HudbaTlačové správy

Debutový album Petra Zajačka z Medial Banana

Mladý hudobník Peter Zajaček, ktorého viacerí fanúšikovia domácej hudobnej scény poznajú ako člena kapely Medial Banana, vydáva svoj debutový sólo album ‘Nemám sa s kým hrať’.  Na albume vás čaká 11 originálnych skladieb, v ktorých autor spoločne s hosťami prezentuje rôzne prístupy ku gitarovej hre, kompozícii a samotnej improvizácii. Album vyšiel pod hlavičkou vydavateľstva go2stage,  podporil ho z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a vznikol aj s podporou SOZA. 

Názov albumu ‘Nemám sa s kým hrať’ vystihuje Petrovu povahu a jeho hudobnú realitu, v žiadnom prípade nenaznačuje namyslenosť, dokonca práve naopak: “Nie vždy sa viem zaradiť medzi skupinu muzikantov. Niektorým sa nedokážem vyrovnať zručnosťou a umom, iným zase egom – našťastie,” dodáva s úsmevom. “Moja komplikovaná povaha si ťažko hľadá priateľov na hudbu, často sa stretávam s ležérnym prístupom k hudbe, ktorý mi nesedí. V takom prípade sa hudobník často cíti najkomfortnejšie sám, lebo nikto ho nepochopí lepšie, ako on sám. Niekedy je menej viac.”

Peter Zajaček je prvým členom kapely Medial Banana, ktorý vydáva sólový album. Jeho vydanie považuje za splnený sen: “Vždy som si predstavoval, že budem fungovať aj pod svojím menom. Inštrumentálne i kompozične, aj keď je to v dnešnej dobe náročné.” Album ‘Nemám sa s kým hrať’ sa vyvíjal síce dlho, ale prirodzene a Peter si podľa vlastných slov stojí za každým tónom, aj keď by s odstupom času možno vedel niektoré veci nahrať aj lepšie. “Čaro okamihu má však často väčšiu hodnotu ako vyšperkovaná dokonalosť.”  Niektoré predpripravené skladby nahradili nápady vytvorené pár dní pred nahrávaním, pár skladieb dokonca vzniklo aj priamo v štúdiu. K inšpirácii pomohol aj čas strávený v karanténe. Väčšina skladieb má však pôvod v dlhoročných hudobných nápadoch. 

Album bol nahrávaný z veľkej časti v Štúdiu SMT v Bernolákove, o mix sa postaral Martin Bakoš. Časť albumu sa nahrávala v štúdiu Loft v Bratislave, jednu skladbu zmiešal Jaro Žigo Jr. Počas 11 skladieb sa predstaví viacero hostí – obľúbená formácia Michal Fedor – Roland Kaník – Michal Šelep, Petrova dlhoročná spolupracovníčka Katarína Ščevlíková, bubeník David Juraj Raši, hrou na trúbke doplnil 3 skladby Michal Cálik. Na albume sa predstaví aj Petrov brat – bubeník Anton Zajaček, na kontrabase Denis Pagáč, na basgitare Martin Kapustník. O žánrovú odchýlku sa postarala violončelistka Katka Kozelková. 

“ V kútiku duše dúfam, že sa niekomu moja práca zapáči, prípadne ocení môj štýl a postupy. Bolo by skvelé, ak by sa skladby zapáčili ľuďom z rôznych hudobných svetov. Uvedomujem si však veľkú konkurenciu a nesmierne kritické ucho slovenskej spoločnosti. Viem, že album nemusí nič zmeniť, ale môže. Minimálne ma posunie k ďalšej tvorbe,” uzatvára svoje očakávania mladý hudobník, ktorý verí, že sa mu podarí vytvoriť niečo, čo by mohlo obohatiť domácu hudobnú scénu.

Ak to situácia na jeseň dovolí, Peter by chcel album pokrstiť živým prevedením skladieb. Zároveň by rád zorganizoval menšie turné po slovenských kluboch a prípadne si zahral na jazzovom festivale. Ak chcete sledovať jeho ďalšiu cestu, informácie nájdete na jeho Facebook stránke

Album ‘Nemám sa s kým hrať’ je od dnes k dispozícii na zakúpenie v e-shope vydavateľstva go2stage – mladého interpreta tak v prípade záujmu môžete podporiť touto formou. Na streamovacích platformách sa album objaví o pár dní, na jeseň vyjde na vinylovom nosiči. 

Peter Zajaček

Mladý hudobnik, absolvent hudobnej teórie a kompozície na VŠMU. Primárne sa venuje gitare, je súčasťou viacerých projektov. Niekoľko rokov pôsobí v najznámejšej slovenskej reggae formácii: Medial Banana. Kapela celoročne koncertuje po celej krajine, ale aj v blízkej Európe. Na Slovensku patrí medzi obľúbené skupiny na najväčších festivaloch, ako sú napr: Pohoda, Grape či Uprising (jeden z najznámejších reggae festivalov v strednej Európe). Okrem domácej scény kapela navštevuje aj zahraničné festivaly ako Sziget, Mighty Sound či Overjam. Peter Zajaček vydal v minulosti s Katkou Ščevlíkovou album ‚Feel it‘, či album ‚Raw’s formáciou Frankie Kimono. V sólovej tvorbe sa venuje aj hudbe z klasickejšieho prostredia (napr. pre elektrickú gitaru a sláčikové kvarteto). Komponuje pre rôzne nástrojové obsadenia, čím svojou hudbou (aj gitarovou hrou) mierne presahuje do klasického prostredia.

ZDROJ: Daniela Grečnerová, House of Ukulele

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share