FilmSprávy

Romantický film Malé ženy so šiestimi nomináciami na Oscara

Jo, Meg, Amy a Beth sú štyri dospievajúce sestry, ktoré snáď ani nemôžu byť viac odlišné. Ich otec bojuje vo vojne, preto žijú len s matkou a napriek tomu, že ich život je ťažký, tieto „malé ženy“ nestrácajú nádej ani chuť žiť najlepšie, ako vedia, no hlavne – po svojom. V dojímavej i veselej novinke sa v hlavných úlohách predstavia Emma Watson, Saoirse Ronan, Meryl Streep a Timothée Chalamet.

Malé ženy – film

Kultový ženský román Malé ženy americkej autorky Louisy May Alcott je jednou z najadaptovanejších kníh svetovej kinematografie. Neopakovateľný príbeh štyroch sestier, z ktorých každá kráča za vlastným snom v tvrdom “mužskom” svete sprevádza už desaťročia celé generácie.

Ako deti ho vnímame ako príbeh sveta nekonečných možností, v ktorom nič nie je nemožné; ako mladí ako pripomienku, že nikto nám nemôže brániť vykročiť za vlastným osudom a ako starší sa k nemu vraciame s nostalgiou k týmto jedinečným časom. Malé ženy sú jedinečný príbeh o sile rodiny, umenia, peňazí, lásky, slobody a nádeji, že každý z nás dokáže objaviť svoje skutočné ja. 

Najnovšia adaptácia je druhý celovečerný film oceňovanej režisérky a herečky Grety Gerwig, ktorej debut Lady Bird bol nominovaný na 5 Oscarov. Rozpráva životné príbehy štyroch sestier – od atramentu večne špinavej Jo, ktorá miluje slobodu viac než čokoľvek, milujúcej Meg, ktorá túži byť manželkou a matkou, citlivej a vnímavej hudobníčky Beth a inteligentnej, no trochu rozmaznanej maliarky Amy. 

Gerwig sa zdôverila producente Amy Pascal o svojej túžbe adaptovať Malé ženy na filmové plátna ešte predtým, ako nakrútila Lady Bird. “Mala som veľmi jasnú predstavu, o čom ten príbeh je: o ženách umelkyniach a peniazoch. Tento prvok je v knihe citeľný, no nikdy ho nikto neanalyzoval. Pre mňa však bol od začiatku veľmi osobný a preto sú pre mňa Malé ženy autobiografickejšie ako čokoľvek, čo som kedy nakrútila,” hovorí Gerwig.

Režisérka čítala knihu ako dievča nespočetne veľakrát a podobne ako mnoho umelcov sa vždy silne identifikovala s Jo Marchovou – nespútanou spisovateľkou, ktorá sa túži stať osobou, o ktorej vždy snívala, že ňou bude. “Malé ženy sú mojou súčasťou, odkedy si pamätám,” hovorí Gerwig. “Vždy som vedela, že chcem byť ako Jo.”

Žiť po svojom bolo pre ženy, najmä pre umelkyne, vždy náročné. Preto sa Gerwig dokázala vždy s Jo tak zžiť. “Má dušu rebela. Myšlienka, že dokážeme viac, ako to, čo nám diktuje naše pohlavie, je vzrušujúca,” hovorí. “Jo je dievča s chlapčenským menom, ktoré chce písať a je ambiciózne a nahnevané.”

“Myslím, že príbeh Malých žien je dnes relevantnejší ako kedykoľvek predtým,” hovorí írska herečka Saoirse Ronan, ktorá hrá Jo. “Ukazuje totiž mladé ženy, ktoré hľadajú sebavedomie na to, aby vykročili do sveta po vlastných. V každom momente svojho života sa dokážete nájsť v niektorej z nich. Pár rokov môžete byť ako Amy, potom ako Jo alebo Meg, zrazu ste Marmee a potom možno Beth.”

Jedným z najzaujímavejších prvkov filmu je fakt, že hoci v ňom muži a chlapci vystupujú, nikdy v ňom nie sú najdôležitejší. “Louisa May Alcott napísala fantastický príbeh dievčat, ktoré v ňom neslúžia nikomu inému. Táto myšlienka je v Gretinom scenári veľmi silná,” hovorí producentka Amy Pascal.  

