FilmSprávy

Slovenské kiná v spolupráci s mediálnou spoločnosťou Film Europe vyzbierali finančnú pomoc pre Ukrajinu 

19 kín po celom Slovensku sa dobrovoľne zapojilo do benefičnej akcie, v ktorej darovali celú tržbu pre organizáciu Človek v ohrození. Diváci, ktorí navštívili 24 projekcií švajčiarsko-francúzsko-ukrajinského filmu Oľga vyzbierali finančnú pomoc pre Ukrajinu vo výške 2176 EUR. Mediálna spoločnosť Film Europe zorganizovala na podporu Ukrajiny benefičnú akciu s filmom Oľga. Všetky zapojené kiná sa spolu s distribučnou spoločnosťou Film Europe vzdali svojej tržby, ktorá poputuje na pomoc Ukrajine cez humanitárnu organizáciu Človek v ohrození.

Snímka, ktorá mala premiéru na medzinárodnom festivale v Cannes 2021 v sekcii Týždeň kritiky, má výsostne aktuálnu tému: o silných emóciách, životných hodnotách, postojoch a politike. Debut francúzskeho režiséra Elieho Grappeho prináša príbeh mladej ukrajinskej gymnastky, ktorý sa odohráva v čase Euromajdanu. Hlavnú predstaviteľku Oľgu stvárnila mladá ukrajinská vrcholová športovkyňa Anastasiia Budiaškina. Počas Týždňa francúzskeho filmu Crème de la Crème 2022 sa organizátori prehliadky spojili s režisérom a herečkou vďaka videohovoru. Obaja sa prihovorili slovenskému a českému publiku a spoločne srdečne poďakovali za iniciatívu, ktorá pri príležitosti uvedenia filmu počas prehliadky francúzskeho filmu vznikla.

„Jaeger je typ komplexného a ťažkého salta, ktoré je výzvou pre hlavnú postavu talentovanej ukrajinskej gymnastky Oľgy. Neúnavne ho skúša a padá, skúša a padá. Vie, že ak salto dokáže, otvorí sa jej cesta ku vysnívanej olympiáde. V jednom momente vo filme sme symbolicky v Oľginej hlave pri točení sa na hrazde. Svet sa nám točí pred očami a my nevieme, či spadneme alebo dopadneme bezpečne na nohy. Naši ukrajinskí susedia sú nútení robiť saltá, o akých sa nám ani nesnívalo, a preto je našou ľudskou povinnosťou stáť pevne na mieste, kam Ukrajinci dopadnú, a byť pripravení podať pomocnú ruku. Ďakujeme Človeku v ohrození za ruku, ktorú našim susedom podáva,“ hovorí kreatívny riaditeľ spoločnosti Film Europe Dominik Hronec. „Vojna na Ukrajine obrala o domov milióny ľudí, ktorí zo dňa na deň stratili pocit bezpečia. Aj vďaka benefičnej akcii od spoločnosti Film Europe môžeme Ukrajincom a Ukrajinkám, ktorým sa podarilo zachrániť životy, prinavracať pocit dôstojnosti a pomôcť im prekonať najťažšie chvíle,“ Lenka Kačmárová, PR manažérka, Človek v ohrození. 

ZDROJ: Marek Suchitra

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share