FilmSprávy

Vznik Československej republiky čoskoro na filmových plátnach

28. októbra 2022 uplynie 104 rokov od založenia prvej Československej republiky. Práve tento historický míľnik výrazne ovplyvňuje príbeh filmu Slúžka, ktorý nakrútila režisérka Mariana Čengel Solčanská. Autorka mimoriadne úspešných snímok Únos či Sviňa sa tentoraz inšpirovala rovnomennou literárnou predlohou spisovateľky Hany Lasicovej a publiku prinesie dobovú drámu. 

Hlavnou hrdinkou filmu je pätnásťročná Anka, ktorá prichádza pracovať ako slúžka do pražskej vily vysokopostavenej rakúsko-uhorskej rodiny. Anka s pomocou zvyšného služobníctva spoznáva pravidlá nového sveta, triedne rozdiely aj komplikované povahy svojich zamestnávateľov. Jej úhlavnou nepriateľkou stáva rovnako stará dcéra panskej rodiny, Resi, no nevraživosť medzi mladými ženami sa postupne premení na sympatie. Silné puto pomôže obom hrdinkám prežiť príkoria, ktoré ich v období života počas prvej svetovej vojny čakajú. 

Mariana Čengel Solčanská so svojím štábom dokončila nakrúcanie filmu ešte vlani. Takmer rok trvali postprodukčné práce, vďaka ktorým na plátnach kín ožije Praha i Banská Štiavnica zo začiatku minulého storočia. Svetová premiéra čaká Slúžku už v novembri na medzinárodnom filmovom festivale Black Nights Tallinnv Estónsku, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie európske filmové podujatia. Producentka filmu Simona Bago Móciková z produkčnej spoločnosti Bright Sight Pictures hovorí: „Filmový festival Black Nights Tallinn patrí medzi 14 najprestížnejších festivalov na svete. Sme veľmi radi, že bude platformou pre svetovú premiéru filmu Slúžka, ktorý vznikal neskutočných desať rokov. Uvedený bude v rámci novej súťažnej sekcie Critic’s Pick, v ktorej súťažíme v konkurencii 16 filmov. Sme radi, že silné témy, ktoré film ponúka, zarezonovali aj v zahraničí a tešíme sa, že film čoskoro prinesieme aj slovenským diváčkam a divákom.“ 

Do slovenských kín sa film Slúžka dostane 2. februára 2023. Diváci a diváčky sa budú môcť tešiť na herecké obsadenie, v ktorom sa spoja vychádzajúce talenty Dana Droppová v úlohe Anky a Radka Caldová v úlohe Resi s najväčším menami slovenskej i českej hereckej scény, akými sú Zuzana Mauréry, Vica Kerekes, Anna Geislerová či Karel Dobrý. 

Producentmi snímky Slúžka sú slovenská spoločnosť Bright Sight Pictures a česká spoločnosť CINEART TV Prague, koproducentom filmu je Česká televízia, Rádio a televízia Slovenska, Studio 727 a Trigon Production. Realizáciu filmu finančne podporil EURIMAGES, Audiovizuálny fond, Státní fond kinematografie a Pardubický kraj. Partnerom ekologickejšej výroby filmu je SodaStream. Solčanskej novinku do slovenských kín uvedie distribučná spoločnosť Continental film. 

ZDROJ: Peter Gašparík

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share