Jo|Saoirse Ronan

Jo Marchová je najznámejšou postavou spisovateľky – vzácna postava, ktorá sa pre generácie žien stala skutočnou hrdinkou a vzorom. 

Táto rola si podľa režisérky Grety Gerwig vyžadovala herečku s nadpozemskou charizmou.  Našťastie, Gerwig o takej vedela – práve s ňou totiž natočila svoj režijný debut. Saoirse Ronan dokázala dokonale zosobniť tornádo nálad, voľnomyšlienkársku dušu a nespútanú kreativitu Jo Marchovej.

“Nemôžem o Saoirse ani nič povedať, je jednoducho geniálna. Neviem, ako to robí. Cítim sa byť poctená, že so mnou už dvakrát nakrúcala,” hovorí Gerwig. Podľa herečky bola postava Jo pre ňu veľkou výzvou – najmä zobraziť ju ako skutočnú postavu plnú nielen talentu a nezávislosti, ale aj pochybností.

Ronan hovorí, že na Jo je zaujímavé, že najintenzívnejšie emócie – radosti aj strasti – prežíva nie navonok, ale vo vlastnej hlave. “Okrem jej rodiny je tvorba to jediné, čo Jo dáva zmysel. Potrebuje neustále písať.”

“Myslím, že najväčším ľúbostným príbehom tejto knihy je jej vzťah s matkou a sestrami. Srdcom príbehu sú tieto mladé dievčatá, ktoré sa snažia presadiť vo svete, no zároveň hľadajú lásku a cit.”

Meg | Emma Watson

Najstaršiu, “najženskejšiu” sestru, no zároveň tvrdohlavú perfekcionistku Meg stvárnila anglická herečka Emma Watson, známa ako Hermiona z fantasy série Harry Potter či ako Belle z muzikálu Kráska a zviera. 

“Bolo pre mňa dôležité vedieť, že pre Meg je rozhodnutie stať sa matkou a manželkou feministická voľba,” hovorí Watson. “Niektorí ľudia vravia, že feministky musia odmietať manželstvo. Ale Meg po ňom túži zo všetkého najviac. V svoj svadobný deň to dokonca Jo povie: Len preto, že sú moje sny iné ako tvoje, nie sú o nič menej dôležité.”

Režisérka Greta Gerwig: “Meg sa chce vydať a mať deti z lásky, no to neznamená, že občas nerozmýšľa nad tým, aký by mala život, ak by sa vydala pre peniaze.”

Beth | Eliza Scanlen

Najcitlivejšou dušou príbehu je introvertná hudobníčka Beth, ktorej choroba zmení osud celej rodiny. Tú si zahrala talentovaná Eliza Scanlen, austrálska herečka známa ako Amma Crelin zo seriálu Ostré predmety americkej HBO. 

“Beth má ťažký život, no je rovnako ambiciózna ako ostatné. Je predsa jedna zo sestier Marchových,” hovorí režisérka filmu. 

“Beth je veľmi komplexná postava,” hovorí Scanlen. “Oproti svojim sestrám je hanblivá, no má v sebe tichú silu a energiu, ktorej dokonale rozumiem. Myslím, že každý z nás môže byť introvertom a extrovertom zároveň, a dúfam, že vďaka tomuto filmu ľudia pochopia, že aj introverti majú čo povedať. V dnešnom extrovertnom svete totiž oceňujeme hluk a vzrušenie, bolo preto pre mňa skvelé nájsť silu v pokoji a láskavosti.”

Jednou z najdôležitejších zásluh Bethinho života je, že dokáže rodinu spojiť v dospelosti. “Na tom, ako dospejú a každá si nájde vlastnú cestu je niečo smutné. No je nádherné vidieť, ako ich sesterský vzťah opäť spojí,” hovorí herečka. 

