr Novák,Judita Čeřovská či Josef Zíma – čo meno, to hudobná legenda. Š-Š-ŠPátáTerezaStín katedrálOliver Twist či Já budu chodit po špičkách – čo pieseň, to hit. 

Pre staršie generácie silné spomienky, pre mladších možný objav výnimočnej muziky, ktorá ani po dekádach nestráca nič zo svojej sily a kvality. V kombinácii so štýlovou inscenáciou muzikálu a napínavými i dojímavými osudmi mladých hrdinov v dobe dočasného slobodného nadýchnutia ukončeného sovietskými tankmi jednoducho nemôže sklamať. 

Vypredaná premiéra nového naštudovania garantovaného F. Renčom a scenáristom Z. Zelenkom, ktorá sa uskutočnila 9. júla na Letnej scéne v areáli PVA Expo Praha Letňany, je dôkazom, že ani pandémiou spôsobený posun v čase nijako neoslabil účinok najväčších hitov zo 60. rokov, podporujúcich zamilovanú i dramatickú tému z roku 1968. 

Trvalo to trochu dlhšie, než bolo v pláne, no teraz už môžeme s radosťou povedať, že Rebelové sú späť. Ako muzikál, CD, a tentokrát tiež ako vinyl (v oboch prípadoch s pôvodnými verziami slávnych piesní). Ďalší dôkaz toho, že dobré veci proste fungujú stále.

Info k muzikálu, plánovaným reprízam vrátane termínov i predpredaja vstupeniek nájdete na www.hdk.cz/rebelove

ZDROJ: Adriána Čahojová, Supraphon 

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share