HudbaSprávy

Andrej Farkaš Quartet poteší nielen mladú jazzovú generáciu

Andrej Farkaš Quartet prináša spojenie vynikajúcich individualít – Andreja Farkaša, Sándora Molnára, Krisztiana Peceka Lakatosa, Dávida Hodeka –  silnú generačnú výpoveď aj nadviazanie na svoje vzory. Debutový album kvarteta zavedie poslucháčov do zvukovej imaginácie post-bopu, ktorú budú môcť vnímať aj naživo v piatich miestach na Slovensku. 

Odchovanec klavírnej školy Ľuboša Šrámeka, majiteľ ceny Nové tváre Slovenského jazzu, medzi ktorého vzory patrí Herbie Hancock či Oscar Peterson – Andrej Farkaš debutuje so svojím Quartetom. Jazzový klavirista patrí k mladej generácii zorientovanej v tradičnej jazzovej literatúre s túžbou tvoriť vlastné kompozície. Tie vychádzajú z obľuby v žánri post-bopu s prvkami jazzovej moderny. Čo sa týka ústrednej témy, motívu či obdobia, v tom mal A. Farkaš jasno už pri vzniku tejto nahrávky: „Mal som v pláne vymyslieť koncept, ktorý sa bude podobať post-bebopovým vzorom s prvkami modálnej a rannej modernej sféry jazzu. Chcel som tieto prvky spojiť a dotvoriť to do jedného celku, v ktorom si poslucháči tieto smery môžu sami objaviť.“

Podarilo sa mu dať dohromady výnimočných muzikantov – saxofonistu Sándora Molnára, basgitaristu, kontrabasistu Krisztiana Peceka Lakatosa a bubeníka Dávida Hodeka. Ich debutový album je výpoveďou mladej jazzovej generácie, ktorá čerpá z tradície, ale aj zo súčasných vzorov. 

Nad otázkou, čo ho spája s hudobníkmi, s ktorými nahral album, sa takto zamýšľa: „So Sándorom, Krisztiánom a Dávidom ma spája hlavne estetické poňatie a hlavné zámery a smery, ktoré sú nám štyrom v oblasti jazzu dá sa povedať najbližšie. Vychádzame  z veľmi podobných tendencií a vzorov, ktoré pretvárame do svojej vlastnej kompozičnej a interpretačnej práce. Myslím si, že sa to spojilo veľmi prirodzene práve z týchto dôvodov. Po tom, čo som im poslal moje kompozície, tak sme sa zhodli na jednom cieli v podstate okamžite, za čo som veľmi rád, že som našiel takúto spriaznenosť.“ 

K veľkým klavírnym vzorom Andreja Farkaša patrí budapeštiansky klavirista Robert Szakcsi Lakatos, ktorý bude krstným otcom debutovej nahrávky na koncerte 24. apríla v Rakúskom kultúrnom fóre v Bratislave. Ešte predtým zahrajú v Liptovskom Mikuláši (20.04), Demänovej (21.04), Banskej Bystrici (22.04) a Trenčíne (23.04).  

Debutový album Andrej Farkas Quartet feat. Sandor Molnar, Krisztian Pecek Lakatos & David Hodek 

vyšiel pod záštitou Hudobného fondu. Projekt je finančne podporený z Fondu na podporu umenia.

Termíny koncertov: 

20.4.2024 – Mikulášsky Jazzový Festival – Liptovský Mikuláš

21.4.2024 – Koliba Tri Studničky – Demänová + live recording session

22.4.2024– Jazz Klub u Francúza – Banská Bystrica

23.4.2024 – Klub Lúč – Trenčín

24.4.2024 – Rakúske kultúrne fórum – Bratislava + krst albumu, čestný hosť Robert Szakcsi Lakatos

ZDROJ: Music Press Production

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share