HudbaSprávy

A predsa sa (k)rúti – Pocta Gustávovi Reussovi oživí historickú fabriku v Hnúšti

Industriálny priestor v starom chemickom závode v Hnúšti ožije audiovizuálnym predstavením. Pocta Gustávovi Reussovi – autorovi najstaršej vedeckej fantastiky – je originálnym audiovizuálnym dielom s pôvodnou hudbou od elektronického tria Space Cats. Uskutoční sa 29. septembra v Historickom areáli fabriky SLZ Nova, Hnúšťa.

A predsa sa (k)rúti – Pocta G. Reussovi je medziodborové / audiovizuálne dielo. Táto pocta rodákovi z Revúcej reflektuje vývoj ľudskej civilizácie a jej miesto v nekonečnom vesmíre. Gustáv Reuss napísal v roku 1856 svoje najslávnejšie dielo Hviezdoveda ako prvú vedeckú fantastiku. Vydal ju sedem rokov pred prvým dielom slávneho francúzskeho vizionára Julesa Verna. 

Reuss nechcel predvídať budúcnosť, ale sprostredkovať dobové vedecké poznatky prostému ľudu. Vysvetliť im vesmírne zákony a fyzikálne javy platné na planéte Zem, ako aj geografické náležitosti a rôznorodosti medzi jednotlivými národmi. Zároveň je aj obžalobou ľudstva v jeho zlých rozhodnutiach a hriechov voči prírode aj voči sebe. Aj z tohto dôvodu chcela jeho hlavná postava Krutohlav odísť na Mesiac a začať stavať civilizáciu od začiatku.  

Umelci ako Gustáv Reuss sa snažili kombinovať svet umenia a vedy a zároveň prinášali vlastné posolstvo. Je zaujímavé, ako si autori fantastiky a science-fiction predstavovali budúcnosť ľudstva. Tak ako mal Reuss svoje vízie, je nesmierne dôležité, aby aj fantázia súčasných umelcov vedela prekročiť za horizont súčasnosti. Tvorcovia diela z agentúry Music Press Production preto oslovili trio Space Cats, aby zhudobnili tento príbeh vystavaný z desiatich sekvencií – doplnený o obrázky a animácie, na ktorých sa podieľala AI – umelá inteligencia.

Vytvorenie autorského diela bude uvedené 29. septembra 2023 v rámci Mesta kultúry Revúca 2023. Jeho vznik finančne podporil Fond na podporu umenia.

A predsa sa (k)rúti – Pocta G. Reussovi sa zaradí k ďalším autorským projektom zrealizovaných agentúrou Music Press Production, ktorá dáva priestor zabudnutým osobnostiam z našich dejín: Melánia Olláryová – Prvá dáma zo Zámkov; Dežo Hoffmann – Osobnosti; Ján Melkovič – Humorom Prežil; Nadarmo prekladáš poete – pocta P.O. Hviezdoslavovi, Janko Silan – živý básnik. 

ZDROJ : Music Press Production 

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share