Amy | Florence Pugh

Najmladšou a medzi čitateľmi odjakživa najkontroverznejšou sestrou je Amy. Je plná temperamentu a to, čo si zaumieni, chce vždy získať za každú cenu. “V tomto filme je však Amy iná, na akú ste zvyknutí. Vie, čo chce a dúfa, že sa z nej stane veľká umelkyňa, no musí sa zmieriť s tým, že je len priemerná,” hovorí producentka Amy Pascal

Amy si zahrala vychádzajúca hviezda Florence Pugh, ktorá sa minulý rok predstavila v oceňovanom horore Midsommar a čoskoro sa ukáže v očakávanej marvelovke Black Widow. “Amy všetci poznajú ako rozmaznané dieťa, ktoré stále fantazíruje o láske a peniazoch,” hovorí Pugh. “Táto verzia Amy je však umelkyňa, ktorá sa chce zo všetkého najviac stať najlepšou verziou samej seba. Na Gretinom scenári ma zaujala jej cesta za úspechom, no najmä to, aká ľudská je vo svojich zlyhaniach. Možno sme všetci viac Amy ako Jo.”  

Vzťah Amy a Jo je plný súťaživosti a závisti. Komplikuje ho aj milostný trojuholník – keďže Amy sa zamiluje do Laurieho, ktorý vždy miloval Jo. “Všetci poznáme bolesť, keď milujeme niekoho, kto o tom nevie,” hovorí herečka. 

Mamička | Laura Dern

Hlavou rodiny a jednou z najobdivovanejších postáv svetovej literatúry je mama Marchová, ktorú všetci volajú s láskou mamička. Obdivuhodnú a zásadovú ženu, ktorá sa počas vojny sama stará o domácnosť a štyri dcéry, si zahrala čerstvá držiteľka Zlatého Glóbusu, americká herečka Laura Dern. “Všetci ju vnímajú ako ženu, ktorá sa rozdáva svojim dcéram, no ja som chcela ukázať, čo ju to stojí,” hovorí Gerwig.

“Mala som asi 13 rokov, keď som prvýkrát čítala Malé ženy,” hovorí herečka Laura Dern. “Spomínam si na jej rozhovor s Jo, kde jej radí, aby si vážila svoj hnev. Mala som pocit, že je to zásadná myšlienka – už vtedy, v 80. rokoch! Myslím, že Malé ženy sú príbeh, ktorý potrebujú ľudia počuť neustále: že môžete byť sami sebou a nikto vám nemôže zakazovať smiať sa, hnevať sa, zraniť sa.”

Aunt March | Meryl Streep

Sestry Marchové majú celý život pred sebou živý príklad toho, čo so ženou dokáže spraviť bohatstvo – svoju tetu, vdovu, ktorá sa vďaka nadobudnutému bohatstvu nemusela po smrti manžela znova vydať. “Kým Mamička sa snaží vytvoriť dokonalú rodinku, teta Marchová žije v skutočnom svete, nie v predstavách. Hovorí dievčatám, aby pochopili, ako prežiť, pretože svet je ťažký a nikoho nezaujímajú,” hovorí Gerwig. Do tejto silnej role obsadila legendárnu Meryl Streep. “Mám k nej veľký obdiv a vidieť ju ako tetu Marchovú bolo úžasné.”

Podobne ako jej postava, aj prítomnosť herečky mala na mladé obsadenie veľký vplyv. “Bolo fantastické pracovať s Meryl, znamenalo to pre mňa veľa,” hovorí Saoirse Ronan. “V jednej scéne sme spolu samy dve, čo bolo úplne sureálne.”

Louisa May Alcott písala o živote žien a dievčat tak, ako nikto predtým. No aj v jej príbehu hrajú dôležitú úlohu muži – otcovia, manželia, susedia či priatelia – ktorí ženám poskytujú lásku a podporu. “Jedna z vecí, ktoré si Greta z knihy vzala je to, že muži vo filme ženy rešpektujú ako seberovné. Jej muži sú ženám partneri, čo je niečo, o čo sa snažíme aj dnes,” hovorí Amy Pascal.

Film Malé ženy uvedie v slovenských kinách spoločnosť Itafilm 30. januára 2020.

ZDROJ: Marián Tesák, Itafilm

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share