FilmSprávy

Slávnostná premiéra nového filmu Kryštof pritiahla do kina mnohé známe osobnosti

Dnes prichádza do kín na celom Slovensku očakávaný slovensko-český koprodukčný film Kryštof. Včera ho na veľkolepej premiére slávnostne uviedla početná slovensko-česko-maďarská delegácia a do bratislavského Cinemaxu si ho prišlo vychutnať množstvo známych osobností.

Snímku, ktorá zachytáva temné 50. roky, likvidáciu kláštorov komunistickým režimom v Česko-Slovensku či úteky ľudí za hranice, prišli predstaviť hlavní hereckí protagonisti Mikuláš BukovjanAlexandra BorbélyDávid Uzsák, herci vo vedľajších úlohách Marián MitašPeter ŠimunÁgi Gubiková, kameraman Laco Kraus, ktorý mal vo filme na starosti obrazový dizajn, hudobná skladateľka Katarína Máliková, zvukový majster Michal Džadoň, strihač Radoslav Dubravský, producenti Marian Urban a Olga Raitoralová, koproducent Marek Urban zo spoločnosti UN FILM a keďže koproducentom filmu Kryštof bola aj RTVS, divákov na premiére tiež privítal jej programový riaditeľ Anton Šulík a dramaturg Roman Brat.

Oceňovaná slovenská herečka maďarskej národnosti Alexandra Borbély, ktorá sa preslávila najmä hlavnou úlohou vo filme O tele a duši, nominovanom na Oscara, si našla čas vo svojom nabitom programe a na premiéru pricestovala priamo z divadelnej skúšky v Budapešti. Predstaviteľ hlavného hrdinu Kryštofa, mladý český herec Mikuláš Bukovjan, pre ktorého znamenala táto rola vôbec prvú filmovú skúsenosť, zase zavítal medzi slovenských divákov z Nového Hrozenkova na Morave.

Slávnostná premiéra nového domáceho filmu sa tešila mimoriadnej pozornosti médií, významných osobností aj známych tvárí slovenského kultúrneho, filmového a spoločenského života. Výnimočnú historickú snímku, zachytávajúcu udalosti, o ktorých sa dnes veľa nehovorí, si nenechal ujsť režisér Peter Bebjak, kameraman Ján Ďuriš, herci Anna Šišková a Dávid Hartl, ktorý si vo filme zahral jednu z vedľajších postáv, či moderátorky Karin MajtánováHana Overweter Rapantová a Kristína Kövešová, ktorú na premiére sprevádzal riaditeľ zľavového portálu Zľavomat Aleš Mlátilík. Film Kryštof si v premiére prišiel pozrieť aj biskupský vikár Peter Nižník, zástupca benediktínov, otec Michal Mária Kukuča, a nechýbal ani zástupcaÚstavu pamäti národa Peter Jašek či riaditeľka organizácie Post Bellum Sandra Polovková. Práve jedna zo spomienok pamätníkov, ktoré zhromažďuje organizácia Post Bellum, sa stala námetom snímky Kryštof

Hostia sa zhodli na tom, že ide o veľmi dôležitý a mimoriadne kvalitne spracovaný film, ktorého posolstvo je dnes aktuálnejšie ako kedykoľvek predtým.

Kryštof (Mikuláš Bukovjan) je mladučký budúci novic, ktorý žije na prelome 40. a 50 rokov minulého storočia v komunite mníchov v česko-nemeckom pohraničí. Do kláštora odišiel, aby utiekol pred svetom, teraz musí utekať, aby si zachránil holý život…

Kryštof odišiel k mníchom nielen pre svoju vieru v Boha, ale aj pre konflikty s otcom a politické pomery po februárovom prevrate. Popri mníšskom živote sa venuje prevádzačstvu – pomáha ľuďom prenasledovaným komunistickým režimom prejsť cez hranice do Nemecka. Jednej noci sa stane svedkom brutálneho zásahu policajných zložiek proti skupine študentov utekajúcich za hranice a po návrate do kláštora ho nachádza prázdny a spustošený. Bola to totiž noc z 13. na 14. apríla 1950, ktorá vošla do dejín ako Akcia K či takzvaná Barbarská noc. Noc, keď komunisti zlikvidovali najväčšie kláštory v Česko-Slovensku. Kryštof sa stáva štvancom, no v jeho beznádejnej situácii mu poskytne pomoc mladá žena Johana (Alexandra Borbély) na šumavskom hospodárstve. Jej rodina odmietla kolektivizáciu – otec spáchal samovraždu a brata poslali na nútené práce do bane. Johana ukryje Kryštofa v stodole, ale vo chvíli, keď obidvaja začínajú vnímať nádej a vzájomnú blízkosť, komunisti násilne obsadia jej hospodárstvo. Podarí sa im prejsť cez ešte „nezadrôtovanú“ hranicu?

Napínavý príbeh o viere, nádeji aj láske si môžu slovenskí diváci vychutnať v kinách od 21. apríla 2022.

ZDROJ: Lucia Muráriková

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share