FilmSprávy

Študenti z troch vysokých škôl sa spojili pri tvorbe filmu 

Študenti audiovizuálnej tvorby pripravujú nový krátky hraný film s názvom Ipanema, ktorý rozpráva paralelný príbeh dvoch mladých ľudí. Hlavnou hrdinkou je Ester, profesionálna tanečníčka, ktorá tancuje pod vedením svojej matky. Druhý príbeh rozpráva o Oliverovi, chlapcovi, ktorý pracuje v čistiarni a k zabudnutým veciam píše krátke haiku, ktoré ľuďom vracia s čistým odevom. Ich životné linky sa prepoja a začnú spolu komunikovať cez lístočky v kostýmoch smerujúcich z divadla do čistiarne. Obaja potrebujú prekonať svoje osobné zábrany a dospieť. Začne sa tak ich cesta za hľadaním osobnej slobody.

„Film rozohráva viacero tém, ktoré sa týkajú mladosti a zmeny v našich životoch. Nielen v športe, ale aj v umení sa môžeme stretnúť s príliš veľkým nátlakom rodičov na svoje deti. Častokrát to je spojené s plnením si snov na vlastných potomkoch,” hovorí režisérka filmu Daniela Sláviková

„Každý z nás si v živote prechádza krízou, kedy hľadáme svoje nové ja, posun k osobnej slobode, po ktorej všetci túžime. Práve o tom rozpráva Ipanema. Verím, že každý divák si v našom filme nájde to svoje a dokáže ho obohatiť,” dodáva režisérka. 

Postavu Ester si zahrá Petra Dubayová, ktorú diváci poznajú z Divadla Nová scéna, z filmu Sviňa alebo zo seriálového Spievankova. Olivera stvárni Oliver Ruttkay, študent herectva na banskobystrickej Akadémii umení, ktorý hral v seriáli Inšpektor Max a účinkoval v rozhlasových hrách RTVS Malá nádhera a Načo pôjdem domov. 

Scenár napísala Ema Nemčovičová, ktorá študuje na Vysokej škole múzických umení v Ateliéri scenáristickej tvorby, v Bratislave. Emu oslovila Daniela Sláviková, režisérka, ktorá momentálne študuje špecializáciu réžia v Ateliéri audiovizuálnej tvorby Univerzity Tomáše Bati v Zlíne, odkiaľ je aj zvyšok hlavného štábu. 

Nakrúcanie prebehne v Bratislave, pričom hlavnou lokáciou bude Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava, ktoré podporuje tento projekt. 

Študenti hľadajú finančné prostriedky na realizáciu formou crowdfundingu a rozhodli sa doň zapojiť mladých umelcov z rôznych odborov. Rastislav Kubica, študent dizajnu, namaľoval maľby, ktoré vyžarujú energiu a farebnosť filmu. Karolína Paluchová a Betka Bobulová, študentky intermédií a digitálnych médií, vytvorili printy v podobe limitovanej grafiky a inscenovaných fotografií. Kampaň, v ktorej môžete aj vy dopomôcť k vzniku filmu, nájdete na internetovej platforme Startlab. Do projektu sa tak zapojili študenti troch vysokých škôl. Mladí umelci z Vysokej školy múzických umení, Univerzity Tomáše Bati a z Akadémie umenia v Banskej Bystrici. 

ZDROJ: Patrik Kubizna

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share