FilmSprávy

V cykle Music & Film v Kine Lumière zahrá, zaspieva a prehovorí fenomenálny David Bowie 

David Bowie bol jedným z najplodnejších, najoriginálnejších a najvplyvnejších umelcov našej doby. Hudobný film Moonage Daydream (2022) režiséra Bretta Morgena, ktorý uvedie cyklus Music & Film v Kine Lumière, je vzrušujúca výprava do jeho života. Projekcia filmu sa uskutoční v stredu 22. mája o 20.00 hod. a ponúkne pôsobivý kaleidoskop kombinujúci doposiaľ nevidené zábery, nesmrteľnú Bowieho hudbu a jeho vlastný komentár. Film lektorsky uvedie dramaturg cyklu Miro Ulman. 

Cyklus Music & Film uvádza spravidla výnimočné hudobné filmy alebo koncerty, ktoré nie je možné vidieť bežne v slovenskej kinodistribúcii. Pri filme Moonage Daydream „sme urobili v dramaturgii cyklu výnimku,“ hovorí Miro Ulman. „Film mal premiéru v slovenských kinách 15. septembra 2022, ale videlo ho veľmi málo divákov. Vyšiel už na DVD, blu-ray aj UHD nosiči, je k dispozícii aj na VOD, ale vidieť ho na veľkom plátne s výborným zvukom, českými titulkami a ďalšími Bowieho fanúšikmi v plnom kine je úplne iný zážitok.“

David Bowie bol výnimočný umelec. Viac ako päťdesiat rokov ovplyvňoval svet svojou hudbou, životným štýlom a názormi, ktoré často predbiehali dobu alebo priamo ovplyvňovali jej budúcu tvár. V roku 2018 správcovia umelcovej pozostalosti umožnili dokumentaristovi Brettovi Morgenovi prístup do Bowieho archívu, v ktorom našiel doposiaľ nevidené zábery z jeho súkromia, nepublikované záznamy z vystúpení, zbierku obrazov, ktoré namaľoval, jeho vlastnú poéziu a audionahrávky postrehov a názorov. Podľa Ulmana režisér Brett Morgen tak „získal prístup k pozostalosti obsahujúcej až päť miliónov najrôznejších audiovizuálnych elementov, ktoré sa viažu na Bowieho umeleckú kariéru. Práca na filme Moonage Daydream, ktorý je veľmi netradičným filmovým pohľadom na kariéru jedinečného umelca, mu zabrala päť rokov. Ale výsledok stojí za to. Svedčí o tom aj cena Grammy za najlepší hudobný film, ktorú film získal na udeľovaní cien vo februári tohto roku.“ Film má aj nomináciu na cenu BAFTA za najlepší dokumentárny film, ceny Prime Time Emmy za výnimočný strih zvuku a za výnimočnú mixáž zvuku pre nehraný program a dostal sa aj na shortlist cien americkej Akadémie filmovych umení a vied v kategórii najlepší dlhometrážny dokument.

Film Moonage Daydream, nazvaný podľa jednej z Bowieho piesní, je hlbokým ponorom do umelcovho hudobného i osobného života. Ide o unikátne zvukové a obrazové dielo, ktoré vypovedá nielen o samotnom Bowiem, ale aj o tom, ako „prežiť život“ v čoraz turbulentnejšej dobe. „Morgen chcel pôvodne nakrútiť 40-minútový film o Bowiem už v roku 2007. Tomu sa nápad pozdával, ale nechcel sa natáčaniu filmu príliš venovať. Morgen sa tak k dokumentu znovu vrátil až po spevákovej smrti,“ hovorí Ulman a pokračuje, že Moonage Daydream nie je klasický biografický dokument, na aké sú diváci zvyknutí. Divák, ktorý Davida Bowieho nepozná, sa z neho chronologicky nedozvie, kde a kedy sa narodil, kto boli jeho rodičia, kde a čo študoval, ako vznikol jeho pseudonym, aký bol jeho umelecký vývoj, aké albumy nahral, ako vyzerali ich obaly a aký mali komerčný úspech… To všetko už bolo v mnohých filmoch a knihách. Režisér neposkytuje jasné odpovede. Pozýva nás skôr na návštevu vnútorného sveta výtvarníka, tanečníka, herca, ale najmä speváka Davida Bowieho. Necháva diváka, aby si vytvoril svoj názor prostredníctvom čriepkov z jeho života, hudby a vecí, ktoré ho inšpirovali. Necháva speváka i hovoriť prostredníctvom archívnych záberov či rozhovorov. A ten hovorí o svete okolo neho, o hudbe, ale aj o svojich obavách i ambíciách.“ 

Vo filme na Bowieho nespomínajú priatelia a známi, netradične obsahuje niektoré nikdy nevidené zábery, animáciu a psychedelické pasáže s farebnými škvrnami. „Bowieho sa nedá len tak jednoducho charakterizovať, Bowieho musíte prežiť,“ vysvetľuje režisér Brett Morgen, prečo nenatočil tradičný dokument. „Tento film je ako Bowieho  pesničky – tie sa síce tiež skladajú zo zvukov a tónov, ale on ich kombinuje tak, že vo vás vytvárajú slovami ťažko vysvetliteľný, ale jedinečný pocit.“ Morgen mnoho času venoval odkazom na všetky Bowieho vplyvy a inšpirácie, vďaka čomu sú v tomto dokumente filmy, choreografia, literatúra, fotografia, výtvarné umenie a sochárstvo.

Film Moonage Daydream je už tretím titulom o Davidovi Bowiem, ktorý uvádza Music & Film v Kine Lumière. Cyklus odpremietal už dokument David Bowie je… (2013) režisérskej dvojice Hamish Hamilton a Katy Mullan o rovnomennej výstave a reštaurovaný záznam koncertu Ziggy Stardust and The Spiders from Mars: The Motion Picture (1973) režiséra D. A. Pennebakera. Film Moonage Daydream mal svetovú premiéru na MFF Cannes 2022 v rámci polnočných predstavení. „Projekcia v Kine Lumière je jednou z mála príležitostí vidieť ho na veľkom plátne,“ uzatvára dramaturg Miro Ulman.

ZDROJ: Simona Nôtová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share